Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Marie Kruses Skole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022ns id/bold (1ns id bold, 2ns id bold, 3ns id bold)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmning og akrobatik
Eleverne instrueres i at planlægge og koordinere deres eget opvarmningsprogram til musik. Øvelserne skal passer i takt til musikken (dvs. musikken skal bruges aktivt og altså ikke blot indgå som baggrundsmusik).
Derudover arbejder eleverne med statiske og dynamiske akrobatiske øvelser, som også fremføres til musik.
Både opvarmningsprogram og akrobatiske øvelser laves som gruppearbejde
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Les Lanciers
Musik og bevægelse
Holdet arbejder med grundtrin og at optimere udførslen af faste bevægelser.
Der arbejdes igennem 1. til 5- tur
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Basket ball
Det overordnede formål er at arbejde videre med det fundament som blev skabt i forløbet boldbasis i 1g, og herfra fokusere på de taktiske og tekniske elementer som er specifikke for boldspillet basketball - hvor samspil, bevægelsesmønstre og overblik for spillet skal iscenesættes gennem tekniske og taktiske fokuspunkter. Tanken er at med simple tekniske færdigheder skal eleverne på holdet være i stand til at indgå aktivt i et færdigt spil.
Faglige mål:
Tekniske – Afleveringer
lay up og stående skud
pivotering
driblinger og finter
Taktiske - bevægelse på banen, overblik for spillet, cuts og evnen til at gøre sig spilbar.
Samlet set skal man være i stand til at have aktiv rolle i det færdige spil, hvor man kan fremvise både tekniske og taktiske færdigheder i spillet.
Dertil skal eleverne have kendskab til de simple regler for Basketballspillet.
Teoretisk pensum
- Basketball Om spillet og grundlæggende regler (pdf)
- Screening variationer (doc)screen på bold, screen væk fra bold
- Øvelse: 3-2-1
https://www.youtube.com/watch?v=qIq21bMuFmA
- Øvelse: Screening
https://www.youtube.com/watch?v=zkzxCbfvYE4
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Badminton
Formål:
Opnå en forståelse for regler samt taktisk forståelse for det færdige spil som single og double.
Teknisk :
Kunne forstå og udføre grundslag: Clear, net drop, lop, smash, underhånds serv samt svip serv.
At kunne øve enkelt facetter og slag for efterfølgende at sætte øvelser sammen til små slag serier-
Eksempelvis net- drop- lop eller lignende.
Taktisk:
Spille små spil med konkurrence element. Læse sin modstander. Opleve spil forskellen mellem single og double.
Teori: Fra idræt c praksis og teori, Badminton
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Jive 2ns bold
I forløbet er der arbejdet med pardans både som en koreograferet enhed, men også som fridans. Samt koreografier i grupper.
I begge segmenter er den æstetiske, lette udtryksrige upbeat og performative bevægelse været i scene.
Tillært koreografier ud fra følg mig princippet. Ydermere har eleverne selv arbejdet på selv at sætte sammen i par og grupper.
Dansen er blevet delt op i to facetter; trin og spark.
Trin: Gennem herre/dame roller har vi arbejdet med forskellige trin;
Fall away rock (grundtrin)
Stop N go
damespin, american spin padeburé
Spark: flicks, kicks, round kicks, kick ball chain, chicken poxs, jive kicks, jive walks, mm.
Holdet har lært koreografier, og selv arbejdet på at lave og sætte dansetrin og kicks sammen i par og grupper
Der vil være fokus på at bevæge sig i takt til musikken og mestre grundtrin/variationer som indlæres efter følg-mig-princippet. Slutteligt skal eleverne i par kreere deres egen koreografi, hvor de skal vise, at de kan anvende og sammensætte grundtrin og variationer i et passende tempo. Desuden kan/skal de i deres koreografier finde og anvende andre variationer.
teori:
Britisk psykolog_ Dans gør dig klogere, stærkere og gladere (pdf)
https://www.liveabout.com/jive-dance-basics-1007196
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt løb
Træningsprojekt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Cirkeltræning & crossfit
Cirkeltræning, hvad det er og hvordan man gennemfører og selv laver programmer til forskellige muskelgrupper
cross fit.
udvikling af træningsprogrammer gentagelser, vægt, egen kropsvægt
intensitet, pauser. arbejde alene, i par eller grupper.
Fokus på forskellige træningsformer, intensitet, tid og forskellige muskelgrupper.
opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Boy band dans
Fokus har været at lære moves og koreografier. At kunne tælle takter, bruge musikken.
Grupperne har selv arbejdet videre med koreografier.
At kunne tillære sig koreografi og arbejde med forskellige virkemidler, tid, niveau, grounding, performanceelementet & gruppedynamik. At turde være på og performe for andre.
Teori
Labans bevægelseslære.
At gruppen selv kan koreografere videre eller lave egne udtryk
Labans bevægelseslære, bruge rummet, tid( hurtig langsomt ), højde, niveau forskelle, BESS konceptet
At turde være på, performe.
Danse med rekvisit.
Musikkens betydning. At kunne tælle takter og bruge musikken og dens udtryk.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Fodbold
Der arbejdes med variationer af småspil og tekniske øvelser
Klassen har arbejdet i to hold med selvudnævnte coaches og hjælpe coach. De har planlagt tekniske og taktiske øvelser, ud fra gruppens selvvalgte målsætninger.
Tekniske mål:
- Indersideaflevering og modtagning med retningsbestemt tæmning til og fra makker 3-10 meter væk.
- Løbe med bolden (drible), mens du har kontrol over den tæt ved dine fødder, med og uden moderat pres fra modstander.
- Lave indersideafslutning mod mål, med og uden moderat pres fra modstander.
- Indgå i sammenspil (kampsituationer), hvor du modtager bolden, og spiller den videre.
Taktiske mål:
- At vise spilforståelse i det færdige spil, ved brug af angrebs- og forsvarsformationer, udnyttelse af banens bredde og dybde, samt at kunne gøre sig spilbar.
- Herunder i angrebet at vise de rette hensigter i overtalsspillet, så der kan skabes en gunstig afslutningsmulighed.
Teori : kapitel 9: holddannelse og teambuilding fra Idræt B bogen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/58/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57465882634",
"T": "/lectio/58/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57465882634",
"H": "/lectio/58/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57465882634"
}