Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24
|
Institution
|
Tradium
|
Fag og niveau
|
Afsætning A
|
Lærer(e)
|
Bente Herred Hansen, Janne Bülow
|
Hold
|
2022 hhx22b AfsA (2b AfsA hhx)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
2
|
Købsadfærd på producentmarkedet
Materiale: Marketingbogen kapitel 7 fra Systime
Faglige områder:
Købsadfærd, købsbeslutningsproces, valgkriterier og faktorer, der påvirker købsadfærden på producentmarkedet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Marketing-mix
Materiale: systime, Marketing kap 14, 15, 16, 18, 20 og 22
Formålet med undervisningen er, at eleverne kan redegøre, analyser og diskuter virksomhedens marketingmix. Eleverne skal opnå en forståelse for, at der er en tæt sammenhæng mellem virksomhedens strategiske valg, konkurrenceforhold, konsumenternes købsadfærd segmentering, målgruppevalg og virksomhedens sammensætning af marketingmixet.
Centrale modeller/teorier i forløbet
• Serviceydelser
• Pris
• Produkt
• Promotion
• Distribution
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
25,00 moduler
Dækker over:
31 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
Titel
4
|
Markedsundersøgelse og Farm Mountain
Materiale: systime, Marketing kapitel 1 . markedsundersøgelse
Formålet med undervisningen er, at eleverne kan indsamle og anvende primære og sekundære data. Eleverne skal endvidere kunne forholde sig kildekritisk til indsamlede data.
Centrale modeller og teorier i forløbet
• Primære data
• Sekundære data
• Kvalitative data
• Kvantitative data
• Respondentudvælgelse
Eleverne introduceres til teorien om markedsundersøgelse og arbejder med at behandle data til brug for afsætningsmæssige beslutninger for virksomheden Farm Mountain. Her skal eleven analysere markedet for kvalitetskaffe og de skal bruge deres dataindsamling af sekundære data til forskellige analysemodeller og eleverne skal derudover også indsamle og behandle primære data i form af en spørgeskemaundersøgelse, som skal indgå som et element i opgavebesvarelsen med henblik på, at udarbejde et positioneringskort og/eller et markedskort.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/571/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55557120246",
"T": "/lectio/571/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55557120246",
"H": "/lectio/571/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55557120246"
}