Holdet 1g4 En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Mads Christian Jensen
Hold 2025 En/gf4 (1g4 En, 1g4 En vejl.)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identities

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identities

Formål:
- At udvide elevernes forståelse af begrebet "identitet" - herunder former som "digital identitet", "seksuel identitet" og "etnisk identitet".
- At give eleverne en grundlæggende forståelse for "tekstbegrebet" i faget analyse og fortolkning af fagets nøglegenrer inden for både fiktion og ikke-fiktion herunder "noveller", "taler", "digte", "artikler", "film" (kortfilm) og "billeder".
- At eleverne lærer at rent sprogligt formulere sig i forhold til begreber på sætnings- og tekstniveau, både mundtligt og skriftligt.
-  At eleverne kan perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
̶  At få elevernes til at analysere og perspektivere aktuelle forhold i Storbritannien og USA med anvendelse af grundlæggende engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold

Indhold:
- I forløbet indgår følgende kernestof:
    - Tekstanalytiske begreber og grundlæggende metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster.
    - Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
    - Historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner

Metoder:
-  Den formidlingsorienterede klasseundervisning anvendes indledningsvist i hvert modul med korte lærerstyrede oplæg.
-  Undervisningen tilrettelægges gradvist med stigende fokus på induktive arbejdsformer hvor elevernes er mere styrende.
-  Både skriftlige opgaveafleveringer og mundtlige præsentationer vil indgå.
-  Desuden vil der indgå forskellige former for CL-øvelser der inkluderer både gruppearbejde og individuel fordybelse.
- Dertil er følgende grammatiske emner dækket i forløbet - "navneord", "artikler", "verber", "verbets simple tider" .

Materialer:
- Michael Richards: Just Like That (1987)
- Stephen Daldry: Eight (1998)
- Noah (2013) (17.29)
- Ray Bradbury: The Highest Branch on the Tree (1998)
- National Geographic, The Gender Issue, children on gender (2016)
- Alexa Keefe: Gender Revolution Carries a Message of Hope (2016)
- Helle Bergstein, "Engelsk startgrammatik", 7. op. 2017, Systime

Evaluering:
- Formativt - Feedforward på skriftlige opgaver, og mundtlige præsentationer.

Antal sider: ca. 25 ns.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Write a SHORT story! 18-08-2025
Just Like That-summary 01-09-2025
Characterization - The Highest Branch... 07-10-2025
Non-fiction analysis - I've lived as a woman... 28-10-2025
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer