Holdet 2022em id/dans - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Marie Kruses Skole
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e)
Hold 2022em id/dans (1em id dans, 2em id dans, 3em id dans)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Testning og træning
Titel 2 Opvarmning og akrobatik
Titel 3 Les Lanciers
Titel 4 Ultimate
Titel 5 Badminton
Titel 6 Jive
Titel 7 Les Lanciers
Titel 8 Træningsprojekt
Titel 9 Volleyball
Titel 10 Danse performance

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Testning og træning

Test: Elmelund et al: Idræt C – praksis og teori, Gyldendal 2018, s. 95 - 99.

- Bip-test
- Cooper-test
- Agility-test
- Politiets hurtighedstest
- Styrketest
- Steptest
- Bronzecirkel
- Cirkeltræning - Tabata
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Opvarmning og akrobatik

Eleverne instrueres i at planlægge og koordinere deres eget opvarmningsprogram til musik. Øvelserne skal passer i takt til musikken (dvs. musikken skal bruges aktivt og altså ikke blot indgå som baggrundsmusik).

Derudover arbejder eleverne med statiske og dynamiske akrobatiske øvelser, som også fremføres til musik.

Både opvarmningsprogram og akrobatiske øvelser laves som gruppearbejde
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Les Lanciers

Musik og bevægelse
Holdet arbejder med grundtrin og at optimere udførslen af faste bevægelser.
Der arbejdes igennem 1. til 5- tur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Ultimate

Formålet med ultimateforløbet er en grundlæggende indføring i de vigtigste bestanddele
af ultimate. Først skal de basale kaste- og gribeteknikker læres, og i de følgende lektioner bygges ovenpå, hvor både forsvars- og angrebsmuligheder øves. Overblik, præcision og spilbarhed er nøgleord i ultimate. Til sidst i forløbet arbejdes også med nogle taktiske muligheder.
Under hele forløbet arbejdes der også med spillets ånd: Spirt of the Game.
I ultimate er der særlig fokus på Fair Play. Man skal dømme selv, og man dømmer fair. Der arbejdes med hvad det vil sige at være en god sportsmand, og at spille efter - og overholde - spillets regler, uden at være afhængig af en dommer.

Grundlæggende kasteteknik:
- Baghåndskast
- Forhåndskast
- Upsidedownkast (hammer-/øksekast)
- Korte og lange kast
- Præcisionskast til løber

Gribeteknik:
- Pandekageklap
- Gribe højt ("burger" greb - tomle ned)
- Gribe lavt (pincetgreb - tomle op)
- Gribe i fart

Taktik:
- Løb i tomt rum
- Brug dybde og bredde
- lave cut-løb
- pivotering og opdækning

Angrebsspil:
- Aflevere under pres
- Stacking med handler




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Badminton

Formål:
Forløbets formål er at give en introduktion til badminton generelt og de forskellige elementer i badminton. Fokus er på at man kan give et mere præcist billede af færdighederne i eks. benarbejde i isolerede øvelser, men at det færdige spil (pga. kompleksiteten) bliver et mindre præcist billede af de isolerede færdigheder. Der vil fokus i stedet være på det overordnede billede, eks. at man bevæger sig godt rundt på banen eller returnerer til spilcentrum.

Forløbets teori fokuserer på en introduktion dels til badmintons historie, dels til dens typiske elementer både i skrift og på video: taktik, teknik og de vigtigste slag.

Teori
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Jive

- Øjenkontakt, holdning og energi.
- Kønsroller i dansen, herunder at føre og at lade sig føre
- Samarbejde i faste dansepar og grupper, at lære af hinanden uanset niveau.
- Bevægelseskvaliteter og -dynamikker

Grundtrin; Damedrejning; damen under armen; Chasse ved siden af hinanden; Kick and Change; Mooch step; bytte hånd bag herrens ryg.

Sammenling/perspektiver til Cha cha cha
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Les Lanciers

Musik og bevægelse
Holdet arbejder med grundtrin og at optimere udførslen af faste bevægelser.
Der arbejdes igennem 1. til 5- tur
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Træningsprojekt

Træningsprojekt

Eleverne skal over en periode på 8 uger deltage i deres eget træningsprogram mhp. at forbedre deres individuelle mål.
De skal udarbejde et realistisk træningsprogram, føre træningsdagbog, deltage i og tilrettelægge træning for egen træningsgruppe og slutteligt udarbejde en rapport over fysiologiske ændringer.

Teori: Yubio idræt c + b, Skadhede et al. 2022, kap. 20, s. 790-801
+ baggrundsteori i kap. 2, 3, 7 og 8.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Volleyball

Vi arbejder med tekniske elementer i spillet, i form af fingerslag, baggerslag, serv, smash, blokade og opsamlinger.

Derudover arbejdes med spilforståelse i form af opstilling, positioner, bevægelser og kommunikation, men også arbejde omkring team og roller indgår i forløbet

Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller (særlig fokus på hæver-positionen funktion).
Der arbejdes også med indløb og fremløb.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer