Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Rungsted Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Jytte Schnell Skærup, Rebekka Holgersen Mortensen
|
|
Hold
|
2025 muC/bcrvz (1g muC/bcrvz)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundlæggende musikteori og sammenspil
I de få indledende moduler i august lavede vi følgende:
Velkommen til musik - jeg glæder mig til at møde jer🎷
I må godt tænke over, hvad I kan bidrage med, og hvad jeres forventninger til faget er.
Vi starter med lidt grundlæggende musikteori, som skal bruges på analysen af Lukas Graham: Drunk in the Morning. Lyt til nummeret, så I kender formen.
https://youtu.be/-yvHqenLpUU?feature=shared (Lukas Graham: Drunk in the Morning)
https://www.youtube.com/watch?v=drnBMAEA3AM (“DO-RE-MI”, The Sound of Music”)
Introduktion til Jakobmjensen.dk som arbejder med almen musikteori.
Sammenspil: Lukas Graham: Drunk in the Morning.
Introduktion til nodesystemet.
Der kommer tidligere musikelever fra 2g og 3g og spiller for os, og alle fra holdet, som har lyst til at spille/synge for os, optræder også.
I får lige de første ca 30 minutter til at øve og varme stemmerne op, så de elever, der ikke skal optræde, kan vente med at møde til kl. 9:00😊
Vi repeterer kort den musikteori, vi har været igennem. Derefter spiller vi Drunk in the Morning og slutter af med en musikquiz. Vi ses til november😊
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Basal musikteori og sammenspil/rotation
I dette grundforløb i musik på C-niveau, introduceres eleverne for grundlæggende musikteori og praktiske musikalske færdigheder. I forløbet arbejdes der med basal nodelære, herunder nodesystemet, tonehøjder og rytmiske værdier. Eleverne lærer om puls og rytme samt forskellige taktarter og får en forståelse for, hvordan musik organiseres rytmisk. Der introduceres også til tonearter (kvintcirklen) og simple akkorder, så eleverne får indblik i, hvordan harmonier (3-klange) opbygges. Vi har arbejdet med skriftlige opgaver og tests, og lavet individuelle øvelser på musikipedia, samt hørelære, og rytmeimitation (klappe rytmer).
Parallelt med den teoretiske undervisning arbejder eleverne praktisk med fællessang og sammenspil, hvor de afprøver deres viden i musikalsk praksis. Gennem sammenspil og rotation mellem forskellige instrumenter og roller i bandet udvikler eleverne basale færdigheder i sammenspil, fælles puls, at lytte til hinanden og samarbejde. Forløbet har til formål at give eleverne et grundlæggende kendskab til musikalske begreber og styrke deres evne til at deltage aktivt i fælles musikudøvelse. Vi har spillet "Let Love Be Love" til RG's juleafslutning, samt White Nights (Ohland), Diamonds & We Found Love (Rihanna), Save Your Tears & Blinding Lights (The Weeknd), samt sunget fællessang - Have Yourself a Merry Little Christmas, Der er Ingenting I verden så stille som sne, samt forårsdag (Anne Linnet)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Ungdomsmusik: Rock n' roll
Formål:
Forløbet handler om ungdomsmusikken Rock n’ Roll og dens betydning i 1950’ernes USA. Eleverne arbejder med, hvordan Rock n’ Roll blev en revolutionerende og frigørende musikgenre, der udfordrede samtidens normer og sociale strukturer. Musikken opstod som en blanding af blues, gospel og country og havde rødder i både sort og hvid amerikansk musik.
Forløbet sætter fokus på de kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA i 1950’erne, hvor sorte amerikanere oplevede racisme, forskelsbehandling og et opdelt samfund præget af segregation og apartheid-lignende forhold mellem sorte og hvide. Der arbejdes med, hvordan hvide musikere og pladeselskaber ofte profiterede på sorte musikeres musik og udtryk, samtidig med at sorte kunstnere kæmpede for anerkendelse.
Eleverne introduceres til centrale musikere inden for genren, herunder Little Richard, Elvis Presley, Chuck Berry og Jerry Lee Lewis. Der arbejdes desuden med, hvordan Rock n’ Roll inspirerede musikere fra hele verden, og hvordan blandt andre The Beatles begyndte deres karriere med at spille mange af de samme sange som coverband.
I undervisningen har eleverne set dokumentaren Little Richard: Sex, God and Rock n’ Roll på DR.dk og arbejdet analytisk med numrene “Hound Dog”, “Blue Suede Shoes” og Tutti Frutti. I den forbindelse har eleverne arbejdet med melodisk analyse, grooveanalyse og formanalyse med fokus på samspillet mellem musikalske virkemidler og genretræk.
FRA LÆREPLANEN:
Eleverne skal kunne...
identificere og beskrive grundlæggende musikalske elementer
analysere musik ved hjælp af fagbegreber og analysemodeller
perspektivere musik historisk og kulturelt
demonstrere viden om musikalske genrer og deres udvikling
anvende melodisk analyse, grooveanalyse og formanalyse i arbejdet med musik
forstå musik som kulturelt og samfundsmæssigt udtryk
Musik og materiale:
Tutti Frutti – Little Richard
Hound Dog – Elvis Presley
Blue Suede Shoes – Carl Perkins
Udvalgte numre af Chuck Berry og Jerry Lee Lewis, samt flere.
Dokumentaren Little Richard: Gud, sex og Rock n’ Roll (DR.dk)
Eventuelt udvalgte tidlige covers indspillet af The Beatles
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Melodisk analyse 1: Tutti Frutti
|
12-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 The Beatles' fede melodier
Formål:
Forløbet handler om The Beatles og deres betydning for udviklingen af moderne pop- og rockmusik. Eleverne arbejder med, hvordan bandet udviklede sig fra at være et coverband, der spillede amerikanske Rock n’ Roll- og rhythm & blues-numre, til at blive nogle af musikhistoriens mest banebrydende sangskrivere med enorm indflydelse på både pop/rock-genren og moderne sangskrivning generelt.
Forløbet fokuserer på, hvordan The Beatles udviklede deres melodier, harmonier og arrangementer gennem 1960’erne, og hvordan deres musik blev stadig mere eksperimenterende. Der arbejdes især med deres innovative brug af studiet som kreativt værktøj, hvor de eksperimenterede med nye indspilningsmetoder, lydeffekter og produktionsformer – særligt på albummet Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.
Eleverne introduceres til centrale træk ved The Beatles’ musik og arbejder med, hvordan gruppen kombinerede inspiration fra Rock n’ Roll, pop, klassisk musik og psykedelisk rock. Der lægges vægt på, hvordan deres musik fik stor betydning for efterfølgende generationer af musikere og ændrede opfattelsen af, hvad populærmusik kunne være.
I undervisningen arbejdes der analytisk med udvalgte Beatles-numre med fokus på melodisk analyse, grooveanalyse og formanalyse. Eleverne arbejder med at identificere musikalske virkemidler og undersøge, hvordan melodier, rytmer, instrumentation og form bidrager til sangenes udtryk og udvikling.
FRA LÆREPLANEN:
Eleverne skal kunne...
identificere og beskrive grundlæggende musikalske elementer
analysere musik ved hjælp af fagbegreber og analysemodeller
perspektivere musik historisk og kulturelt
demonstrere viden om musikalske genrer og deres udvikling
anvende melodisk analyse, grooveanalyse og formanalyse i arbejdet med musik
forstå musik som kulturelt og kunstnerisk udtryk
Musik og materiale:
Udvalgte tidlige covers fremført af The Beatles
"Let It Be" (kor/fællessang)
“Lucy in the Sky with Diamonds” (analyse)
"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" (analyse)
Pensumteksten "Den Vestlige Populærmusiks Historie" Jakob Jensen (2013)
Eventuelt dokumentarisk materiale om The Beatles og deres studiearbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937720745",
"T": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937720745",
"H": "/lectio/59/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d70937720745"
}