Holdet 3F DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Mercantec
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Anna Damgaard Ørnstrup
Hold 2023 1F DA (1F DA, 2F DA, 3F DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Litteratur 1: Litterær analyse. Noveller
Titel 2 Medier 1: Kortfilm
Titel 3 Litt. hist. 1: Middelalder, barok og oplysningstid
Titel 4 Medier 2: Avisen
Titel 5 Sprog 2. del: Skriftlighed
Titel 6 Overbevisningens kunst: Reklamer og dokumentarfilm
Titel 7 4. Forløb. Litteraturhistorie. Del 2
Titel 8 Humor
Titel 9 Værkslæsning. Samtidslitteratur
Titel 10 4. Forløb. Litteraturhistorie. Del 2
Titel 11 Krig. DHO forløb. SO5
Titel 12 Undersøgende tekstlæsning
Titel 13 7. Kanonforfattere i 1900-tallet. Del 1
Titel 14 Skriv dig frem
Titel 15 Taler
Titel 16 Svensk litteratur
Titel 17 Klargøring Terminsprøve
Titel 18 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Litteratur 1: Litterær analyse. Noveller

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Medier 1: Kortfilm

Analysevejledning til kortfilm
Eleverne udvælger selv en kortfilm, som de I grupper vil analysere
Grupperne udarbejder PowerPoints og fremlægger deres analyse for klassen. Inden fremlæggelsen ser klassen den pågældende kortfilm
Fokus er på de filmiske virkemidler samt Raskins syv parametre
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Projektarbejde

Titel 3 Litt. hist. 1: Middelalder, barok og oplysningstid

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Medier 2: Avisen

Formål:
At påbegynde indarbejdelsen af grundbegreber til massekommunikation/mediehistorie og derigennem opnå indsigt i de forskellige mediers udvikling.

Faglige mål:
Eleverne skal opnå kendskab til avisen som massemedie og medspiller i et demokratisk samfund. Eleverne skal kunne definere de forskellige genrer og journalistiske virkemidler.

1. del har fokus på avisen. Det mediehistoriske fokusområde fortsætter på 2.og 3. år.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- udtrykke sig mundtligt og skriftligt hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt, nuanceret og argumenterende
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige genrer
- analysere trykte og elektroniske medietekster og vurdere disse som led i en kommunikationssituation, såvel mundtligt som skriftligt
- navigere i store tekstmængder og analytisk fokuseret kunne udvælge og
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Avisprojekt 29-04-2024
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Overbevisningens kunst: Reklamer og dokumentarfilm

Overbevisningens kunst: Reklamer og dokumentarfilm i moderne kommunikation

Formål:
At give eleverne en indføring i reklameanalyse.

Faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- Selvstændigt udføre en metodisk og relevant analyse, fortolkning og vurdering af forskellige medietekster, såvel mundtligt som skriftligt
- Analysere trykte og elektroniske medietekster og kunne vurdere disse som led i en kommunikationssituation, såvel mundtligt som skriftligt
- Perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige, æstetiske, psykologiske, kommunikative og erhvervsrelaterede sammenhænge
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse og vurdering af reklamefilm 04-10-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 4. Forløb. Litteraturhistorie. Del 2

Forløb: Litteraturhistorien fra middelalder til det moderne gennembrud
2. del:
Romantikken
Det moderne gennembrud
Sædelighedsfejden

Oehlenschläger: "Guldhornene"
Grundtvig "De Levendes Land"
Schack von Staffeldt "Indvielsen"
St.St. Blicher "Sig nærmer tiden, da jeg må væk"
H.C. Andersen "Hyrdinden og skorstensfejeren"

"Ved vejen" af Herman Bang
"Lykke-Per" af Henrik Pontoppidan

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
PPT til Snedronningen 28-11-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde


Titel 9 Værkslæsning. Samtidslitteratur

Nyere litteratur
Samtidslitteratur
Skriftlighed - litteraturanalyse

Novellesamling: Forvandling. 2024
Roman: Oh, Romeo af Merete Pryds Helle
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 4. Forløb. Litteraturhistorie. Del 2

Forløb: Litteraturhistorien fra middelalder til det moderne gennembrud
2. del:
Romantikken
Det moderne gennembrud
Sædelighedsfejden

Oehlenschläger: "Guldhornene"
Grundtvig "De Levendes Land"
Schack von Staffeldt "Indvielsen"
St.St. Blicher "Sig nærmer tiden, da jeg må væk"
H.C. Andersen "Hyrdinden og skorstensfejeren"

"Ved vejen" af Herman Bang
"Lykke-Per" af Henrik Pontoppidan

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • Åbenhed og omgængelighed
  • IT
  • Lectio
  • Tekstbehandling
  • Præsentationsgrafik
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 11 Krig. DHO forløb. SO5

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Undersøgende tekstlæsning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 7. Kanonforfattere i 1900-tallet. Del 1

Johannes V. Jensen
"Lønningsdag" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)
"Pelle Erobreren" af Martin Andersen Nexø (det folkelige gennembrud)

Tom Kristensen Rio de Janero

Martin A. Hansen ”Paradisæblerne” (efterkrigstid/Hereticadigtning, religiøs, traditioner).

Karen Blixen ”Ringen” (efterkrigstid/symbolisme m.m.)

Klaus Rifbjerg SO7 (konfrontationsmodernisme, ikke religiøs, ikke traditioner)

Peter Seeberg i SO7 (konfrontationsmodernisme)

Faglige mål
Eleverne skal kunne:
- selvstændigt udføre en metodisk og relevant analyse og fortolkning af forskellige litterære og ikke-litterære tekster, såvel mundtligt som skriftligt
- karakterisere litterære hovedværker fra epoker med betydning for udviklingen af nutidens tankegang
- perspektivere og vurdere tekster ud fra viden om historiske, kulturelle, samfundsmæssige, æstetiske og psykologiske sammenhænge
- demonstrere kendskab til danske og internationale strømninger inden for litteratur og medier og samspillet med kultur og samfund
- navigere i store tekstmængder og analytisk fokuseret selektere og dokumentere.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriftlighed 09-09-2025
Genaflevering af "Ved vejen" 22-09-2025
Barndommens gade af Tove Ditlevsen 10-11-2025
Barndommens gade. Skriveøvelse 17-11-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 15 Taler

Formål:
Kendskab til og analyse af retorikken i de tre talegenrer: den politiske tale, lejlighedstalen og den informative tale. Desuden er der fokus på sproglige virkemidler i talen, diskursanalyse, argumentation og argumenttyper.

I arbejdet med Sofie Lindes tale diskuterer vi om pentagrammet "holder stik" og hvordan kommunikationssituationen afspejles (Laswells-formel - "Kanyle-modellen").
Undervejs i forløbet er eleverne blevet introduceret til skrivegenren "Analyse og vurdering". Der har været mindre skriveøvelser og fordybelsestid forbundet med introduktionen, som slutteligt munder ud i en analyse og vurdering af Sofie Lindes tale til Zulu Comedy Awards 2020 og sammenligning med en anden læst tale i forløbet.

Forløbet kobles til slut sammen med det foregående litteraturforløb "Kanonforfattere i 1900-tallet", hvor vi undersøger, hvorfor det kan være givende at læse skønlitteratur. Her dykker vi ned i Svend Brinkmanns tale til bogmessen 2017: "Hvorfor læser vi egentlig litteratur - Her er Svend Brinkmanns 7 bud".
Vi samler op på forløbet med en "prøveeksamen", hvor eleverne arbejder og forbereder sig i par og vi slutteligt afholder "eksamen".

Primær litteratur:
- Kong Frederik X's nytårstale af d. 31. dec. 2025
- Statsminister Mette Frederiksens nytårstale 2025
- Bent Høies tale til ungdommen, 29. april 2020 (norsk litteratur)
- Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Awards, 2020.
- Svend Brinkmann: "Hvorfor læser vi egentlig litteratur - Her er Svend Brinkmanns 7 bud".   
  (tale til bogmessen 2017).
- Uddrag af "Festen" (dogmefilm), 1998. af: Thomas Vinterberg (00.00-30.00)

Sekundærlitteratur:
- Larsen, Ole Schultz ”Håndbog til dansk”, Systime, kap. 4 om Sprog, herunder:
- 4.9.: Retorik: de tre talegenrer, Ciceros pentagram, disposition og appelformer
- 4.8.: Stil og tone: Høj stil, normal stil og lav stil
- 4.2.: Sproglige billeder (metaforer, besjæling, personifikation, sammenligninger)
- 4.3.: Sproglige figurer (gentagelsesfigurer og modsætningsfigurer)
- 4.10.: Argumentation (Toulmins argumentationsmodel, argumenttyper)
- 4.11.: Diskursanalyse (Nodalpunkt, ækvivalenskæde, hegemoni, antagonisme, flydende beregner)

Supplerende materiale:
- SKEMA over sproglige virkemidler

Forløbet opfylder følgende faglige mål fra læreplanen (stk. 2.1.):
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, historiske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, internationale, merkantile og erhvervsrelaterede sammenhænge
- demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstillinger

Forløbet opfylder følgende områder fra kernestoffet fra læreplanen (stk. 2.2.):
- dansk sprog, herunder sproglig variation og sprog anvendt i private, faglige og professionelle sammenhænge
- mangfoldige litterære genrer (taler)
- svenske og norske tekster på originalsprog (Bent Høies tale)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Svensk litteratur

Svensk litteratur

I henhold til læreplanen læser eleverne svensk litteratur: Hjalmar Söderberg: "Pälsen" (1898). Vi repeterer og arbejder samtidig med undersøgende tekstlæsning, herunder reaktionsskrivning og fortolkningsarbejdet. Vi taler om, hvordan man arbejder med den gode fortolkning - og hvordan denne bør begrundes i teksten.
Slutteligt sætter vi et moderne fokus på "Pälsen" og kobler den til elevernes uddannelse og studieretning, når eleverne arbejder med "Pälsen" som branding-case. Her er formålet at undersøge novellen som en kritik af status og overflade ved at arbejde kreativt med Pelsen som et moderne brand. Eleverne laver en reklame/kampagne, der viser, hvad pelsen "sælger".

Primær litteratur:
- Söderberg, Hjalmar: "Pälsen" (1898)

Sekundær litteratur:
- "Litterære undersøgelser - introduktion til tekstlæsning" (e-bog) (Modul 1 og Modul 2)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer