Holdet 3r FF (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Rungsted Gymnasium
Fag og niveau Øvrige hold -
Lærer(e)
Hold 2023 øh/r/Flerfaglige forløb (1r FF, 2r FF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 FF1: Politisk Forum
Titel 2 FF 3 Besættelsestiden: før, under og efter (+ DHO)
Titel 3 FF 3: Faglig formidling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 FF1: Politisk Forum


FORMÅL:
- At blive introduceret til hvad der er videnskab og forskellige fakulteter inden for videnskab
- At prøve første tværfaglige arbejde, her mellem to fakulteter (det samfundsfaglige og humanistiske) og deres genstandsfelter ved arbejdet med argumentation og politiske syn på aktuelle emner
- At give dem lidt digital dannelse i forhold til brug af AI, så de får en indsigt i hvordan det kan støtte én, men ikke levere ordentlige, præcise og korrekte produkter

Eleverne er forud for de to projektdage blevet undervist i flg.:
• Dansk: Appelformer, retorik, topik og basal argumentation
• Samfundsfag: Partiadfærd, dansk politik og genopfriskning af ideologi.

INDHOLD:
Forløbet består af:

• Oplæg fra ungdomspolitikere om deres arbejde, deres politiske syn og måden, de argumenterer for disse
• Korte læreroplæg om videnskab og fakulteter inden for videnskab
• Undersøgelse af et udvalgt partis syn på de politiske emner, der skal laves taler.
• Skrivning af taler ud fra udkast fra AI og med brug af viden om retorik fra dansk samt indsigt i partier, partiadfærd og ideologier fra samfundsfag
• Træning i at fremføre disse taler og gennemførsel af talerne fra udvalgte elever

PRODUKTER:
• For alle: Tale skrevet i par, som skal afleveres og evalueres af klassens dansklærer. Her kan det være en ide sætte målet for talen, at eleverne ikke blot skal aflevere den endelige tale, men også analyserer egen tale ved at sætte kommentarer på om hvilke retoriske greb, der bruges de pågældende steder i talen. Alternativt kan eleverne skrive en metatekst om deres egen tale, hvor de peger på og begrunder deres valg af sproglige virkemidler (ligesom de skal i forbindelse med en formidlingsopgave i SRP).
• For talerne: Fremførelse af ens tale med støtte fra klassens andre elever  

I par afleverer eleverne de skrevne taler, som evalueres. Eleverne modtager feedback fra deres dansklærer i forhold til retorik og argumentationsteknik.

PORTFOLIO:
FF er tværfaglige forløb  og eleverne skal efter hvert FF-forløb notere refleksioner og erfaringer i forhold til de enkelte forløb i deres portfolio.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 FF 3 Besættelsestiden: før, under og efter (+ DHO)

Dette forløb fungerer som optakt til klassens Dansk-historie-opgave, der handler om besættelsestiden i Danmark.

I forløbet arbejder vi dels med skønlitterære tekster, der illustrer tanker, følelser og sansninger fra tiden i Danmark under Anden Verdenskr ig og dels med taler, der præsenterer forskellige perspektiver på krigen og samarbejdspolitikken i Danmark. I arbejdet med talerne knytter vi an til forløbet om retorik og argumentation,, idet vi repeterer centrale elementer fra den retoriske analyse, som eleverne skal bruge i deres DHO, hvor de netop i opgavens danskfaglige del skal lave en retorisk analyse af to selvvalgte mindetaler om besættelsen.

KERNESTOF:
Martin A. Hansen: "Roden" (1953)
Morten Nielsen: "Det Hellige mod" (1943)
Morten Nielsen: "Skæbne" (1943)
Kaj Munk : "Den blå anemone" (1943)
Tove Ditlevsen: "Appelsiner" (1948)
Wilhelm Buhls antisabotagetale (1942)
Kaj Munk: "Kristus og Danmark" (uddrag) (1944)

Kanonforfattere: Martin A. Hansen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 FF 3: Faglig formidling

Forløbet afvikles i samarbejdet med fysik, og indgår i rækken af fællesfaglige forløb, som skal klæde eleverne på til at skrive SRP i 3g. I dette forløb fokuserer vi på faglig formidling og retter derved blikket frem mod elevernes mulighed for at skrive en formidlingsopgave som SRP med dansk som det ene fag. Vi læser om forskellen på videnskabelig kommunikation og faglig formidling og arbejder helt konkret med explaineren som genre. Efter at have analyseret et par explainere skal eleverne selv arbejde multimodalt og i grupper producere en explainer om positionsbestemmelse ved hjælp af satellitter. Derved kommer elevernes kreativitet og innovative kompetencer også i spil i dette forløb.

TEORI OG BEGREBER
- Videnskabelig kommunikation, faglig kommunikation og faglig formidling.
- Arkivexplaineren, studieexplaineren, animationsexplaineren og reportageexplaineren
- Explainerens tre overordnede funktioner: Faglighed, forståelse og fascination.
- Den enkle og den sammensatte komposition
- Multimodalitet

MATERIALE
Flemming Kjærrumgaard Madsen: Explainer - vidensformidling med video, i-bog, Systime 2023
DR Explainer: Har du altid ret? DRs mediebibliotek, d. 2. juli 2022
DR Explainer: Sådan blev stort russisk dødsmysterie opklaret med Disney-filmen Frozen, dr.dk, d. 26. februar 2021
DR Explainer: Får du gigt af at knække fingre?", DR P3/YouTube, 11. marts 2019
Analyse af selvvalgt explainer fra P3 x Viden https://www.youtube.com/@P3xViden
Carl Bloch: Fra et romersk osteria (1866)
Arbejde med sprogbrug og forklarende fremstillingsformer på reklamefilm:
Spies: Sommer på solsiden - Spanien kalder! Familie (40 sek) | Spies Rejser
Spies: Do it for mom: https://www.youtube.com/watch?v=B00grl3K01g
Interrail: Travel 33 countries with 1 Pass
japan rejsereklame https://www.youtube.com/watch?v=3TLD-vYN5pg
https://www.youtube.com/watch?v=B00grl3K01g


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer