Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Rungsted Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag A
|
|
Lærer(e)
|
Mikkel Terkelsen
|
|
Hold
|
2023 SAA/t (1t SAA, 2t SAA, 3t SAA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Politikforløb
Forløbets titel
Hvad har betydning for, hvordan danskerne ville stemme, hvis der var folketingsvalg i dag.
Undertitel: 1-året for SVM-regeringen og Venstres tilbagefald
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne skal tilegne sig relevant faglig viden om skillelinjer, vælger- og partiadfærd samt valgets funktion i et demokratisk politisk system. Forløbet skal dermed sætte eleven i stand til på en nuanceret måde at forstå hvilke dynamikker, der har betydning ved valg. Eleverne skal desuden gennem indsigt i valgs betydning for et demokratisk politisk system bibringes en positiv holdning til deltagelse i det danske demokrati. Endelig vil forløbets projektdel træne elevernes metodiske færdigheder inden for kvantitativ metode, herunder forståelse for meningsmålinger og opstilling af tabeller.
Indhold
Faglige mål i forløbet
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
Kernestof i forløbet
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark, herunder det politiske system i Danmark.
- kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.
Metode
Forløbet er delt i to overordnede dele. Første del er en primært deduktiv tilgang med udgangspunkt i teori om skillelinjer samt parti- og vælgeradfærd. Disse bliver koblet til aktuel empiri i undervisningen.
Anden del af forløbet er et mindre projektforløb, hvor eleverne skal arbejde med spørgeskemadata med henblik på at gennemføre deres egen mindre empiriske undersøgelse. Eleverne vil her træne studiedesign, bearbejdning af data og formidling af resultater. Projektforløbet tager udgangspunkt i IMRaD-strukturen, der skal understøtte elevernes arbejde med data og formidling.
Begrebsliste:
Ideologier
Liberalisme, socialisme, socialdemokratisme og konservatisme
Partityper
Elitepartier, massepartier, klassepartier, catch all partier,
Skillelinje
Politiske partier
Fordelingspolitik og værdipolitik
Og de danske partiers placering på denne
Partiadfærd
Molins model
Kaare strøms model
Vælgeradfærd
Kernevælger
Marginalvælger
Class-voter
Issue-voter
Issue ownership
Michigan modellen
Rational choice
Saliens
Nærheds og retningsmodellen
Politisk system
Eastons model
Den parlamentariske styringskæde
Valgmetoder (flertalsvalg og proportionalvalg/forholdstalsvalg)
Demokrati
Indirekte demokrati og direkte demokrati
Deltagelsesdemokrati og konkurrencedemokrati
Medier:
Klassiske medier og sociale medier
Framing og priming
medialisering
Nyhedskriterier
Mediernes rolle (Vagthund, jagthund, hyrdehund og redningshund)
Sociale medier
Demokratiske samtale
Magt:
Magtens tredeling
Magtformer (direkte magt, indirekte magt, strukturel magt, institutionel magt)
Rettigheder og pligter i demokrati
Politisk deltagelse
Statsborger
Medborgerskab og modborgerskab
Rettigheder (civile, politiske og sociale)
Diskrimination
Metode:
Korrelation og kausalitet
Validitet og reliabilitet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Jesper Hjarsbæk Rasmussen: Politikkens kernestof 1. udg, Columbus; sider: 20-30, 36-39, 44-48, 71-78, 80-86, 90-94, 98-109, 112-115, 130-136, 146-151
-
Dit Demokrati | Hvad er et politisk parti?
-
Politikbogen - Valg og valgmetoder.pdf
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Tik tok videoer
|
17-11-2023
|
|
Udkast til hypotesopgave
|
12-12-2023
|
|
Hypoteseopgave
|
14-01-2024
|
|
Udkast til undersøgelsesopgave (laves på timen)
|
30-01-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
22,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kriminalitet og straf
Hvad er årsagen til, at nogle begår kriminalitet og hvordan kan kriminaliteten mindskes?
Formål
Hvad er årsagen til, at nogle begår kriminalitet og hvordan kan kriminaliteten mindskes?
Formål: Formålet for indeværende forløb er at give eleverne indblik i hvordan det står til med kriminaliteten i Danmark. Derfor skal vi undersøge hvem de kriminelle er, og hvorfor man bliver kriminel ved at opnå viden om sociologiske teorier om strukturel ulighed og klassiske kriminalitetsteorier. Derudover undersøger vi hvordan det danske retssystem fungerer og opnår viden om forskellige strafteorier.
Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige
problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer
og modeller med brug af digitale hjælpemidler
-analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret
måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk
sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Begrebsliste:
Definition på kriminalitet
Sociologiske begreber og kriminalitet
Social arv
Mønsterbryder
Socialisation
Normer
Sanktioner
Social kontrol
Pierre Bourdieu
Habitus
Kapitaler (økonomisk, social, kulturel)
Felter
Kriminalitetsteorier
Indlæringsteorien
Anomiteorien
Cohens teori om ungdomskriminalitet
Retssikkerhed og Retsfølelse
Politiske partier og retspolitik
Strafteorier
Repressiv strafteori
Almen- og generel prævention
Resocialisering
Lovgivningsprocessen
Domme
Betinget dom
Ubetinget dom
Fodlænke
Samfundstjeneste
Lukkede institutioner
Kernestof
Bjørnstrup, Victor, Tobias Matthiesen f, og Oliver Boserup Skov. Fra drengestreger til bandekrig : perspektiver på kriminalitet. 1. udgave. Kbh.: Columbus, 2017., s 11-15; 62-66.
Hansen, Hans, f. 1946. Kriminalitet : forbrydelse og straf. 1. udgave, 1. oplag. [Kbh.]: Gyldendal, 2000, s. 24-33; 66-70.
Smith, Eva. Kriminalitet og retfærdighed. 1. udgave. Kbh.: Columbus, 2012, s. 32.
Smith, Eva, "Der var engang en retsstat"
https://www.youtube.com/watch?v=1cXa2mwayMk
Supplerende materiale:
"Født til fængsel?, afsnit 1. TV2, 2017
"Skal vi straffe hårdere?" (Langt fra Borgen), DR1, 2017
"Tilfældig vold", Dommer for en dag, DR2, 2014.
lovforslag L 10 ”Forslag til lov om ændring af straffeloven” i folketingssamling 2019-20
|
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ung i det senmoderne
Indhold
1. Hvilke faglige mål arbejdes der med i forløbet?
• forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
2. Hvilket kernestof bliver behandlet?
• identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
• samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
Begrebsliste:
Socialisering (primær, sekundær, dobbelt)
Anthony Giddens og senmodernitet
Strukturationsteori (struktur og aktør)
Senmoderne samfund
Adskillelse af tid og rum
Udlejring af sociale relationer (symbolske tegn og ekspertsystemer)
Aftraditionalisering
Globalisering
Axel Honneth og anerkendelse i 3 sfærer
Anerkendelse i private sfære, den retslige sfære og den solidariske sfære
Helmut Rosa og acceleration
Teknologisk acceleration
Acceleration af sociale forandringer
Acceleration af livstempoet
Resonans
Minervamodellen
Forbrugstyper (materialistiske, idealistiske, moderne og traditionelle)
Reckwitz og singularitet
Selvpræsentation
Singularitet
Sociale medier
Supplerende stof:
"Teenagedyret: Identiteten". https://www.dr.dk/drtv/episode/teenagedyret_-identiteten_47249
"18-årige Anne Sofie klæder sig ud som superhelt: 'Det var nervepirrende, da jeg skulle vise mig offentligt'". Dr.Dk
"FOMO". Dr.dk/tv - https://www.dr.dk/drtv/program/fomo_252332
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Mikroøkonomi
Formål
Forløbet sætter eleven i stand til at forholde sig nuanceret til hvordan markedet fungerer, herunder hvordan udbud og efterspørgsel sætter rammen for prisdannelsen i markedet. Forløbet vil desuden introducere eleven for begreber relateret til markedsfejl og eksternaliteter, og eleven vil dermed blive i stand til at diskutere hvornår og hvordan det giver mening at gribe ind i markedet. Eleven får dermed igennem forløbet et fundament for at kunne forstå de markedsmekanismer, der ligger til grund for makroøkonomiske sammenhænge i nationaløkonomien og økonomisk politik.
Indhold
1. Hvilke faglige mål i forløbet
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog
2. Hvilket kernestof bliver behandlet?
• velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
3. Liste over centrale begreber, viden og teorier, som eleverne kommer igennem i forløbet Det er guld værd ifm. eksamenslæsning
Materiale
Kompendium bestående af:
Anersen, L.N. og Skött, J. S. (2019). Økonomibogen, 2. udgave, s. 18-20; 58-74
Henriksen, P. (2009) Økonomi ABC, s. 20-25
Sørensen, J.G. (2021). Økonomiens kernestof, s. 9-11; 60-69
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Makroøkonomi
1) Hvilke faglige mål i forløbet
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog
2. Hvilket kernestof bliver behandlet?
• velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
• makroøkonomiske sammenhænge målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
3. Liste over centrale begreber, viden og teorier, som eleverne kommer igennem i forløbet
Det økonomiske kredsløb
Udbud og efterspørgsel
BNP (realt, nominelt) og hvordan måles det
Vækst i procent
Konjunktur
Økonomiske mål (6 forskellige mål - se 5. modul)
○ Økonomisk vækst
○ Beskæftigelse/arbejdsløshed
○ Inflation
○ Betalingsbalance
○ Statens budget
○ Økonomisk omfordeling / lige fordeling
Cobb Douglas funktion (vækst på lang sigt)
○ Arbejdsstyrke (kvantitativ og kvalitativt ift. Produktivitet og uddannelse)
○ Investeringer og teknologi
Produktivitet
Inflation (efterspørgsel og omkostningsinflation)
Arbejdsløshed (Sæsonledighed, Friktionsledighed, Konjunkturledighed, Strukturledighed)
Statens budget (offentlige og strukturel saldo)
Finanslov
Betalingsbalance herunder import og eksport
Finanspolitik
○ Ekspansiv og kontraktiv
○ Effekter af ekspansiv og kontraktiv finanspolitik
○ Hvornår man bruger henholdsvis ekspansiv og kontraktiv
- Multiplikatoreffekt
Pengepolitik
○ Ekspansiv og kontraktiv
○ Hvornår man bruger henholdsvis ekspansiv og kontraktiv
○ Fastkurspolitik
Valutapolitik
○ Devaluering og revaluering
Strukturpolitik
○ Opkvalificering og stramningsstrategi
○ Erhvervspolitik
Keynesianisme og Monetarisme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Velfærdsstat - fremtid eller forfald?
Vil den danske velfærdsstat også i fremtiden kunne levere den nødvendige velfærd til den danske befolkning?
Formål
Formålet med forløbet er at sætte eleverne i stand til at kunne redegøre for kendetegnene ved den danske velfærdsstat og sætte denne ind i en international sammenhæng i forlængelse heraf skal eleverne have en forståelse for, hvordan velfærdsstaten har ændret sig i retning af en konkurrencestat. Eleverne skal desuden kunne udfolde en analyse af de udfordringer og muligheder velfærdsstaten står overfor i en globaliseret verden, hvor Danmarks demografiske sammensætning også ændrer sig. Endelig skal eleverne bringes i stand til at udfolde en nuanceret diskussion af velfærdsstatens muligheder og begrænsninger i et ideologisk og sociologisk-teoretisk perspektiv.
Indhold
Faglige mål i forløbet:
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
• på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Kernestof i forløbet
• samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
• politiske ideologier
• velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked
• komparativ metode
Centrale begreber, viden og teorier, som eleverne kommer igennem i forløbet
• Velfærdsmodeller
• Den danske model og flexicurity
• Konkurrenceevne
• Globalisering og velfærdsstatens udfordringer
• Demografi
Metode
Hvordan arbejder eleverne overordnet set under forløbet? Der kan være flere.
Materiale
Kernestof i form af bøger etc.
- Økonomibogen, 2. udgave, s.
- Politikbogen
- Sociologibogen, 2. udgave.
- Udkant – om det splittede Danmark
- Velfærdsstaten under pres
Supplerende materiale
- Pilestræde – Berlingskes nyhedspodcast, ”Velfærd over velstand? Tag til Vestjylland!”, d. 20. juni 2023
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
lektie - Velfærdsstaten under pres, s. 46-51.pdf
-
Velfærdsstaten under pres side 22-28
-
L. N. Andersen & J. S. Skött: Økonomibogen 2.udg, Columbus; sider: 166-167, 181-184, 188-192, 197-198
-
Jesper Hjarsbæk Rasmussen: Politikkens kernestof 1. udg, Columbus; sider: 27-30
-
Velfærdsstaten under pres kapitel 6.8: "Det danske arbejdsmarked - flexicuritymodellen" PDF
-
Udkant, s. 11-14.pdf
-
Andersen, L.N. & Skött, J.S.: Økonomibogen, Colombus; sider: 193-198
-
Morten Hansen Thorndal: Sociologiens kernestof 1.udg, Columbus; sider: 57-58
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Medier og særligt fokus på det amerikanske valg
I dette forløb har vi beskæftiget os med spørgsmålet: Hvordan påvirker medierne politikerne, den demokratiske samtale og os som borgere?
For at kunne svare på dette har vi blandt andet analyseret politisk kommunikation på de sociale medier, udarbejdet et spørgeskema om nyhedsbrug og i den forbindelse fået viden om operationalisering, validitet og reliabilitet, generaliserbarhed og repræsentativitet samt lavet en diskursanalyse af den politiske diskurs om CO2-afgiften.
Herunder havde vi et minifokus på USA ifm. SRO forløb. Her var der fokus på:
- Det amerikanske demokrati, landets partier, vælgergrupperinger, medier og konspirationsteorier, polarisering og populisme
Faglige mål:
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog
Kernestof:
politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
Teori og begreber:
Klassiske massemedier og sociale medier
Priming og framing
Mediernes tre roller i demokratiet ( 1)Forum og platform for politisk debat, 2)Demokratisk engagement via nyheder og information, 3) Medier som vagthund)
Nyhedskriterier
Diskursanalyse
- Nodalpunkt
- Moment
- Ækvivalenskæde
- Differens
- Hegemoni
Misinformation og desinformation
Ekkokamre
Goffman:
- Identitet som en performance (facework)
- Front stage og backstage
- Branding og image
Operationalisering
Repræsentativitet og generaliserbarhed
Målingsvaliditet og reliabilitet
Valg i USA
Det amerikanske demokrati
Checks and balances
Gerrymandering
Republikanere og demokrater
Vælgergrupperinger
Konspirationsteorier
Polarisering
Populisme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Genaflevering diskussion og undersøg
|
06-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ulighed
Hvordan kan man tale om problemer med social ulighed i Danmark, når staten sikrer den enkelte borgere et eksistensminimum at leve for?
Formålet med forløbet er at give eleverne et nuanceret indblik i problemstillinger omhandlende ulighed og social arv i Danmark samt de sammenhænge der er mellem typer af ulighed. Eleverne skal således kunne undersøge og diskutere problemstillinger inden for emnet med udgangspunkt i relevante teorier og viden Vi starter ud med at kigge på den økonomiske side af ulighedsspørgsmålet, og hvordan økonomisk ulighed adskiller sig fra økonomisk fattigdom. Herefter udvider vi ulighedsbegrebet til også at indbefatte ikke-økonomiske ulighedsfaktorer som fx helbred, arbejdstilknytning mm. Og hvilke teorier kan i øvrigt forklare, hvordan man klarer sig i livet.
Faglige mål
- ” anvende og kombinere viden fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger og løsninger herpå”.
- ”at undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger”
- ” at undersøge og sammenligne samfund på forskellige økonomiske udviklingstrin, herunder samspillet mellem nationale og globale forhold”.
- ”demonstrere viden om fagets identitet og metoder”
Kernestof:
Centrale begreber og teorier/teoretikere, som eleverne introduceres til i forløbet er:
-Fattigdom
- Absolut fattigdom
- Relativ fattigdom
Måling af relativ fattigdom
- Indkomstmetoden
- Budgetmetoden
- Afsavnsmetoden
Økonomisk ulighed
- Indkomstulighed
- 80/20 ulighedsmål
- Lorenz kurve
- Ginikoefficient
- Formueulighed
Social arv
Social mobilitet
Struktur og aktør
Bourdieu:
- Habitus
- Økonomisk kapital
- Social kapital
- Kulturel kapital
- Symbolsk kapital
- Felt
- Doxa
Velfærdsmodeller
- Universelle velfærdsmodel
- Residuale velfærdsmodel
- Socialisme
- Liberalisme
Jakob Glenstrup Jensby & Peter Brøndum (2019). ’Ulighedens mange ansigter’ side 47-58, 65-69. Forlaget Columbus.
Morten Hansen Thorndahl (2021). ’Sociologiens Kernestof’ side 160-168 Forlaget Columbus.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
International politik i en ny verdensorden
International politik i en ny verdensorden
Er en ny verdensorden ved at blive etableret og hvordan skal Danmark forholde sig til dette?
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne skal tilegne sig relevante faglige begreber og viden om international politik, så de er i stand til at analysere begivenheder og cases i international politik fra et teoretisk udgangspunkt. Eleverne skal desuden efter forløbet kunne diskutere hvordan Danmark bør forholde sig udenrigspolitisk i en verdensorden, der er under grundlæggende forandring.
Indhold
Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- komparativ metode og casestudier
Centrale begreber, viden og teorier:
Klassisk realisme:
• Relative magtressourcer
• Nationale interesser = Udenrigspolitiske mål
Neorealisme:
• Nationale interesser/udenrigspolitiske mål (sikkerhedspolitisk, udenrigsøkonomisk og idepolitiske)
• Relative magtressourcer (geografi, størrelse, økonomi og militær mm.)
• Uni-, bi- og multipolaritet
• Balancering
• Bandwagoning
• Sikkerhedsdilemma
Liberalisme:
• Stater: Ønsker at øge absolutte mængde af ressourcer
• Kommercielle fredstese
• Demokratiske fredstese
• Kompleks interdependens
• Sikkerhedsstigen
• Internationale organisationer (IGO'er, NGO'er, multinationale selskaber)
• Væbnet interdependens
Konstruktivisme:
• Staters identitet og nationale interesser (skabt via framing og italesættelse)
• Wendts model af interaktion mellem stater
• Tre typer relationer mellem stater:
○ Det konkurrenceprægede system:
○ Det individualistiske system:
○ Det samarbejdende sikkerhedssystem:
• Sikkerhedsliggørelse
Magt:
• Hård magt
• Blød magt
• Smart magt/power
IP-systemet
• Stormagt, supermagt og imperium
• Geopolitik herunder østat, bufferstat, indflydelsessfære, og regionalt sikkerhedskompleks
Udenrigspolitik
• Determinanter
• Kapabiliteter
• instrumenter
• Adaptionsmodellen
• Eksempel- og missionsdoktrinen
• Hegemonisk stabilitetsteori
• Isotionalisme
• Selektiv hegemoni
• Globalt samarbejde
Sikkerhed og trusler
- Sikkerhedsliggørelse
Stater:
- Nationalstater
- Svage, stærke og fejlslagne stater
IGO'er
- FN
○ Responsibility to protect
- NATO
○ Artikel 5
○ Vigtige medlemmer
- EU
Dansk udenrigspolitik:
- Tilpasning
- Aktivisme
Aktiv internationalisme
International aktivisme
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Jacob Graves Sørensen: International politiks kernestof, Columbus; sider: 8-30, 33-43, 45-55, 59-60, 64-79, 94-108, 120-126, 134-138, 144-146, 218-235
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
International økonomi og udvikling
Hvordan sikres en bæredygtig økonomisk udvikling i en verden, hvor globaliseringen er under pres?
Formål
Forløbet vil introducere eleverne for de grundlæggende teorier om handel og økonomisk integration mellem lande og regioner. Derudover vil der i forløbet blive lagt vægt på sammenhængende problemer i vores samtid: hvordan der kan skabes økonomisk udvikling i alle verdens lande og hvordan vi kan sikre at økonomisk vækst sker på en bæredygtig måde. Vi vil desuden runde EU, dets institutioner samt det frie marked internt i EU. Forløbet tager desuden udgangspunkt i de mulige konsekvenser af Trumps toldpolitik i USA for international økonomi og samhandel.
Indhold
Følgende faglige mål vil blive dækket igennem forløbet:
• anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
• anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
• undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
• undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
• demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Følgende kernestof vil blive dække igennem forløbet:
• politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
• globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
• makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
Frihandel og fordelene ved det
• Lavere priser
• Valgmuligheder
• Mere konkurrence
• Stordriftsfordele
• Flere valgmuligheder
- Adgang til flere ressourcer
• Danmark som lille åben økonomi
• WTO
Handelsteorier:
- Absolutte fordele
- Komparative fordele
- Efterspørgselsforhold
Handelshindringer og protektionisme herunder:
- Told
- Statsstøtte
- Importkvoter
EU:
- Kul og stålunionen
- De fem institutioner (Europa-Parlamentet, Europæiske råd, ministerrådet, kommissionen, domstolen) og deres opgaver samt struktur
- De 4 frie bevægeligheder (Fri bevægelighed for varer, kapital, arbejdskraft og tjenesteydelser)
- Neofunktionalisme og intergovernmentalisme
- Føderalisme og mellemstatslig
Globalisering
- Herunder økonomisk, politisk og kulturel globalisering
- Vinderne og taberne på globalisering
- U-land (lavindkomstland), I-land og konsekvenserne af globalisering for disse
Vækstteori og herunder
- Liberalistiske udviklingsteori og Rostows faseteori
- Marxistiske udviklingsteori og Samir Amins center-periferi model
- importsubstitution og eksportorienteret strategi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Integration i Danmark
Formål
Vi skal i dette forløb arbejde med integration i Danmark ud fra en sociologisk og politologisk indfaldsvinkel. Vi vil undersøge:
- Hvilke forskelle er der i identitetsdannelsen i traditionelle og senmoderne samfund?
- Hvorfor kan identitetsdannelse være udfordrende for nogle unge med minoritetsbaggrund?
- Hvilke forventninger mødes unge med minoritetsbaggrund med?
- Hvorfor er integration blevet en værdipolitisk kampplads?
- Hvordan går det med integrationen i Danmark?
Forløbet vil bygge ovenpå de forløb og begreber I tidligere har arbejdet med i forløbene: ”Ung i senmoderniteten” og ”Efter valget – politik, valg og vælgere”
Indhold
Vi skal arbejde med:
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande
- samspillet mellem individ og samfund set fra det enkelte individ (identitetsdannelsen) og samfundet (socialisering), samt betydningen af socialisering som integrationsskabende proces i både social og kulturel forstand.
- Kontaktteori og etniske grupperinger
- kulturelle mønstre, værdier og normer i forskellige befolkningsgrupper. Det dækker blandt andet over: etnicitet/nationalitet og mono-/multikulturelt samfund, kultur og integration (pluralistisk integration, assimilation og segregation)
- Kulturmøder
- Integration og identitet – om identitetsvalg hos unge fra etniske minoriteter
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
- politiske ideologier, skillelinjer, og vælgeradfærd
Begreber og teorier, der er væsentlige for emnet:
Samfundstyper:
- Traditionelle samfund og kendetegn
- Moderne samfund og kendetegn
- Det senmoderne samfund og kendetegn
Jeg og vi kulturer
Normer, identitet og identitetsdannelse
o Socialisation
o Dobbeltsocialisering
o Norm
o Social kategori
o Identitet
• Personlig identitet
• Social identitet
Forestillede fællesskaber
Etnocentrisme
Fordom og Stereotyp
Integration, assimilation og pluralistisk integration
Kontaktteori
Rosenthaleffekten
Medborger og modborger
Struktur og aktør
Honneths teori om anerkendelse
Bourdieu
• kapital (økonomisk, kulturel, social og symbolsk)
• Habitus
• Felt
• Symbolsk vold
Politik og partier
• Ideologier
• Partiadfærd (Molins model)
• Værdipolitik og skillelinjer
• Politiske partier
Særligt fokus
Vi skal i forløbet særligt have fokus på det faglige sprog og på anvendelse af fagbegreber og teorier.
Vi skal arbejde med spørgeord til den skriftlige eksamen
Derudover skal vi udarbejde en synopsis og dermed øve den mundtlige eksamensform
Materiale
Forløbet tager udgangspunkt i:
Morten Hansen Thorndal: ”Ærkedansker – perkerdansker”, Columbus 2020 side 21-26, 76-82 og 90-95
Derudover inddrages artikler, statistikker og film
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60288306986",
"T": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60288306986",
"H": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d60288306986"
}