Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Rungsted Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Catherine Lizzie Vigh
|
|
Hold
|
2025 deC/vz (1g deC/vz)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb: Introduktion til Design og arkitektur
FORMÅL OG INDHOLD:
I de kunstneriske fag har vi valgt at have et kort grundforløb med kun 4 moduler. Således har vi nemlig et par ekstra moduler i sidste ende til eksamensprojekt og flere dobbeltlektioner i løbet af skoleåret.
I vores korte grundforløb bliver eleverne introduceret mere bredt til Design- og arkitekturfaget. Vi prøver sammen at reflektere over og nærme os:
- Hvad er design? Hvad er ikke design?
- Hvad er godt design? Hvad er dårligt design?
- Hvad vil det sige, at vi lever i en designet verden?
Vi får os en dialog om form, funktion, æstetik, kvalitet, enkelhed, forståelighed, mm.
Eleverne får også et designproblem, og skal i grupper prøve at komme på en designløsning. Således får de en fornemmelse af fordele ved at arbejde sammen om problemløsning, ideudvikling, skitsering og præsentation. Og at design i bund og grund handler om problemløsning, og at svaret ikke nødvendigvis er en ny dims, et materielt produkt, men også kan være f.eks. en adfærdsændring eller en kampagne.
Vi ser sammen DR's "Den næste klassiker: En kunstnerisk bænk" (https://www.dr.dk/drtv/se/danmarks-naeste-klassiker_-en-kunstnerisk-baenk_450273) (20.08.2025) I dette program opsamles ret fint, hvordan en gruppe designere løser et designproblem. Vi følger deres designprocesser samt overvejelser hvad angår form, funktion, æstetik, materiale, enkelhed, forståelighed, ol.
Til sidst i grundforløbet besøger vi også Designmusset. Hvor vi igen samler op på designfagets parametre: form, funktion, tid, æstetik, materiale, enkelhed, ol. Igennem arbejdsopgaver øver eleverne reflektion, begrundelse og fagsprog.
MATERIALE:
Bek J.; 'Designparametre' i "Design og arkitektur Grundbog til C-niveau"; 2018; s. 71-76.
DR's "Den næste klassiker: En kunstnerisk bænk" (https://www.dr.dk/drtv/se/danmarks-naeste-klassiker_-en-kunstnerisk-baenk_450273) (22.08.2024)
Designmusset. Vi ser udstillingen:
Danish Modern: https://designmuseum.dk/udstilling/danish-modern/
EVALUVERING:
Vi samler op ved at gennemgå deres arbejdsopgaver til besøget på Designmusset. Vi evaluerer mundtligt.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Produktdesign: Upcycled Lamedesign
FORMÅL:
Forløbet 'Produktdesign: Upcycled Lampedesign' har det dobbelte formål at: 1) introducere eleverne mere generelt og bredt for designfaget og designtænkning, og 2) at lære eleverne om produktdesign med særlig fokus på lampedesign.
INDHOLD OG METODE:
Vi starter med guirlandelæring og husker sammen, hvad vi lærte fra grundforløbet: Hvad er nu godt design? Hvad er dårligt design? Og hvad vil det sige, at vi lever i en designet verden? Vi lister designparametrene: funktion, form, æstetik, brugeren og kommunikation.
Dernæst forsøger vi at definere produktdesign som genstandsområde, og vi reflekterer over og diskuterer hvornår noget er inspiration eller kopiering.
Eleverne får ret hurtigt deres brief: at finde en lampe som virker på genbrugsstationen eller gratis på DBA og give lampen nyt liv. Vi tilføjer endnu et designparameter til listen, nemlig bæredygtighed. Det er faktisk umuligt at designe eller bygge nyt i dag uden at indtænke bæredygtighed.
Vi gennemgår og undersøger teori til lampedesign: lys/skygge, rum, farve og formsprog (organisk og geometrisk).
Vi arbejder med Double Diamond-modellen. Af forskellige øvelser i de forskellige faser laver eleverne bl.a. crazy-8-skitsetegning, desk reseach, målgruppe og persona, moodboards, lotus blossom, mm.
Eleverne får 2-3 arbejdsmoduler til at realisere deres upcycled lampedesign, som skal udstilles efter jul i fællessalen.
Eleverne får i øvrigt hurtigt en digital portfolio op at køre: her skal de selv samle alt, hvad de synes er vigtigt fra undervisningen og eget arbejde med faget: teori, ekskursioner, egne erfarringer, ol. Samtidig arbejder de med kommunikationsdesign i deres digitale portfolio. De må bruge PowerPoint som layout.
MATERIALE:
Afsnittet "Produktdesign" (s. 28-29) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Afsnittet "Lamper" (s. 29-33) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Afsnittet "Farver" (s. 20-22) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Afsnittet "Designparametre" (s. 71-80) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Afsnittet "Moodboard", "Persona" og "Mindmap" i Design Metoder til processen af Designskolen Kolding.
Om Double Diamond: https://designgrundbogen.systime.dk/?id=447 (19.05.2026)
Tegneteknik (Skitse øvelser): https://www.youtube.com/watch?v=v9xG9R44snc (19.05.2026)
EVALUERING:
Eleverne reflekterer og evaluerer forløbet skriftligt med "Three Stars and a Wish" fra Twinkl - altså hvor eleven nævner tre gode ting ved forløbet og et ønske til fremtidige forløb.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Produktdesign: Georg Jensen og julekollektioner
FORMÅL:
Forløbet 'Produktdesign: Georg Jensen og julekollektioner' har tre formål: 1) At lære eleverne om to af Danmarks vigtigste designere, nemlig Georg Jensen og Royal Copenhagen, samt at gennemgå med eleverne de designhistoriske perioder fra Historicismen (1820-1900) til og med Minimalismen (1960'erne). 2) At lære eleverne om målestoksforhold og arbejdstegning. Og 3) igen, at eleverne arbejder videre med deres viden fra forløbene 'Produktdesign: Upcyclet Lampedesign' og 'Kommunikationsdesign: Plakat- og Logo-design' og forstår, at designprocessen og overvejelserne er de samme.
INDHOLD OG METODE:
Vi starter med en gennemgang af de design- og arkitekturhistoriske perioder: fra Historicismen til og med Art Deco. Eleverne får et kompendium fra Designbogen, som gennemgår Historisme, Arte nouveau, De Stij, Bauhaus, Funktionalisme og Art Deco. I grupper skal eleverne sætte sig ind i en af ovenstående ismer / bevægelser, lave en power point og præsentere for de andre deres isme / bevægelse. Deres fremlæggelse skal indeholde en beskrivelse af tidsånden, en analyse af ét arkitekturværk og en analyse af to designprodukter.
Herefter defineres hvad er produktdesign; vi taler særligt om produkt(designs) og formål, og vi reflekterer over og diskuterer hvornår noget er inspiration eller kopiering.
Eleverne modtager deres andet brief - at vaskeægte designbrief fra Georg Jensen. Briefet skal denne gang løses individuelt. Eleverne skal designe julekollektionen 2020 med et 'floral theme'; de skal designe en mobile og to ornamenter, de skal sætte sig ind i Georg Jensens historie og DNA, samt overveje hvordan de kan fange et yngre publikum.
Som start på arbejdsprocessen, får vi besøg af designeren Sanne Lund Traberg, som netop har designet de sidste mange års julekollektioner for Georg Jensen. Sanne fortæller om arbejdsprocesserne, inspiration fra bl.a. designhistoriske stilperioder, og mm. Som et ekstra benspænd, skal vores elever ligeledes lade sig inspirere af designhistorien.
Derudover tager vi en tur til København. Vi ser på julepynt, dekoration, besøger Georg Jensen, Royal Copenhagen og dette års juleborde.
Som afslutning på forløbet, præsenterer eleverne deres bud på Georg Jensens julekollektion 2020 igennem en PowerPoint med lydfiler. Udover elevens designprocesser, det færdige resultat, lægges særligt vægt på fagsprog.
MATERIALE:
Afsnittet "Produktdesign" (s. 28-45) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Del 5 "Stilhistorisk oversigt" (s. 311-353) i Designbogen af Rikke Kristensen, Mette Korsholm og Dorthe V. Klausen (2017)
Artikel "Royal Copenhagens spektakulære juleborde er tilbage – med én stor ændring" af Bo bedre: https://bobedre.dk/jul/royal-copenhagens-spektakulaere-juleborde-er-tilbage-med-en-stor-aendring (29.11.2024)
Tegneteknik (Skitse øvelser): https://www.youtube.com/watch?v=v9xG9R44snc
EVALUERING:
Eleverne reflekterer og evaluerer forløbet i padlet. Vi taler i plenum om eget / fælles ansvar.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Kommunikationsdesign: Plakat- og Logo-design
FORMÅL:
Forløbet 'Kommunikationsdesign: Plakat- og logo-design' har det dobbelte formål at 1) lære eleverne om kommunikationsdesign, altså om den visuelle side af kommunikationen. Vi arbejder med todimensionelt og klassisk kommunikationsdesign, altså tryk på papir, da eleverne skal lave logo til deres upcycled lampedesigns og plakater til deres udstilling. 2) Dertil, burde eleverne også få indsigt i at meget fagteori gå igen. Designprocessen er langt hen af vejen den samme i produktdesign som i kommunikationsdesign, da det er samme overvejelser ift. målgruppe, form, farve, materiale, moodboards, osv.
INDHOLD OG METODE:
Eleverne skal som bekendt udstille deres upcycled lampedesigns, men før de skal udstilles, skal eleverne give deres lampe et navn, designe et logo og, til sidst, designe en plakat til udstillingen i fællessalen.
Vi starter med at tale om og reflektere over god og dårlig kommunikation, og vi gennemgår AIDA-modellen. Vi får defineret afsenderens rolle og vigtigheden i at kende sin målgruppe/bruger/modtager - ikke kun i kommunikationsdesign, men i al design. Eleverne finder deres personaer frem fra forrige forløb, og vi gennemgår minerva-modellen.
Derefter gennemgås teori om typografi, komposition og hierarki. Og vi kigger også på logo og branding.
Eleverne bliver nu sluppet løs: de skal både designe logo til deres lampe og/eller et opdigtet firma, som sælger deres lampe, og de skal designe en plakat til udstillingen "Giv livet lys".
Eleverne udstiller deres lamper og tilhørende logoer samt hænger deres plakater op på skolen.
MATERIALE:
Afsnittet "Kommunikationsdesign" (s. 10-27) i Design og arkitektur Grundbog til c-niveau af Jesper Bek og Lindhardt Ringhof (2017)
Opgaver i Canvas: "Lav jeres egen farvepaletter"
EVALUERING:
Vi evaluerer samlet og mundtligt. Vi har særlig fokus på, hvordan produkt- og kommunikationsdesign arbejder sammen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Arkitektur og byrumsdesign - Vi bygger det væk!
FORMÅL:
Udover at give et introducerende indblik i arkitekturens verden og traditioner, handler forløbet 'Arkitektur - vi bygger det væk' først og fremmest om, hvordan vi kan bidrage til en mere bæredygtig udvikling gennem arkitektur.
Desuden arbejder vi ud fra 4C+2C modellen fra Kolding Designskole i briefet, som beder om at skabe bæredygtige funktioner i byrummet ved og om Kokkedal St.
til en afgrænset målgruppe af borgerne i Hørsholm Kommune og/eller brugerne.
INDHOLD & METODE:
Vi starter forløbet med et besøg af arkitekten, Camila Marietta Viancos-Holst, der fortæller om hendes speciale om bæredygtig og politisk arkitektur. Camila præsenterer eleverne for bl.a. ressourcepyrametret, nedtagningspyrametret og byggeriets materialepyramide. Vi får indsigt og en snak med Camilla om vigtigheden ved en mere bæredygtig omstilling indenfor byggesektoren.
Som lektie til oplægget ser eleverne DR dokumentaren "Vi bygger det væk" (2019), afsnit 1 "Klimaforandringer". Camilla fremlægger også ideer og tendenser til mere bæredygtige byrum.
Efter besøget får eleverne også nogle lidt mere tradtionelle moduler med teori: hvad er arkitektur, arkitekturens arbejdsområder, historie, fagsprog, mm.
Eleverne får ret hurtigt deres brief, for at komme hurtigt igang med det praktiske. De laver observation af område, interviews, brugerrejse og desk research (Alle øvelserne fra C1: collect/indsamle-fasen)
Vi er også på byvandring, hvor vi besøger Nordhavn og Orientkaj metro St., og Sydhavn. Vi får en snak om temaer i byrum, kønnet arkitektur og at forene gammelt og nyt arkitektur.
Hernæst, går vi ind i C2-fasen: Comprehend. Eleverne skal forstå og undersøge deres indsamlet materiale fra C1. De laver grupperinger og udvælger spændende områder. De finder 3 nøgleord, som de gerne vi udforske nærmere. Ud fra de 3 nøgleord laves 3D moodboards. Til sidst laves også personas af brugerne af/borgerne ved Kokkedal St.
I C3: Conceptualize udfylder eleverne først Lotus Blossom-modellen: deres 3 nøgleord står i midten, og ud fra dem åbner de op igen for ideer til designløsninger. De sætter deres mulige designløsninger ind i en prioriteringsmatrix og vælger nu en designløsning.
Eleverne får herefter 4 moduler til at skabe (4C: Create) deres designløsning: eleverne arbejder med bykort, målestoksforhold, laver skitser, måltegninger og en arkitekturmodel.
MATERIALE:
Bek, Jesper Design og arkitektur. Grundbog til c-niveau. Arkitektur. Kap. 1. s.46-66. Lindhardt og Ringhof. 2017
Bek, Jesper Design og arkitektur. Grundbog til c-niveau. Analysemodel til arkitektur. 153-155. Lindhardt og Ringhof. 2017
Bek, Jesper Design og arkitektur. Grundbog til c-niveau. Analysemodel til byrum. 156-158. Lindhardt og Ringhof. 2017
Slides fra Camilas præsentation i undervisningen.
Mediemateriale:
DR: Vi bygger det væk: Sæson 1: https://www.dr.dk/drtv/serie/vi-bygger-det-vaek_77011
EVALUERING:
Vi evaluerer mundtligt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Se afsnittet fra Dr1: Vi bygger det væk: https://www.dr.dk/drtv/se/vi-bygger-det-vaek_-klimaforandringer_82914
-
Hør podcasten "Se op! Arkitekternes København": https://se-op.podbean.com/e/steen-eiler-rasmussen-1898-1990/
-
Gennemkig slides fra oplæg fra Camilla: Hvad var spændende? Hvad tager du med dig?
-
Kære alle,
-
Temaer i byrumsprojekter-kopi.pdf
-
Kære 1g deC/bcr og 1g deC/vz,
-
Genlæs om modeller for designtænkning: Om designtænkning + div. modeller.pdf
-
Medbring tingel tangel: kig hjemme om du har noget gammelt tingel tangel, som du kan undvære til Catherines tingel-tangel-kasse: kunne være gamle stof-rester, blade, perler, piberenser, ol.
-
Læs i grundbogen om arkitektur: s. 46-66
-
Jesper Bek: Design og arkitektur 1.udg, Lindhardt og Ringhof; sider: 46-66
-
Skal du/I bruge noget specielt til jeres model, så skal du/I tage det med! Vi har pap, skumpap, flamingo, piberenser, plast og meget mere
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937697911",
"T": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937697911",
"H": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937697911"
}