Holdet 3f SAA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Sct. Knuds Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e)
Hold 2023f SAA (1f SAA, 2f SAA, 3f SAA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb - det gode liv
Titel 2 digitale hjælpemidler
Titel 3 De mange valg i en kompleks verden
Titel 4 Demokrati og tendenser i dansk politik
Titel 5 Velfærdsstatens under udvikling eller afvikling?
Titel 6 På kanten af samfundet
Titel 7 Vælgere i opbrud
Titel 8 Det danske arbejdsmarked i ubalance
Titel 9 Grønland - et højtspændingsområde
Titel 10 Danmark i en ny verdensorden
Titel 11 Er demokratiet under pres?
Titel 12 Hvordan fremtidssikres Danmark i en global økonomi
Titel 13 Kenneth fra Blokken - et perspektiv på ulighed

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb - det gode liv

Formål:
Forløbet er en introduktion til samfundsfag med inddragelse af viden om sociologi, politik, økonomi og samfundsfaglig metode under temaet  “det gode liv”. I tilfældig rækkefølge er formålene med forløbet:
•  at introducere til det samfundsfaglige område og samfundsfaglige metoder
• at bidrage til og kvalificere elevernes politiske dannelse
• at arbejdsformerne er varierede og elevaktiverende

Faglige mål i forløbet:
• At anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
• At demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• At undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
• Formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
• Argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
  
  
Kernestof som berøres i forløbet:  31 normalsider læst i Brøndum:"Luk samfundet op" (3.udg.) s.89-118, 174-177

omfang: 3%

Politik
• politiske partier i Danmark og politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme
• politiske deltagelsesmuligheder

Sociologi
• sociale og kulturelle forskelle, og politisk socialisering

Økonomi
• velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
• Ligelig fordeling af velstand som et økonomisk mål
Metode
• Kvantitativ og kvalitativ metode
• Forskellige typer af empiri/data
• Simple beregninger
• Metodisk bevidsthed


Væsentlige arbejdsformer
Klasseundervisning, øvelser og politisk værksted.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 digitale hjælpemidler

Samfundsfag.dk (kun til skriftlige prøver)

Ordbøger:
Ordbogen.com (herunder Gyldendals Røde Ordbøger)
Retskrivningsordbogen – dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen
ordnet.dk
Synonymet.dk
oxfordlearnersdictionaries.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 De mange valg i en kompleks verden

Forløbet tager afsæt i teorier om det senmoderne samfund og belyser centrale tendenser, herunder individualisering og accelerationssamfundet. Vi undersøger faktorer, der præger identitetsdannelsen og hvordan unge håndterer de muligheder og udfordringer, de møder i ungdommen. Afslutningsvis belyses betydningen af køn og seksualitet i et sociologisk perspektiv, hvor eleverne diskuterer forskellige kønsnormer og kønsopfattelser.

omfang 7%

Kernestof:
Identitetsdannelse og socialisering
sociale og kulturelle forskelle

Materialer:
Brøndum Peter: "Luk Samfundet Op" (3. udgave), Columbus, 2017
s. 30-34; 53-56; 63-89

Matthiesen, Tobias m.fl.: Fri eller Fortabt? - En bog om ungdomssociologi, Columbus, 2019.  s. 83-87

Ohnesorge, Thomas m.fl.: "Det Frie valg af seksualitet" i Samfundet på Tværs, Systime, 2024.


podcast:
uddrag af afsnit 1 fra "10 Tendenser i ungdomslivet - de unge har det ikke godt" : https://www.buzzsprout.com/1355827/5671972

dokumentar:
Ciliane Stubkjær m.fl."Limbo - Når Sabbatår er fucked", DR3, 2019.
Artikler:

Pernille Kjeldgaard Kristensen: "Jeg bingewatcher reality-tv, når jeg får chancen: Hvorfor bliver jeg opslugt af det?", DR, 17. nov. 2019.

Cæcilie Dohn Christensen:"17-årig tog study drugs for at præstere i gymnasiet: - Bivirkningerne stopper. Karaktererne vil følge mig hele livet", 13. april, 2021.

CECILIE ALS MORTENSEN: Hver gang jeg tog et billede, scannede jeg ned over det og fandt alle fejlene« 10. januar 2021 Jyllands-Posten,  


faglige mål:
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Demokrati og tendenser i dansk politik

Forløbet belyser det danske folkestyre og hvordan demokratiet fungerer, herunder forskellige demokratiformer og -opfattelser. Med udgangspunkt i magtbegrebet og de forskellige former for magt, undersøger vi politisk magt: regeringen, folketinget og forholdet mellem partier og vælgere.
Afslutningsvis kigger vi hvilke udfordringer, demokratiet står overfor i dag, med særligt henblik på populisme.

omfang: 5%

Case: Nordic Waste rollespil. Formålet med dette rollespil er at se hvordan forskellige interesser varetages af forskellige aktører.

Materialer:
Brøndum Peter: "Luk Samfundet Op" (3. udgave), Columbus, 2017
s.125-146, 154-158

https://samfundsfag-c.systime.dk/?id=1368 (om magtformer)

supplerende litteratur:

Inger Støjberg: "Hvis man ikke kan se salonerne, er det fordi, man selv sidder inde i dem", Berlingske, 27. sep. 2022.

https://www.dr.dk/drtv/se/udvalgt-fra-21-soendag_-nordic-waste_sagen_433949

faglige mål:
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

arbejdsformer:
- grupperarbejde
- fremlæggelser (rollespil)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Velfærdsstatens under udvikling eller afvikling?

Forløbet indledes med en gennemgang af hvordan samfundsøkonomien virker, herunder det økonomiske kredskøb og hvordan samfundsøkonomien kan påvirkes gennem økonomisk politik.
Dernæst belyses velfærdsstaten, herunder tre forskellige idealtyper. Vi undersøger centrale karakteristika ved den universelle velfærdsstat samt hvilke udfordringer, den står overfor. Med udgangspunkt i forskellige ideologiske tilgange, diskuteres hvordan vi løser disse forhindringer med særligt henblik på konkurrencestatens fremkomst.

Andre fokuspunkter:
- arbejde med undersøgelsesgenren og simple beregninger
- udarbejde problemstillinger (synopsis)

omfang 5 %

Materialer:

Brøndum Peter: "Luk Samfundet Op" (3. udgave), Columbus, 2017, s. 174-198 , 201-220.

faglige mål:
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og           
- indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 På kanten af samfundet

forløbeskrivelse:
Dette sociologiforløb fokuserer på bestemte grupperinger i samfundet - de marginaliserede unge, der udfordrer fællesskabet/majoriteten. Med afsæt i sociologisk teori, undersøger vi hvorfor folk tiltrækkes af bandemiljøet/subkulturer og hvorfor de begår kriminalitet. Hertil kigger vi på betydningen af socioøkonomiske variabler, herunder den sociale stratifikation. Hvordan dækker mediernes udviklingen af kriminalitet?
Med filosofiske briller,  tager vi et blik på statens rolle og formålet med straf (politiske filosofi: Thomas Hobbes, Michael Foucout, Emmanual Kant, Stuart Mill).  
Afslutningsvis kigger vi på den politiske håndtering - hvordan bekæmpes kriminalitet.

omfang 10%

Materiale:

Dokumentar: ”Vanebryderen fra Vendsyssel” fra DR

podcast
Aminali, Ali. "Banderne rekrutteree psykisk sårbare" Berlingske, 7. okt. 2020

faglitteratur:

Victor, Bjørnstrup mfl.: ”Fra Drengestreger til Bankekrig”, Columbus, 2017.

Thorndal, Morten Hansen: ”Ærkedansker perkerdansker – perspektiver på integration”, Columbus 2020.

Lund, Thomas Secher mfl.: ”Sociologisk SET – en grundbog i sociologi”, Systime, 2014.  

Bjørnstrup Victor m.fl.: "Fri eller Fortabt" s. 180-194.

Jakob Glenstrup Jensby & Peter Brøndum: Ulighedens Mange Ansigter, Columbus, 2016.


artikler:

Day, Henrik: "Hvorfor er bandemiljøet sexet", Berlingske, 27 august 2017.
https://www.berlingske.dk/kronikker/hvorfor-er-bandemiljoeet-sexet

"MANDEN BAG DANMARKSHISTORIENS STØRSTE RØVERI" (uddrag), Ekstra Bladet.


"Flygtninges krigstraumaer gør børn kriminelle", Information d. 2 maj 2009

Amalie Thorlund Jepsen: "Æble' for håndgranat, 'pistol' for lejemord: Svenske kriminelle laver jobopslag på sociale medier", DR, 10.august, 2024.

Rasmus Lauge Winding, Her er regeringens nye bandepakke, der skal gøre livet surt for kriminelle, Altinget, 12. september 2023.

https://www.youtube.com/watch?v=GTFLKrarLWg

https://dkr.dk/ungdomskriminalitet/bander/bander-i-tal


Kernestof:
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og
kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- Kulturelle mønstre: værdier, normer og symboler i forskellige grupperinger
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.


Faglige mål:   
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at - - undersøge aktuelle samfundsmæssige
problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare
og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Vælgere i opbrud

Forløbsbeskrivelse:
Som optakt til det amerikanske præsidentvalg 2024, kigger vi indledningsvis på politiske system i USA efterfulgt af en analyse af strømninger og tendenser i amerikansk politik, herunder begrebet negative partisanship. Herefter vendes blikket mod Danmark, hvor
vi nærstuderer centrale politiske skillelinjer i dansk politik, herunder SVM regeringen og kampen om den politiske midte med anvendelse af central vælgeradfærdsteori og viden om partiadfærd.    
Forløbet leder op til SRO om statistisk usikkerhed i samarbejde med matematik A.

Omfang 10%

Materiale:

Jensby Glenstrup, Jakob et al.: Politikbogen, 2. udg. Columbus 2022.    

supplerende materiale:

https://www.dr.dk/nyheder/politik/saadan-gaar-det-i-dansk-politik-lige-nu-se-6-pointer-fra-ny-meningsmaaling

https://www.altinget.dk/christiansborg/artikel/vaelgerprofiler-saadan-ser-partiernes-typiske-vaelgere-ud

https://www.altinget.dk/artikel/hvilke-partier-stemmer-de-rigeste-og-mindst-velhavende-vaelgere-paa

https://nordjyske.dk/nyheder/politik/splittelse-i-venstres-nordjyske-bagland-skal-man-gaa-i-regering-med-s-eller-ej/3500122





Videoer:
Hvad laver hun? – Ekstra Bladet
https://www.facebook.com/watch/?v=1121004435004605
https://www.berlingske.dk/politik/mette-frederiksen-i-kovending-nu-vil-regeringen-hente-tre-moedre-og-deres




faglige mål:

- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser

- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre

-  på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog

kernestof:
• Ideologier, skillelinjer, pariadfærd og vælgeradfærd
• Politisk meningsdannelse og medier + adfærd på sociale
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Sammenligningsgenren 27-10-2024
Diskutergenren 29-11-2024
omlagt skriftlighed 02-12-2024
Statistisk usikkerhed 15-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Det danske arbejdsmarked i ubalance

Forløbsbeskrivelse:

Forløbet fokuserer på det danske arbejdsmarked med særlig henblik på EUs rolle - EU integrationen i et historisk perspektiv. Indledningsvist, gennemgås den danske model og hvordan EU og det indre marked, påvirker og udfordrer danske forhold.  Endvidere, belyses aktuelle udfordringer på det danske arbejdsmarked, såsom kønsulighed, den økonomiske globalisering samt flaskehalsproblemet/manglende arbejdskraft.
Afslutningsvis kigger vi på forskellige løsningsmuligheder, herunder hvilke økonomiske redskaber de danske politikere har til rådighed.

Omfang: 10%

Materialer:

Arbejdsmarkedet: https://forlagetcolumbus.dk/boeger/oekonomi-og-eoe/oekonomi-i-et-sociologisk-perspektiv/arbejdsmarkedet/

Storr-Hansen m.fl.: ""Køn og ligestilling - i et samfundsfagligt perspektiv, 2017
Columbus ( om det kønsopdelte arbejdsmarked)

Branner, Hans: "Det Politiske Europa, Columbus, s. 35 ( om suverænitetsbegrebet)

Skött Sinding, Jacob: Økonomibogen, 157-164 ( om økonomisk politik + ØMU'en)


Artikler:

Juel, Frederik M, Laugesen, Morton: "Ti hårde år med mangel på arbejdskraft forude - mange tusinde unge uddanner sig forkert, 19 august, 2021, Berlingske.  

Ritzau: "Alternativet: Danskerne skal arbejde 30 timer om ugen", Jyllandsposten, 24 marts, 2015.

Julie Eleanor Andersen og Jonas H. R. Moestrup: "Se kortet: Her er danskerne mest skeptiske over for EU", TV2, 19. maj, 2022

Jonna Toft: "Ungarn og Polen kunne ikke blive EU-medlemmer i dag, Ungarn og Polen kunne ikke blive EU-medlemmer i dag", Vid & Sans, 10.1.2023.

Signe Brunstedt & Martin Goldbach Olsen: "EU-Kommissionen: Disse fem bud løser den akutte mangel på arbejdskraft!, Fagbevægelsens Hovedorganisation:" 22 marts, 2024.

Dansk Erhverv: Politik og analyser - arbejdsmarked  
https://www.danskerhverv.dk/politik-og-analyser/arbejdsmarked/

podcast:
https://jyllands-posten.dk/podcast/undergulvtaeppet/ECE16566014/derfor-skal-danskerne-arbejde-mere/

Dokumentar:

TV2: "Danmark mod Østeuropa", 2017.

videoer:

Guy Standing: "What is the Precariat", Ted talk, youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=nnYhZCUYOxs&t=103s

Folketingets EU oplysning/undervisning. Videoer om social dumping.
https://www.eu.dk/da/undervisning/ungdomsuddannelser/over_graensen/velfaerdsturism

kernestof:

- social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i
Danmark og EU
- magtbegreber og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene









Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Grønland - et højtspændingsområde

Med udgangspunkt i de kontroversielle udtalelser fra Donald Trump, undersøger vi Grønland som et højtaktuelt spændingsområde geopolitisk og hvilken betydning Grønland har for Danmarks muligheder som en småstat. Eleverne introduceres til disciplinen IP og begreber som udenrigspolitiske mål og magtressourcer.
Fra et sociologisk perspektiv, arbejdes der med begrebet national identitet, herunder Gert Hofstedes løgmodel; identitetsvalg (Thomas Hyllands) samt integrationsformer. Forløbet giver et kort indblik i Grønlandsk historie og koloniale arv; befolkningens levevilkår, styreform og kampen for selvstændighed.

omfang 5%

Materialer:

Iversen, Kristian: "Hvordan socialiseres man til national identitet?" (kap. 3) i
Nationer og Nationalisme – Perspektiver på national identitet.

Britta Søndergaard: "Grønlands løsrivelse vil true Danmarks globale indflydelse", Kristelig Dagblad 19.10.17

Rasmus Karkov: ”I Grønland kender alle nogle, der har mistet til selvmord”  Berlingske, 25. januar 2025

Dorte Washuus: "Hvem er man, når man både er grønlandsk og dansk?" Kristelig dagblad 21.04.18

Inunnguaq B. Reimer: ”Grønlandsk vælger: Identitetskamp vil lede flere grønlændere til stemmeurnerne”, Altinget, 27. oktober 2022

Astrid Ildor: Unge grønlændere går forrest i kampen om selvstændighed: 'Debatten har været rigtig intens og aggressiv', DR, 1. apr 2021

Lyrik:

Josef Tarrak Petrussen: ”Tulipak” (

videoer:
P3 Essensen: "Trumps Plan med Grønland og hvorfor du skal tage det seriøst, DR.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Danmark i en ny verdensorden

Med udgangspunkt i centrale teorier inden international politik, vil forløbet forsøge at forklare aktuelle tendenser og kriser i det internationale system, herunder Krigen i Ukraine og Israel/Palæstina som højspændingspunkter. Vi undersøger hvilke sikkerhedspolitiske trusler, Danmark og Vesten står overfor i dag og med hvilke midler disse udfordringer bekæmpes.
Afslutningsvis, undersøger vi Danmarks handlemuligheder som en småstat og hvilken form for aktivisme vi bør forfølge i en verden under opbrud/en liberal verdensorden i krise.

Fokuspunkter:
magtformer
aktører i det internationale system
Kina som rival
Ukraine Krigen
Dansk krigsindsats gennem tiden
Afghanistan
EU - det militære samarbejde
Francs Fukuyama
Samuel Huntington
Robert Kagan

omfang: 15%

Materiale:
Jesper Hjarsbæk Rasmussen, Jacob Sinding Schött: IP-Bogen (2. udgave), Columbus, 2019. (s.17-28; 33-45; 52-67; 72-79; 93-107; 230-235)

Jacob Glenstrup Jensby: Udenrigspolitik, Columbus, 2025. Ss. 95.99

Civilisationernes sammenstød (undervisningsmateriale - ukendt kilde)

supplerende:
Marie Krarup: "Vestens propaganda har bildt danskerne ind, at Ukrainekrigen handler om frihed", Altinget, 21 februar, 2023.

August Olaf Jersild: "Danmark vil samle opbakning i EU til at straffe Israel økonomisk" DR 30. August, 2025.

Flockhart, Trine: "Den gamle verdensorden er død – længe leve den nye", Ræson, 2.maj, 2022.

Anders Fogh: "Jeg skammer mig over, hvordan vi efterlod afghanerne til deres egen skæbne", Altinget, 9 sept. 2021

Anders Dall, Andreas Nygaard Just: "Generaler efter 30 års dansk krigsindsats: Det var en fiasko, og vi er tilbage ved start", DR, 22 sep. 2022.

Andreas Bøje Forsby "Er Kina klar til at indtage rollen som USA's førsteudfordrer?" DIIS, 10 maj, 2023.

The End of history forklare: https://www.youtube.com/watch?v=b2-_FTpnMJ0


Video:


"What is the Liberal World Order" udarbejdet af FN: https://www.youtube.com/watchv=t5fOLlf2_pY

Mearsheimer: "Vil et styrket Kina true Verdensfreden" (de første 8 minutter omhandlende realismen) https://www.youtube.com/watch?v=0DMn4PmiDeQhttps://www.youtube.com/watch?v=0DMn4PmiDeQ


omfang: 10 %


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Er demokratiet under pres?

I forbindelse med kommunalvalget undersøger vi demokratiets tilstand, herunder  danskernes engagement og deltagelse i demokratiet. Vi kortlægger magtens forskellige ansigter og hvordan magten cirkulerer og og udøves af forskellige aktører i samfundet, herunder politikere, erhvervsorganisationer og medierne. Vi undersøger hvilken betydning medierne har i demokratiet. Afslutningsvis diskuteres i hvilket omfang demokratiet er under pres - når magten siver ud af den parlamentariske styringskæde.

Særlige fokuspunkter:
- vælgeradfærd
- demokratiidealer
- rettigheder og pligter
- medborgertyper
- magtformer
- magtopfattelser
- politisk kommunikation
- politisk meningsdannelse

omfang 10%

Arbejdsformer:
gruppearbejde
indsamling af exitpolls på valgsteder
studietur: København, formål: at undersøge demokratiets tilstand (bl.a. besøge Christiansborg, EB, DI, AE).   

Litteratur:
Jensby Glenstrup, Jakob et al.: Politikbogen, 1. udg. Columbus: s. 143-147; 163-165; 175-177, 180-204; 225-228.
     

Sørensen, Anders Brandt m-fl-: Byrådet - magt og politik i baghaven, Columbus, 2021. (s. 9-11 + 21-32)

Supplerende:
Mikkel Morten: "Dilemma - Skal medier være mikrofonholdere for myndigheder i coronakrisen?" Kristelig Dagblad, 25 marts, 2020.

Andreas Søndergaard Pedersen: "Kendt influencer stempler ind i corona-debatten med stribevis af usandheder", Tjekdet.dk 11 sep. 2020

Mette Frederiksen i kovending: Nu vil regeringen hente tre mødre og deres børn hjem fra syriske fangelejre, Berlingske

https://www.dr.dk/nyheder/politik/politisk-kaos-erstatning-milliarder-og-en-ulovlig-ordre-forstaa-sagen-om-de-doede

https://www.dr.dk/drtv/se/p3-essensen_-hvorfor-taler-alle-om-barbara-bertelsen_335460
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 23,01 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Hvordan fremtidssikres Danmark i en global økonomi

Forløbet undersøger hvordan Danmark klarer sig i en global økonomi med særligt fokus på den økonomiske globalisering og danske konkurrenceevne. Indledningsvis introduceres eleverne for centrale handelsteorier og gevinster ved samhandel; dernæst undersøges den danske udenrigspolitiske handel, herunder muligheder og udfordringer, samt hvordan politikerne kan påvirke samfundsøkonomien gennem økonomisk politik.
Afslutningsvis kigger vi CO2 udledningen som en markedsfejl og hvem der er ansvarlig for at løse klimaudfordringerne.
Forløbet klæder eleverne på ift. at forstå større globale tendenser og politiske strømninger skabt af globaliseringen som eks. populisme og oprør fra udkanten.

Fokuspunkter:
handelsteorier
økonomiske skoler
økonomisk politik
multiplikatoreffekten
økonomisk globalisering
Trumps handelskrig
dynamiske effekter
Miljøpolitik
markedsmekanismen samt politisk påvirkning heraf

omfang 10%

Litteratur:

Lene Niebuhr, Jacob Sinding Skött: Økonomibogen, 2.udg. Columbus. S. 64-68; 212-221; 227-233; 140-142;  255; 165-173.


Supplerende:
Nationalbanken: inflation (undervisningsmateriale)
https://undervisning.nationalbanken.dk/artikler/inflation#toc-hvor-kommer-inflation-fra

https://www.detdanskearbejdsmarked.dk/den-danske-model/det-fleksible-arbejdsmarked/flexicurity/

Thomas Due Bostrup: "Ikke videnskabelig dokumentation for dynamiske effekter af offentligt forbrug", CEPOS, 9. maj 2018.

Arbejdsformer:
gruppearbejde
individuelt arbejde
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Kenneth fra Blokken - et perspektiv på ulighed

Forløbet fokuserer på ulighed samt hvilke samfundsmæssige konsekvenser, et liv med afsavn har for unge mennesker, især unge mænd som 'Kenneth fra blokken' - en fiktiv case forløbet løbende bruger som referencepunkt.

Forløbet starter med en teoretisk beskrivelse af ulighedsbegrebet, ulighedsmål samt forskellige politiske syn herpå. Dernæst, undersøges aktuel økonomisk politik, herunder boligpolitik, og hvilken betydning denne har for  individets muligheder og chancer. Vi berører ligeledes kønsproblematikker, vælgeradfærd og affektiv polarisering; afslutningsvis diskuteres, hvor vidt den sociale sammenhængskraft er under pres.

Fokuspunkter:
- formueskatten (folketingsvalget 2026)
- boligmarkedet
- politiske skillelinjer: center vs. periferi
- ginikoefficienten
- relativ fattigdom
- mandefald
- kønsnormer
- ressourcebeholdere
- social tillid
- sammenhængskraft

omfang: 10%

Materialer:

Jacob Glemstrup Jensby, Peter Brøndum: ”Ulighedens mange ansigter – Perspektiver På Social Ulighed”. Columbus, 2014.  (s.16-18; 50-53; 67-69; 72- 78; 108-119; 251-252)

Henrik Kureer: Økonominu, Systime (afsnit: konsekvenser af for stor ulighed 2,5 ns)


Kristian Iversen: Nationer og nationalisme – perspektiver på national identitet, Columbus, 2020, (s. 134-141).


supplerende materiale:

CHRISTOPH HOUMAN ELLERSGAARD "Debat: Kampen om formueskatten viser, hvad penge betyder i dansk politik", Politiken, 4. april 2026.

Søren Nielsen: "Formueskatten er blevet en kampplads: Bliv klogere på, hvad de slås om", DR, 5 november 2025.

Anders Byskov Svendsen, Mette Pabst: "Regeringens reform skærer 3.588 kroner af Theas kontanthjælp: 'Vi får at vide, vi er dovne'", DR, 3. oktober, 2025.

Anne Stampe Arndt: "Thomas Piketty: 'Højrefløjen har draget fordel af, at venstrefløjen har været for uambitiøs', DR, 17 oktober, 2024.

Jens From Lyng: "Flere højtuddannede bruger kulturtilbud: Kulturlivet taler ikke til arbejderklassen" Kristelig Dagblad,  11 mag 2023.

Søren Nielsen: "Økonom om boligudspil: Det skal nok virke - bare ikke i København", DR, 5. november 2024,


Dokumentar:

DR3:  "Det kan du få for 3000000 kr.", 17 marts, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/p3-essensen_-det-kan-du-faa-for-3000000-kr_586824

DR: "Mandefald: når mænd er alene" (06:45-11:00).
https://www.dr.dk/drtv/se/mandefald_-naar-maend-er-alene_164406

arbejdsformer:
gruppearbejde
individuelt arbejde




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer