|
Titel
1
|
Tema: Mennesket i gruppen - ondskab
Kernestof: Socialpsykologi
I dette forløb arbejder eleverne med gruppedynamikker og andre socialpsykologiske begreber, der kan bidrage til forståelsen af, hvad der kan drive mennesker til at udføre onde og ekstreme handlinger, især under de rette omstændigheder, herunder også radikalisering og ekstremisme. Eleverne får også kendskab til socialpsykologiske eksperimenter, herunder Milgrams forsøg om autoritet og lydighed samt Ashs´forsøg om konformitet, Sherifs Robbers Cave og Stanford Prison. vi vender desuden kritikken af et eller flere af disse socialpyskologiske eksperimenter.
Derudover præsenteres eleverne for forskellige typer af ondskab, stereotyper og fordomme, ind-udgrupper, holdninger, roller, deindividualisering, mulige forklaringer på ondskab, f.eks. moralsk frakobling, typer af ondskab.
Vi ser blandt andet `Victors hellige krig` og eleverne skal med denne dokumentar forsøge at koble teori/eksperimenter med dokumentaren.
Roller, rollekonflikter, grupper, ekkokamre, filterbobler, holdninger/kognitiv dissonans, autoritet, lydighed, fravær af empati, ondskabstyper, opvækstens betydning for udvikling af voldelig/fysisk ikke hensigtsmæssig adfærd.
Psykologiens veje s. 375-392, 396-400, 464-467, 481-487
Fra Psyk C-bogen - Magnus Riisager - i pdf: s. 210-214
|