Holdet 2c En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Mads Christian Jensen
Hold 2024 En/c (1c En, 1c En vejl., 2c En)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Coming of Age
Titel 2 Dystopian Stories
Titel 3 Truly Sorry
Titel 4 Gun violence and - control
Titel 5 South Africa
Titel 6 Narrating Empire
Titel 7 Love and Attraction
Titel 8 Truthers
Titel 9 Prøveinfo - Termin og eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Coming of Age

Formål:
Ift. færdigheder inden for formidling, kultur og tekstanalyse sigter forløbet efter at gøre eleverne i stand til at...:
- Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
-  Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Gennem forløbet ska eleverne kunne opnå forståelse for og arbejde med...
- Basale strategier for læsning, forståelse og redegørelse for forskellige teksttyper og - genrer.
- At analysere og fortolke genremæssigt varieret udvalg af både fiktive og ikke-fiktive tekster.
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning.

Metoder:
I undervisningen vil der lagt vægt på følgende fremgangsmåder og metoder...
- Samtaleøvelser med fokus på at eleverne sam-taler i mindre om åbne tematiske spørgsmål på engelsk.
- Diverse CL-øvelser hvor både analysebegtreber, problemstillinger fra elevernes verden og faglige tematikker bliver diskuteret og analyseret sammenhængende.  
- Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "artikler", "verber".

Materialer:  
- Ernest Hemingway, 'Indian Camp', 1921
- Charles Bukowski, 'Son of Satan', 1982
- Shane Koyczan, 'To This Day', TedTalk, 2013
- 'VICE: Raised in the system', Sæson 6, Episode 1, 2018, 50 min. HBO
- Helle Bergstein, "Engelsk startgrammatik", 7. op. 2017, Systime.

Evaluering:
- Formativt: Særligt elevernes progression gennem arbejdet med skriftlige opgaver. Ift. det myundtligt afholdes der i slutningen af året "fagsamtaler" med fokus på hver enkelt elevs potentiale for faglig udvikling i faget.
- Summativt: Fokus på elevernes faglige standpunkt ved karaktergivning

Antal sider: ca. 60 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dystopian Stories

Formål:
Forløbet fokuserer på den undergenre - "dystopisk litteratur". Eleverne skal arbejde med kendetegnene for genren samt for et dystopisk samfund, forskellene på "utopi" og "dystopi" samt centrale værker og forfattere inden for dystopi-genren.

Eleverne skal i den forbindelse arbejde med at...
  - Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
  - Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
  - Læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
  - Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
   - Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
   - Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk

Indhold:
Forløbet centrerer sig omkring følgende kernestof og eleverne skal arbejde med...
- Principper for tekstopbygning.
- Udtale, ordforråd og idiomer.
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk.
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning

Metode:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg.
-  Undervisningen tilrettelægges gradvist med stigende fokus på induktive arbejdsformer hvor elevernes er mere styrende.
-  Både skriftlige opgaveafleveringer og mundtlige præsentationer vil indgå.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der inkluderer både gruppearbejde og individuel fordybelse.

Materialer:
- Lori Carlsson, 'Memory Island', 2020
- Suzanne Collins, 'The Hunger Games', 2008
- Ray Bradbury, 'There Will Come Soft Rains', 1950
- Sara Teasdale, 'There Will Come Soft Rains', 1918
- Shirley Jackson, 'The Lottery', 1948
- 'Fifteen Million Merits', Black Mirror, S1, Ep.2, Netflix 2011 (60 min)

Evaluering:
- Summativt: Karaktergivning
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Setting description - There Will Come Soft Rains 08-01-2025
Analysis of The Hunger Games 03-03-2025
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Truly Sorry

Formål:
Forløbets genremæssige omdrejningspunkt er "non-fiction" og helt nøjagtigt "undskyldningen" eller "beklagelsen" som genre. I forløbet skal det således undersøges hvordan det at undskylde kan formes og formidles i en tid med meget og mange offentlige skandaler og efterfølgende undskyldninger. Samtidig skal eleverne også reflektere over dem selv hvordan / om de som medieforbrugere bliver dygtigere til at finde ud af, hvad en "rigtig" undskyldning indebærer.

Forløbets centrale mål er således at udvikle elevernes evner til at...
- Forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner.
- Udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed.
- Analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi.
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode.
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Forløbet bygger på følgende kernestofområder...
Kernestoffet er:
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
-  Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder / begivenheder eller lign.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige "undskyldninger" og deres levering på forskellige "platforme" og i forskellige sammenhænge.
- Eleverne skal både parvis og gruppevis arbejde med begreber som "Apology" og "Apologia" såvel som "Kairos", "Denial", "Evasion" etc.
- Eleverne skal arbejde med at skrive deres egen undskyldning. (enten Apology eller Apologia). Herunder skal der som optakt arbejdes via oplæg og øvelser med "det retoriske pentagram", appelformerne og andre sproglige virkemidler. Desuden er PEEL-skrivmåden ligeledes introduceret og indarbejdet i forløbet.

Materialer:
- Katrine Brøndsted og Mathias Larsen, 'Narrating Truth', 2 op. 2023, Kap. 3+7
- 'Kevin Spacey's Tweet in response to accusations on Sexual Assault', 2017
- Katie Heaney, 'Why Do Some People Find It Impossible to Apologize', The Cut, 2019
- 'Apology from Dan Harmon', on the podcast Harmontown, 2018
- 'Nikki Glaser's Instagram post to Taylor Swift', 2020
- 'The Tuskugee Experiment', Bill Clinton's formal apology, 1997
- YouTube Apologies
   - FunForLouis "MY RESPONSE...", 17 August 2016
   - PewDiePie "My Response”, 12 September 2017
   - Olivia Jade "im sorry”. 16. August 2018
   - Logan Paul “So Sorry.", 2 January 2018
   - Alfie Deyes Vlogs "Lets talk about the £1 video”, 18 June 2018
   - RiceGum "This Dude Calls Me Out For Mystery Unboxing...", 3 January 2019

Evaluering:
- Elevsamtaler om progression i engelskfaget og i undervisningen.
- Karaktergivning
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Apology or Apologia 28-03-2025
Apologizing and PEEL 12-05-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Gun violence and - control

Formål:
- Dette forløb har til formål at introducere eleverne for hvordan våbenbrug og våbenlovgivning indgår i amerikansk, politisk retorik og i det amerikanske samfund. Særligt har forløbet hovedfokus på masseskyderier i USA; herunder fra ofres, pårørendes og politikeres perspektiv. I forløbet indgår således et fokus på formidling, retorik og komunikationsstrategier om våbenlovgivning, skyderier og præventive ideer. Særligt fagtermer som "2nd Amendment", "NRA", "gun violence", "gun control", "background checks" har været i fokus.   
- Forløbet skal derudover gøre eleverne fagligt stærkere mht:
      - At forstå mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
     - At udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og
diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
      - At læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
      - At skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med
en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
      - At gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
      - At analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
      - At perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
      - At analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
      - At anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
      - At orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Indhold:
I dette forløb bygges der på følgende kernestof...
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive - Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA

Metode:   
I undervisningen vil der lagt vægt på følgende fremgangsmåder og metoder...
- Samtaleøvelser med fokus på at eleverne sam-taler i mindre om åbne tematiske spørgsmål på engelsk.
- Diverse CL-øvelser hvor både analysebegtreber, problemstillinger fra elevernes verden og faglige tematikker bliver diskuteret og analyseret sammenhængende.  
- Gruppearbejde af både formidlingsorienteret og procesorienteret karakter. Research af forskellige cases relateret til skyderier i USA såvel somsyn og holdninger fra politikere og interesseorganisationer indgår.
- Mundtlige fremlæggelser og træningen af tryghed i mundtligt engelsk indgår som et fast element både fra elev til klassen i plenum men også i Matrix-systemer.
- Der arbejdes desuden via programmet MinLæring med følgende øvelser - "verber + verbets tider", "præpositioner", og "pronominer".

Materialer:
- Childish Gambino ”This is America” 2018 - 4.05 min.
- What causes mass shootings? – The Daily Show, 2019 - 9.05 min.
- World Population Review – Strictest Gun Laws By State 2022
- BBC, How many US mass shootings have there been in 2024?", 2024
- 'US gun control; What is the NRA and why is it so powerful', BBC, 2022
- Senator Ted Cruz speaks at 2022 NRA Convention in Houston, 2022
- "If Anything Happens, I Love You", 2020, Netflix, Michael Govier, Will McCormack - 12 min.
- Sandy Hook Promise (diverse elevudvalgte videoer med ofre for skyderier) - https://www.youtube.com/channel/UCl5MxshIyRwoFNsFut6UZdA
- ”Mother of Columbine shooter reflects on that day, 19 years later”, 2018
- Paul Boxer, ”5 ways to reduce school shootings”, The Conversation, 2022

Evaluering:
- Summativ evaluering: Elevernes studiebog udfyldes med fokus på at bedømme deres umiddelbare præstationer. Ligeledes gives der mere mundtlig feedback fra læreren til den enkelte elev fra modul til modul.
- Formativ evaluering: I studiebogen bliver der også lagt vægt på at give den enkelte elev feedforward således at de ved hvad der skal arbejdes med fremadrettet.

Antal sider: ca. 32 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
PEEL-paper: If Anything Happens... 15-09-2025
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 South Africa

Formål:
- Forløbets centrale fokus ligger på at forstå Sydafrikas historie og samfund og forholdet mellem sorte og hvide sydafrikanere under og efter Apartheid (helt frem til 2024) gennem analyse og fortolkning af forskellige fiktions og fakta-tekster og - værker. Begreber som "Apartheid", "ANC", "Afrikaans", "Townships", "Dompas", "Racial segregation" og "Zef" er blandt de særligt centrale termer i forløbet.
- Eleverne skal i forbindelse med forløbet...
    - Kunne gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
    - Eleverne skal analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
    - Desuden skal eleverne perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
    - Det bliver vigtigt for eleverne at kunne anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
    - De skal orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder
    - Eleverne skal også kunne anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler

Indhold:
Forløbets kernestof er som følger...
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder og begivenheder eller lign.
- Diverse CL-øvelser, herunder "walk and talk", "stationsøvelser", "quiz og byt" m.fl. - Dette optræder både ved arbejdet med fiktions- og faktatekster.
- Individuelt arbejde med grammatik - Her bruges særligt elektroniske programmer (MinLæring), hvor den enkelte elev i korte sekvenser fordyber sig i det grammatiske stof. Emenrne der dækkes er især "præpositioner", "bindeord", "pronominer".
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former herunder særligt hvordan "zef-kulturens" sprog (fra Die Antwoords tekster) har adopteret "afrikaans" og "engelsk". Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".

Materialer:
- Apartheid South Africa In the 1960s – Photos Of The Black And White Years, Flashbak.com, 2013
- Michelle Faul, ’What liife was like in South Africa during Apartheid, 2013.  
- Richard Rive, ”The Bench”, 1963
- Henry Nxumalo, ”Mr Drum goes to jail”, 1954
- Michael T Kauffman, ”Witness tell what they saw when the riots came to Soweto”, 1976
- Michael Holman, 'Who me? A Racist?', 2002
- Nelson Mandela; 'Address to rally in Soweto after being released from prison.', 1990
- Frank Lewinberg, 'In Celebration of Walls', 2002
- Magdel Fourie, ’The Dummies Guide to Zef’, 2010
- Die Antwoort, 'Diz is why i’m hot', 2007
- '27 Minutes for 27 years', Canadian Museum for Human Rights, 2019
- Cyril Ramaphosa, 'Inaguration speech', 2024
- South Africa: 30 Years After Apartheid”, Tracks East, Arte, 2024
- “Orania: Sydafrikas Hvide By”, DR Horisont, 2018

Evaluering:
- Feedback og - forward foregår både via elevernes studiebog men også via lærerkommentarer på skriftlige opgaver.

Antal sider: ca. 50 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Option A or Option B 03-11-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Narrating Empire

Formål:
I dette forløb skal eleverne læse, analysere, fortolke og diskutere forskellige "fortællinger" fra og om imperialismens tid (hovedsageligt i britisk og delvist amerikansk kontekst). Fortællingerne rummer både "imperiernes" såvel som de tidligere koloniers perspektiver og således fokuseres der på "colonial voices" og "postcolonial voices". Forløbet har desuden som sine særlige faglige mål at eleverne skal...
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og grundlæggende faglig metode
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold
- Anvende viden fra faget, herunder hensigtsmæssige kommunikationsstrategier, i almene og faglige sammenhænge
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder

Indhold:
Forløbet er bygget på følgende kernestof...
- Det engelske sprogs grammatik, ortografi og tegnsætning
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Det engelske sprog anvendt som globalt lingua franca
- Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Hstoriske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Korte læreroplæg som indledning på hvert modul. Typisk anvendes dette ifm. introduktionen af nye genrer, litterære stilarter, historiske perioder og begivenheder eller lign.
- Gruppearbejde med fokus på at analysere forskellige sproglige variationer og former som det engelske sprog har taget under og efter afkoloniseringen. Herunder har eleverne arbejdet med "formelt og uformelt sprog", "høj og lav stil", "skrevet og talt sprog", samt "creole og pidgin-sprog", såvel som "ESL", "ENL", "EFL", "ELF".
- Diverse CL-øvelser, herunder "walk and talk", "stationsøvelser", "quiz og byt" m.fl. - Dette optræder både ved arbejdet med fiktions- og faktatekster.
- Der arbejdes desuden med Engram på MinLæring med emnerne "false friends", "idiomer", "pronominer", "præpositioner", "omskrivning af ordklasser", og "ing-former".

Materialer:
- British Colonization of Burma, KJ Vids
- George Orwell, ”Shooting an Elephant”, 1936
- E.M Forster, 'A Passage to India', 1924 - uddrag af Kap. 5.
- Rudyard Kipling, ”The White Man’s Burden”, 1899
- Louise Ho, "Island", 1997
- John Agard, ’Listen Mr. Oxford Don’, 1985
- John Agard, 'Therapeutic exercise with the Union Jack', 2006
- 'Rule Britannia', 1740
- YouGov – How Unique are British attitudes to Empire.
- ’From India to Hong Kong’ – How Britain’s Empire Crumbled, Newsweek, 2017
- Sherina Ong, ’4 Ways Colonialism Affects the Everyday Lives of Filipino Americans’, 2016
- ’India’s colonial history’, TRT World, 2021
- ’Lecture 47: American Imperialism’, Patrick Hayes, 2019

Evaluering:
- Formativ kollektiv evaluering ifm. fremlæggelser.
- Individuel formativ feedback ifm. lektiearbejde.

Antal sider: ca. 35 ns.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Love and Attraction

I dette forløb er der fokus på "kærlighed" og "tiltrækning" som tematikker i litteratur og samfund gennem tiden og den dag i dag. Igennem forløbets 10 moduler føres eleverne igennem alt fra moderne datingkultur, herunder brugen af dating apps, til kurmageri i Victoriansk litteratur, forhold og følelser imellem mænd og kvinder i elevernes begrebsverden, og videre til homoerotik i serie-drama format. Eleverne vil arbejde med flere typer temabegreber som "unrequited love", "ghosting", "the zero date", "platonic love", "homoeroticism", "courtship", "proposal", "red/green flags" osv. Desuden vil analyse og sprogfaglige begreber som "narrative structure/composition", "oxymorons", "idioms" "comparisons" og "themes" også være at finde i forløbet.

Formål:
Eleverne vil qua dette forløbs fokus være i stand til at...
- analysere og beskrive engelsk sprog med anvendelse af relevant faglig terminologi
̶ gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
̶ analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
̶ perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶ analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden
om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold

Indhold:
I forløbet har eleverne arbejdet med følgende kernestofområder:
- Udtale, ordforråd og idiomer
- Principper for tekstopbygning
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
- Der bruges i timerne diverse CL-øvelser herunder stationsøvelser (med roterende analysestationer), samtale-sekvenser, brætspil til diskussion og gennemgang af forløbsdilemmaer, hvor eleverne er fælles og samarbejder omkring læring.
- Anvendelse af AI som metodegreb (herunder prompting) er også i fokus og her skal eleverne brugen den til fra alt til moderniserede omskrivninger af ældre litterære tekst til at vejlede AI'en om kærlighedsproblemer.

Materialer:
- Sally Rooney, "At the Clinic", 2016
- Jane Austen, 'Pride and Prejudice', 1813, excerpt
- 'Heated Rivalry', Episode 1 (Rookies), Crave, 2025
- Julie Vadnal, 'The Future of Dating: Where Relationships Are Heading', Bumble 2024
- Nancy Jo Sales, 'Swipe Right for Loneliness; On the Gamification of Dating Apps', 2021
- Donna Ferguson, "How online dating has changed the way we fall in love" (2022)
- Christina Wallace, "How to stop swiping and find your person on dating apps", TED-talk 2018.

Evaluering:
- Årskaraktergivning: Summativt
- Skriftlig feedback på opgaver med fokus på arbejdspunkter frem mod den skriftlige eksamen.

Antal ns. 44
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Truthers

Dette faglitterære analyseforløb beskæftiger sig med analyse og tolkning af det konspiratoriske og skal derfor føre eleverne igennem en række "Conspiracy Theories". Forløbet vil introducerer forskellige konspiraitonsteori såvel som hvordan man undersøge, analyserer og be-/ afkræfter dem. Herigennem forløbet introduceres de for teorier fra den engelsktalende verden og skal derfor tilegne sig og begreber som "false positive/negative", "conspiracy", "myths", "truther", "bias", "hoax", "blind spots", "narrative non-fiction", samt "debunking".

Formål:
Forløbet skal styrke elevernes kompetencer ift. at...
- Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster.
- Analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode.
- Perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk.
- Analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold.
- Orientere sig i et engelsksproget stof, herunder udøve kildekritik og dokumentere brugen af forskellige informationskilder.
- Anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler.
- Demonstrere viden om fagets identitet og metoder.

Indhold:
Forløbet, materialer og undervisningen er tilrettelagt ud fra følgende kernestofområder...
- Principper for tekstopbygning
- Kommunikationsstrategier, standardsprog og variation
- Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster, herunder et skrevet værk
- Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
- Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner.

Metode:
Materialer:
- 'Truthers - On Conspiracy Theories', Katrine Brøndsted & Mathias Larsen, Narrating Truth, 2023, s. 53-99
- The Conspiracy Theory Detector by Michael Shermer (skeptic.com)
- Enemies from Within by Senator Joseph R. McCarthy (1950)
- "The Madness of David Shayler" excerpt from The Psychopath Test by Jon Ronson
(2011)
- For the undying 9/11 MORONIC JET FUEL ARGUMENT (YT-video)
- "What is McCarthyism? And how did it happen?" - Ellen Schrecker, YouTube, TED-Ed. 2017
- Escaping the Rabbit Hole: How to Debunk  Conspiracy Theories Using Facts, Logic, and Respect by Mick West (2018)
- 'Behind the Curve' dir. Daniel J. Clark (2018)

Evaluering:
Summativt: Udover skriftlige prøver i grammatik afholder der på elevinitiativ samtaler med fokus på aktuelt standpunkt, progression frem mod eksamen

Antal ns: 66
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Non-fiction assignment 12-05-2026
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Prøveinfo - Termin og eksamen

Formål:
- Orientering af eleverne vedr. vedtægter og reglerne for de skriftlige eksamen i Engelsk B, STX i vinteren (terminsprøve) og sommeren 2026.
- Vejledning i hvordan den mundtlige prøve afvikles og råd til fremgangsmåden.  

Eksamensinfo frem mod skriftlige eksaminer: Overordnede regler og retningslinjer

- Digitale og ikke-digitale hjælpemidler er tilladte ved de skriftlige prøver, medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag. Disse fremgår af nedenstående oversigt og af læreplan og vejledninger i de enkelte fag.
- For alle prøver gælder, at besvarelsen skal være elevens egen og selvstændige besvarelse. Brug af hjælpemidler, der hindrer dette, er ikke tilladt.

For de digitale hjælpemidler gælder....

Det er tilladt:
- At anvende digitale hjælpemidler og undervisningsmaterialer, der opbevares lokalt på eksaminandens computer, og som ikke kræver adgang til internettet, herunder noter, ebøger m.v., medmindre der er begrænsninger i det enkelte fag, eller hjælpemidlerne grundlæggende ændrer på prøvevilkårene.

Det er ikke tilladt:
- At benytte kunstig intelligens, der genererer original tekst, fx chatbots, da en besvarelse således ikke længere eksaminandens egen, selvstændige besvarelse.
- At foretage søgninger på nettet, fx ved brug af Google.
- At benytte hele portaler, ibogsbiblioteker og lignende, der muliggør søgning i større samlinger af digitalt materiale, der ikke har været benyttet i undervisningen.
- At benytte netadgangen til at tilgå interaktive programmer (fx Wolfram Alpha, Google Translate, Google Earth eller Grammarly).
- At kommunikere med omverdenen (fx Messenger, WhatsApp)

Eksempler på ikke-tilladte digitale hjælpemidler:
- ChatGPT, Perplexity, Gemini, Co-Pilot og alle andre AI-programmer.
- Google-søgning
- Google-Translate og andre oversættelsesprogrammer.
- Tilføjelsesprogrammer til Word, der selv genererer tekst

Tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som ikke kan ændre elevens tekst-input i væsentlig grad, fx tekstbehandlingsprogrammet i Word , fordi eleven selv skal kunne anvende viden om syntaks, morfologi, ordforråd m.m.
     - som kan læse tekst op
     - som giver mulighed for opslag, fx ordbøger, grammatikker og digitale bøger

Eksempler på tilladte hjælpemidler:

- Stavekontrol i Word
- Online-ordbøger, der fremgår af
undervisningsbeskrivelsen, herunder må disse links hertil tilgås...
https://abc.ordbogen.com/dictionary
https://www.ordbogen.com/da/#/
https://www.dictionary.com/
https://www.thesaurus.com/
https://www.ldoceonline.com/
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/
https://www.merriam-webster.com/
- Digitale læremidler, der ikke kan downloades. Eleverne har arbejdet med onlineplatformen MinLæring og må ligeledes benytte denne via https://app.minlaering.dk/login. Dette inkluderer også beta-ordbogsfunktionen via MinLæring.
- Getting Started-bogen
- Elever som er ordblinde må gerne anvende IntoWords-programmet under prøven.

Ikke tilladte hjælpemidler:
- Programmer og funktioner i programmer:
     - som kan oversætte hele udtryk, verbalformer, ordkæder og længere sammenhængende tekstmængder eller sætninger fra et sprog til et andet
     - som indeholder eller giver adgang til tekstdatabaser, hvor eleven kan finde store dele af eller hele tekster som originaltekst og/eller i oversættelse til et moderne fremmedsprog
     - som giver sætnings- og formuleringsforslag
     - som kan omsætte elevens tale til tekst
     - som genererer ny original tekst

Eksempler på ikke tilladte hjælpemidler - (Vær opmærksom på, at elever på særlige prøvevilkår har adgang til hjælpemidler, fx AppWriter, der ligger ud over det i oversigten tilladte)

- Oversættelsesfunktioner i onlineordbøger
- Dikterings-og stemmeskrivningsværktøjer
- Følgende hjælpemidler må desuden hverken anvendes i online eller offline tilstand:
    - AppWriter
    - Grammarly
    - Word Editor
    - Chrome LiveTekstning
    -  Microsoft 365 Copilot.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer