Holdet 3D SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Mercantec
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Ulla Kjeldsen
Hold 2023 1D SP (1D SP, 2D SP, 3D SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introducción al español
Titel 2 España y la cultura española
Titel 3 La vida española-costumbres y tradiciones (eksam)
Titel 4 Otros países hispanohablantes (eksamen)
Titel 5 Las pandillas latinoamericanas (eksamen)
Titel 6 Los jóvenes españoles (eksamen)
Titel 7 SO6 - Iværksætteri i Spanien
Titel 8 México (eksamen)
Titel 9 Franco y La guerra civil (eksamen)
Titel 10 Bad Bunny
Titel 11 Las empresas y la comunicación profesional (eksam)
Titel 12 Las empresas y la comunicación profesional/2 (eks)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introducción al español

Introduktion til spansk.

Grammatik:
Udtale
Trykregler
Artikler og substantiver
Ser/estar/hay
Regelmæssige verber i præsens
Adjektiver
Genitiv
Refleksive verber
Diftongerende verber

Emner:
Ugedage, måneder, klokken
Billedbeskrivelse og retninger
Vejret
La familia
Tal
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 España y la cultura española

Introduktion til Spanien og spansk kultur.

Kernetekster:

"España", fra bogen Vamos af Anny Holmgaard.
https://e-studiar.net/espana/#Lyt_Tekst_om_Spanien_1_ar

"Madrid y Barcelona", fra bogen Vamos af Anny Holmgaard
https://e-studiar.net/espana/#MADRID_BARCELONA

"La historia de España", fra bogen Vamos af Anny Holmgaard
https://e-studiar.net/espana/#La_historia_de_Espana

"Las islas canarias", fra bogen Vamos af Anny Holmgaard
https://e-studiar.net/las-islas-canarias/

"La cultura española", "La vida española – Las familias", "La comida española", "La lengua", "Celebraciones, fiestas y tradiciones", "Deporte", "Empresas españolas", "Famosos" af Anny Holmgaard
https://e-studiar.net/om-spanien-for-begyndere/#La_cultura_espanola


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 La vida española-costumbres y tradiciones (eksam)

Formål:
At få kendskab til spanske vaner, kultur og traditioner.
At få kendskab til fiestas i Spanien.


Kernestof:

"La vida española" + "Costumbres" fra bogen Vamos a los temas af Anny Holmgaard (til og med gambitter)
https://e-studiar.net/vamos-a-los-temas-boger/#La_vida_espanola

"Fiestas" fra bogen Vamos a los temas af Anny Holmgaard (til og med La Tomatina)
https://e-studiar.net/vamos-a-los-temas-boger/#Fiestas

"Tauromaquia" fra bogen Vamos a los temas af Anny Holmgaard.
https://e-studiar.net/vamos-a-los-temas-boger/#Tauromaquia_Corrida_de_toros

"Conocer las corridas de toros", Video Ele (afsnit 1 og 2) https://videoele.com/B2-Conocer-los-toros-1.html

Filmen "Volver" af Pedro Almodóvar

Supplerende stof:

Fremlæggelser i grupper om følgende fiestas:
1. La Navidad, el Día de los Inocentes, La Nochevieja y Los Reyes: Isabella, Austeja, Albert, Erik
2. El Carnaval (especialmente en Tenerife): Helene, Emma, Emil, Christian
3. La Semana Santa: Ayse, Julie, Valdemar, Anton
4. El Día de los Muertos: Britt, Rawan, Magnus, Christian K.
5. Las Fallas y La feria de Abril: Thomas, Oliver, Amalie, Emma L.
6. La fiesta del Colacho, San Fermín: Lukas, Bastian, Mathilde, Esther
7. La Tomatina, El Día de Santo: Ranem, Laura, Lasse, Oskar




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Otros países hispanohablantes (eksamen)

Formål:
At studere spansktalende lande i Latinamerika.
Primær fokus på: Argentina, Colombia og Chile

Kernestof:

"Mariángeles de Argentina" fra i-bogen La identidad contrastada, Systime.
https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=130

"Mario de Colombia", fra i-bogen La identidad contrastada, Systime.
https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=134

"Nicolás de Chile" fra i-bogen La identidad contrastada, Systime. https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=137

Film: María, llena eres de gracia, Joshua Marston, 2004

Supplerende stof:

Learn Capitals of Spanish Speaking Countries with BASHO & FRIENDS - Paises hispanohablantes
https://www.youtube.com/watch?v=2ETVGEDEipk

Fremlæggelser i grupper om følgende lande: Peru, Mexico, Colombia, Costa Rica, Argentina, Ecuador, Chile

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 47 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Las pandillas latinoamericanas (eksamen)

Kort forløb om las pandillas latinoamericanas i forbindelse med en fagdag.

Primær fokus på
- banden MS13
- situationen i Latinamerika
- årsager til at unge vælger at blive medlemmer af bander
- den nuværende situation

Kernestof:

Filmen "Sin Nombre"'

"Dokumentar: Entras si quieres, sales si puedes"
https://www.youtube.com/watch?v=5ib9RVx9VHs

Horisont: Det berygtede superfængsel indefra.
https://www.dr.dk/drtv/se/horisont_-det-berygtede-superfaengsel-indefra_509331

Supplerende stof:

"Los Angeles og banderne" fra bogen "Retratos latinos en California".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Los jóvenes españoles (eksamen)

Forløb om de unge spaniere med primær fokus på:
- alkoholkultur/botellón
- deres økonomiske situation

Kernestof.

"Los jóvenes españoles"  fra bogen "Vamos a los temas" af Anny Holmgaard.
https://e-studiar.net/vamos-a-los-temas-boger/#Los_jovenes_espanoles

"El alcohol - el botellón" fra bogen "Vamos a los temas" af Anny Holmgaard. https://e-studiar.net/vamos-a-los-temas-boger/#El_alcohol_-_El_Botellon

"Nattelivet: "Los jóvenes españoles bebemos mucho, pero sabemos controlarlo""  fra bogen "España en la calle" af Kasper Kloch og Martin Tønner.  
ttps://espanaenlacalle.systime.dk/?id=138

"Alba, 19 años: “Los idiomas son fundamentales para ¬conectar personas y culturas.” fra bogen "España mañana" af Kasper Kloch et al. https://espanamanana.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=134

Følgende tekster er læst under forløbet "Iværksætteri i Spanien - SO6", men opgives til eksamen under emnet "los jóvenes españoles", da passer tematisk ind i dette:  

"Los jóvenes españoles: Emancipación - Mileuristas - Ninis - Ocupas - Fuga de cerebros" fra bogen "España en perspectiva" af Anny Holmgaard. https://e-studiar.net/espana-en-perspectiva/#Emancipacion_-_Vivir_en_casa_de_los_padres

Generation på røven: La generación perdida: "Muchos jóvenes no tienen lo suficiente para vivir" fra bogen "España en la calle" af Kasper Kloch og Martin Tønner" https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=141

"La vida me va con retraso" fra El País, den 6/6 2021. https://elpais.com/espana/2021-06-06/la-vida-me-va-con-retraso.html
Eleverne valgte selv to af de unge fra artiklen og præsenterede til hinanden.

Supplerende stof:

Horisont: Spaniens tabte generation. MitCFU.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 México (eksamen)

Primær fokus på:

El machismo
Økonomisk ulighed

Kernestof:

"Aby de México" fra bogen "La identidad contrastada" https://laidentidadcontrastada.systime.dk/?id=136

"El machismo en México" fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og
Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=146#c517

"El catolicismo y el machismo" fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=146#c445

"El macho mexicano" fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=129#c266

"El machismo en la sociedad mexicana" fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=129#c320

Video: ¿Quién hace qué en la casa de Edgar? fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=164

Video: ¿Quién hace qué en la casa de Gabriela? fra bogen "México en perspectiva" af Helena Telling Lund og Marianne Hilm. https://mexico.systime.dk/?id=165

Video: Pregunta Ya: La imagen de México
https://urplay.se/program/180945-pregunta-ya-la-imagen-de-mexico

"De un lado del otro - Así se vive la desigualdad en México", artikel fra El país, 30 januar, 2023.
https://elpais.com/mexico/2023-01-30/de-un-lado-del-otro-asi-se-vive-la-desigualdad-en-mexico.html  (eleverne fik en forkortet udgave)

Filmen "la Zona" Filmstriben https://fjernleje.filmstriben.dk/film/2760556700/la-zona

Supplerende stof:

Quiz om México: https://www.quizmig.dk/quizzes/quiz-om-mexico-20-sporgsmaal-og-svar-i-mexico-quiz

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Franco y La guerra civil (eksamen)

Fokuspunkter:

- At opnå viden om Franco-tiden
- At opnå viden om Den spanske borgerkrig
- At opnå viden om periodens betydning for Spanien i dag.


Kernestof:

"Francisco Franco: El dictador que sigue vivo medio siglo después de su muerte" fra bogen "España en la calle" af Kasper Koch & Martin Tønner. https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=146

"Massegrave: Entre cráneos y huesos: "Lloro cuando encuentro juguetes" fra bogen "España en la calle" af Kasper Koch & Martin Tønner. https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=148

"El fútbol" fra bogen "La guerra civil española" af Helene Capri. https://laguerracivilespanola.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145

- Fim: "El maestro que promitió el mar” (Filmstriben)

Supplerende materiale:

"Fortidens spøgelser: Franco, borgerkrigens sår og kampen om historien" fra bogen "España en la calle" af Kasper Koch & Martin Tønner. https://espanaenlacalle.systime.dk/?id=133

"44 år efter sin død: Nu bliver Francos grav flyttet". Artikel fra DR. https://www.dr.dk/nyheder/udland/44-aar-efter-sin-doed-nu-bliver-francos-grav-flyttet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Las empresas y la comunicación profesional (eksam)

Dette forløb hænger sammen med forløbet "Las empresas y la comunicación personal /2" og til eksamen opgives de som et samlet emne.

Denne første del af forløbet har haft fokus på:

Spansk kultur og spansk virksomhedskultur
At skrive forretningsmail og intern meddelelse på spansk

Kernestof:

Video: "Guillem cuenta de la cultura española" fra bogen "¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional" https://comunicamos.systime.dk/?id=172#c535

"Entrevista con Gabriel y Blanca" fra bogen  "¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional"  https://comunicamos.systime.dk/?id=170#c818

Supplerende stof:

"Spansk Kultur" fra bogen "¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional" https://comunicamos.systime.dk/?id=155

"Virksomhedskultur" fra bogen "¡Comunicamos! Cultura, empresas y comunicación profesional" https://comunicamos.systime.dk/?id=156
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Las empresas y la comunicación profesional/2 (eks)

Del 2 af forløbet om "Las empresas y la comunicación profesional".

I denne del af forløbet har der primært været fokus på:

Spanske virksomheder

Kernestof:

"Desigual" fra bogen "España en perspectiva" af Anny Holmgaard. https://e-studiar.net/espana-en-perspectiva/#Desigual

"Chupa Chups" fra bogen "España en perspectiva" af Anny Holmgaard.
https://e-studiar.net/espana-en-perspectiva/#Chupa_Chups

I dette forløb opgives ligeledes 2 tekster, som egentligt er læst under emnet "Iværksætteri i Spanien - SO6", men som tematisk passer under "empresas":

"Bæredygtig bomuld. David" fra bogen "España frontera climática" af Martin Tønner og Kasper Kloch. https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=145

"Ældgamle metoder til nedkøling. Teresa" fra bogen "España frontera climática" af Martin Tønner og Kasper Kloch. https://espanafronteraclimatica.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=135



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer