|
Titel
15
|
Taler
Formål:
Kendskab til og analyse af retorikken i de tre talegenrer: den politiske tale, lejlighedstalen og den informative tale. Desuden er der fokus på sproglige virkemidler i talen, diskursanalyse, argumentation og argumenttyper.
I arbejdet med Sofie Lindes tale diskuterer vi om pentagrammet "holder stik" og hvordan kommunikationssituationen afspejles (Laswells-formel - "Kanyle-modellen").
Undervejs i forløbet er eleverne blevet introduceret til skrivegenren "Analyse og vurdering". Der har været mindre skriveøvelser og fordybelsestid forbundet med introduktionen, som slutteligt munder ud i en analyse og vurdering af Sofie Lindes tale til Zulu Comedy Awards 2020 og sammenligning med en anden læst tale i forløbet.
Forløbet kobles til slut sammen med det foregående litteraturforløb "Kanonforfattere i 1900-tallet", hvor vi undersøger, hvorfor det kan være givende at læse skønlitteratur. Her dykker vi ned i Svend Brinkmanns tale til bogmessen 2017: "Hvorfor læser vi egentlig litteratur - Her er Svend Brinkmanns 7 bud".
Vi samler op på forløbet med en "prøveeksamen", hvor eleverne arbejder og forbereder sig i par og vi slutteligt afholder "eksamen".
Primær litteratur:
- Kong Frederik X's nytårstale af d. 31. dec. 2025
- Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2025
- Bent Høies tale til ungdommen, 29. april 2020 (norsk litteratur)
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Awards, 2020.
- Svend Brinkmann: "Hvorfor læser vi egentlig litteratur - Her er Svend Brinkmanns 7 bud".
(tale til bogmessen 2017).
- Uddrag af "Festen" (dogmefilm), 1998. af: Thomas Vinterberg (00.00-30.00)
Sekundærlitteratur:
- Larsen, Ole Schultz ”Håndbog til dansk”, Systime, kap. 4 om Sprog, herunder:
- 4.9.: Retorik: de tre talegenrer, Ciceros pentagram, disposition og appelformer
- 4.8.: Stil og tone: Høj stil, normal stil og lav stil
- 4.2.: Sproglige billeder (metaforer, besjæling, personifikation, sammenligninger)
- 4.3.: Sproglige figurer (gentagelsesfigurer og modsætningsfigurer)
- 4.10.: Argumentation (Toulmins argumentationsmodel, argumenttyper)
- 4.11.: Diskursanalyse (Nodalpunkt, ækvivalenskæde, hegemoni, antagonisme, flydende beregner)
Supplerende materiale:
- SKEMA over sproglige virkemidler
Forløbet opfylder følgende faglige mål fra læreplanen (stk. 2.1.):
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
- demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger
Forløbet opfylder følgende områder fra kernestoffet fra læreplanen (stk. 2.2.):
- dansk sprog, herunder sproglig variation og sprog anvendt i private, faglige og professionelle sammenhænge
- mangfoldige litterære genrer (taler)
- svenske og norske tekster på originalsprog (Bent Høies tale)
|