Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Rungsted Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
Lærer(e)
|
Henrik Tuxen
|
Hold
|
2022 HIA/z (1z HIA, 2z HIA, 3z HIA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Sex, køn og kærlighed
Formål: At belyse forskelle og ligheder i den kulturelle tolkning af fællesmenneskelige vilkår, og bruge det til at fortælle noget om denne kultur. Skal derudover lede op til DHOen.
Faglige mål der behandles i forløbet:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Materialer: Hovedbog: Thiedecke: ”Alle tiders kærlighed”, Pantheon, 2017
Kampe for ligestilling https://forlagetcolumbus.dk/produkt/kampe-for-ligestilling-219
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Romerriget
Vi har set på Romerriget og dets udvikling fra republik til kejserstyre. Temaet har haft et fokus på styreform i republikken, samt en diskussion af årsagerne til dens overgang til kejserstyre. Undervejs har vi set på hærens indretning, reformer i den sene kejsertid, sygdomsforståelse i antikken og kastet et blik på dansk jernalder. Afslutningsvis har vi diskuteret årsagerne til romerrigets undergang i et historiografisk perspektiv.
Der er blevet arbejdet særlig med følgende faglige mål:
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Der er hovedsageligt blevet arbejdet med følgende bøger:
Helles, K.: "Romerriget", Columbus
Carlsen, J.: "Romerriget", Systime
Steg, K.J.: "På sporet af romerriget", Lindhardt og Ringhof
Omfang: Ca. 50 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Middelalder og Den Sorte Død
Forløbets tema er middelalderen som periode, med særlig fokus på Den Sorte Død. I periodeoverblikket har vi undersøgt feudalisme som samfundsform, og i temaets fokus på Den Sorte Død, er der lagt særlig vægt på en diskussion af samtidens forklaringer på den Sorte Død, samt diskussionen af Den Sorte Døds konsekvenser, både på mentaltits- og samfundsmæssigt plan. Temaet er løbende blevet aktualiseret ved at drage paralleller til corona-pandemien.
Der er blevet arbejdet særligt med følgende faglige mål:
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Der er hovedsageligt blevet arbejdet med følgende bøger:
Jensen, H.: "Den Sorte Død", Gyldendal
Carstensen, M. og Olsen, J.: "Middelalderliv", Gyldendal
Helles, K. mfl.: "Store linjer i verdenshistorien", Gyldendal
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Kolonihistorie
Der er i forløbet blevet arbejdet med Danmark som slavenation, med udgangspunkt i DRs serie: Slavenation Danmark. Fokus har været på de dansk vestindiske kolonier, men forløbet er blevet indledt med præsentation og arbejde med fremkomsten af enevælden som styreform. Derudover har der været vægt på bearbejdning af ubehandlede primærkilder, ud fra Rigsarkivets kildesamling, og fokus på elevernes personlige historie i relation til slaveriet. Forløbets gennemgående tema har været det etiske spørgsmål om hvornår prisen er for høj for økonomisk vækst, og der har været fokus på slavegjortes vilkår og hvordan slaveri retfærdiggøres.
Faglige mål:
redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Materialer:
Halberg, R. og Coley, B.: ”Dansk Vestindien – fra dansk koloni til amerikansk territorium”, Frydenlund, 1. udgave, 3. oplag, 2019
Rigsarkivets kildesamling: https://www.virgin-islands-history.org/
Danmarkshistorie.dk
DR.dk: Slavenation Danmark episode 1-3, https://www.dr.dk/drtv/serie/slavenation-danmark_196955
Omfang: ca. 55 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Budapest
Undersøgelse af Ungarns historie, med særlig vægt på historiebrug. Del af studietursforløb.
Faglige mål der er behandlet:
- anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
- opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
Kernestof der er behandlet:
- nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
- historiebrug og -formidling
Der er hovedsagelig arbejdet med følgende værker
Lund, C. og Dupont, B. "På sporet af historien", Systime, 2021
Olsen, K. og Søndberg, O. "Grundbog til historie - fra kold krig til globalisering", Systime. 2010
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Hvordan Danmark blev Danmark
Undersøgelse af Danmark i 1800-tallet, og oprindelsen af nutidige forhold. Vi tager udgangspunkt i oplysningstidens tanker, og går derefter til nedslag i udviklingen af det moderne Danmark. Her ser vi på landsskabet (med landboreformerne), på industrien (med andelsbevægelsen), på politikken og samfundsformen (med Grundloven) og geografien (med fokus på diskussion af årsager til krigen i 1864, samt konsekvenser deraf). Afslutningsvis kastes der er blik på den personlige historie, hvor hver elev placerer en af deres forfædre i relation til et eller flere af ovenstående nedslagspunkter.
Der er blevet arbejdet særligt med følgende faglige mål:
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
Der er hovedsagelig arbejdet med følgende bøger:
Frederiksen, P. mfl.: "Grundbog til Danmarkshistorien", Systime
Helles, K. mfl.: "Store linjer i verdenshistorien", Gyldendal
Søndberg, O.: "Den danske revolution 1830-1866", Systime
Omfang: 70 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Imperialisme og årsager til 1. Verdenskrig
Vi ser på imperialismen som periode, med vægt på nationalismen samt det engelske imperium, og fokuserer derefter på en diskussion af årsagerne til 1. Verdenskrig.
Der er blevet arbejdet særlig med følgende faglige mål:
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Der er hovedsagelig arbejdet med følgende bøger:
Bender, J. og Gade, H-K.: "Imperialismen og 1. Verdenskrig 1870-1918", Munksgaard
Klos, M.: "Den 1. Verdenskrig", Systime
Helles, K. mfl.: "Store linjer i verdenshistorien", Gyldendal
Omfang: ca. 30 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
1. Verdenskrig
Vi undersøger forløbet af 1. Verdenskrig, med særlig fokus på de store slag, det materielle og teknologiske grundlag for krigen, samt forholdene i skyttegravene. Derudover diskuteres konsekvenserne af krigen, både mht. mellemkrigstiden og samt bredere mentalitetshistoriske strømninger.
Der er blevet arbejdet særligt med følgende faglige mål:
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
Der er hovedsagelig arbejdet med følgende bøger:
Klos, M.: "Den 1. Verdenskrig", Systime
Jensen, H.: "Den sønderrevne baldakin", Gyldendal
Omfang: ca. 70 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Michael Klos: DEN 1. VERDENSKRIG, Systime; sider: 41-49, 56-65, 70-73, 91-99, 103-106, 157-166, 169, 172-176, 189-192
-
A New War With Old Generals – Carnage on the Western Front I THE GREAT WAR - Week 4
-
www.youtube.com
-
soldat.htm
-
Historielærernes øvelsesbog - Kildekritik.pdf
-
Zimmermann-telegram.doc
-
Wilson om tysk uindskrænket ubådskrig.doc
-
Tidslinje for USAs indtræden i krigen.docx
-
Genforeningen
-
Kampen om historien | Midt i en ny mellemkrigstid? | DR LYD
-
Samme lektie som den aflyste lektion i sidste uge
-
Redegør for fredens betydning for Danmark ud fra artiklen i linket: https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/genforeningen-1920/
-
Den sønderrevne baldakin, s. 75-82.pdf
-
Shell Shock - The Psychological Scars of World War 1 I THE GREAT WAR Special
-
Den sønderrevne baldakin s. 108-111.pdf
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Kold krig og cubakrise
Forløbet har fokuseret på begyndelsen af Den Kolde Krig, med særlig fokus på Cubakrisen.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
-reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Materialer:
- Helles, K. (mfl.): Store linjer i verdenshistorien, Gyldendal, 1996
- Olsen, K. og Søndberg, O.: Grundbog til historie – fra kold krig til globalisering, Systime, 2009
Omfang: ca. 45 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Afghanistankrig
Vi tager udgangspunkt i Sovjetunionens afghanistankrig som vi placerer i forløbet af Den Kolde Krig, samt Den Kolde Krigs afslutning. Vi drager løbende paralleller til nutidens situation i Ukraine, og trækker tråde til Taleban og Danmarks deltagelse i FNs afghanistankrig.
Der er blevet arbejdet særligt med følgende faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
Af bøger har vi hovedsagelig arbejdet med følgende:
Olsen, A. O. og Mørch, S.: "USA´s nye verdensorden", Systime
Olsen, K. R. og Søndberg, O.: "Grundbog til historie - Fra kold krig til globalisering", Systime
Omfang: ca. 50 s.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796826564",
"T": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796826564",
"H": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52796826564"
}