Holdet 23ia ke (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Mercantec
Fag og niveau Kemi C
Lærer(e) Carina Henriksen, Dorthe Sandberg
Hold 2024 23ia ke (23ia ke, 23ia ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 4  Redox
Titel 2 3  Kemisk regning
Titel 3 Molekyler
Titel 4 Syrer og baser
Titel 5 Organisk kemi
Titel 6 Forløb#2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 4 Redox

Emne: Redoxreaktioner

Emnet er en introduktion til grundlæggende begreber inden for redoxkemien: oxidation, reduktion og redoxreaktion. Oxidationstal for simple stoffer og ioner. Der arbejdes med spændingsrækken som intro  forsøg til opskrivning af oxidations og reduktionsreaktioner. Der arbejdes ud fra 4 forskellige situationer af redoxkemi. hvoraf 2,3 og 4 er i relation til spændingsrækken.
1. Metaller og gasser (herunder ilt)
2. Metaller og metalopløsninger
3. Metaller og metaller (herunder korrosion)
4. Metaller og syre.

Kernestof:  
• udvalgte simple redoxreaktioner
• udvalgte uorganiske stoffers egenskaber og anvendelse

Supplerende stof:
-      Har fået kendskab til elektrolyse og elementer.

Læringsmål
• Introduktion til begreberne reduktion, oxidation og redoxproces.
• Udføre simple afstemninger på redoxreaktioner.
• Forstå grundideen i opbygningen af spændingsrækken
• Kunne bruge spændingsrækken til at forudsige forventede reaktioner: mellem metaller og metaller, metal og     
        ionforbindelser og metal og syre i forhold til H+.
• Udføre kemiske eksperimenter med simpelt laboratorieudstyr
• Omgås kemikalier på forsvarlig vis
• Registrere og efterbehandle data og iagttagelser fra eksperimenter
• Beskrive eksperimenter og præsentere resultater såvel skriftligt som mundtligt
• Identificere og forholde sig til enkle kemiske problemstillinger fra hverdagen.

     

Arbejdsform:
Klasse undervisning, opgaver i par. Øvelser i grupper.

Pensum: Kemi O  S. 93-100
Studiespørgsmål Redox

Gymnasiekemi C-niveau.
Video 20: redoxreaktioner
Video 21: Spændingsrækken

Øvelser:
Ø4: Spændingsrækken
Ø7: Korrosion af Jernsøm. Afleveres som PP
Ø8: Fremstilling af Zinksulfat. Brugt som repetition på HF2 afleveres på journalark
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fældningsreaktioner 08-10-2024
Korrosion af jernsøm 15-12-2024
Zinksulfat 15-12-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 3 Kemisk regning

Kemisk regning.
I tema arbejder vi med kemisk regning. Herunder reaktionsskemaet, mængde- og koncentrationsberegning.

Herudover kommer vi til at arbejde med det sprog, vi bruger indenfor kemien til at beskrive og beregne med, og om noget af det udstyr, vi bruger, når vi skal have kemien til at virke i praksis.

I laboratoriet laver vi eksperimenter, hvor I kommer til at skulle bruge den kemiske mængdeberegning i praksis, og I skal prøve titrering, som er en hyppigt anvendt analysemetode inden for kemi.

Forløbet starter med afstemning af reaktionsskemaer som er en forudsætning for at kunne gennemføre mængdeberegninger. Først startes med en introduktion til stofmængde og molarmasse og små regneøvelser for der kun trænes i brugen af formlen m=n*M.
mængdeberegning i forbindelse med reaktionsskemaer. Der regnes små selvstændige opgaver, hvor der trænes i brugen af koncentrationsformlen n=C*V. Titrering som begreb introduceres og koncentrationsberegninger øves på en titrerreaktion. Der afsluttes med en øvelse, hvor koncentrationsberegning er sat i anvendelse.


Faglige mål:
Gennemføre kvalitativt og kvantitativt eksperimentelt arbejde med simpelt laboratorieudstyr under hensyntagen til laboratoriesikkerhed
Indsamle og efterbehandle iagttagelser og resultater fra eksperimentelt arbejde
Dokumentere eksperimentelt arbejde mundtligt og skriftligt, herunder forklare simple sammenhænge mellem det eksperimentelle arbejde og den tilknyttede teori
Gennemføre enkle kemiske beregninger

Kernestof:
Kemisk fagsprog, herunder kemiske formler og reaktionsskemaer
Stofmængdeberegninger i relation til reaktionsskemaer, herunder stofmængdekoncentration
Simple kvalitative og kvantitative eksperimentelle metoder, herunder titrering og vejeanalyse

Pensum:
An vendt kemi1 4,udgave, S. 16-44

Gymnasiekemi-C:
Video 4: Reaktionsskemaer
Video 7: Måling, mol og masse
Video 10:  Koncentration og massefylde    frem til 7,25 mi

Øvelser:
Ø1  Kemiske hævemidler
Ø2  Saltindhold i rugbrød








Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Kemiske hævemidler 04-12-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Formidling
  • IT
  • Lectio
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 3 Molekyler

Atomer og kemisk binding - Molekyler.

Molekyler hører under emnet stoffers opbygning. Der arbejdes med deres kendetegn, hvordan de danner kemiske forbindelser. hertil høre deres navngivning. Molekyleres struktur har stor betydning for deres fysiske og kemiske egenskaber, så der vil blive arbejdet med polære og upolære bindinger herunder elektronegativitet. Intermolekylære bindinger og deres indflydelse på smelte og kogepunkt.

Faglige mål
• Anvende fagbegreber, fagsprog og metoder til at beskrive simple kemiske
        problemstillinger
        relatere iagttagelser, modeller og symbolsprog til hinanden ved anvendelse af kemisk
        fagsprog
• Gennemføre kvalitativt og kvantitativt eksperimentelt arbejde med simpelt
        laboratorieudstyr under
        hensyntagen til laboratoriesikkerhed
• Indsamle og efterbehandle iagttagelser og resultater fra eksperimentelt arbejde
• Dokumentere eksperimentelt arbejde mundtligt og skriftligt, herunder forklare simple
        sammenhænge
        mellem det eksperimentelle arbejde og den tilknyttede teori

Kernestof:
• Kemisk fagsprog,
• Kemiske bindingstyper, tilstandsformer og blandbarhed
• Simple kvalitative eksperimenter
• Kemikaliemærkning og sikkerhedsvurdering ved eksperimentelt arbejde.

Supplerende stof:
• Intermolekylærekræfter

Pensum:
Anvendt kemi 1: S 60-70n, 83m-87
S 60n-67n, 72m-74m, 75m-76, 83-87

Gymnasiekemi.com  C-niveau  
Video 8: Molekyleforbindelser,
Video 9 Polære og upolære bindinger.

Øvelser:
Opløselighed og polaritet.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Polaritet og opløselighed 24-10-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Almene (tværfaglige)
  • IT
  • Præsentationsgrafik
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 4 Syrer og baser

Syre base og titrering

Formål:
Introduktion til syrebase kemien samt titrering. Fokus har været på de stærke syre og baser samt basale grundlæggende forståelse for hvad en syre og base er, og hvad en syre base reaktion er.
introduktion til begreberne:
-neutralisationsreaktion
-amfolytter
-flerhydron syre
-Intro til forskellen på begrebet en stærk og en svag syre
-Intro til pH begrebet
-pH formlen for stærke syre og baser
-titrering af stærke syre og baser
-kolorimetrisk og potentiometrisk titrering
-ækvivalenspunkt.

2.1. Faglige mål
̶ anvende fagbegreber, fagsprog og metoder til at beskrive simple kemiske problemstillinger
̶ relatere iagttagelser, modeller og symbolsprog til hinanden ved anvendelse af kemisk fagsprog
̶ gennemføre kvalitativt og kvantitativt eksperimentelt arbejde med simpelt laboratorieudstyr under
        hensyntagen til laboratoriesikkerhed
̶ indsamle og efterbehandle iagttagelser og resultater fra eksperimentelt arbejde
̶ dokumentere eksperimentelt arbejde mundtligt og skriftligt, herunder forklare simple sammenhænge
        mellem det eksperimentelle arbejde og den tilknyttede teori
̶ gennemføre enkle kemiske beregninger
̶ anvende digitale værktøjer i en konkret faglig sammenhæng

2.2. Kernestof
̶ kemisk fagsprog, herunder kemiske formler og reaktionsskemaer
̶ stofmængdeberegninger i relation til reaktionsskemaer, herunder stofmængdekoncentration
̶ syre-basereaktioner, herunder pH-begrebet
̶ simple kvalitative og kvantitative eksperimentelle metoder, herunder separation, titrering og
        vejeanalyse
̶ kemikaliemærkning og sikkerhedsvurdering ved eksperimentelt arbejde.

Pensum
Anvendt kemi B1: S-103-114, og 120m 10 linjer frem, 126m 10 linjer frem, 36-37

Gymnasiekemi.com  C-Niveau
Video 17 -  Syrer, baser og amfolytter 0-9,03
Video 18 – pH skalaen 10,35
Video 19 – Neutralisering og titrering 0-3,42  og igen fra  8,44-12,24

Øvelse:
Kolorimetrisk Titrering af stærk syre med stærk base  Journalark
Potentiometrisk Titrering af eddike syre med stærk base  Journalark

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 5 Organisk kemi

Organisk kemi

Organisk kemi følger i naturlig forlængelse af molekyleemnet. Vi starter med en introduktion af forskellen mellem den organiske og uorganiske kemi, hertil ser vi en video. der arbejdes med carbonhydridernes opbygning og fysiske/kemiske egenskaber gennem teori og opgaver. De kemiske egenskaber som forbrænding, substitution og addition arbejdes der med gennem en øvelse. Denne øvelse samler også op på polaritets emnet fra molekyler.


Faglige mål
• Anvende fagbegreber, fagsprog og metoder til at beskrive simple kemiske
   problemstillinger relatere iagttagelser, modeller og symbolsprog til hinanden ved
   anvendelse af kemisk fagsprog
• Gennemføre kvalitative eksperimentelt arbejde med simpelt laboratorieudstyr under
   hensyntagen til laboratoriesikkerhed
• Indsamle og efterbehandle iagttagelser og resultater fra eksperimentelt arbejde
• Dokumentere eksperimentelt arbejde mundtligt og skriftligt, herunder forklare simple
  sammenhænge mellem det eksperimentelle arbejde og den tilknyttede teori

Kernestof:
• kemisk fagsprog, herunder navngivning, kemiske formler og reaktionsskemaer
• organisk kemi: stofkendskab, herunder opbygning, egenskaber, isomeri, og anvendelse for
  stofklasserne carbonhydrider, og opbygning af alkoholer og organiskesyre.
• eksempel på makromolekyler
• organiske reaktionstyper: substitution, addition.
• kemikaliemærkning og sikkerhedsvurdering ved eksperimentelt arbejde
• anvendelser af kemi inden for teknik, produktion og teknologi.

Pensum:
Anvendt kemi 1: S. 140 – 150ø, 154 – 158ø, 160-163, 166, 169.    

Gymnasiekemi.com  C-niveau
  Video 11: Alkaner
  Video 14: Alkener og alkyner

Øvelse:
Organiske reaktionstyper
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Organiske reaktionstyper: sub, add forbrænding 12-12-2025
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 Forløb#2

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer