Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Espergærde Gymnasium og HF
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Kristine Thye Andersen
|
|
Hold
|
2025 EN/1 (3g EN1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
California
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med USA både nutidigt og historisk, med særligt fokus på staten Californien. Vi starter med protesterne i L.A. i kølvandet på Trump's indsættelse af nationalgarden i 2025 og arbejder i den forbindelse med amerikansk politik ift. vælgertyper, Republikanerne vs. Demokraterne og MAGA-bevægelsen. Desuden arbejder eleverne med spørgsmålet "Why did Donald Trump win the election in 2024?".
På forløbet arbejdedes der primært med non-fiction tekster og med non-fiction analyse, herunder argumentationsanalyse (Toulmin), med The Lasswell/Shannon Weaver Model, denotation vs. connotations, modes of persuasion og andre retoriske virkemidler. Desuden arbejder eleverne med debate and discussion både skriftligt og mundtligt, hvor de skal afkode andres og hinandens holdninger og argumenter, ligesom de skal kunne argumentere for egne meninger og strukturere disse.
Eleverne har undervejs fokus på Californien og dens kendetegn politisk, historisk og identitetsmæssigt - både som noget særligt og som en vinkel på en mere overordnet amerikansk identitet og selvforståelse.
Materiale:
- Aeron Davis: "Five reasons why Donald Trump won the US election", article (3 sider).
- Brit McCandless Farmer: "The factors that led to Donald Trump's victory", article (2 sider)
- Jon Stewart on "the L.A. ICE Protests and Trump's Escalating Response" from The Daily Show, news program (2 sider)
- AP: "Donald Trump's deployment of National Guard to LA protests illegal, judge rule", article (2 sider)
- ICE recruitment posters from Instagram, social media posts (2 sider)
- AP: "Trump says he will ‘liberate’ Los Angeles in speech to mark the 250th anniversary of the Army", article (2 sider)
- Jacques Audiard: "The Sisters Brothers", film (6 sider)
- Mette Holm: "Being American" p. 118-122, secondary litterature
- Mrs. Frank Leslie: "California - Women on the move", excerpt from a non-fiction novel (3 sider)
- "Early California History: An Overview" from Library of Congress, secondary litterature (6 sider)
Sider i alt: 28 + Being American
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Minlæring
-
Welcome to English class - no homework :-)
-
Jon Stewart on the L.A. ICE Protests and Trump's Escalating Response | The Daily Show
-
Go to an American news site (I have linked a few suggestions below) and find a news story from the USA. You must be ready to present your news story in class.
-
Lav også lektien på MinLæring færdig: Minlæring
-
Find answers to the questions below:
-
Nonfiction genres.docx
-
No homework - but remember to bring the text from last time.
-
Read the two texts for the first written assignment: 3gEn1 Written assignment 1.docx (20 min)
-
The Name and the Geography | Early California History: An Overview | Articles and Essays | California as I Saw It: First-Person Narratives of California's Early Years, 1849-1900 | Digital Collections | Library of Congress
-
Watch the video: The American Frontier Explained (10 min)
-
Lav lektien på Minlæring (32 min)
-
Read the first three pages of the text and write a sentence to summarize each paragraph (you can use the "comment" function in Word): California, Women on the move, 4,3ns.docx
-
Last time we watched the first hour of "The Sisters Brothers" - we'll watch the rest in class today. (den kan ses på Filmstriben af dem, der var fraværende)
-
Fill in the document and upload your answer to Elevfeedback: Descriptions of California, student task.docx
-
Trump illegally deployed National Guard to LA protests, rules judge
-
Lav lektien med Argumentation og Trump, hvis du ikke har lavet den: Minlæring
-
Read the article: Donald Trump's deployment of National Guard to LA protests illegal, judge rules, 1,8ns.docx and summarize its main claim in one line. (20 min)
-
No homework (read yesterday's homework if you haven't)
-
Medbring "Being American"
-
3gEn1 Written assingment 2 Gavin Newsom.docx
-
Read p. 118-119(until "Moderne Immigration") and p. 122(from "Illegal Immigration")-127 in Being American.
-
Remember to bring the book to class as well
-
The Political Divide, Protest Songs, Charlie Kirk.docx
-
Listen to the first 21.32 min.: Stjerner og striber | Attentatet på Charlie Kirk | Lyt som podcast | DR LYD
-
Note down:
-
Make a short recap of the first topic.docx
-
No homework
-
Finish the task from last time: Make a short recap of the first topic.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
(ab)Normal People (værklæsning)
Formål:
På forløbet skal eleverne læse romanen Normal People af Sally Rooney og skal på den måde arbejde med fiction, analyse af fiction og med værklæsning. Tematisk tager vi udgangspunkt i "The (ab)normal"/Mental Health, men arbejder også undervejs med relationships, young love og class.
Metodisk er der fokus på analyse af fiction, særligt characters og character development, men også plot structure, themes og style of writing. Eleverne arbejder næsten udelukkende "analogt", dvs. med læsning og skrivning i bøger/hånden for at understøtte deres evne til fordybelse og tage udgangspunkt i deres egen oplevelse af læsningen.
Forløbet starter med teksten "The Bell Jar" af Sylvia Plath, for på den måde at sætte scenen for temaet "Mental Health" og for at eleverne kan arbejde med perspektivering allerede for første modul. Undervejs på forløbet perspektiveres også til andre tekster indenfor samme tema.
Kernestof:
- Sally Rooney: Normal People, 2018 (novel): 266 sider.
- Sylvia Plath: The Bell Jar, 1963 (excerpt from a novel): 2 sider.
- Catherine Magee: Normal People: episode xx, 2020 (TV-series): 5 sider.
- Susanna Kaysen: Girl, Interrupted, 1993 (excerpt from a memoir): 1 side.
- Matt Haig: Reasons to Stay Alive, 2016 (excerpt from a memoir): 5 sider.
- John Carney: Once, 2007 (film): 5 sider.
Supplerende stof:
- Trinity - an introduction (YouTube-video)
- Ireland in the 2010s
- Boys don't Cry (The Cure)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Gender in Shakespeare and beyond
Formål:
Forløbet beskæftiger sig med køn og seksualitet og der læses et udvalg af både ældre og nyere tekster, for at undersøge de to begreber over tid. Eleverne præsenteres overordnet til Judith Butlers forskning som udgangspunkt for teksterne på emnet og for ordet "queer". Først behandles de to begreber historisk og der er fokus på kvinders og homoseksuelles rettigheder og status i samfundet (både USA og Storbritannien). Herefter undersøger og debatterer eleverne nye udfordringer for og mellem maskuline og feminine idealer med fokus på udfordringer for mænd og drenge i dag.
Faglige mål og kernestof:
- udtrykke sig sammenhængende og forholdsvis flydende, herunder formulere egne synspunkter, i præsentation, samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- læse og forstå skrevne tekster på engelsk i forskellige genrer af en vis længde om almene og faglige emner
- skrive klare, detaljerede og sammenhængende tekster på engelsk med forskellige formål om almene og faglige emner med en relativ høj grad af grammatisk korrekthed
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke tekster med anvendelse af faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Materiale:
- Hansen og Christiansen: Unsex me, Lindhardt og Ringhof, 2016 (uddrag)
Primærtekster:
- Shakespeare: sonnet 18 and 130.
- Macbeth by William Shakespeare: Act 1, scene 1-2, 5 and Act 5, scene 1
- Twelfth Night by William Shakespeare: Act 2, scene 4
- Macbeth by Justin Kurzel, 2015 (Film)
- Mary Wollstonecraft: excerpt from A Vindication of the Rights of women.
- Emmeline Pankhurst: “Freedom or Death” speech.
- Palahnuik: excerpt from Fight Club, chapter 6.
- Wikihow: “How to throw like a Boy if you’re a Girl”, 2014.
- Mary vs. Elizabeth I, 2025 (play)
- The Speech at Tilbury, Elizabeth I, 1588
- BBC Bloody Queens: Elizabeth I and Mary of Scots, 2016 (Documentary)
Supplerende stof:
- Freedom or Death reading: https://www.youtube.com/watch?v=ZY-4lZQUXRI
- Judith Butler on Gender Theory and Gender as Performative: https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc og https://www.youtube.com/watch?v=UD9IOllUR4k
Omfang: 32 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Minlæring: pronominer (laves i modulet)
-
Read about the three main genres of fiction: Østergård, The Three Main Genres of Fiction.pdf
-
Lav opgave 2-3 med pronominer på side 102 i Getting Started
-
I dag starter EG læser: så medbring din egen bog (roman, avis, tegneserie, leksikon, etc.) som du læser i de første 30 minutter af modulet.
-
Complete the three tasks below (20 min)
-
Hav jeres kladdehæfter med, hvis I stadig har dem hjemme.
-
No homework (but do the homework from Monday and/or Wednesday, if you were absent)
-
Read the three documents with central analytical terms for the topic. In your own words, write a short explanation for each of them in Elevfeedback (20 min)
-
Read again: Macbeth Act 1, scene 5.pdf. Read the original text first, try to remember/decipher the meaning and then read the modern translation (15 min)
-
Lav den tidligere eksamensopgave 13 på MinLæring: Minlæring (20 min)
-
Read: Østergård, Poem.pdf Create flashcard (or a different type of quiz/memory game) either online or on paper with the words below (and maybe more from the text): (30 min)
-
Elizabethan Age
-
Shakespeare, Twelfth Night, act 2, scene 4.pdf
-
Watch the two videos explaining the plot in Twelfth Night (10 min):
-
Lav den tidligere eksamensopgave med Verballed på Minlæring (20 min)
-
Lav opgaven "Verbet 'do' mm" på Minlæring (20 min)
-
QueenElizSpeech.pdf
-
Ingen lektie
-
Read the text below: what does the sender argue? How do they support their argument? (15 min)
-
Jeg har hjemkaldt Normal People, som skal afleveres i bogkælderen
-
Lav Assignment 1-3: Gammelt eksamenssæt
-
Read the text and answer the questions below (30 min)
-
Assignment 4B Freedom or Death.docx
-
Sådan bruger du MinLæring til eksamen.pdf
-
Lav lektien eller indholdet fra modulet i går, som træning til terminsprøven - I skal bruge talen fra den skriftlige opgave i modulet i dag.
-
Medbring Getting Started A:
-
Lav lektien med "Eksamensopgave 9" på Minlæring. Måske når I begge opgaver, måske kun den ene på 30 min.
-
Vi mødes foran teatret senest klokken 19:00 (vi skal høre et oplæg inden forestillingen). Det kan være svært at finde parkering, så tag gerne tog/metro: Find vej
-
Hvis man vil køre med på skolens rejsekort, skal vi med toget fra Espergærde st. klokken 17.50. Skriv til mig, hvis I skal med - også hvis I står på før eller senere og jeg skal tjekke jer ind.
-
Have you ever seen Fight Club? Before it was a film, it was a book, and before it was a book, it was a short story (which became chapter 6 in the book). Read the chapter and we'll discuss it - and what is says about masculine ideals - in class (30 mi
-
Next topic must be about literary history - read below and think of which topic you prefer.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
The Freak in literary history
På forløbet skal eleverne undersøge to literære perioder ud fra emnet "The Freak or the Outsider". Vi læser primært fiktion fra the Romantic Age og Postmodernism og sammenligner de to literære perioder: deres særtræk og ligheder.
Faglige mål:
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
- analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
Materiale:
- William Wordsworth: The Solitary Reaper (poem) 1 ns.
- Edgar Allan Poe: The Haunted Palace (poem) 1,5 ns.
- Guillermo del Toro: Frankenstein (film) 10 ns.
- Mary Shelley: Frankenstein (excerpts from the novel) 7 sider.
- Chuck Palahnuik: Choke (short story) 3,6 ns.
- Eve Merriam: How to Eat a Poem (poem) 0,5 ns.
- Sarah Hall: Case Study 2: Recognition of the Self (short story) 7,8 ns.
Omfang i alt: 31 sider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Through Literary Landscapes, The Romantic Age.pdf
-
Read and answer questions (10 min): The Romantic Age intro.docx
-
Translate the poem into modern English: The Haunted Palace, translation task.docx Use Ordbogen.com to look up words you don't know. (20 min)
-
You can watch a reading of the poem here: Poe: The Haunted Palace
-
Read about Gothic fiction here: Mortensen og Erbst, Horror Fiction and the Gothic i The Gothic Universe, Gyldendal, 2019.pdf (15 min)
-
Read below (including the PDF) (15 min)
-
Write a ghost story (see below) (20 min)
-
Read summary 2 and the excerpts from chapter 15-16. (30 min)
-
While-reading: Choke
-
1. Watch the overview of Literary History in Britain: A (Very) General Overview of British Literary History (10 min)
-
2. Read below (10 min)
-
Choke
-
The Concept of Support Groups (10 min)
-
Vi arbejder videre med teksten, som I læste i går: Chuck Palahnuik, Choke excerpt, 3,6 ns.docx
-
Read the text + my feedback from assignment 8 - you'll have time to finish it in class. (30 min)
-
Read the first 4,5 pages from: Sarah Hall, Case Study 2, 7,8 ns.pdf (until line 154) (30 min)
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Greetings from the former colonies
Forløbet undersøger postkolonialisme og der læses tekster om Det Britiske Imperium, både af britiske afsendere, men primært med afsendere fra tidligere britiske kolonier. Som start på forløbet skal eleverne definere de tre begreber post-colonialism, Orientalism (or the other) og Hybridity and Mimicry. Eleverne skal arbejde analytisk med materialet og fortrinvist selv bestemme hvilke analysebegreber og -metoder, der er relevante i arbejdet med teksterne.
Skriftligt arbejdes der frem mod eksamen med tidligere eksamenssæt, både opsamlende på grammatik og analytical essay.
Faglige mål:
- forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner fra forskellige regioner og i forskellige stillejer
- udtrykke sig flydende og spontant med formidlingsbevidsthed i præsentation, samtale og diskussion på nuanceret og velstruktureret mundtligt engelsk om en bred vifte af almene og faglige emner med høj grad af grammatisk korrekthed og med evne til selvkorrektion
- læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder og engelsksprogede regioner, samt tekster fra andre fag end engelsk
- skrive længere, nuancerede og velstrukturerede tekster på engelsk om komplekse emner med høj grad af grammatisk korrekthed, beherskelse af skriftsproglige normer samt formidlingsbevidsthed
- analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
- analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
- perspektivere tekster kulturelt og historisk
- anvende faglige opslagsværker og øvrige hjælpemidler
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Materiale:
- Daniel Defoe: "Robinson Crusoe" (excerpt) 1ns (suppl.)
- Niall Ferguson: "How Britain Made the Modern World" (excerpt from a history book) 2ns.
- BBC: "Echoes of Empire" (documenary) 4 ns. (suppl.)
- Mary Annette Pember: "Death by Civilization" (short story) 4 ns.
- Jamaica Kincaid: "A Small Place" (essay) 6 ns.
- Urvashi Butalia: "Blood" (non-fiction) 1,4 ns.
- Donal Ryan: "Brian" (excerpt from a novel) 3,2 ns.
- Jasmin Goodman and Chuka Onwumechili "Women's football in Nigeria has a long history of defiance" (article) 2,8 ns.
Omfang i alt: 28 ns.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71817207173",
"T": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71817207173",
"H": "/lectio/57/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71817207173"
}