Holdet 1g me2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Espergærde Gymnasium og HF
Fag og niveau Mediefag C
Lærer(e) Thomas Hangård Rasmussen
Hold 2025 me/1g2 (1g me2, 1g me2 kunstdage)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 2. Introduktion til filmdramaturgi
Titel 2 3. Praktisk projekt. Lav en kortfilm (fiktion)
Titel 3 4: Christopher Nolan - auteurforløb
Titel 4 5: Kunstneriske dage - filmproduktion
Titel 5 7: Eksamensproduktionen
Titel 6 6: Dokumentargenren

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 2. Introduktion til filmdramaturgi

I forlængelse af forløbet du har gennemført i grundforløbet, hvor du er blevet introduceret til de filmsproglige virkemidler på billed- og lydside, introduceres I nu for filmdramaturgi.

Filmdramaturgisk kernestof er:
- Indre og ydre konflikt, en film præmis (budskab) og temaer
- Aktantmodellen
- Orkestrering af karakterer og karaktertyper
- Tre-akter-modellen
- Dramaturgiske virkemidler som set up/pay off, forhindringer, tidsfrister, suspense og surprise.

Vi gør det med udgangspunkt i to korte slice of life-kortfilm og to danske kortfilm af ca. 25 min. længde:

- "Papa" - fransk, slice of life kortfilm: https://www.youtube.com/watch?v=gwUr0w2w9iM

- "100 meter fri" - slice of life kortfilm (Anette Riisager):https://www.youtube.com/watch?v=5piD2l_Qp_Y

- "Ud, spring over, ind" (Thomas Daneskov, 2013): https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/ud-spring-over-ind/

- Sail on, My love" (Jonatan Kais, 2020): https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/sail-on-my-love/


Grundbog: "Levende billeder" (3. udg.), s. 37-44.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 3. Praktisk projekt. Lav en kortfilm (fiktion)

Dette bliver det første større filmprojekt, som I skal lave i mediefag. I skal lave en fiktiv kortfilm,  nærmere bestemt  'slice of life' en kortfilm. Den skal vare 2-3 minutter.

Meningen er, at efter vores forløb om filmdramaturgi skal I nu anvende den viden om dramaturgi til jeres egen kortfilm.

I danner selv grupper (max fem elever), og I vælger selv filmidé. I skal lave præproduktion; dvs. I skal planlægge jeres kortfilm detaljeret INDEN der skal laves filmoptagelser.

I kommer til at stifte bekendtskab med at lave 'en skudliste'.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 4: Christopher Nolan - auteurforløb

I skal lære om auteuranalyse med udgangspunkt i den britiske filminstruktør Christopher Nolans filmværk. VI ser en række af hans film for at identificere gennemgående indholdsmæssige og formmæssige  fællestræk (= auteurtræk) i hans film.

Teori i forløbet er et lærerbearbejdet uddrag af 16/9-artikel af Tanja Parker om Nolan som auteur "Christopher Nolans filmiske univers”, samt diverse youtube-videoer om Nolans film og auteurtræk. De fremgår af Lectio-modulerne.

Tematiske (indholdsmæssige) auteurtræk:

- Den forpinte sjæl
- Et univers af kontraster
- Dobbelthed - spejlinger, spaltninger og fordoblinger


Dramatugiske (formmæssige) auteurtræk:

- Nolans fortællemæssige eksperimenter ...den alternative, ukronologiske filmdramaturgi
- 'The suspense snowball'


Postmoderne (indholdsmæssige og formmæssige) filmtræk i Nolans film - gennemgået i forbindelse med seningen af "Inception"



Værker set i undervisningen:

"Doodlebug" (Nolan kortfilm, 1997)
"Memento" (hele filmen set, 2000)
"Dunkirk" (hele filmen set, 2017)
"Inception" (væsentlige dele af filmen set, 2010)

Der har været elevoplæg om "Batman - The Dark Knight", "Tenet" og "Oppenheimer" - med visning af enkelte filmuddrag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 6 6: Dokumentargenren

Med udgangspunkt i Dorte Granild og Mette Wolfhagens bog "Shorts" (tekstuddrag) introduceres eleverne for dokumentarfilmgenren.

Fokus er på kendetegn ved fakta og dokumentargenren, på faktakontrakten, autencitetsmarkører og for forskellige fortælleformer indenfor dokumentargenren - her bliver eleverne præsenteret for den observerende og den poetiske fortælleform.

Filmisk materiale:

- "Svane Musikradio" (Anders Holst & Kim Frost, 2022) - træk af den observerende og den poetiske fortælleform)

- "EG - Et afsluttet kapitel" (Frederik Valentin, 2016) - der er tale om en
   tidligere eksamensproduktion, der handler om elevens tre år på
   Espergærde Gymnasium. Der er træk af den autoritative fortælleform og
   den poetiske.

- "Alting har en begyndelse! (første syv minutter af den 21 min. lange dokumentarkortfilm, instrueret af Marie Limkilde: 2017). Den observerende og poetiske fortælleform.

- "Kvindefængslet" - episode 1 (DR 2024, tilrettelæggere Asger Mow, Maria Lyhne Høj Vejen og Simon Lereng Wilmont). Den observerende fortælleform.

. "Hotel 22" (Elizabeth Lo, 2015). Eleverne har lavet en prøveeksamen ud fra de første fire minutter af dokumentarkortfilmen. Den observerende fortælleform.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer