Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Espergærde Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Karoline Vinther Hede, Nina Monrad
|
Hold
|
2023 En/k (1k En, 1k En vejl, 2k En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Theme 1.1: American Values and dreams (EXAM)
I dette forløb vil klassen arbejde med amerikanske værdier og den amerikanske drøm. Der vil være fokus på hvordan disse har rødder i den amerikanske historie og hvordan de har formet den nationale identitet. Hvorledes har drømmen formet det amerikanske samfund, og hvorledes har det inkluderet og ekskluderet borgerne? Hvordan er drømmen blevet beskrevet i litteraturen og på film?
Læringsmål:
- at forstå tilblivelsen af USA som nation.
- at forstå den historiske baggrund for begrebet den amerikanske drøm."
- at forstå og diskutere begrebet “The frontier heritage”
- at fokusere på og arbejde med en periode i amerikansk historie og være i stand til videreformidle vigtige nedslag.
- at træne den retoriske analyse af non-fiction tekster
- at kunne sætte en tekst ind i en historisk kontekst
Kernestof:
Tekster læst i forløbet:
- John Gast: "American Progress", 1872 (billede)
- Edward N. Kearny: "The Frontier Heritage", 1984
- Cohen brødrene (instruktører): "All Gold Canyon", 2018 (kortfilm fra "The Ballad of Buster Scruggs")
-Cohen: "Adam", 1993 (interview fra bogen "The Twenty Something American Dream")
-Springsteen: "The River", 1984 (sang)
-Del Rey: "Video Games", 2012 (musikvideo)
-Obama, Michelle: "Speech at the Democratic National Convention", 2012 (uddrag fra tale)
Øvrigt materiale:
-Lazarus: "The New Colossus" ,1883 (digt)
Antal sider læst anslås til: 15 ns
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Theme 2: Children's Literature (exam)
Forløbet fokuserer på særlige kendetegn ved børnelitteraturen. Der læses uddrag fra forskellige tekster, og herved opbygges en genrebevidsthed såvel som et begrebsapparat inden for disciplinen litterær analyse. Forløbet har desuden en historisk dimension, idet vi også beskæftiger os med opfattelsen af barn og barndom igennem tiden.
Kernestof:
Lewis Carroll: "Down the Rabbit-Hole" (chapter 1) i 'Alice's Adventures in Wonderland' (1865)
RL Stevenson: "Treasure Island" (1883) (excerpts from the first and the last chapter of the novel)
A. A. Milne: 'Winnie-The-Pooh' (1926) (chapter 1)
Roald Dahl: “Charlie and the Chocolate Factory” (1964) (Excerpts from the novel)
Tim Burton: “Charlie and the Chocolate Factory" (2005), movie
J.K. Rowling: "The Keeper of the Keys” (chapter 4) i ‘Harry Potter and the Philosopher's Stone' (1997).
Aesop: udvalgte fabler
Øvrigt materiale:
Roald Dahl: "The Great Mouse Plot" (1988), Chapter 1 https://www.youtube.com/watch?v=EiVUkdmwaR4&ab_channel=Paul%27sshortstories
Estimeret sidetal: 20 ns
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Theme 3: Great Speeches
Kort forløb hvor vi arbejder med retorisk og sproglig analyse af taler. Gennem en række taler træner vi non-fiction analyse - både mundtligt og skriftligt. I grupper arbejder eleverne med markante historiske taler, hvor de analyserer talerne og fremlægger for resten af klassen.
Læringsmål:
- at forstå og arbejde med afsæt i det retoriske pentagram og strukturere en analyse selvstændigt.
- at forstå og arbejde med intention og kontekst
- at analysere med fokus på retoriske og sproglige virkemidler
- at analysere en given tale på skrift i essayform
Nøglebegreber:
- Det retoriske pentagram
- Retoriske virkemidler
- Appelformer
Kernestof
Fælles analyse:
- Winston Churchill: "We Shall Fight on the Beaches" Speech, June 4th, 1940
-Hillary Rodham Clinton: "Women's Rights are Human Rights" Speech, September 5th, 1995 in Beijing, China
- Joe Biden: "Victory Speech, 2020
Supplerende stof:
I grupper og fremlagt for klassen:
-Barack Obama: "Inaugural Speech", January 20th, 2009
-Emma Watson: “He For She Speech”, September 20th, 2014
-Donald Trump: "Inauguration Speech", January 20th, 2017
-Arnold Schwarzenegger: "Message Following Attack on the Capitol", January 10th, 2021
Mm.
Estimeret sidetal: 15 ns
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Assignment 3: Speeches
|
05-04-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Theme 4: The Curious Incident of the Dog... (exam)
Værklæsning: The Curious Incident of the Do in The Night-Time
Der skal læses et værk i løbet af engelskforløbet, og det bliver "The Curious Incident of the Dog in the Night-time". Ud fra forforståelse af læsning af fiktive tekster arbejdes med eks. characters, narration, themes og vi anvender the 'The Hero's Journey' som en del af analysearbejdet. Der lægges særligt vægt på begreber som personkarakteristik og den anderledes fortællervinkel og vi ser på, hvordan disse belyser det at være anderledes. Der bliver tale om integreret grammatikundervisning, hvor vi bruger bogen som udgangspunkt for grammatik. Tematisk vil vi berøre eks. Being different, family og trust.
Læringsmål:
- At kunne udvælge og anvende metoder fra faget engelsk til behandling af tekster om emnet.
- At kunne anvende relevant ordforråd i forbindelse med emnet på korrekt engelsk.
- At kunne analysere og fortolke tekster (roman, film, billeder) om emnet.
Læste tekster:
-Haddon: "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" (2003), roman
-McGuigan: "A Study in Pink", Episode 1 af "Sherlock" (2010), TV-serie
-Winkler and Yeretsky: "The Hero's Journey according to Joseph Campbell" (2016), video, https://www.youtube.com/watch?v=d1Zxt28ff-E
Estimeret sidetal: 180 ns
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Theme 5: War and Conflict (EXAM)
What happens to soldiers when they prepare for war? What happens when they participate in war? What happens when they return from war?
Faglige mål/ Eleverne skal kunne:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
Kernestof er:
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
̶ et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
̶ tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Writing:
Analytical essay on Kara Frame's short documentary "I Will Go Back Tonight" (2015)
Analytical essay on TED Talk by Jane Ferguson, "Life on the frontlines of war reporting" (2023)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Rupert Brooke, "The Soldier" (1914)
-
Recruitment posters - analysis + presentation.
-
Siegfried Sassoon, "Suicide in the Trenches" (1918)
-
Philip Caputo, "A Rumor of War" (1977) in Engberg-Pedersen et al., Contexts (2. udgave). Gyldendal, 2015
-
Kara Frame, "I Will Go Back Tonight" (2016) - available here: https://www.karaframephoto.com/short-films-1 or at https://vimeo.com/134621596
-
Paul Harris, "A picture made him a hero. Then his life fell apart" (The Observer, July 2, 2006) - in Engberg-Pedersen et al., Contexts. Gyldendal, 2015.
-
Peter Orner, "The Raft" (2000) - from Egebjerg et al., Texting - 1st Year Fiction. Systime, 2005
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Theme 6: Sense of Humour (EXAM)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Oscar Wilde, excerpt from Act II of The Importance of Being Earnest in: Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour. Gyldendal, 2011
-
Monty Python, "Full Frontal Nudity" (1969), in Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour from Shakespeare to Post-Modernism. Gyldendal, 2011
-
e.e. cummings, "nobody loses all the time" (1926) in Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour from Shakespeare to Post-Modernism. Gyldendal, 2011
-
Woody Allen, "A Look at Organised Crime" (1970) in Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour from Shakespeare to Post-Modernism. Gyldendal, 2011
-
Hanif Kureishi, "The Penis" (1999) in Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour from Shakespeare to Post-Modernism. Gyldendal, 2011
-
Colin Cohen, "No Death Penalty, No Easter Bunny" (2003) in Høpfner Clausen & Kaalund, Serious Business. Satire, Wit and Humour from Shakespeare to Post-Modernism. Gyldendal, 2011
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Theme1.2:Am Values & Idea(l)s: Election '24 (EXAM)
Description:
We will follow-up the first year theme of American Values by connecting these to the US election taking place at the moment. The theme will tie in with the texts read with KV, add background materiale from Mette Holm's book Being American, and take a look at campaign materials + speeches in the final days as well as the reactions to the result of the election.
From the curriculum /EN-A:
2.1 Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk om almene og faglige emner
- læse engelske tekster meningsfyldt op
- beherske et varieret ordforråd, som gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk
- give en længere, velstruktureret mundtlig og skriftlig fremstilling på flydende, korrekt engelsk af komplekse sagsforhold med forståelse for kommunikationssituationen
- gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer engelske tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper under anvendelse af faglig terminologi
- perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle, historiske og litteraturhistoriske sammenhænge
- anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA til analyse og perspektivering af aktuelle forhold
- orientere sig i et større engelsksproget stof, herunder sortere i og vurdere forskellige informationskilder
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
2.2 Kernestof
Kernestoffet er:
- idiomatik, ordforråd og orddannelse
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
- kommunikationsformer og kommunikationsstrategier standardsprog og variation, herunder elementer af det engelske sprogs udvikling og det engelske sprog som globalt kommunikationssprog
- tekstanalytiske begreber
- et bredt udvalg af nyere litterære og ikke-litterære tekster
- væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA.
Litterære og ikke-litterære tekster i kernestoffet skal være ubearbejdede og på autentisk engelsk.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Chapter 1 "American Identity" from Mette Holm, Being American. Identity, Politics and Contemporary Society. 1. udgave, Gyldendal, 2016
-
Presidential debate 2024 - Trump vs. Harris - ABC September 10, 2024 - excerpt via Alt i Ord
-
Speeches from the campaign trail:Kamala Harris at Wisconsin rally on July 23, 2024Donald Trump at Wisconsin rally on September 9, 2024
-
Associated Press, "Election takeaways: Trump's decisive victory in a deeply divided nation" - AP, November 6, 2024 - https://apnews.com/article/trump-harris-presidential-election-takeaways-d0e4677f4cd53b4d2d8d18d674be5bf4
-
Elena Moore, "For Young Americans, politics breaks the American dream instead of building it", National Public Radio, September 14, 2023 - https://www.npr.org/2023/09/14/1199336114/for-young-americans-politics-breaks-the-american-dream-instead-of-bui
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Theme 7: South Africa (EXAM)
Through the reading of Trevor Noah's autobiography, Born a Crime (2016), the topic focuses on introducing a former colony and the facts and conditions of life in South Africa during and after apartheid. As Noah's book is a work of non-fiction, the reading is supplemented by also working with texts from the anthology by Andersen & Axen, From Dompas to Democracy (Gyldendal, 2015)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Michelle Faul, "What life was like in South Africa during apartheid" (Dec. 9, 2013), in Josefsen, From Apartheid to Zefside. Lindhardt & Ringhof, 2015
-
Trevor Noah, Born a Crime. Stories from a South African Childhood. John Murray Publishers, 2016. Chapters 1-4, 6-8, 15 and 17-18 have been read intensively, while chapters 9, 11 and 13 have been read extensively.
-
James Matthews, "The Park" (1962), in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy - South Africa's Road to Freedom in Fiction and Non-Fiction. Gyldendal, 2015
-
Nelson Mandela, Excerpt from Nelson Mandela's statement from the dock at the opening of the defence case in the Rivonia Trial, 1964 - in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
Nelson Mandela/Zindzi Mandela, Excerpt from "I am not prepared to sell the birthright of the people to be free", in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
Nelson Mandela, "Address to ANC rally" - August 2, 2008, in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
Rayda Jacobs, "We Gotta Number There" (2004), in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
David Evans, "The Silver Bell" (2000), in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy. Gyldendal, 2015.
-
Peter Abraham, "Me, Colored" (1954) in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
Nise Malange, "I, the Unemployed" (1985) in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
-
Mzi Mahola, "The Question" (2000) in Andersen & Axen, From Dompas to Democracy.. Gyldendal, 2015
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Theme 8: Does Class Matter? (EXAM)
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Monty Python, "Upper-Class Twit of the Year" (1970), in Finderup & Fog, Worlds of English. 1. udgave, Systime, 2010.
-
BBC Lab, "Huge survey reveals seven social classe in the UK" (BBC, April 3, 2013) - https://www.bbc.com/news/uk-22007058
-
Tom Heyden, "Class calculator: Can I have no job or money and still be middle class?" (BBC Magazine, April 4, 2013) - ink: https://www.bbc.com/news/magazine-21953364
-
BBC UK Lab - "Britain's Real Class System" - https://www.youtube.com/playlist?list=PL7CC9219365D319FD
-
Chapter 4 "Education Matters" in Mustad, Sevaldsen & Vadmand, Being British. Identity, Politics and Welfare in Contemporary Britain. Gyldendal, 2014
-
"School Swap: Posh Kids go to State School" (episode 1 in a series) - Link: https://www.youtube.com/watch?v=qXvaGrZINl4
-
Penelope Lively, "The Happiest Days of Your Life" (1978) in Finderup & Fog, Worlds of English. Systime, 2010
-
Jessica Andrews, "When you're a working-class girl from the North.." (April 2, 2018)
-
Working in groups of 3-5 students, the class will read + analyse/interpret one of six articles from British newspapers which deal with various implications of social class. Each group has had a 15-minute chat to the teacher and finally, the group wil
-
Harris and Domokos, "A Tale of Two Kensingtons", from The Guardian, April 9, 2015 - at https://www.youtube.com/watch?v=azSK-d1VHPc
Supplerende stof:
-
Javier Espinoza, "Parents pick schools 'based on social class', depriving.." (The Telegraph, August, 2, 2016)
-
Samuel Osborne, "People who attend these nine schools are 94 times more likely.." (The Independent, November 1, 2017)
-
(Obituary), "The Duke of Devonshire" - from The Economist print edition, May 13, 2004 (in Plougheld, Britain - Past and Present. An Area Study. Systime, 2008)
-
Heather Stewart, "Cleaning up the City for £5.50 an hour" - from The Observer, August 12, 2007 (in Plougheld, Britain - Past and Present. An Area Study. Systime, 2008)
-
Stewart Dakers, "Knight in white trainers" - from The Guardian, December 19, 2007 (in Plougheld, Britain - Past and Present. An Area Study. Systime, 2008)
-
Archie Bland, "You're a posho, Benedict, just shut up about it" - from The Independent, August 15, 2012
-
Hannah Furness, "'I'm definitely middle class', says actor Benedict Cumberbatch" - from The Telegraph, April 28, 2013
-
Harriet Grant, "Too poor to play: children in social housing blocked from communal playground" - in The Guardian, March 25, 2019
-
Lynsey Hanley, "Lockdown has laid bare Britain's class divide" - The Guardian, April 7, 2020
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Theme 9: Lingua franca
Faglige mål /Eleverne skal kunne:
̶ forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
̶ udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
̶ læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
̶ analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestoffet er:
̶ det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
̶ udtale, ordforråd og idiomer
̶ kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
̶ det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
̶ væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
̶ historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Finderup & Fog, Worlds of English. Systime, 2010 - pp. 19-23 on Modern, American and Global English.
-
Peter Trudgill, Dialects. 2nd edition, Routledge, 2004. Chapters 2 and 3 - "Posh and less posh dialects" and "English in many shapes and forms".
-
David Crystal, "Should English be Taught as a "Global" Language?" (Macmillan Education, 2011) - https://www.youtube.com/watch?v=tLYk4vKBdUo
-
David Crystal, "Will English Always be a Global Language" (British Council Serbia, 2013) - https://www.youtube.com/watch?v=5Kvs8SxN8mc
-
Intercultural Lunch Breaks 1, part 2 - http://www.routledgetextbooks.com/textbooks/9780415638449/intercultural.php
-
From Dialects Archive - the story of "Comma Gets a Cure" read aloud by various speakers of English as a Foreign Language.Gabon: http://www.dialectsarchive.com/gabon-1
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Grammar & Writing - 1g + 2g
Hjælpemidler brugt i undervisning (tilladte ved eksamen, mundtlig + skriftlig):
Online-grammatik + Do it, Write! (skrivehåndbog): https://www.minlaering.dk/ (kræver login med UniLogin)
Online-ordbog (dansk-engelsk, engelsk-dansk): https://www.ordbogen.com/da/#/
Online engelsk-engelsk ordbog: https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
Grammar:
Mette Hermann & Poul Tornøe, Getting Started.Engelsk grammatik, Gyldendal, 2017
Heri arbejdet med (pr. 15/5-2025):
Del 1: Verber I
Del 2: Substantiver
Del 3: Adjektiver og adverbier
Del 4: Pronominer
Del 7: Verber II
Del 8: Atikler
Del 9: Aktiv og passiv
Arbejdet i Getting Started er suppleret med øvelser i MinLæring.
Writing:
Online om skriftlige genrer i engelsk Do it, Write!: https://www.minlaering.dk/ (kræver login med UniLogin)
Essays i 2g:
Essay 1: "I Will Go Back Tonight" (2015)
Essay 2: "Life on the Frontlines of War Reporting" (TED Talk, 2023)
Essay 3: Leesa Cross-Smith "Winona Forever" (2020) or Gareth Southgate, "Dear England" (2021)
MidTerm: David Jauss "The Breakdown" (1990) or Aubrey Gordon "Leave Fat Kids Alone" (2020)
Essay 4: Nancy Hui Sulaiman "Dinner with Friends" (2022) or Caitlin Moran "What's Gone Wrong with Men" (2023)
Essay 5: David Abrams "Roll Call" (2013) or Richard Beard "Why public school boys like me and Boris Johnson.." (2021)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60231793059",
"T": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60231793059",
"H": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60231793059"
}