Holdet 3b idC (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Rungsted Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Kristian Bonne Wulff
Hold 2023 idC/b (1b idC, 2b idC, 3b idC)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate - i GF
Titel 2 VMD - Disko
Titel 3 Pickleball
Titel 4 Spikeball
Titel 5 JIVE og Laban
Titel 6 Rulleski - og skiskydning +  aerob træning
Titel 7 Flag Football - Anaerobt arbejde, Team Teori
Titel 8 Hip hop og Free Performance
Titel 9 Træningsprojekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate - i GF

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 VMD - Disko

VMD

Disko

Faglige mål:
• Udvikle kropsbevidsthed
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer
• Opnå forståelse Labans bevægelseslære
• Opnå indsigt i motorisk indlæringsfaser
• Opnå tekniske færdigheder inden for Disco
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Spikeball

Forløb:
Spikeball

Niveau:
Idræt C

Forløbet kort fortalt
I forløbet arbejdes der med drejebog og udarbejdelsen af denne.
Samt et kig på Velfærdstrekanten og Spikeballhistorien for at analysere, hvordan Spikeball er organiseret i Danmark (og i USA).
Undervejs arbejder eleverne også med Selvevaluering og arbejdskravsanalyse, ligesom elever står for opvarmning i grupper.
Eleverne står for opvarmning hvert modul og forløbet slutter med en test af effekten af opvarmning.


Formål:    
Eleverne skal efter endt forløb kunne:
· Reglerne og taktiske strategier i Spikeball
· Vise og demonstrere udvalgte boldteknikker
· Udføre forskellige typer af serv
· Kommunikere både verbalt og nonverbalt i kamp - både for at kommunikere med sin makker og forvirre modstanderne


Indhold og faglige begreber:     
· Net- og baneopsætning
· Regler og strategier ved Spikeball
· Servøvelser med nedenstående servteknikker
o Fwango, sidestep og dropshot
· Skudøvelser med træning af nedenstående slagteknikker
o Dropshot
o Power shot
o Open
o Pull
o Push
o Flick

Bedømmelse
- I høj grad lav en power serv
- I ringe grad lave en Fwango serv
- I nogenlunde grad kunne udføre dropshot og forskellige slags smash (Power shot, Open, Pull, Push, Flick)
- I høj grad kunne hæve bolden tæt ved nettet, hvilket muliggør et angrebsslag.
- I nogenlunde grad kunne flytte sig og læse boldens bane
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 JIVE og Laban

Studieplan:

Titel:
Jive -Vild med Dans

Forløbet tager udgangspunkt i sangen "Happy"
Klassen skal samarbejde om at udvikle en koreografi til hele sangen.
Der arbejdes i grupper, tælles takter og udarbejdes delkoreografier, der samles til den samlede koreografi.

Faglige mål:
• Udvikle kropsbevidsthed
- Have gode kvalitet i bevægelserne - gennemførte bevægelser.
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer
• Opnå en basal forståelse for Labans bevægelseslære - at man kan anvende Laban til at justere sin koreografi.
• Opnå basale tekniske færdigheder inden for Swing/Jive
• Kunne huske en koreografi
• Kunne Jive-grundtrin til forskellige numre med forskelligt tempo
• Kunne udvikle en koreografi på baggrund af grundtrin og inddragelse af nye trin.
- Underarm turn
- Rock step, tripple step
- New Yorker
- Spin moves

og kunne tælle takter og finde ét-slaget i musikken - til forskelligt slags musik.

Teori:
Labans Bevægelseslære, som analyseredskab

Bedømmelse ud fra opnåelse af de faglige mål ved afslutningen af forløbet til VMD-dagen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Rulleski - og skiskydning + aerob træning

Studieplan
Titel:
Rulleski + skiskydning - aerob træning

Genre:
Klassiske og nye idrætter
Fagligt teknisk fokus:

Skøjt:
Et-takt
To-takt


Ikke faglige mål, men kendskab.
Powerskate
Æg
Padling

Ikke fagligt mål, men der arbejdes med Skydning:
Fokus på mental fokus, ro på pulsen og vejrtrækning og aftræk.

Teori:
Fokus på:
- Aerob træning
- Kondital
- Fysiologiske ændringer i kroppen ved aerob træning

Bedømmelse:
Man bedømmes ud fra sine tekniske færdigheder (rytme, balance, vægtoverførsel, kropskontrol) samt sit teoretisk faglige niveau.
God teknik består af:
- god balance
- godt flow
- god rytme
- vægtoverførsel på hver ski
- afslappede bevægelse
- Hensigtsmæssigt energiforbrug i forhold til terræn
- korrekt teknikvalg i forhold til terræn

Materiale:
Kompendium rulleski - 5 sider
To-takt video - 2 sider
Et-takt video - 2 sider
Aerob træning - 2 sider
Skiskydning - vejrtrækning og aftræk -  1 side
Central og perifære effekter ved aerob træning - 2 sider

I alt 14 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Flag Football - Anaerobt arbejde, Team Teori

Titel:
Flag Football, Anaerobt arbejde og Opvarmningsprogram

Genre:
Boldspil

Niveau:
C

Faglige mål.
Praksis:
- Opnå basale tekniske færdigheder:
○ Kaste, løbe og gribe, cuts og plays
- Opnå forståelse for "plays" og løberuter

- Arbejde med forskellige team-elementer - Samarbejdsrelationer, kohæsion, teambuilding, ledelsesansvar/kaptajn
- Tuckmans udviklingskurve


Teori:
- Tuckmans udviklingskurve for teams - med eksempler fra egne erfaringer fra undervisningen i Flag Football

- Hierarki - hvorfor det er vigtigt med formelle roller på et team.

- Anaerobt arbejde med fokus på dannelse af ATP fra KP, samt ATP-lager i muskulaturen.

- Fokus på anaerob effekt og hvilke fysiologiske ændringer, der sker i kroppen ved denne træningsform.

-Test af anaerobt effekt - før og efter forløbet - Naturvidenskabeligt eksperiment og diskussion om metode.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hip hop og Free Performance

Danseforløbet starter med en fælles Hiphop opvarmnings-dans til sangen "This is how we do it" med Montell Jordan.

Efterfølgende skal klassen samarbejde om at udvikle en koreografi (free-performance) med en varighed på ca. 2:30 min
Der arbejdes i grupper, tælles takter og udarbejdes delkoreografier, der samles til den samlede koreografi.

Faglige mål (performance):
• Udvikle kropsbevidsthed
- Have gode kvalitet i bevægelserne - gennemførte bevægelser.
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer
• Opnå en basal forståelse for Labans bevægelseslære - at man kan anvende Laban til at justere sin koreografi.

Kunne tælle takter og finde ét-slaget i musikken - til forskelligt slags musik.

Faglige mål (Hip hop):
Med udgangspunkt i opvarmningsdansen:
• Kvalitet i bevægelserne - gennemførte bevægelser
• Ramme takterne
• Kunne huske hele koreografien udenad
• Bounce og attitude

Bedømmelse ud fra opnåelse af de faglige mål ved afslutningen af forløbet til skolens "Vild med dans"-dag samt en forløbsprøve hvor eleverne bliver filmet i opvarmningsdansen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Træningsprojekt

Titel:
3.g træningsprojekt

Niveau:
C

Hold:
3g

Formål:
Træningsprojektet har til formål, at den enkelte elev udvikler evnen til at kombinere praktiske idrætslige erfaringer med teoretisk viden. Dette sker ved at eleven udfærdiger, gennemfører og evaluerer eget træningsprojekt. Samtidig er målet med projektet at den enkelte elev helt konkret forbedrer egen træningstilstand gennem udvalgte fysiske øvelser og træningsformer.

Med udgangspunkt i elevernes personlige målsætning skal de planlægge og gennemføre et 12 ugers langt træningsprojekt, hvor der testes før og efter træningsperioden, hvorefter eleverne analysere deres udvikling.
Undervejs foretages en midtvejssnak omkring træningen indtil videre.

Faglige mål ved Træningsprojekt i aerobt arbejde i løb

Faglige mål:
– kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv
– udføre arbejdsfysiologiske test samt tilrettelægge og udføre målrettede grundtræningsprogrammer
– udfærdige, gennemføre og evaluere eget fysisk træningsforløb
– opnå god træningstilstand gennem det udvalgte fysiske træningsforløb.

Formål for forløbet
Eleven skal kende til de fire grundprincipper i funktionel træning (hverdagsrelevans, helkrops- og multileds fokus, balance, koordination & stabilitet samt mobilitet & fleksibilitet)
Eleven skal kende til træningsformerne: Ladder, AMRAP, RFT, TABATA, EMOM
Eleven skal kunne planlægge en workout ud fra en af træningsformerne og justere så det ønskede træningsformål opnås
Eleven skal kunne fremvise et opvarmningsflow baseret på funktionel træning (del 1+2+3)
Eleven skal kunne fremvise to tekniske funktionelle øvelser med fokus på den tekniske udførsel
Eleven skal kunne planlægge et kort træningsprogram rettet mod forbedring af to tekniske funktionelle øvelser
Vurdering af fagligt niveau
Den fysiske kapacitet i testene og workouts (testresultat + rapport)
Progressionen og det generelle niveau i de to tekniske funktionelle øvelser (video)
Udførslen af lærerstyret opvarmningsflow (video)
Overvejelser bag den elevudviklet workout (rapport)
Overvejelser bag selvtræningen af to tekniske funktionelle øvelser (rapport)
Materiale:
- Mitokondriernes funktion - 2 sider
- Figurer relateret til konditionstræning - 3 sider
- Centrale og perifere effekter af konditionstræning - 2 sider
- Superkompensationsprincippet - 2 sider
- Intervaltræning - 1 side
- Træningsintensitet - 1 side
Træningsplanlægning og vigtige begreber - 10 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer