Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Rungsted Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Design C
|
Lærer(e)
|
Jørgen Fog, Sanne Lund Traberg
|
Hold
|
2024 deC/br (1g deC/br)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Kommunikationsdesign og nudging: Ren og R
FORMÅL:
Forløbet 'Kommunikationsdesign og nudging: Projekt Ren og Rar Skole' har det dobbelte formål at 1) introducere eleverne mere generelt og bredt for Design- og arkitekturfaget og dets teori, og 2) lære eleverne om kommunikationsdesign og nudging, altså om den visuelle side af kommunikationen. Det kan være todimensionelt og klassisk: tryk på papir som fx. bøger, plakater, pjecer og aviser; eller det kan være gennem design at opfordre modtageren til at agere på en bestemt måde.
INDHOLD OG METODE:
Eleverne modtager ret hurtigt deres først brief: en opgave fra selve Rungsted Gymnasium og fra Projekt Ren og Rar Skole. Eleverne skal designe et stykke kommunikationsdesign, som skal få ALLE - både elever og lærere - til at blive bedre til at rydde op efter sig og passe på vores skole. Løbende arbejdes der med teori, som de så kan anvende i praktisk:
Vi taler om og reflekterer over god og dårlig kommunikation, og vi gennemgår AIDA-modellen. Vi får defineret afsenderens rolle og vigtigheden i at kende sin målgruppe/bruger/modtager - ikke kun i kommunikationsdesign, men i al design. Eleverne arbejder med persona og minerva-modellen. Eleverne skal bl.a. lave et moodboard over RG's identitet og lave en persona på en RG-elev.
Derefter gennemgås teori om typografi, farve, komposition og hierarki. Og vi kigger også på logo og branding.
Eleverne bliver nu sluppet løs i faserne reseach og idégenerering: Definer problemerne, og hvor er problemerne henne? Ret hurtigt skal de vælge og indsnævre deres ideer til den perfekte ide. De skal konkretisere denne med til- og fravalg, skitser, måltegning, prototype, ol.
Til sidst, forbereder eleverne en pitch på tre minutter, som skal præsenteres for resten af klassen, pedellerne og ledelsen. Der kåres en vinder, hvis kommunikationsdesign bliver produceret og sat op på skolen. Da vi har tre designhold, bliver der tre kommunikationsdesigns synlige på skolen.
Eleverne afleverer også en detaljeret gennemgang af deres designløsning og designproces. Her lægges også vægt på fagsprog.
MATERIALE:
Afsnittet "Kommunikationsdesign" (s. 10-27) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Kapitel 1 "Designprocessen" (s. 101-138) og kapitel 2 "Værktøjskassen: Processen i brug" (s. 141-153) i Designbogen af Rikke Kristensen, Mette Korsholm og Dorthe V. Klausen (2017)
Opgaver i Canvas: "Lav jeres egen farvepalette" og "Lav jeres eget moodboard"
EVALUERING:
Eleverne reflekterer og evaluerer individuelt og skriftligt med worksheet "Three stars and a wish" fra Twinkl - altså hvor eleven nævner tre gode ting ved forløbet og et ønske til fremtidige forløb.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Produktdesign Georg Jensen julekollektion
FORMÅL:
Forløbet 'Produktdesign' har tre formål: 1) At eleverne arbejder videre med deres viden fra forløbet 'Kommunikationsdesign' og forstår, at designprocessen langt hen af vejen er den samme i produktdesign som i kommunikationsdesign, da det er samme overvejelser ift. målgruppe, kommunikation, form, farve, materiale, moodboards, osv. 2) At lære eleverne om målestoksforhold, arbejdstegning samt at øve skitsetegning. Og 3) At gennemgå med eleverne de design- og arkitekturhistoriske perioder: fra Historicismen til og med Art Deco
INDHOLD OG METODE:
Vi starter med en gennemgang af de design- og arkitekturhistoriske perioder: fra Historicismen til og med Art Deco. Eleverne får et kompendium fra Designbogen, som gennemgår Historisme, Arte nouveau, De Stij, Bauhaus, Funktionalisme og Art Deco. I grupper skal eleverne sætte sig ind i en af ovenstående ismer / bevægelser, lave en power point og præsentere for de andre deres isme / bevægelse. Deres fremlæggelse skal indeholde en beskrivelse af tidsånden, en analyse af ét arkitekturværk og en analyse af to designprodukter.
Herefter defineres hvad er produktdesign; vi taler særligt om produkt(designs) og formål, og vi reflekterer over og diskuterer hvornår noget er inspiration eller kopiering.
Eleverne modtager deres andet brief - at vaskeægte designbrief fra Georg Jensen. Briefet skal denne gang løses individuelt. Eleverne skal designe julekollektionen 2020 med et 'floral theme'; de skal designe en mobile og to ornamenter, de skal sætte sig ind i Georg Jensens historie og DNA, samt overveje hvordan de kan fange et yngre publikum.
Som start på arbejdsprocessen, får vi besøg af designeren Sanne Lund Traberg, som netop har designet de sidste mange års julekollektioner for Georg Jensen. Sanne fortæller om arbejdsprocesserne, inspiration fra bl.a. designhistoriske stilperioder, og mm. Som et ekstra benspænd, skal vores elever ligeledes lade sig inspirere af designhistorien.
Derudover tager vi en tur til København. Vi ser på julepynt, dekoration, besøger Georg Jensen, Royal Copenhagen og dette års juleborde.
Som afslutning på forløbet, præsenterer eleverne deres bud på Georg Jensens julekollektion 2020 igennem en PowerPoint med lydfiler. Udover elevens designprocesser, det færdige resultat, lægges særligt vægt på fagsprog.
MATERIALE:
Afsnittet "Produktdesign" (s. 28-45) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Del 5 "Stilhistorisk oversigt" (s. 311-353) i Designbogen af Rikke Kristensen, Mette Korsholm og Dorthe V. Klausen (2017)
Artikel "Royal Copenhagens spektakulære juleborde er tilbage – med én stor ændring" af Bo bedre: https://bobedre.dk/jul/royal-copenhagens-spektakulaere-juleborde-er-tilbage-med-en-stor-aendring (29.11.2024)
Tegneteknik (Skitse øvelser): https://www.youtube.com/watch?v=v9xG9R44snc
EVALUERING:
Eleverne reflekterer og evaluerer forløbet i padlet. Vi taler i plenum om eget / fælles ansvar.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Afl. af Julekollektion til Georg Jensen
|
16-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Arkitektur og klimaplan
FORMÅL:
Forløbets problemfelt er arkitektur og bæredygtighed. Vi vil dels se fagets genstandsfelt arkitektur som resultat af reflekterede og innovative designprocesser, dels se disse processer i samspil med konkrete problemer og muligheder, som kravene til klimabevidsthed og bæredygtighed indebærer for arkitekturen og det byggede.
Eleverne skal tilegne sig basale praktiske og teoretiske kompetencer for gennemførelse af en designproces inden for arkitektur. Vi arbejder med en eksperimenterende og problemløsende processer, og benytter os af metoder til innovativ løsning af opgaver med nedslag i delprocesser af designprocessen.
INDHOLD OG METODE:
Forløbet indledes med et metodeafsnit, der introducerer til innovative metoder med værktøjerne mindmapping, krydsforbindelser, den kreative puls i designprocessen. Herunder introduceres til pitch som metode til oplæg, præsentation og konceptudvikling.
Herefter dannes en slags overblik over det komplekse problemfelt bæredygtighed i arkitektur udgør ved at se DRTV-dokumentaren ”Vi bygger det væk”. Udsendelserne præsenterer over fire afsnit udfordringer og løsninger i forbindelse med arkitektur og klimaforandringer, de ses i modulet delvis som hjemmearbejde.
Der arbejdes i teams/tegnestuer á 4-5 elever, som får udleveret et brief til projektet, herunder de krav der knytter sig til, og kort over området for projektet.
Vi benytter Kolding Designskoles ’lotus mindmaps’ i tegnestuerne gennem designprocesserne til at samle, ordne og generere nye idéer og sammenhænge ud fra research og skitsemateriale.
Imageboards udgør første visualisering af idéer og muligheder ud fra egen research på shelters og shelterpladser.
Herefter arbejdes på skitsemodel i restpap af shelterens form, efterfulgt af tegning og model af grundplan i skala 1:20.
Vi gennemgår hovedgrebet inden for arkitektur og tegnestuerne arbejder med at identificere deres designproblem i forhold til shelteren.
Der arbejdes med shelterens tag som hovedgreb og skitsering i model ud fra eksempler og metode til foldning af papirmodel.
Tegnestuerne arbejder med arkitekturanalyse af deres shelter ved at samle idéer, skitser, tegninger og modeller som samtidig også fungerer evaluerende af stadiet i designprocessen.
Shelterpladsen placeres på et udvalgt sted langs Usserød Å, og visualiseres ved en situationsplan der tegnes på printede geodætiske kort.
En visualisering i perspektivtegning på et printet foto af sted for placering supplerer præsentationen der skal formidle projektet til målgruppen.
Bæredygtighed, som var udgangspunktet og har været et væsentligt parameter i projekterne, fremhæves sammen med de andre vigtige parametre i projektet.
MATERIALE:
Design og arkitektur, Grundbog til c-niveau, Jesper Bek, Lindhardt og Ringhof 2018.
Vi bygger det væk 1, 2, 3, 4 DRTV (links i OneNote)
Kortudsnit over Usserød Å (digitalt og print).
Kompendium med fotos af mulige shelterpladser langs Usserød Å (digitalt og print).
Lotus mindmaps (teams egne kopier efter Kolding Designskoles model).
Præsentationer:
Kreativt værktøj: mindmapping, krydsforbindelser, den kreative puls, pitch.
Storbyen der druknede - fra fantasi til virkelighed.pptx
Image-boards, visualisering i design og arkitektur.pptx
Bygningens form, facade og skala: Bygningen udefra.pptx
Konstruktion, Nils’ pavillon.pptx
Brief, designproblem, hovedgreb.pptx
Mindmap, designproblem, hovedgreb, flowdiagram.pptx
Model eksempler.pptx
Inspiration shelter tag.pptx
EVALUERING:
Der gennemføres i kraft af designprocessen som metode en løbende evaluering gennem forløbet.
Eleverne samler og evaluerer undervejs materiale både digitalt og analogt i deres portfolio. Tegnestuerne bliver enige om en fra teamet der samler og holder styr på fælles materiale.
Undervejs evalueres der tillige ved pitch af hovedgreb og arkitekturanalyser af shelters.
Mod slutningen af forløbet udarbejder eleverne individuelt deres præsentation af tegnestuens projekt. Tegnestuerne pitcher på skift deres projekt for holdet.
Projekterne præsenteres på en udstilling sammen med de andre kreative fag på skolen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
SHELTERS LANGS USSERØD Å
|
04-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65897337697",
"T": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65897337697",
"H": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65897337697"
}