Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Espergærde Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Billedkunst C
|
Lærer(e)
|
Henriette Madsen
|
Hold
|
2024 bk/4 (2g3g bk4)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Billedets virkemidler
Forløbsbeskrivelse:
Forløbet beskæftiger sig med billedets formelle virkemidler. Der arbejde både med teori såvel som analytiske og praktiske opgaver om billedkomposition, farve, lys, rum og stoflighed. I forbindelse med forløbet besøger eleverne Louisiana Museum, hvor de skal anvende deres faglige viden i mødet med selvvalgte værker på flade og i arbejdet med udstillingen af Frans Gertz.
.
Faglige mål:
Undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Anvende fagterminologi
Få kendskab til farvelære, komposition, lys og rum som formelle virkemidler i teori og praksis
At få redskaber til at kunne arbejde med billedanalyse (formalanalyse)
Arbejdsformer: Eleverne lærer overordnet at:
- arbejde i par/grupper
- arbejde selvstændigt
- tænke kritisk
- arbejde analytisk
- arbejde innovativt
- forstå historiske sammenhænge
Kernestof:
Elementære analytiske tilgange til at forstå visuelle fænomeners form, indhold og kontekst
Ideerne og strategierne bag visuelle udformninger
Visuelle værker før og efter 1800 og fra de sidste 10 år
Liitteratur og materialer
Billedkunstbogen E-bog, Katrine Charlotte Busk, Columbus, 2017, kap. 1. 1.a-1.d om henholdsvis komposition farver, lys og Rum
Artikel om Husk Mit Navn på EG af Henriette Madsen, 2023
Ark om farver, lys, rum, komposition (udarbejdet af underviser)
Ark og modeller til formalanalyse
Repetition af begreber i billedkunst på quizzet: https://quizlet.com/dk/963344232/billedkunst-c-formalanalytiske-begreber-hm-flash-cards/?new
Praktiske øvelser
Komposition med fedtfarver: Statisk komposition og dynamisk komposition
Akvarel øvelser: Farveeksperiment med primærfarver og farvekontraster
Perspektivtegninger på gymnasiet
Fotoøvelse med lys
Tegning af naturgenstand med skygge
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Mennesket i kunsten
Mennesket i kunsten - med fokus på tredimensionel kunst
Vi analyserer fremstillinger af kroppen i udvalgte dele af kunsthistorien: antikken, renæssancen (David-skulpturen), 1800-tallet (impressionismen (Degas danserinde og kubismen (Picassos), kroppen i dag (fx Arvida Bystrøm og). Eleverne udarbejder deres egne kunsteriske fremstillinger af kroppen med brug af forskellige medier og materialer.
Nedslag: Kroppen i antikken, renæssancen (David-skulpturen), 1800-tallet (impressionismen og kubismen), kroppen i dag (fx Arvida Bystrøm og Glenda Lisette))
Formål:
Kendskab til skulpturer og malerier med fokus på menneske/krop – herunder dybdegående kendskab til centrale værker
Praktisk kendskab til at gengive kroppen (tegning, foto, skulptur,)
kendskab til teknikker
Litteratur:
"Om at analysere skulpture"r fra Billidkunstbogen: https://billedkunstbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk
Kroppen i kunsten fra Wolter, Temaer i kunsten
Praktiske øvelser
Tegning af menneskekroppen med fokus på proportionerne
blindtegning
croquis
Kubistisk skulptur af pap
Fotoøvelser med spejle
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Selvportrættet
Vi analyserer kunsteriske selvportrætter ved nedslag i udvalgte perioder i kunsthistorien og eleverne arbejder med forskellige former for selvportrætter. Et centralt fokus er (kønnede) blikke.
faglige mål:
At kunne genkende forskellige typer af selvportrætter, analysere dem og sætte dem ind i en sammenhæng.
At kunne undersøge en problemstilling gennem en vekselvirkning mellem praksis, analyse og teori ̶ eksperimentere med forskellige metoder og strategier til at løse opgaver af visuel eller rumlig karakter i samspil med det analytiske arbejde med andres og egne værker
At kunne forklare valg og fravalg, muligheder og begrænsninger i æstetiske og kreative processer
Litteratur:
Selvportrættet, Wolter: Temaer i kunsten
"Kønnede blikke" i TAP
www.moma.org/artists/5392
Praktiske øvelser:
Fotoøvelser med proces (dels inspireret af Cindy Shermasn - iscenesat fotografi)
Tegning af selvportræt med fokus på ansigtets proportioner
Collage portræt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ekskursion: Artspace i Helsingør
Udflugt til Artspace i Helsingør
Kunstner Suada Ada Demirovic sender eleverne på en derivé byvandring, hvor de i grupper skal ud og opleve byens rum på en alternativ måde:
Tre små byvandringer på tid samt med benspænd og produkt:
1. En alternativ kortlægning af ruten 2. Under vandring: Tegning af små elementer på bygninger ved vilkårligt stop 3. Valgfri tegning.
VI så også udstillingen Milieu af Theodor Nymark.
Faglige mål
At arbejde med og opleve byrum og arkitektur
Litteratur
https://kuto.dk/lobende_events/theodor-nymark/
Psychogeography: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Psychogeography
Om begrebet. Dérive : n.m.wikipedia.org/wiki/Dérive
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Landskabet og det antropocæne
Forløbet beskæftiger sig med forskellige aspekter af naturen i kunsten. Vi arbejder dels med kunsthistorisk analyse af værker, der handler om naturen/mennesket i naturen (fx begrebet om det sublime) og dels også samtidskunstens fokus på naturen og det antropocæne. Eleverne introduceres til og arbejder med installationskunst og relationel æstetik.
Faglige mål:
Kendskab til naturen som tema i billedkunsten og samtidskunsten
Praktisk kendskab til at gengive naturen (kendskab til teknikker fx foto, tegning, installation m.fl.)
Kendskab til installationskunst
Litteratur
Naturen - hvad er det egentlig for en størrelse? Lise Mark: "Kunstens stemmer"
Landskabet i malerkunsten, Wolter: Temaer i kunsten
Installation - fra Temaer i Kunsten af Jonas Wolter
Olafur Eliassonn: The Weather project : https://www.youtube.com/watch?v=kjrKYEEYhTQ
Olafur Eliassonn: Icewatch. https://www.idoart.dk/blog/icewatch-paa-raadhuspladsen
At røre og blive berørt af tiden Affekt og Antropocæn tidsforstyrrelse i Ice Watch.docx
Praktiske øvelser bl.a.:
Tegning af landskabsmaleri
Installationsværker
Fotoøvelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Eksamensprojekt: "Undersøgelse af køn"
Eksamensprojekt med temaet: "Undersøgelse af køn"
I eksamensprojektet arbejder eleverne med temaet: "Undersøgelse af køn".
Som den overordnede problemformulering har eleverne arbejdet med formuleringen "Hvordan kan man igennem kunsten udfordre og rykke ved klassiske kønskoder, kønsstereotyper og kønnede blikke". Eleverne har arbejdet teoretisk med afsæt i et fælles kompendie og så har eleverne arbejdet undersøgende ved en vekslen mellem analyser af profesionelle værker samt research og undersøgelser i forbindelse med deres eget kunstneriske projekt. Eleverne har arbejdet individuelt med deres projekter og har løbende modtaget vejledning individuelt og i grupper.
Litteratur
”Kønnede blikke” fra Wolter, Temaer i kunsten
”Queerteori” fra Wolter, Temaer i kunsten
””Køn og feminisme” fra Wolter, Temaer i kunsten
Supplerende
https://kunstportalen.louisiana.dk/forloeb/krop_koen_identitet
https://louisiana.dk/udstilling/mor/
https://www.riseart.com/guide/2310/6-contemporary-artists-questioning-gender-norms
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65482569686",
"T": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65482569686",
"H": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65482569686"
}