Holdet 2022 SPA/2 - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Rungsted Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Margrete Martos
Hold 2022 SPA/2 (1g SPA/2, 2g SPA/2, 3g SPA/2)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Begyndersystem Tapas-Online
Titel 2 Los jóvenes latinoamericanos
Titel 3 Rap
Titel 4 Género y diversidad en Latinoamérica
Titel 5 Los jóvenes españoles
Titel 6 España actual EKSAMEN
Titel 7 Pedro Almodóvar EKSAMEN
Titel 8 Frida EKSAMEN

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Begyndersystem Tapas-Online

Eleverne skal arbejde med i-bogen: Tapas-Online, hvor de i udvalgte og selvvalgte kapitler vil blive introduceret for letlæste tekster, om samfunds-, historiske- og kulturelle forhold i Spanien og Latinamerika.

Undervejs i arbejdet med teksterne, vil de blive introduceret for relevant grammatik, der understøtter elevernes kommunikative og skriftlige kompetencer indenfor mødet med begynder spansk i 1g.

Primær litteratur:
https://tapasonline.systime.dk/?L=0

Sekundær litteratur:
El Orfanato, una peli de 2007
17, una peli de 2019
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 41 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Los jóvenes latinoamericanos

I dette forløb skal eleverne arbejde med de i Latinamerika. Med udgangspunkt i Colombia og México i Latinamerika arbejder eleverne med historiske, kulturelle og samfundsfaglige fokuspunkter.
Eleverne starter med at få besøg af Salka fra Mi Cuerpo og hører om Colombia, hvorefter de i grupper skal vælge en Unidad fra bogen: Una mirada a las realidades fra Mi Cuerpo hvorefter de skal præsentere deres nye viden fra denne.
Efter dette ser eleverne filmen om Frida Kahlo fra 2002, laver en filmanalyse og prøve at sammenligne denne med den unge kvinde Aby de México, som de har læst en tekst om.

Til sidst skal eleverne høre en podcast om den unge rapper fra México: Alfredo, som rapper på sit eget sprog: Cuicateco

Nu har eleverne via eksternt oplæg, egne oplæg og analyser og arbejde med Delprøve 1 om Aby de México fået en ny viden om de to latinamerikanske lande, som danner bro til et nyt emne, der skal handle om kønsidentitet og diversitet i Latinamerika.

Primær litteratur:
Tapas-Online: Tiempo de Juego. Capítulo 18

Mikkelsen, Ole Nicolaj og Pablo Riismøller. La identidad contrastada. Gyldendal 2013:

Aby de México: Side 51-66

Film:
Frida af Julie Taymor 2002

Dokumentar fra 2021 om Frida Kahlo:
https://www.dr.dk/drtv/program/hvem-var-frida-kahlo_245309

Links:
https://es.wikipedia.org/wiki/Frida_Kahlo

Podcast:
https://podcast.duolingo.com/episode-132-rap-originario-indigenous-rap-revisited


Elevernes eget valgte Unidad fra:
Mi Cuerpo: Colombia-una mirada a las realidades en Colombia. Cisu 2021

Delprøve 1: Aby de México
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tiempo de Juego capítulo 18 14-08-2023
Test 1 23-08-2023
Delprøve 1 06-09-2023
Minitest oral 18-09-2023
Test 2 02-10-2023
Análisis sobre Frida Kahlo 12-10-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Rap

I dette forløb skal eleverne arbejde med rap og selv prøve at lave en musikvideo, hvor de på spansk laver en rap i grupper.

FORMÅL:
Formålet med RG RAP er at samle fremmedsprogene, altså fransk, tysk og spansk, i et parallelt flerfagligt projekt. Samtidig skal RG RAP i fremmedsprog sætte fokus på sprog og fællesskab.
Eleverne udvikler deres studiekompetencer, kreative og kommunikative kompetencer.

INDHOLD:
Eleverne skal i grupper lave en RAP sang til temaet los jóvenes (de unge). Til sangen skal produceres en musikvideo med undertekster.

MATERIALE:
Fælles PowerPoint med overblik over projektet: tidsrammen, krav, bedømmelseskriterier, mm.
Derudover, læser eleverne:
Artikler fra 2022 om dansk RAP:

https://soundvenue.com/musik/2022/12/10-rappere-du-skal-holde-skarpt-oeje-med-i-2023-502553

https://soundvenue.com/musik/2022/12/i-2022-broed-et-nyt-kuld-kvindelige-rappere-igennem-og-gjorde-op-med-en-oedelaeggende-ide-i-musikbranchen-500680

Hører forskellige spanske RAP for at få inspiration:
Dj Unic, El Kende - Deja la Locura - YouTube
Gente de Zona, Becky G - Muchacha (Official Video)
Calle 13 - Atrevete te te (Explicit) - YouTube

Bliver præsenteret for rimordbog: https://es.azrhymes.com/?rimas=casa (23-11-23
)
Og undersøger forskellige beats på nettet (Word dokument)

METODE:

Eleverne bliver præsenteret for projektet. De danner selv grupper og afstemmer forventninger til gruppearbejdet og projektet.

Til inspiration læser eleverne herefter en artikel om dansk RAP og hører nogle spansksprogede RAP sange.

De bliver introduceret til en rimordbog, og nogle hjemmesider hvor de kan finde beats.

Nu går skriveprocessen i gang. Sangteksten skal afleveres, rettes igennem og genafleveres. Når sangteksten er godkendt, kan den pågældende gruppe påbegynde musikvideoen.

Forløbet afsluttes med en semifinale blandt videoerne på eget sprog, og til allersidst en finale blandt alle tre fremmedsprog.

EVALUERING:
Jeg vil evaluere projektet formativt og mundtligt med eleverne til sidst: Hvad har været godt? Hvad har været mindre godt?
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rap tekst/letra de rap 07-12-2023
El video de RAP 15-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Género y diversidad en Latinoamérica

Eleverne skal arbejde videre med deres viden fra det foregående emne:

Los jóvenes en Latinoamérica.

I dette emne skal eleverne have fokus på at arbejde videre med deres viden om Colombia og México og denne arbejde med at erhverve en ny viden om køsnidentitet og diversitet i de to pågældende lande.

Eleverne skal desuden præsenteres for de fire innovative kompetencer: Handling, kreativitet, omverdensrelation og personlig indstilling, som de skal bruge i deres fortsatte arbejde, hvor de mundtlige-og skriftlige kompetencer i spansk bliver en integreret del af elevernes endelige produkt:

Hvordan kan I lave den fedeste museumsudstilling om Género y diversidad en Latinoamérica, som kan være værdifuld for andre spanskelever?

¿Cómo podéis hacer la exposición de museo más chula para otros estudiantes de español del tema; Género y diversidad en Latinoamérica, y que pueda ser valorosa para ellos?

Kernestof:

Mi Cuerpo/Min Krop 2023. Género y diversidad. Side 07-36.




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Los jóvenes españoles

Eleverne skal arbejde med de unge i Spanien. Ud fra bogen; La buena vida, der indeholder interviews med unge spaniere fra forskellige egne af Spanien. Her vælger eleverne imellem fortællingerne om 6 unge spaniers dagligdag og interesser, der gør sig gældende i Spanien i 2008, hvor bogen; La buena vida er fra.

Eleverne skal arbejde med Nube de palabras og mapa mental og igen arbejde med de 4 innovative kompetencer: Personlig indstilling, handlekompetence, kreativitet og omverdensrelation, som de allerede stiftede bekendtskab med i forløbet om Género y diversidad en Latinoamérica.

Til sidst i forløbet skal eleverne stifte bekendtskab med et helt nyt materiale, der er udviklet af to gymnasielærere og Mellemfolkeligt samvirke: Igualdad de Género. Her skal eleverne orientere sig på hjemmesiden https://mujeresjovenes.org/ og efterfølgende læse kapitel 8 i udleveret kompendium: Igualdad de Género (2024). Her skal de prøve at sammenligne Anas, Alex og Alejandros syn på lighed og ulighed i Spanien i dag.


Primær litteratur:
Rosenkilde, Eva. La buena vida. Gyldendal 2008
Estrella de Sevilla,

Udleveret kapitel fra kompendium om Igualdad de Género: kapitel 8: El presente de la igualdad de género en países hispanohablantes. Entrevistas con alumnos y profesor de IES Emperatriz de Austria (vídeo). Side 38-43

Links:
https://mujeresjovenes.org/ (sidst set den 7. maj 2024)



Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Test oral 06-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 España actual EKSAMEN

I dette forløb arbejder eleverne med iBogen; Un mes en Málaga. Ibogen handler om Marie, der tager en måned til Málaga, hvor hun går på en spansk sprogskole og bor privat hos en spansk familie. Ud fra Maries fortællinger fra Málaga arbejder eleverne videre med Spanien i dag, hvor det aktuelle Spaniens kultur og samfundsforhold præsenteres og debatteres på spansk. I denne forbindelse tager vi også i Cinemateket, hvor vi skal se filmen: Chinas fra 2023, der stiller skarpt på integrationen i det spansk samfund eller manglen på samme.

Eleverne skal i dette forløb også på studietur til Málaga i uge 44, hvor de selv skal studere spansk på en sprogskole i Málaga og bo hos en spansk værtsfamilie, ligesom Marie fra iBogen: Un mes en Málaga.

I Málaga skal eleverne desuden i grupper arbejde med en selvvalgt projektopgave, der tager udgangspunkt i et emne, der har relation til Málaga eller España actual. Projektopgaven skal efter hjemkomst til DK munde ud i en mundtlig aflevering og video på spansk, hvor der indgår flere spanske interviews med Málagaborgere.

Forløbet rundes af med Tertúlia, hvor artikler og videoer inddrages i en cafésamtale om temaer som:

La situación actual politicamente en España 2024, el desempleo, la inmigración, El franquismo, la pobreza en España, el botellón og la independencia de Cataluña y Pablo Picasso

Kernestof:
Un mes en Málaga af Camilla Jürgensen og Lærke Marie Ryge. Kapitel 1-11 og Delprøve 1 og 2; Manuel, Delprøve 1 og 2: Blog og Delprøve 1 og 2: Parejas homosexuales

Artikel:

https://www.rtve.es/noticias/20240726/epa-ocupacion-record-segundo-trimestre/16198640.shtml 24-10-24


Videos:
El Botellón: 14:55 min.
https://www.youtube.com/watch?v=tCbVQz_Pbs0

Film:

Chinas de 2023 de Aranxta Echivarria (Cinemateket den 19. september 2024)
https://es.wikipedia.org/wiki/Chinas_(pel%C3%ADcula)

Perdiendo el norte 2015: https://es.wikipedia.org/wiki/Perdiendo_el_norte
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Minitest i futurum og perfektum 28-08-2024
Brev ca. 175 ord 05-09-2024
Delprøve 1 og 2 BREV 15-09-2024
Delprøve 1 og 2 BLOG 25-09-2024
Proyecto y preguntas para vuestra entrevista 02-10-2024
Diario de Málaga 30-10-2024
Evaluación 06-11-2024
Proyecto/video 27-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Pedro Almodóvar EKSAMEN

I dette forløb skal eleverne arbejde med Pedro Almodóvars fantastiske filmunivers, hvor vi også vil komme ind på mødrenes, kvindernes og mændenes fremstilling i Almodóvars tre udvalgte film, seksualitet (homoseksualitet) og kønsroller.

Kernestof:

Petersen, Hanne. Hable con ella. Undervisningsbog baseret på filmmanuskript og filmen; Hable con ella af Pedro Almodóvar. Alinea 2004. side 4-62

Laursen, Elisabeth mfl. En Vivo. Side 79-82. Gads Forlag 1999.

Film: Filmstriben

Todo sobre mi madre (1999) Hable con ella (2002) og Volver (2006)  af Pedro Almodóvar.

Links:
Pedro Almodóvar:
https://da.wikipedia.org/wiki/Pedro_Almod%C3%B3var

La Movida:
https://da.wikipedia.org/wiki/La_Movida_Madrile%C3%B1a

30 min. interview/entrevista con Pedro:
https://www.youtube.com/watch?v=pr9KFgzS21c

Pedro y McNamara:
https://www.youtube.com/watch?v=pm-Blu9Y51I
https://www.youtube.com/watch?v=v4x8Ri4ory0

El sexo a tres generaciones (6:28 min.):
https://www.youtube.com/watch?v=fyxkjf5k_ZM





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Frida EKSAMEN

I dette forløb skal eleverne arbejde med denne opgaveformulering, der skal munde ud i en mini SRP:

Var Frida i et ligeværdig forhold med Diego Rivera?

Redegør for Frida Kahlos liv og hendes forhold til Diego Rivera

Analyser og fortolk skildringen af forholdet mellem Frida Kahlo og Diego Rivera i teksten "Frida Kahlo y Diego Rivera", i billedet "Frieda y Diego Rivera" (1931) og dokumentaren "Frida" (2024). Sammenlign Frida Kahlos egen opfattelse af forholdet i hendes maleri "Frieda y Diego Rivera" (1931) og fremstillingen i teksten og filmen.

Vurder i hvor høj grad Frida Kahlos og Diego Riveras forhold var præget af ligeværdighed.

Eleverne bliver præsenteret for humanvidenskaben; Hermeneutik og skal i deres arbejde med deres mini SRP om Frida Kahlo arbejde med materiale på dansk, engelsk og spansk om Frida Kahlos forhold til sin mand; Diego Rivera. Eleverne skal bl.a. læse en fællestekst om Frida og Diego Rivera på spansk, arbejde med udvalgte billeder af Frida Kahlo og se dokumentaren; "Frida" fra 2024. Der vil i forløbet også være en ekskursion til CPH:DOX, hvor eleverne skal se dokumentaren; "Frida" og være med til at indgå i en fantasiramme, hvor de udelukkende skal tale spansk under besøget i Palads den 24. marts 2025.

Til sidst skal de lave en Delprøve 1 og 2 om Frida Kahlo.

Kernestof:

FÆLLESTEKST; Med bl.a. tekst af Elisabet Waldenstrøm;Ninni Westerman;Maret Wik-Bretz. Amor y amistad. Gyldendal 1998. Side 14-15

Havsteen, Marianne og Estíbaliz Hernandez M. Brink. Frida Kahlo y Diego Rivera. Gyldendal 2002. Side 5-28, 19-28, 40-43, 64-65, 68-69 og 77.

Udleveret kopier om Hans-Georg Gadamers definition af Hermeneutik
https://denstoredanske.lex.dk/surrealisme?utm_source=denstoredanske.dk&utm_medium=redirectFromGoogle&utm_campaign=DSDredirect 28-2-25

https://es.wikipedia.org/wiki/Frida_(pel%C3%ADcula_de_2024) 28-2-25

https://www.rtve.es/play/audios/diosas-y-rebeldes/frida-khalo/7013412/?fbclid=IwY2xjawJE-eVleHRuA2FlbQIxMAABHc8ezP2KmxWC4obgiPSxkMTvd1nI_5G7AKItZ43WeOU_JAUik5BObAGzSg_aem_0VBDjUw42GtDek3lRK6fHQ 17-3-25

https://youtu.be/yZjrjqKZdck?si=MX4amIVPEXytV76A 17-3-25

Film:
Frida (2024). Instruktør; Carla Gutierrez
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer