Holdet 1g4 ap (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Almen Sp.forst. -
Lærer(e) Mads Christian Jensen, Niels Leifer
Hold 2025 ap/gf4 (1g4 ap, 1g4 ap almen, 1g4 ap la)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 AP - latin
Titel 2 Almen Sprogforståelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 AP - latin

Grundlæggende kursus i latin, med fokus på elementer fra latin der kan anvendes i andre fag. Herunder romersk kultur, latinske låne-/fremmedord - og så selvfølgelig grammatikken, hvor I vil kunne genbruge rigtig meget i fransk, som I jo alle har.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- anvende viden om grammatik, semantik og pragmatik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, de møder i gymnasiet, samt i egne tekster
- foretage syntaktisk analyse i teksteksempler fra latin, dansk og moderne fremmedsprog
- belyse forskelle mellem de sprog, de møder i gymnasiet
- anvende viden om latin og sproghistorie til at redegøre for ordforråd og orddannelse i eksempler fra dansk og de sprog, de møder i gymnasiet
- anvende deres viden om latin og andre sprog til at belyse sammenhænge mellem sprog og kultur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Almen Sprogforståelse

Formål:
- Eleverne skal i forløbet på introducerende niveau opnå viden om og grundlæggende kundskaber og færdigheder i sproglig analyse af tekster med brug af den relevante terminologi.
- Eleverne skal kunne anvende viden om grammatik, semantik og pragmatik til at gøre sproglige iagttagelser i tekster på dansk og de sprog, de møder i gymnasiet.

Indhold:
- Forløbets kernestof centerer sig omkring...
     - Verdens Sprog
     - Morfologi (Ordklasser)
     - Syntaks
     - Kommunikation
     - Sociolingvistik

Metoder:
- Klasseundervisning og gruppeundervisning på formidlingsorienteret plan.
- Induktivt elev-elev arbejde (parvis og gruppevis). Fokus på læring og tilegnelse af fagstoffet via

Materialer:
- Sprogenes Verden, Gyldendal, 2017
- MinLæring

Evaluering:
- Summativt: Løbende screening af elever og afsluttende prøve.
- Formativt: Feedforward / vejledning på grundlag af screeninger.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer