Holdet 3v EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Hannah Margrethe Bilbo, Kristine Thye Andersen
Hold 2023 EN/v (1v EN, 1v EN vejl, 2v EN, 3v EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Language and Culture
Titel 2 Aspects of Britain
Titel 3 Innocence and Experience
Titel 4 Young Adult Fiction
Titel 5 The rhetoric of campaign material (FF2)
Titel 6 SRO - Social Mobility, Election and Polarisation
Titel 7 Images of india
Titel 8 The Inner and Outer Journey
Titel 9 Children's Literature
Titel 10 Tilladte hjælpemidler skriftlig eksamen
Titel 11 Hemingway
Titel 12 Sonnets

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Language and Culture

Formål:

Forløbet er en introduktion til det engelske sprog, med fokus på hvordan sproget har udviklet sig, har spredt sig i verden og hvordan det bruges i forskellige dele af verden. Der arbejdes også med English Lingua Franca.

I grammatik arbejder vi med ordklasser og verber.

Materiale:
- Anne Mette Finderup og Agnete Fog: "Worlds of English", 1. udgave, Systime, 2015: s. 9-28.
- Mette Hermann og Poul Tornøe: "Getting Started", Gyldendal, 2020: s. 8-37.

Primærtekster:
- Jonathan Safran Foer: "Everything is Illuminated", 2002 (Novel, excerpt)
- John Agard: "Reporting from the Frontline of the Great Dictionary Disaster", 2006 (poem)
- Vlademir Zelenskyj: "Speech in the Danish Parliament", 30/3 2020 (speech)
- Shakespeare: "Sonnet 18"
- Gurinder Chadha: "Blinded by the Light", 2019 (film)

Omfang: 25 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Aspects of Britain

Forløbet er en introduktion til Storbritannien med fokus på det britiske klassesamfund både historisk og nutidigt. I forløbet indgår et tværfagligt samarbejde med Samfundsfag med emnet "ulighed i uddannelse", hvor eleverne beskæftiger sig med det britiske skolesystem og med "public schools". På forløbet læses en blanding af fiction og non-fiction tekster: fiction med analysefokus på "setting", "characterisation" og "theme" og non-fiction med analysefokus på "the rhetorical pentagon". Derudover er der et fokus på den historiske periode under Margaret Thatcher og påvirkningen på det britiske samfund i dag.

I grammatikken har vi samlet op på de forskellige områder fra AP, primært ordklasser, verber og substantiver.

Materiale:
- Worlds of English af Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Systime, 2010.

Primærtekster:
- Rudyard Kipling: "The White Man's Burden", 1899 (poem)
- Doris Lessing: "DHSS", 1991 (short story)
- Penelope Lively: "The Happiest Days of Your Life", 1978 (short story)
- Paul Whittington: "Fagan" from "The Crown" (s.4e.5), 2020 (streaming series)
- Richard Beard: “Why public school boys like me and Boris Johnson aren’t fit to run our country” (excerpt from the book Sad Little Men), printed in The Guardian, August 8, 2021.
- James Meikle: “Half school 'failures' are white working-class boys”, the Guardian, Friday 22 June 2007.
- “‘Forgotten’ White working-class pupils let down by decades of neglect, MPs say”, parliament.uk, 22 June 2021.

Supplerende:
- "Rule Britannia", "God Save the King" og "Land of Hope and Glory"
- Peter Walford on public schools
- Robert Cassen on the British school system.
- Jilly Cooper: "Class", 1979

Omfang: 28 sider
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Innocence and Experience

Vi arbejder med emnet "Innocence and Experience", hvor vi læser tekster af forskellige genrer, som behandler underemner som "Initiation", "Rite of Passage", "Transition" og "Maturity".

Materialer:
Travellooper - kortfilm (2020)
Initiation - excerpt from "Monster", Shahika Shakur autobiography (1993)
Life as a House - film, Irwin Winkler, 2001
Please Don't Get Murdered At School Today - essay, Kimberly Harrington (2016)
The New Girl - Marc Mitchell, 2001
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Summary 1 - vi begynder i timen 22-08-2024
Stil 1 29-08-2024
Grammatikopg 1 - I TIMEN 02-09-2024
Samlet essay 1 11-01-2026
Analyseafsnit 4 og 5 08-04-2026
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Young Adult Fiction

Vi læser YA romanen "My Sister Lives on the Mantelpiece" og sammenligner den med uddrag af "Wonder" og "The Perks of Being a Wallflower". Vi kvalificerer læsningen med div. teori om YA fiction.
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 The rhetoric of campaign material (FF2)

I forbindelse med FF2 arbejdes i engelsk med stil, genre og retoriske virkemidler ifm. kampagne/rekrutteringsmateriale.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 SRO - Social Mobility, Election and Polarisation

Et tværfagligt forløb ifm skrivning af SRO om "USAs udfordringer". Engelskfagligt bliver analysekompetencer, genrer og retoriske bregreber gennemgået og trænet, så disse kan demonstreres forstået og brugt i elevernes SRO
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Images of india

Vi diskuterer på baggrund af forskellige teksttyper og film de mange "ansigter" som Indien har. Vi arbejder med emnerne "Indian Independence", "Religion" (herunder "Hinduism" og "The Caste System"), "Family" (herunder "Gender", "Marriage" og "Dowry Deaths"), "Booming India" og "Slumdog Millionaire".

Kernestof:
On Becoming a Wife (Kalisada, digt)
Karma (Kushwant Singh, novelle)
Quit India (Gandhi, tale)
Untouchable (Mulk Raj Anand, romanuddrag)
The Childless One (Jai Nimbkar, novelle)
Clothes (Chitra Banerjee Divakaruni, novelle)
Questions and Answers (Vikas Swarup, romanuddrag)
Slumdog Millionaire (Danny Boyle, film)

Supplerende materiale:
Diverse internetmateriale til fremlæggelser om
- Religion and Caste System
- Family and Gender
- Marriage and Dowry
- The Super-rich and the Slums
- Slumdog Millionaire
- India's Future
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatikopgave 2 - I TIMEN 16-01-2025
summary 3 26-03-2025
Test i timerne 14-05-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 The Inner and Outer Journey

Vi læser fiktionstekster og ser filmen "The Descendants" - alt sammen med fokus på en diskussion af menneskers fysiske og mentale "rejser".

Materiale:
- Paradise (novelle, Matthew Kneale)
- Falling Man (romanuddrag, Don Delillo)
- One Need Not Be A House (digt, Emily Dickinson)
- The Story of an Hour (novelle, Kate Chopin)
- The Descendants (film, Alexander Payne)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatikopgave 1 25-08-2025
Grammatikopgave 2 08-09-2025
Analyseafsnit 1 06-10-2025
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Children's Literature

Formål:
Forløbet beskæftiger sig med børnelitteratur og starter med en gennemgang af den historiske udvikling og forskellige karakteristika ved børnelitteratur gennem tiden, f.eks. nysgerrighed, moraler/idealer, fortællestil og barndommen. Fokus er på at analysere fiktion, især ift. fortæller, personkarakteristik og tema/budskab. Eleverne bliver præsenteret for uddrag af et udvalg af tekster, der er tidsmæssigt spredt.   
I grammatik arbejder vi med adjektiver og adverbier samt pronomener.

Materiale:
• Aesop Fables
• Goody Two Shoes, 1766
• Alice in Wonderland, 1865 (romanuddrag, ch 1, Lewis Carroll)
• Treasure Island, 1883 (romanuddrag, ch 1, R.L. Stevenson)  
• Anne of Green Gables, 1908 (Romanuddrag, L.M. Montgomery)
• Winnie the Pooh, 1926 (Romanuddrag, A.A. Milne) + original drawings by E.H. Shephard)
• Charlie and the Chocolate Factory, 2005 (romanuddrag, Roald Dahl)
• Harry Potter and the Philosopher’s Stone (chapter 4), 1997 (Romanuddrag, J.K. Rowling)

Supplerende materiale:
diverse internetartikler til elevernes fremlæggelser om
- The Enlightenment
- Romanticism
- The Victorian Age
- Modernism
- Late Modernism

Faglige mål og kernestof:
• forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene emner  
• udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk
• læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde
• analysere og fortolke fiktionstekster med anvendelse af faglig terminologi og metode  
• perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk  

Omfang: 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Tilladte hjælpemidler skriftlig eksamen

Følgende hjælpemidler er anvendt i undervisningen:
www.ordbogen.com
https://abc.ordbogen.com/ (gyldendals røde ordbøger)
Engelsk Grammatik med Synonymer (Herskind/Gravers 3.udg)
Oxford ALD
www.dictionary.com
www.thesaurus.com
www.minlaering.dk
Do it, Write! (minlæring, diverse vejledninger)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Grammatikopgave 4 13-01-2026
3v EN skr. terminsprøve 27-01-2026
RETTET ESSAY, termin 17-02-2026
grammatikopgave 5 25-03-2026
Prøvetid 12-05-2026
Samlet essay novelle eller artikel 13-05-2026
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Hemingway

Vi læser et udvalg af tekster af Ernest Hemingway, arbejder med minimalisme og diskuterer hans forhold til bl.a. maskulinitet, kvinder, krig og død ift. hans forfatterskab.
Vi læser novellerne:
- A Very Short Story
- Indian Camp
- Hills Like White Elephants
- The Short Happy Life of Francis Macomber
- Soldier's Home
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Sonnets

Vi arbejder med sonetter fra Shakespeare til Patrick Gillespie. I forløbet er udgangspunktet the Shakespearean Sonnet, men vi sammenligner med Petrarchan/Italian Sonnets, for at blive skarpe på genren. Forløbet inddrager ganske kort Romeo and Juliet - med fokus på dramaets sonetter. Vi ser undervejs filmene "Hamnet" (2026) og "Shakespeare in Love" (1998).

Materialer:
Shakespeare: Sonnets 18 og 130
Howard Moss: Shall I Compare Thee (1976)
Niels Brunse: Sonnet 130, oversat (gendigtet?)
Wordsworth: Composed Upon Westminster Bridge (1802)
Keats: When I have fears that I may cease to be (1818)
Barrett Browning: How Do I Love Thee (1850)
Claude McKay: I We Must Die (1919)
St.Vincent Millay: What lips my lips have kissed (1920)
Patrick Gillespie: Something Within (1991) og Zebediah (2014)
Katherine Marek: Autumn Storm by Firelight (2011)
Romeo and Juliet: The Sonnets in the tragedy
Shakespeare: Sonnet 12 (ifm filmen "Hamnet")
Derudover diverse teori om sonetter
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøvetid 12-05-2026
Samlet essay novelle eller artikel 13-05-2026
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer