Holdet 1g de3 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Ditte Toft Jacobsen
Hold 2025 de/1g3 (1g de3, 1g de3 kunstdage)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kommunikationsdesign
Titel 2 Arkitektur
Titel 3 produktdesign/ siddemøbel til et band
Titel 4 GF Kommunikationsdesign

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Arkitektur

Biomimetisk flydende pavillon,
form follows nature

Gennem 3,8 milliarders evolutionshistorie har naturen skabt et hav af strukturer, funktioner og materialer, som forskere, kunstnere, ingeniører, designere og arkitekter – når de får øje på naturens løsninger – drømmer om at gøre efter. Naturen har allerede regnet den ud?

Formål:
At få kendskab til arkitektur
- og tilknyttede formelle virkemidler ( form, materialer, lys, udsigt/omgivelser, farve/mønstre, scala, additv, substraktiv, mimetisk/symbolsk/komplementær, biomimetisk) i teori og praksis
- arbejde i kreative processer: eksperimenterende og innovativt
- få redskaber til at arbejde med arkitekturanalyse
- arbejde problemløsende ift. Målgruppe og behov og derunder forstå: Hvordan arkitektur kommunikerer/føles (målgruppe) og hvordan arkitektur fungerer (målgruppe og funktion)
- forstå processer som Ikke-lineær, iterativ.
- Være bevidst om designproces og formidle den.
- Sanselig tilgang til arkitektur
- Analytisk tilgang til arkitektur + stedanalyse
- Hvordan arkitektur kommunikerer/føles (målgruppe)
- Hvordan arkitektur fungerer (målgruppe og funktion)
- Arkitektur som afhængigt af sted/tid, kultur, samfund.
- Arbejde med model, målstokforhold


Breif: Stedspecifik flydende pavillon på Espergærde strand

Du skal skabes en stedsspecifik pavillon, der skal flyde på vand. Pavillonen skal være steedsspecifik.

Det er vigtigt at skabe inviterende rum, hvor mennesker kan mødes med hinanden i det offentlige rum.
Desværre kan det være svært at finde plads til nye mødesteder i byområder. Derfor beslutter byrådet at udnytte Espergærdes placering ud til vandet.
Byrådets udskriver en arkitekturkonkurrence, og du er en af de arkitekter, der giver dit bud på en pavillon, der er bæredygtig og stedspecifik. Skriv specifik målestoksforhold. Du skal bygge en arkitekturmodel,
• Som arkitekt skal du lade dig inspirere af plankton, sand, vand, tang, søsnegle, muslinger etc.
• Definér: pavillon, stedspecifik, organisk formsprog, bæredygtigt, biomimetisk
• Du udvælger selv din målgruppe (husk begrundelse).

Når du skal præsentere din pavillonfor byrådet, er det din proces og dermed din argumentation der skal overbevise byrådet om, at din model opfylder alle krav og tilfører området ny værdi.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 produktdesign/ siddemøbel til et band

Produktdesign.
I forløbet skal du arbejde med form, funktion og kommunikation som parametre for både at arbejde med analyse og design af et produkt.
I forløbet zoomer vi ind på stolen som klassisk Dansk Design og som nyere udtryk som New Nordic.


Formål:
At få kendskab til stolen som produktdesign
- og tilknyttede formelle virkemidler (form, materialer, håndværk, komfort/ergonomi, farve, stil) i teori og praksis
- arbejde i kreative processer: eksperimenterende og innovativt
- få redskaber til at arbejde med produktanalyse
- arbejde problemløsende ift. Målgruppe og behov og derunder forstå: Hvordan produktdesign kommunikerer/føles (målgruppe) og hvordan produktdesign fungerer (målgruppe og funktion)
- forstå processer som Ikke-lineær, iterativ.
- Være bevidst om designproces og formidle den.
- produktdesign som afhængigt af sted/tid, kultur, samfund.
- Arbejde med model, målstokforhold
- Arbejde i 3d-tegneprogram
- Formidle formålet visualiseringer og at forskellige metoder giver forskellige resultater.
- Foretage dokumentere og begrunde valg i en designproces.
- arbejde i grupper
- arbejde selvstændigt
- tænke kritisk
- arbejde innovativt


Breif:
Du skal designe et sidemøbel til en valgfri (i udgangspunktet dansk) musikgruppe. Siddemøblet skal stå i bandets øvelokale og skal kunne fungere som møbel til at mødes om musikken. Her skal bandet kunne opholde sig når de skal skrive musikken, lytte til gennemspilninger mm. Det er ikke et krav at de skal kunne spille deres instrumenter fra møblet. Det vil være et krav, at du indtænker tre benspænd til møblet.
Krav: en model af dit siddemøbel udført som 3d-model i et computerprogram også – hvis du kan nå det - en fysisk model i korrekt målestoksforhold. Derudover skal du have et målgruppeboard, et materialeboard og en modeltegning af dit møbel i korrekt målestoksforhold. Samt en analyse af dit møbel og en række skitser.
Succeskriterie: at du i dit design både har indtænkt form, funktion og kommunikation i forhold til den valgte målgruppe, deres værdier og behov.
Opgaven er individuel.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 GF Kommunikationsdesign

Designbrief:
Burger King lancerer en ny burger, og du ansættes til at designe papiremballagen.  

EU-kommissionspræsident Ursula von der Leyen står i spidsen for et nyt initiativ, der med inspiration fra det innovative Bauhaus fra 1919, vil skabe et "nyt europæisk Bauhaus".  Det nye europæiske Bauhaus har til formål at opbygge en fremtid, der er bæredygtig, inkluderende og smuk for både sind og sjæl.
For at gøre opmærksom på det nye initiativ involveres forskellige store firmaer bl.a. Burger King. Burger King lancerer derfor ”Bauhausburgeren” og skal i den forbindelse have designet den papiremballage, de bruger til burgerindpakning.

Kernestof:
-Lars Hedebo Olsen, Burger King har fået sin største makeover i 20 år Jeg spiser aldrig en burger. Men lige nu tænker jeg kun på Burger King. Politiken 14.1. 2021
https://politiken.dk/ibyen/art8060704/Jeg-spiser-aldrig-en-burger.-Men-lige-nu-t%C3%A6nker-jeg-kun-p%C3%A5-Burger-King
Ida Ingholm, Design gennem 200 år, s.54-63 og s.173-174
Ark omkring farver udarbejdet af læreren (KH)
Ark omkring rumdannelse udarbejdet af læreren (KH)
Jesper Bek. Design og arkitektur – Grundbog til c-niveau. s. 10-25, s. 74-76, s. 102-109, s. 137 og s. 146-149
Supplerende stof: Henrik Birkvig, Grundbog i typografi (2007), s. 9, s.14 -15 og s.34
K. Pedersen og H. Birkvig, Grundbog i grafisk design (2013) s.22, 28, 31,34,76 og s.91

Faglige mål:
At få kendskab til Bauhausskolen / funktionalismen
At arbejde praktisk med grafiske virkemidler (farver, komposition og typografi)
At arbejde med forskellige designparametre (fokus på målgruppe og kommunikation)
At arbejde med designprocessen
At arbejde med sammenhængen mellem målgruppe (opgavekrav) og udtryk
At arbejde med idégenerering fokus på skitser
At argumentere for valg og fravalg
At analysere / vurdere grafisk design
At arbejde med visuel formidling af en designløsning


Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer