Holdet 2023 En/t - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Kristine Thye Andersen
Hold 2023 En/t (1t En, 1t En vejl, 2t En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Language and Culture
Titel 2 Aspects of the USA
Titel 3 Dystopia
Titel 4 Political rhetoric: the British election (Eksamen)
Titel 5 Animal Farm (Værk) (Eksamen)
Titel 6 Horror and Gothic fiction (Eksamen)
Titel 7 Hjælpemidler til prøver og eksamen
Titel 8 True Crime in the USA (Eksamen)
Titel 9 India (Eksamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Language and Culture

Formål:

Forløbet er en introduktion til det engelske sprog, med fokus på hvordan sproget har udviklet sig, har spredt sig i verden og hvordan det bruges i forskellige dele af verden. Der arbejdes også med English Lingua Franca.

På forløbet skal eleverne undersøge deres eget forhold til engelsk og de skal undersøge og lytte til forskellige engelske dialekter og accenter. Vi arbejder også med nogle af de primære forskelle på britisk og amerikansk engelsk.

I grammatik arbejder vi med ordklasser og verber.

Indhold:
- analysebegreber til fiction og non-fiction
- ELF
- det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- udtale, ordforråd og idiomer

Materiale:
- Anne Mette Finderup og Agnete Fog: "Worlds of English", 1. udgave, Systime, 2015: s. 9-28.
- Mette Hermann og Poul Tornøe: "Getting Started", Gyldendal, 2020: s. 8-37.

Primærtekster:
- Jonathan Safran Foer: "Everything is Illuminated", 2002 (Novel, excerpt)
- John Agard: "Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster", 2006 (poem)
- Vlademir Zelenskyj: "Speech in the Danish Parliament", 30/3 2020 (speech)
- Shakespeare: "Sonnet 18"
- Gurinder Chadha: "Blinded by the Light", 2019 (film)

Antal sider i alt: 25
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Aspects of the USA

Formål:
Forløbet skal introducere eleverne til USA både historisk, kulturelt og samfundsmæssigt. Undervejs arbejder eleverne primært med non-fiction tekster og med at analysere denne type tekster ud fra den retoriske pentagon og med fokus på "intention". Undervejs arbejder vi med områderne immigration, identity og The American Dream.
Skriftligt arbejder eleverne med at skrive summary og med at strukturere et analyseafsnit.

Indhold:
- principper for tekstopbygning
- kommunikationsstrategier
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA

Materiale:
- The Gettysburg Address, 1863, 1 side.
- American Dreamers, Zachary Hamby, 2019, 1 side.
- Joe Biden’s inaugural address, shortened, 2021, 4 sider.
- The American Promise og A more perfect Union, uddrag, Barack Obama, 2008, 6 sider.
- American Factory, documentary, 2019, 8 sider.

Omfang: 20 sider.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Assignment 2: The Gettysburg Address 31-01-2024
Assignment 2: Genaflevering 09-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Dystopia

Formål:
Forløbet introducerer eleverne til fiktions-genren "dystopia" og starter med forskellen på utopia og dystopia. Eleverne skal især arbejde med at genkende genretræk og undersøge hvordan dystopia-tekster afspejler emner og diskussioner fra deres eget samfund og hverdag. Eleverne skal undervejs debattere etiske dilemmaer og der er fokus på at kunne fortolke teksterne og tale mere bredt og diskuterende om emnet. Afslutningsvis læser vi også lidt om science fiction og sammenligner de to genrer.

Der læses primært fiction-tekster og arbejdes med analysebegreber og modeller knyttet til fiction, herunder characterisation, setting, title, narrator, themes, symbols og message

Faglige mål:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive tekster

Kernestof:
- Suzanne Collins: excerpt from "The Hunger Games”, 2008. (Novel)
- Jim Mickle & Beth Schwartz: “Sweet Tooth” episode 1, 2021. (Streaming series)
- George Orwell: excerpt from “1984”, 1949. (Novel)
- Josh Friedman and Graeme Manson: “Snowpiercer” (TV series)
- “Model Citizen” (YouTube short, animated film)
- Isaac Asimov: "Runaround" fra I, Robot, 1950 (novel)
- Veronica Roth: Divergent, chapter 1-2, 2011 (novel)

Supplerende stof:
- Alex Gendler: Ted-Ed on how to recognize a dystopia: https://youtu.be/6a6kbU88wu0
- Roey Tzezana: Ted-Ed: How Science Fiction can help predict the future: https://youtu.be/paXKoZ1pr5w
- George Orwell's 1984 - Why it Still Matters (BBC News):  https://www.youtube.com/watch?v=eFvuzu8vtY8

Omfang: 36 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Political rhetoric: the British election (Eksamen)

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i det seneste valg i Storbritannien og undersøger den nuværende situation i landet på den baggrund. Det primære fokus er på politisk retorik, især politiske taler og eleverne arbejder med at analysere retorik og argumentation, og med selv at skrive og fremlægge velstrukturerede argumenter.
Mod slutningen af forløbet sammenligner vi kort tendenserne fra Storbritannien med politisk retorik i USA som optakt til det Amerikanske præsidentvalg i November.  
Skriftligt arbejder vi med at skrive et non-fiction essay: først med fokus på de enkelte dele, særligt diskussion og derefter med at skrive sammenhængende.

Metoder, teorier og begreber:
- Politisk teori og forskellige valgsystemer.
- Retorisk analyse, herunder det retoriske pentagram, appelformer og andre retoriske virkemidler.
- Toulmins simple argumentation analyse.

Faglige mål og kernestof:
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold  
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af ikke-fiktive tekster
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien

Materiale:
- Keir Starmer's first speech as Prime Minister (5 July 2024): https://www.youtube.com/watch?v=_0y2wuKnF2M. (speech, video and transcript)
- Harris slams Trump at her first presidential rally: https://www.youtube.com/watch?v=HHKaTy9hD-E (speech, video and transcript)
- Guardian News: Rishi Sunak announces UK general election to be held on 4 July (22 May 2024): https://www.youtube.com/watch?v=MXB2EzDd8Mo (speech, video)
- Six campaign videos from the 2024 UK election.
- Theresa May: Brexit speech (2017)
- Boris Johnson: The deal with the EU (2020)
- Election videos: Kamala Harris and Donald Trump

Omfang: 20 sider

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Animal Farm (Værk) (Eksamen)

På forløbet læses George Orwell's roman Animal Farm og hvert modul beskæftiger sig med ca. et af kapitlerne i bogen. På forløbet skal eleverne bruge det de har lært om "political rhetoric", og vi starter derfor med at analysere Old Major's tale. På dette forløb er der fokus på "allegory" og "modernism". Eleverne skal arbejde med dybdegående personkarakteristikker for flere af romanens karakterer, de skal arbejde med setting, symboler og style of writing og så skal de undersøge roman historisk, i perioden mellem 2. verdenkrig og den kolde krig, herunder hvordan romanen er en allegori over Sovjetunionen.

Eleverne arbejder i faste grupper med at udbygge deres analyse og især personkarakteristikker, som romanen skrider frem. Som afslutning skriver de et 5-paragraph essay om romanen, med fokus på et tema eller budskab. Desuden læses et par perspektiv-tekster, med fokus på enten "modernism" eller "allegory"

Faglige mål og kernestof:
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og tekster
- principper for tekstopbygning
- et skrevet værk  
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold  
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner

Primærtekster.:
- Animal Farm by George Orwell, 1945, novel
- Seven fables by Aesop, 500s BC, fables
- Duck Amuck by Chuck Jones, 1954, cartoon
- Life of Pi by Ang Lee, 2012, film
- Rikki-tikki-tavi by Rudyard Kipling, 1894, short story

Omfang: 205 sider
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Horror and Gothic fiction (Eksamen)

Formål:
Forløbet starter med Horror fiction og stiller spørgsmålet: Hvorfor er vi tiltrukket af horror? Derudover fokuserer vi på typiske genretræk og arbejder med tre tilgange: "horror as a mirror of the human psyche", "horror as a mirror of human nature" og "horror as a mirror of society".
Til sidst går vi tilbage i tiden og læser gothic fiction med fokus på de tre arketyper: "the scientist", "the psychopath", og "the vampire/demon".

Faglige mål:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Materiale:
- Edgar Allan Poe: "The Raven"
- Edgar Allan Poe: "The Tell-Tale Heart"
- Matheson: "Making Cabinets"
- Peter Benchley: "Jaws"
- The Cure: "Lullaby" (music video)
- "Killing a Child at the Zoo" from American Psycho
- Steven King: "Why we crave horror movies", 1982
- Rob Savage: "Host", 2020 (film)

Supplerende stof:
- "Archetypes in Gothic Fiction" fra Marianne Mortensen, Rolf Erbst: ”The Gothic Universe”, Systime.
- "Introduction to Horror" fra Rasmus Drisdal, Johanne Hansen: "Horror", Systime.


Omfang: 29 sider
Indhold


Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Hjælpemidler til prøver og eksamen

Online hjælpemidler, der også er tilladt til prøver og eksamener:
o https://www.minlaering.dk/
o https://www.ordbogen.com/da/
o https://abc.ordbogen.com/
o https://www.thesaurus.com/
o https://www.merriam-webster.com/
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 True Crime in the USA (Eksamen)

Formål:
Forløbet beskæftiger sig med true crime genren og primært med podcasts, men også med forskellige true crime tekster. Undervejs skal eleverne diskutere hvorfor genren er blevet så populær og hvilke etiske dilemmaer der er ved true crime. De læser også teori om framing og om "The Kuleshov effect". Som afslutning på forløbet laver eleverne deres egen true-crime podcast i grupper.

Analytisk arbejder vi med genren "narrative non-fiction", herunder begrebet "Donkey", med non-fiction analyse og med at identificere genretræk.

Faglige mål og kernestof:
- forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- faglig læsning af engelske tekster i samspil med andre fag
- udtale, ordforråd og idiomer  
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af ikke-fiktive tekster
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag

Materiale:
- "True Crime" fra Narrating Truth af Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, Alt i Ord, 2023.

Primærtekster:
- "Serial" (ep. 1) by Sarah Koenig, 2014, (podcast), 5 sider.
- "The Knoxville Girl", (murder ballad), 1 side.
- In Cold Blood (excerpt) by Truman Capote, 1966, (nonfiction novel), 5 sider.
- In the Dark (ep. 1) by Madeleine Baran, 2016, (podcast), 5 sider.
- "Are american serial killers a dying breed?" by David Taylor, 2018, (article), 4 sider.
- "Why women find watching true crime comforting" by Jessica Grose, 2024, (article), 2 sider.
- "Are You an Ethical True Crime Fan? 4 Questions To Ask" by Lindsey A. Sherrill, 2023, TED-talk, 2 sider.

Sideløbende arbejdes der med den skriftlige prøve, herunder to tidligere eksamenstekster:
- Trash, Souvankham Thammavongsa, 2022 (short story), 4 sider
- Untamed, Glennon Doyle, 2020 (memoir), 4 sider

Omfang i alt: 32 sider
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 India (Eksamen)

Formål:
Forløbet beskæftiger sig med Indien og har særligt fokus på "gender" og dermed mænd og kvinders rolle i det diverse indiske samfund. Eleverne læser både fiction og non-fiction med fokus på at anvende analysebegreber og på at arbejde med citater fra teksterne. Desuden arbejdes der med "language" og med ELF og den rolle det britiske imperium har spillet for engelsk som verdenssprog, særligt i relation til Indien.

Kernestof og faglige mål
- standardsprog og variation
- det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Materiale:
- The Village Girl, Shashi Taroor, 1972 (short story), 10 sider
- The Dark, Shashi Deshpande, 2004 (short story), 6 sider
- India's Daughter, Leslee Udwin, 2015 (documentary), 5 sider
- "Language and Identity" fra Narrating India (secondary text), 4 sider
- How to Kidnap the Rich: Chapter 7, Rahul Raina, 2021 (novel excerpt), 4 sider
- How Women Entrepreneurs are Changing Indian Society, Mili Shrivastava (article), 2 sider

Omfang i alt: 31 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer