Holdet 3y DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Sct. Knuds Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e)
Hold 2023y DA (1y DA, 2y DA, 3y DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb (Værk)
Titel 2 Digitale læremidler
Titel 3 Mennesket i naturen - Naturen i mennesket (værk)
Titel 4 Lommefilm Kampagnen Drik mindre - oplev mere
Titel 5 Så' det sagt! Mundtlighed og argumentation
Titel 6 Skabelsen af det moderne Danmark (DHO)
Titel 7 At rejse er at leve. Studietur til Polen
Titel 8 Dokumentaren som genre (Værk)
Titel 9 Klog på sprog (Sociolingvistik)
Titel 10 Skam og stille eksistenser (Værk)
Titel 11 Eksistens og identitet (Værk)
Titel 12 Faglig formidling (skriftlighedsforløb i 3.g)
Titel 13 Kampagnefilm
Titel 14 Nyhedsformidling (værk)
Titel 15 Tematisk forløb: Kærlighed (Værk)
Titel 16 Modernismer Realismer

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb (Værk)

TITEL
Fortællingens spejl

INDHOLD
FORMÅL:
- At introducere til danskfagets områder: Litteratur og medier
- At introducere til genrer
- At introducere til de centrale danskfaglige værktøjer inden for litteratur og medier
- At arbejde med et medieværk
- At eleverne arbejder receptivt og produktivt, skriftligt og mundtligt
- At eleverne arbejder analyserende med andres tekster, men også arbejder kreativt i produktionen af egne tekster
- At eleverne reflekterer over de tekster, de møder
- At introducere til den analyserende artikel
- At vække den personlige stemme i form af mindre skriveøvelser

Kernetekster
Grundbog:
Carlsen, Mischa Slot: Fortællingens Spejl – Grundforløb i dansk, Gyldendal 2017.
(Der er arbejdet med siderne: 5-52 + s. 65-90).

Hesselholdt, Christina: ”Kælken”, ”Månestrålesofaen” og ”Skridt” in: Hovedstolen, Rosinante 2009
Hørslev, Lone: ”Giftige blomster og bær” i: Jeg ved ikke om den slags tanker er normale. Skilsmissedigte. Forlaget Hjørring 2009.
Jensen, Tom: ”I stedet for oplyste borgere er man endt som algoritmens sløve slaver”, Berlingske 14. maj 2017
Korsgaard, Mette & Zornig Andersen, Lisbeth: Min barndom i helvede. Kragefilm 2012 (VÆRK)
Langvad, Maja Lee: ”Part C 20 spørgsmål til mig selv” i: Find Holger Danske, Borgen 2006.
Michael Strunge: "Natmaskinen" i "Vi folder drømmens faner ud", 1981
Suchanek, Jonas: ”Change, no good film” i: Do danska, Gyldendal 2014
Turèll, Dan: “Hyldest til hverdagen” in: Kom forbi, Borgen 1984.

Sekundære tekster
Ditlevsen, Tove: ”Til mit døde barn” in: Pigesind, Gyldendal 1937
Pape, Morten: Planen, Politikens Forlag 2015  (uddrag)

Der er vist korte klip fra:
Arcel, Nikolaj: En kongelig affære, Zentropa 2012 Beck-Nielsen, Claus/Beckværket: Funus imagiarium – identitetens & statsborgerens død, 2010.
Grønkjær, Pernille Rose & Frank, Lone: Genetic me, The Four Letter Revolution APS, 2014
Guldbrandsen, Christoffer: Den hemmelige krig, Cosmo Film 2006.
Metz, Janus: Armadillo, Fridthjof Film 2010

OMFANG: ca. 70 ns. + 1.5 timers medieværk.

Omfang
Ca. 70 normalsider + 1,5 timers medieværk

SÆRLIGE FOKUSPUNKTER
- Genrebestemmelse: lyrik, epik.
- Skelnen mellem fakta og fiktion – fakta- og fiktionskoder og hybridformer
- Semantiske skemaer
- Dokumentarens genrer: autoritativ, observerende, dramatiserende herunder doku-drama/dramadok, interaktiv, poetiserende og intim dokumentar.
- Centrale danskfaglige værktøjer: fortælleforhold, fremstillingsformer, synsvinkler, billedsprog, filmiske virkemidler
- Sociale medier (interaktiv + multimodalitet
- Mediegenrer: blogindlæg, statusopdatering, opslag, ’like’, kommentartråd, shit-storm, fake news/sandhed, big data/mainstream.
- Sproghandlinger og kommunikation
- Selvfremstilling

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
- Individuelt
- Pararbejde + feedback
- Plenum
- Mundtlig fremlæggelse i mindre grupper
Indhold
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Digitale læremidler

Tilladte digitale læremidler ved eksamen via direkte genvej på skrivebord (dybe links):

benyttede i-Bøger i prøvefagets undervisning:

Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime.dk

Gyldendals online ordbøger – legacy-ordbog.gyldendal.dk

Ordbogen.comordbogen.com

Ordnet.dkordnet.dk

Minlæring – minlaering.dk
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mennesket i naturen - Naturen i mennesket (værk)

INDHOLD
I dette forløb skal vi bruge danskfaget til at undersøge naturen og menneskets forhold til den.
Naturen bruges som terapi, som tv-underholdning, som tema i sange, taler og digtekunst, som motiv i malerier og fotos, i romaner og film om mennesker, der – frivilligt eller ufrivilligt – lever isoleret og langt fra civilisationen, og som ingrediens i alt fra fancy gourmetmad til boligindretning. Naturen er vores livsgrundlag. Vi lever af naturen og af det, den giver os. Derfor er  spiller den også en stor rolle i vores bevidsthed.

Forløbet dækker alle tre stofområder med et litterært, sprogligt og mediemæssigt perspektiv. Vi har genremæssigt arbejdet med et varieret udvalg af teksttyper, hvor de fleste er fra 2000-tallet, herunder fra de seneste fem år. Vi har desuden et litteraturhistorisk perspektiv til romantikken og med tekstnedslag også i begyndelsen af 1700-tallet. Kanonforfatteren Adam Oehlenschläger er repræsenteret i forløbet.
Vi læser og arbejder også med et værk, nemlig en roman af den norske forfatter Erlend Loe.

I forløbet har vi arbejdet metodisk med:

- litteraturanalyse og -fortolkning
- anvendelse af relevante litterære metoder
- litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
- tekster gennem kreative arbejdsprocesser
- sproglig analyse, fortolkning og vurdering
- retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentation
- medieanalyse og -fortolkning, herunder basale filmiske virkemidler
produktivt arbejde med medieudtryk i sociale sammenhænge

MATERIALER

Trykte tekster
Erlend Loe: Doppler (2004) VÆRK
Daniel Defoe: Robinson Crusoe (1719) (uddrag)
Adam Oehlenschläger: "Morgenhimmel" (1802)
Emil Aarestrup: Var det synd? (1838)
Chr. Winther: "Jeg kom til skovens bolig" (1860)
Theis Ørntoft: Uddrag af "Sort frekvens" fra "Digte" (2014)
Charlotte Weitze: Uddrag af "Den afskyelige" (2016)
Kirsten Hammann: "Jeg civiliserer mig om morgenen" af (1992)
Greta Thunberg: tale på Christiansborg Slotsplads, maj 2019, trykt i Politiken d. 25. maj 2019
Enevoldsen: "Danskerne vil tilbage til naturen", Kristeligt Dagblad, 3. maj 2016.
Det etiske råd: "Unge og kropsidealer" (april 2017) (kortlink.dk/268pf)
Lasse Thomas Edlev:  "Naturterapi" (Bagsidetekst fra bogen)

Malerier
Robert Storm Petersen: "Tilbage til naturen" (1945)
Th. Lundbye: "En gravhøj fra oldtiden ved Raklev på Refsnæs" (1839)
Caspar David Friedrich: "Mand og kvinde der betragter månen" (1817-18)
Caspar David Friedrich: "Munk ved havet" (ca. 1809)
P.C. Skovgaard: "Udsigt over Skarritsø" (1844)
Jørgen Roed: "Haven med den gamle døbefond" (1850).
Johan Christian Dahl: Maleriet "Klintekorset ved Møns Klint" (1815)
Christen Købke: "Motiv fra Capri, kort efter solens opgang" (ca. 1843)

Digitale tekster
Dokumentar: Søren Rye: "Far, mor og børn" - afsnit 3 (DR 2020)
"Nak & æd: Et vildsvin på Djursland", sæson 1, episode 2 (2010-)
TV-reklame: "Naturmælk" (2014)
Trailer til "Alone: Dropped Into the Wilderness" (2015).
Trailer til serien "Lost" - første sæson (2004).
Trailer/teaser til realityshowet "Robinson Ekspeditionen" (2023)
Disney: "Pocahontas" (1995)
Tv-serien "The Rain" (2018) (uddrag)
Greta Thunbergs tale på Christiansborg Slotsplads, maj 2019
Film: "Jeg civiliserer mig om morgenen" (1992) på filmcentralen.dk
Sarah Greens Rejseblog Småland: kortlink.dk/268kx
Søgning på 'Urban gardening'
"Lad dig inspirere af New Nordic", Livingshops artikel om ny nordisk om boligindretning (kortlink.dk/26bxd)


FAGLIGE MÅL

- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
- dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund.
- anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed.
- anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, - diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
- analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier.
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
- navigere, udvælge og forholde sig kritisk og analytisk til information i alle medier samt deltage reflekteret i og bidrage til digitale fællesskaber.
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

OMFANG
12 moduler
350 ns. og 30 min afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
- Individuelt
- Pararbejde + feedback
- Plenum
- Mundtlig fremlæggelse i mindre grupper
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. Danskaflevering (læselog) 14-12-2023
2. Danskaflevering (analyse/boganmeldelse) 12-01-2024
3. Danskaflevering (debatindlæg) 29-01-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Skrive
  • Diskutere
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Initiativ
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 Lommefilm Kampagnen Drik mindre - oplev mere

INDHOLD
Vi deltager i en temadag og konkurrence for alle danskhold i 1.g, hvor vi arbejder med kampagnefilm og alkoholkultur.

Lommefilm.dk har i samarbejde med Trygfonden og Kræftens bekæmpelse lavet en kampagne med titlen "Drik mindre - Oplev mere".
I jeres makkerskabsgrupper arbejder I med at lave jeres egen kampagnefilm til en konkret målgruppe. I arbejder derfor både med filmiske virkemidler og kommunikationsanalyse i et danskfagligt perspektiv, men de af jer, som også har valgt mediefag, har en banefordel.

I arbejder selvstændigt med ideudvikling og får løbende sparring og input fra professionelle filmfolk.
I producerer en film per gruppe, hvor I medtænker målgruppe og filmiske virkemidler.

https://www.lommefilm.dk/
https://www.lommefilm.dk/kampagner/drik-mindre-2024/

MATERIALER
Optakt til dagen: https://www.lommefilm.dk/kampagner/drik-mindre-2024/forberedende-film/
Fagligt oplæg om lommefilm og kampagner til unge ved Lommefilm.dk (30 min.)
Klassen producerer 7 film, hvoraf én udvælges til skolens interne konkurrence. Vinderen derfra går videre til den landsdækkende konkurrence og får mulighed for at vinde en præmie.

FAGLIGE MÅL
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
- demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag

OMFANG
2 moduler

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Oplæg ved ekstern foredragsholder
Gruppearbejde

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde

Titel 5 Så' det sagt! Mundtlighed og argumentation

INDHOLD

I dette forløb har vi fokus på mundtlig udtryksfærdigheder, og I får en introduktion til begreberne fra den klassiske retorik og stilistik, dvs. de sproglige virkemidler. Derudover introduceres I til Toulmins udvidede argumentationsmodel og Ciceros Pentagram (kommunikationsmodel). Vi repeterer desuden sproghandlingsteorien, som I kender fra grundforløbet.

Vi starter med at analysere lejlighedstaler og den retoriske situation ved at anvende Ciceros pentagram. Derudover analyserer vi de retoriske og sproglige virkemidler, de meget dygtige talere anvender. I den forbindelse undersøger vi også talens Actio (fremførelse) dvs. gestik, mimik, diktion og andre mundtlige virkemidler (tempo, styrke m.m.)

Undervejs øver I på mindre opgaver (fx forsvarstale for den polkaprikkede tun m.fl.).
Kernen i forløbet er dog produktion og fremførelse af af jeres egen tale for klassen, så I træner jeres evner til mundtlig fremstilling af et givent (selvvalgt) emne.

MATERIALER

Kong Haralds nytårstale 31. december 2021
Tessa, nytårstale 31. december 2020, Deadline
Frank-Walther Steinmeier 23. januar 2021, tale holdt på Yad Vashem Memorial
Amanda Gorman: Når dagen gryr, 20. januar 2021 (verdenslitteratur i oversættelse)
Sarah Rahmeh: "Jeg kommer fra et land langt borte // lige rundt om hjørnet", 2018

Sekundærlitteratur:
Lærerproduceret PP (2 styk bl.a. om Toulmins udvidede argumentmodel og små praktiske øvelser)
Håndbog til dansk (om sproglige figurer, talegenrer m.m)
www.røst.dk (dels eksempler på analyser, dels deres skriveråd)

FAGLIGE MÅL

- Genkende og anvende forskellige centrale fagbegreber fra danskfaget.
- Anvende viden om og færdigheder i tekstlæsning inden for Benjamin S. Blooms taksonomiske niveauer i dansk: 1. det redegørende niveau, 2. det analyserende-fortolkende niveau og 3. det perspektiverende, diskuterende og vurderende niveau.
- Analysere, fortolke og perspektivere danske og norske taler.
- Udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt og skriftligt inden for forskellige genrer.
- Vise genrekendskab og kendskab til talegenren i forskellige tider.
- Producere egne taler og skrive andre analytiske og kreative opgaver.
- Demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

OMFANG
11 moduler
50 ns. og 20 min afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER

- Pararbejde
- Gruppearbejde
- Læreroplæg
- Mundtlige elevoplæg
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvtillid
  • Sociale
  • Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Skabelsen af det moderne Danmark (DHO)

INDHOLD
I dette forløb arbejder vi tværfagligt med historiefaget om et emne, som vi belyser dels vha. danskfaglige tekster, dels ved historiefaglige kilder.

Forløbet leder frem til jeres førsteårsopgave: DHO, som I skal aflevere den 24. maj.

Emnet er skabelsen af det moderne Danmark, dvs. perioden fra 1850 til 1930 cirka og undersøger, hvordan teknologiske opdagelser bidrog til udviklingen i samfundet både socialt og kulturelt.

Vi bruger begrebet "affordans" til at forholde os til teknologi både dengang og nu.

Som optakt til forløbet forholder vi os også til teknologiforståelsen i nyere tid; både de kritiske stemmer fra fattig-firserne og vores egen tids optimisme ift. at teknologien kan afhjælpe klima- og biodiversitetskrisen.


MATERIALER
Primærtekster

H. C. Andersen: Nattergalen, 1844
Emil Bønnelycke: Aarhundredet, 1918 (uddrag)
Johs. V. Jensen: Naaede de færgen? 1925
Johs. V. Jensen: Landskab og teknik, 1913
Nils Nilsson: Dokken, 1933 (uddrag)
L. A. Ring: Naar Toget ventes, 1914
Michael Strunge: TE-VE, 1989
Michael Strunge: Skærmen lyser blåt på hvide vægge, 1985

FAGLIGE MÅL
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden


OMFANG
12 moduler
75 ns. sider
15 min afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Læreroplæg
Gruppearbejde
Fremlæggelser i grupper
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
5. Danskaflevering 16-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Skrive
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Selvtillid
  • Kreativitet
  • IT
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 At rejse er at leve. Studietur til Polen

INDHOLD
Gennem tiderne har rejsen været et centralt motiv i litteraturen. Den handler ikke kun om at bevæge sig fra ét sted til et andet, men også om den indre rejse—om at opdage sig selv og verden på ny. I digte, uddrag fra romaner, computerspil og rejseprogrammer undersøger vi, hvordan rejser kan være fyldt med eventyr, udfordringer og personlig udvikling. Rejsen kan være en fysisk bevægelse gennem ukendte landskaber, men også en rejse ind i sindet, hvor nye perspektiver og forståelser opstår.
I mødet med det fremmede og ukendte udfordres vores forforståelser, og vi tvinges til at reflektere over vores egen identitet og plads i verden.
Vi læser også et udvalg af nyere polske forfattere, så vi også via verdenslitteratur i oversættelse forholder os til rejsen og til den kultur, vi skal opleve.  

Under vores ophold i Kraków vil I få mulighed for at opleve en anden kultur og en by, der har været centrum for vigtige historiske begivenheder. Det er en chance for at tage på jeres egen dannelsesrejse, hvor I kan udvikle jer både intellektuelt og personligt.
I skal arbejde med at skabe jeres egne tekster, der formidler indtryk og oplevelser fra Kraków. I denne proces vil vi hente inspiration fra rejsebeskrivelser og  breve. Den notesbog, som I begynder på allerede herhjemme, skal også med på rejsen, hvor I indsamler jeres indtryk, tanker og oplevelser. Efterfølgende bearbejder I det til en levende og personlig formidling af jeres oplevelser. Det er dermed en optakt til den genre, vi kalder ”den reflekterende artikel” (eksamensgenre).
Som et led i skriveprocessen får vi besøg af forfatteren Anne Katrine Bagai, der laver en kreativ skriveworkshop om og med ”brevet” som omdrejningspunkt.


MATERIALER

DR1: Nul stjerner. Forlænget weekend i Polen. Sæson 3 afsnit 4 (2021)
https://www.dr.dk/drtv/episode/nul-stjerner_-forlaenget-weekend-i-polen_256965
H. C. Andersen: En digters bazar, 1842 (uddrag)
Puk Damsgaard: Hvor solen græder (uddrag), 2014
Ryszard Kapuscinski: På rejse med Herodot (uddrag), 2008
Henrik Nordbrandt: digtene: Symi, Hvor vi end rejser hen, Øer, Bichare fra digtsamlingen "Opbrud og ankomster", 1974
Andrzej Sapkowski: "Det sidste ønske" i romanserien "The Witcher" (side 9-12)
Andrzej Sapkowski: "The Witcher" computerspil + Netflixserie baseret på romanerne. https://www.youtube.com/watch?v=cSqi-8kAMmM
Wislawska Szymborska: "Kat i en tom lejlighed" og "Muligheder" fra digtsamlingen "Kat i en tom lejlighed" 1976
Olga Tokarczuk: "Rejsende" (uddrag fra romanen), 2004


FAGLIGE MÅL

– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund


OMFANG
8 moduler
150 ns. sider
1 times afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Læreroplæg
Gruppearbejde
Individuelle skriveøvelser
Individuelle refleksioner

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dokumentaren som genre (Værk)

INDHOLD
Dokumentargenren kan som næsten ingen anden genre pirre vores nysgerrighed, fordi den på den ene side giver os et indblik i personer, institutioner og emner, som vi (måske) ikke ved ret meget om på forhånd. På den anden side kan den udfordre og måske endda provokere vores verdenssyn, fordi den på trods af sin forpligtelse på virkeligheden (fakta) stadig er en kreativ bearbejdning af den og dermed anvender nogle af de samme fortælletekniske greb, som vi traditionelt knytter til fiktionsfilm.

Vi ser en række citater og arbejdede med dokumentaren som genre, herunder begreberne fakta- og fiktionskoder, som i Granild og Wolfhagens grundbog "Dox" under ét kaldes autenticitetsmarkører dvs. set ud fra deres funktion i dokumentaren. Vi laver en analyse af genretræk og undersøger de filmiske virkemidler, og hvordan de kommer til udtryk i diverse citater.

FAGLIGE MÅL
Det faglig mål i forløbet er derfor, at I skal kunne analysere, fortolke og perspektivere ikke-fiktive tekster i alle medier.
Samtidig skal I træne, at I kan demonstrere kendskab og forholde jer reflekteret til mediebilledet i dag. Derfor er der knyttet et refleksionsaspekt på forløbet, idet I forholder jer til værkets grundlæggende spørgsmål: kan man være for handikappet til at have ret til at leve?


MATERIALER
Primærtekster

Christian Sønderby Jepsen: Naturens uorden, 2015 (Værk) 1t og35 minutter

Citater:
Maria Lyhne Høj: På ubestemt tid, 2015 (00-08:00) - Observerende
Michael Moore: Sicko, 2007 (1:32-1:40) - Deltagende
Ron Frickes: Samsara, 2011 (40:17-42:02) - Poetisk
Lars von Trier og Jørgen Leth: De fem bespænd, 2003 (00-08:00) - Refleksiv
Olav Skaaning Andersen og Niels Chr. Jung: Tavshedens pris, 1999 (00-07:00) - Autoritativ
Anna Odell: Gensynet, 2014 (6:54-8:23, 1:02:07-1:03:14, 1:18:02-1:20:40) - Performativ

Lene Stæhr: Eskimo Diva, 2015 (00:00-6:20)
DR: Limbo – når sabbatår er fucked, 2019, episode 1 fra 00:00–4:10
DR: Ung, nøgen og udstillet, 2016, fra 00:00–4:30
DR: Drengene på kanten, 2015, episode 1, sæson 1 fra 00:00–7:53
DR: De perfekte piger, 2015, fra 00:00–4:36
DR: Prinsesser fra Blokken, 2016, episode 2 fra 1:20-6:20

Alle film findes på dr.dk eller filmcentralen, hvor du logger på med dit uni-c login.

Sekundærlitteratur
Dorte Granild og Mette Wolfhagen: DOX, Lindhardt & Ringhof, 2016
s. 33-48 om observerende, autoritativ og deltagende dokumentar
s. 53-69 om poetisk, refleksiv og performativ dokumentar

Filmcentralens site om filmiske virkemidler: http://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler

Ole S. Larsen: "Filmiske virkemidler" side 292-299 i "Håndbog til dansk", Systime og Dansklærerforeningens forlag


OMFANG
9 moduler
Der er arbejdet med 2 timer og 48 minutters afspillet tekst.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Diskutere
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde

Titel 9 Klog på sprog (Sociolingvistik)

INDHOLD
P1's radioprogram "Klog på sprog" kårer "Årets ord 2024" den 13. december. Det foregår i aulaen på Sct. Knuds Gymnasium, og vi skal med!

Vi skal dels være publikum og dermed være det lydlige bagtæppe i udsendelsen, som foregår "live on air". Dels skal vi bidrage med kreative indslag, når listen med ord-kandidaterne skal præsenteres for årets dommerpanel, der består af to faste medlemmer fra hhv. Dansk Sprognævn og Det Danske Sprog- og Litteraturselskab og to særligt indbudte gæster samt værten på programmet, Adrian Hughes.
Fra Dansk Sprognævn deltager Thomas Hestbæk Andersen (direktør) og Andrea Alberte Stengaard (redaktør ved Det Danske Sprog- og Litteraturselskab). De indbudte gæster er Sarah Gleerup Kristensen, tegneserietegner, Kommunikationsmedarbejder, medlem af Enhedslisten og Katrine Tabita Daugaard Christensen, Social og Kulturordfører for Liberal Alliance.

Listen består af 11 ord og sammen med tre andre klasser på skolen arbejder I med at præsentere hvert enkelt ord i en kontekst på en kreativ og legende måde. Vi i 2.y arbejdede særligt med ordene "prepping" og verbalet "at prompte".

Resultatet blev, at "fedtemøg" blev årets ord 2024.
https://www.dr.dk/om-dr/nyheder/fedtemoeg-bliver-aarets-ord-2024

Vi repeterer teori og begreber fra Sociolingvistikken, som I stiftede bekendtskab med i grundforløbet og Kommunikationsanalyse.
I arbejder desuden kreativt med sprog og formidling og får indblik i et hjørne af mediebilledet 2024.

Der er knyttet en skriftlig aflevering til forløbet med emnet "Sprog og identitet" (reflekterende artikel).

MATERIALER
Medietekster
P1, Klog på sprog, 9. feb. 2024: "Jeg kender godt formen på de diger"
P1, Klog på sprog, 15. nov. 2024: "Piratkopi, strandløve, sigma pop og skibidi-toilet"
Dansk Folkeparti: Pia Kjærsgaard meme på TikTok, september 2024 https://www.tiktok.com/@danskfolkeparti/video/7418953908292226337
Jenny Lund Madsen og Hella Joof: Meter i sekundet, 2023 (ca. 45 min.)


Trykte tekster
Stine Pilgaard: Meter i sekundet, Gutkind, 2020 (side 11-21)
Agnete Elmose et al.: "Sprog i det sociale spil" fra "Sprogets veje", 2004 (kap. 10)
Sociolingvistik, lærerproduceret PP
Kommunikationsanalyse (Ciceros Pentagram), lærerproduceret PP

FAGLIGE MÅL
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer med formidlingsbevidsthed

OMFANG
5,5 modul

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Læreroplæg
Gruppearbejde
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7,68 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Skam og stille eksistenser (Værk)

INDHOLD

En af de store forfattere i den litterære epoke, som vi kalder Det moderne gennembrud, Herman Bang, var blandt (meget) andet kendt for sine levende skildringer af såkaldt "stille eksistenser". Ofte kvinder eller mennesker fra den såkaldte "underklasse", som nok lever deres liv med hverdagens gøremål - men på en uegentlig måde som Kierkegaard ville kalde det. I dette forløb arbejder vi med tekster fra Det moderne gennembrud til nyeste tid.
Teksterne har alle dét til fælles, at de tematiserer og stiller skarpt på de menneskeliv som ikke ellers påkalder sig stor opmærksomhed - nogle fordi de lever i frivillig stilhed, andre ufrivilligt.

Når man ikke lever op til idealerne eller på anden måde ikke passer ind i samfundets kasser, så opstår muligheden for at føle skam. Også dette begreb skal vi arbejde med, fordi det i større eller mindre grad spiller en rolle i karakterernes liv.
Undervejs arbejder vi også med de enkelte forfatteres skrivestil og hvordan de på hver deres måde passer ind i den litterære epoke, som de skriver sig ind i. Vi dækker dermed Det moderne gennembrud, herunder impressionisme, naturalisme, kritisk og psykologiske realisme samt Det folkelige gennembrud. Vi trækker desuden tråde til nyeste tid og det værk, som vi læser af Thomas Korsgaard, som vi perspektiverer til den franske forfatter Édouard Louis. I den forbindelse kommer vi kort ind på begrebet autofiktion og ser på nyeste tids eksperimenterende realisme.
Dette lange forløb afslutter vi med et besøg med oplæg og rundvisning på Forsorgsmuseet i Svendborg, sådan at vi kobler idealerne fra DMG til Nyeste tid.

Metodisk arbejder vi med næranalysen, dvs. hovedelementerne fra Nykritikken og desuden vil vi bruge psykoanalysen som litterær læsestrategi, som I får en introduktion til.

MATERIALER
Primærtekster

Herman Bang: Den sidste aften, 1880
Herman Bang: En lille Replik, (udateret) Brev til Erik Skram
Henrik Pontoppidan: Knokkelmanden, 1887
Amalie Skram: Constance Ring, 1885 (uddrag)
Georg Brandes: Hovedstrømninger i det 19ende Århundredes Litteratur, 1871 (uddrag)
Victoria Benedictsson: Ud af mørket, 1888 (svensk)
Martin Andersen Nexø: Tyvetøs, 1901
Thomas Korsgaard: Tyverier, Lindhardt & Ringhof, 2019 (værk)
Édouard Louis: Forvandlingens metode, 2023 (side 11-33)

Perspektivtekster
Louise Grønkjær: Jeg er perkerudgaven af Amalie Skram, interview med Geeti Amiri, Politiken 4. jan. 2016


Sekundærlitteratur
Kjær-Hansen, B, Kennebo, P, Bertelsen T.S: Litteraturturhistorien på langs og på tværs, Systime, 2012-2023 (i-bog)
- sideID:
125 (1870-1890 Det moderne gennembrud)
140 (skrivestil og sprog)
172 (1900-1945 Folkelig realisme og socialrealisme) med undersider
127 (2000-2020 Eksperimenterende realisme) med undersider fra side-id 294 (tendenser i nyeste tid, herunder autofiktion)

FAFLIGE MÅL
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder


OMFANG
13 moduler
150 ns.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Eksistens og identitet (Værk)

INDHOLD

I dette forløb læser vi digte fra slutningen af 1800-tallets symbolisme og sjælelige gennembrud og den tidlige modernismes ekspressionisme og surrealisme til i dag. Teksterne handler om at være menneske i en verden præget af forandring, uro og nye måder at tænke identitet på. Vi ser på, hvordan digterne eksperimenterer med sprog, billeder og form, og hvordan det lyriske jeg udtrykker følelser som fremmedhed, længsel, styrke og vrede. Forløbet afsluttes med Yahya Hassans digtsamling YAHYA HASSAN (2013), som viser, hvordan modernistiske træk stadig er relevante i nutidig litteratur. Målet er, at I bliver bedre til at analysere og fortolke lyrik og sætte teksterne ind i en litteraturhistorisk sammenhæng

MATERIALER
Primærtekster

Sophus Claussen: Ekbatana, 1896
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station, 1906
Tom Kristensen: Landet Atlantis, Rio Janeiro, 1920
Per Lange: Afsked, 1926
Rudolf Broby-Johansen: Foraar kommer til caféen, Odalisk skønhed, Automobilet, 1920
Gustaf Munch-Petersen: det underste land, 1933
Edith Södergran: Triumf att finnas til (1918) og Landet som icke är (1925)  
Yahya Hassan: Yahya Hassan, 2013 (Værk)

Sekundærlitteratur
https://litteratursiden.dk/forfattere/lange
https://kalliope.org/da/bio/boennelycke
https://forfatterweb.dk/edith-sodergran
https://forfatterweb.dk/oversigt/munch-petersen-gustaf

DR2: Genfortælling, 2015 (afsnit 1 af portrætdokumentar om Yahya Hassan i tre afsnit)

Fibiger et al.: Litteraturens veje, Dansklærerforeningen
side
226-241
260
264-267
275-281
297-299 og 514-515)

Litteraturhistorien på langs og på tværs
171#c461 (Symbolismen)
198 (digtanalyse)
263 (Johannes V. Jensen)


FAGLIGE MÅL
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive tekster
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund


OMFANG
10 moduler
200 sider primærlitteratur
145 sider sekundærlitteratur
29 min. afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Læreroplæg
Par- og gruppearbejde
Oplæg af elever
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Faglig formidling (skriftlighedsforløb i 3.g)

INDHOLD

I dette forløb arbejder vi med faglig formidling og dykker ned i nogle af de skrivetekniske værktøjer, som I får brug for i SRP til foråret.

Holdet arbejder særligt med synopsen som skriveværktøj og udfærdiger en synopsis om et selvvalgt emne til et SRP, hvor danskfaget indgår. I kan vælge at lave en populærvidenskabelig formidlingsopgave i matematik eller et af jeres naturvidenskabelige fag, biologi, kemi og fysik.

OMFANG
5 moduler

MATERIALER

Selvvalgte populærvidenskabelige artikler fra Illustreret videnskab, Samvirke, Helse og IForm m.fl. (nogle artikler var trykte, andre var digitale) som analyseres vha. kommunikationsmodeller (fx Ciceros Pentagram eller IMK-modellen)

Egenproduktion af en synopsis, som fremlægges i matrix.

Sekundærlitteratur

Hansen, Heidi. (red.) et al.: Tilrettelæggelse af information. Kommunikations- og kampagneplanlægning, Hans Reitzels Forlang, 1. udg., 2025 (side 13-27 og side 46-69)

Petersen Aasbjerg, J. og Weile, S.: Del din viden. Faglig formidling i dansk, Dansklærerforeningens forlag,  side 29-37 om bl.a. Matjekas Octagram, som videreudvikling af Ciceros Pentagram

Sct. Knuds Gymnasiums materiale til synopsis og talepapir i forberedelsen til SRP.

"Layout i populærvidenskabelige artikler" i "Pixidansk" side 1-9, okt. 2017

Lærerproduceret PP om kommunikationsteori (transmissions- og interaktionsparadigmet med gennemgang af diverse kommunikationsmodeller fra AIDAS, Lasswell, Kotler til C. S. Perice og F. de Saussures semiotik og modeller udarbejdet på baggrund heraf, fx IMK-modellen)


FAGLIGE MÅL
– beherske skriftsprogets normer for korrekthed og anvende grammatiske og stilistiske grundbegreber
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder
– undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes, herunder i samspil med andre fag
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Kampagnefilm

INDHOLD
I dette forløb arbejder vi med danskfaglig analyse og fortolkning af kampagnefilm. Kampagnefilm er en multimodal teksttype, hvor ord, billeder, lyd og klipning spiller sammen for at påvirke modtageren. Vi anvender kommunikationsanalyse til at undersøge afsender, budskab, målgruppe og formål og ser samtidig på, hvordan filmiske virkemidler som kameravinkler, klipning, musik og billedkomposition understøtter kampagnens intention. Undervejs skal I arbejde metodisk bevidst ved at kunne redegøre for, hvilke analysegreb I bruger, og hvorfor de er relevante for netop denne type tekst. Målet er, at I kan kombinere analyse og fortolkning og argumentere fagligt for jeres læsning af kampagnefilmenes virkning og betydning.

MATERIALER
Digitale tekster
Sikkerhedsstyrelsen: Red en idiot,
Det bliver f# bomben, 2017
Voteman, 2017
Opel Corsa - mærk kraften, 2019
Tour de Thy, 2019
Kom ind i kampen, 2020
Sweedoor, 2020
Man kan da ikke få for meget pølse, 2021


Sekundærlitteratur
Larsen, Ole Schultz: Håndbog til dansk, Dansklærerforeningen og Systime, 2. udg.,
- side 261-262
- side 291-292¨
- side 293-299
- side 303-304

Filmcentralen: https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog/filmiske-virkemidler


FAGLIGE MÅL
– udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

OMFANG
8 moduler
Ca. 40 minutter afspillet tekst

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Gruppearbejde
Mundtlige oplæg
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5,84 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Nyhedsformidling (værk)

INDHOLD
Forløbet har haft fokus på nyhedsjournalistik og avisens formidling af aktuelle begivenheder. Med udgangspunkt i Politiken har vi arbejdet med fredag-søndagsaviserne hen over tre uger i januar 2026 som værk. Her har eleverne arbejdet analytisk med avisens opbygning, stofområder og journalistiske virkemidler og arbejdet med selvvalgte nyhedsartikler.

Der er blevet arbejdet med avisens stofområder. nyhedskriterier, nyhedsjournalistik som genre, vinkling og kilder. Derudover har vi arbejdet med journalistisk sprogbrug og avisens ydre og indre komposition og layout.

I arbejdet med den indre komposition har der særligt været fokus på nyhedstrekanten som journalistisk strukturprincip og på, hvordan information prioriteres i nyhedstekster.

Desuden har eleverne arbejdet med karakteristika ved journalistisk sprogbrug, herunder brugen af aktive og handlingsprægede verber, sproglige billeder, citater og kilder samt forholdet mellem objektivitet og vinkling.


MATERIALER
Primærtekster
Politiken (de trykte udgaver af avisen fredag-søndag), som vi har brugt som værklæsning.

9.–11. januar 2026
16.–18. januar 2026
23.–26. januar 2026

Derudover fulgte vi nyhedsdækningen af "Fødevarechecken" i perioden 9. januar til og med 1. februar 2026 på tværs af den trykte nyhedsdækning: Berlingske, Børsen, BT, EkstraBladet, Fyens, Information, JyllandsPosten, Information, Kristeligt Dagblad, Politiken og Ritzau.

Se kildesamlingen via dette link:
https://kortlink.dk/2umv9


Sekundærlitteratur
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2015
- side 127-130 (om syntaks)
- side 198-201
- side 203--211
- side 217-218
- side 220-221

Desuden lærerproduceret PP om Tekstlingvistikken og dens begrebspar Kohærens og Kohæsion.

FAGLIGE MÅL
– demonstrere kendskab og forholde sig reflekteret til mediebilledet i dag
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere indblik i sprogets funktion og variation, herunder dets samspil med kultur og samfund
– anvende centrale mundtlige fremstillingsformer (herunder holde faglige oplæg og argumentere for et synspunkt) med formidlingsbevidsthed

OMFANG
8 moduler
250 ns.

VÆSENTLIGE ARBEJDSFORMER
Par- og gruppearbejde
Matrix



Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Søge information
  • Diskutere
  • Projektarbejde
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 15 Tematisk forløb: Kærlighed (Værk)

INDHOLD
Forløbet har haft et tematisk og litteraturhistorisk fokus på kærlighedens mange former og fremstillinger fra middelalderen til midten af det 20. århundrede. Gennem læsning af så forskelligartede genrer som folkeviser og folkeeventyr, centrallyriklyrik og noveller,  har eleverne arbejdet med temaer som udødelig kærlighed, utroskab, selvbedrag, overgreb og hævn samt menneskelig og guddommelig kærlighed.
Samtidig har forløbet (gen)introduceret centrale litterære analysemetoder, herunder biografisk læsning, nykritisk læsning, psykoanalytisk læsning og strukturalistisme.

I arbejdet med teksterne har eleverne analyseret samspillet mellem form, indhold, fortællestruktur og historisk kontekst i et diakront perspektiv.

MATERIALER
Primærtekster

Middelalder:
Hr. Ebbes døtre, udateret
Dronning Dagmar, udateret
Agnete og havmanden, udateret
Folkeeventyret Tusindskind, udateret

Renæssance/1500-tallet:
Shakespeare: Romeo and Julie, ca. 1595 (verdenslitt. i oversættelse)
Martin Luther: Ny fryde sig hver kristen mand, 1528

Barokken/1600-talet:
Jens Steen Sehested: Naar Ieg gienvordighed og tiden vil fordrifve, udateret, men ca. 1670
Jens Steen Sehested: Hvad er min Lefve-tiid?, udateret me ca. 1670

Oplysningstiden/1700-tallet:
Ludvig Holberg: uddrag fra "Tredje levnedsbrev", 1743
Ludvig Holberg: Niels Klims underjordiske rejse (uddrag fra landet Cocklecu), 1741

Romantikken/1800-tallet
Adam Oehlenschläger: Brev til Christiane Heger, ca. 1801-1802
Steen Steensen Blicher: Sildig opvågnen, 1828 (værklæsning)

Det 20. årh.
Martin A. Hansen: Agerhønen, 1948
Karen Blixen: Ringen, 1958

Perspektivtekster

Carlo Carlei: Romeo og Julie, uddrag af filmatisering fra 2013 (Balkonscenen + dødsscenen)
IceKiid: Cinderella, 2019 (tekst og musikvideo)



Sekundærlitteratur

Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen: Litteraturhistorien på langs og på tværs, Systime (i-bog)

https://litthist.systime.dk/?id=121 Middelalder intro
https://litthist.systime.dk/?id=132 Middelalderens samfund
https://litthist.systime.dk/?id=220 Middelalderens litteratur
https://litthist.systime.dk/?id=135 Folkeviser
https://litthist.systime.dk/?id=136 Folkeeventyr

https://litthist.systime.dk/?id=238 Renæssancen intro
https://litthist.systime.dk/?id=240 Renæssancens livssyn

https://litthist.systime.dk/?id=122 Barokken intro
https://litthist.systime.dk/?id=147 Barokkens Livssyn

https://litthist.systime.dk/?id=123 Oplysningstiden intro
https://litthist.systime.dk/?id=152 Oplysningstidens livssyn
https://litthist.systime.dk/?id=286 Ludvig Holberg

https://litthist.systime.dk/?id=124 Romantikken intro
https://litthist.systime.dk/?id=157 Romantikkens livssyn (idealisme)
https://litthist.systime.dk/?id=159 Universalromantik
https://litthist.systime.dk/?id=164 Biedermeier og Poetisk realisme

Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, Systime, 2015
- side 38-40 (litterære motiver)

Mette Moltesen og Dorrit Færch Møller: Mesterfortællinger, Dansklærerforeningens Forlag, 2020 (arbejdsspørgsmål og teori specifikt til "Sildig opvågnen", som vi læste som værk)

FAGLIGE MÅL
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
– demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder


OMFANG
10 moduler
110 ns.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4. dansk stil 17-02-2026
3y DA terminsprøve 06-03-2026
5. dansk stil 10-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Søge information
  • Diskutere
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
  • Tekstbehandling
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 16 Modernismer Realismer

INDHOLD

Forløbet har undersøgt to centrale udviklingsspor i dansk litteratur i det 20. århundrede: realismesporet og modernismesporet. Med afsæt i Det Moderne Gennembruds realistiske tradition har eleverne arbejdet med tekster, der tematiserer sociale relationer, hverdagsliv, køn, identitet og fremmedgørelse. Samtidig har forløbet fulgt modernismens udvikling med fokus på modernitetserfaring, opløsning af faste værdier, subjektivitet og eksperimenterende formsprog. Gennem lyrik, noveller og prosatekster har eleverne analyseret, hvordan litteraturen afspejler menneskets møde med det moderne samfund og dets eksistentielle udfordringer. Der er blevet arbejdet med centrale danskfaglige begreber som fortællerforhold, komposition, symbolik, sprog, motiv og tema samt forholdet mellem tekst, samtid og litterær tradition. Forløbet har desuden haft fokus på udviklingslinjer fra efterkrigstidens eksistentialisme og modernisme til senmodernitetens identitets- og virkelighedsforståelser i nyere litteratur.

MATERIALER
Primærtekster

Efterkrigstid og eksistentialisme
Martin A. Hansen: Agerhønen, 1948
Tove Ditlevsen: Aften, 1952

Modernisme og velfærdssamfund
Klaus Rifbjerg: Tømmermænd, fra "Under vejr med mig selv", 1956
Klaus Rifbjerg: Frihavnen, fra "Konfrontation", 1960
Peter Seeberg: Patienten, 1962

1970’ernes realismekritik og kønsdebat
Vita Andersen: Fredag, Lørdag og Søndag, fra "Tryghedsnarkomaner", 1977
Suzanne Brøgger: Vaginal Spray, 1980

Senmodernitet og nyere litteratur
Øystein Lønn: Det er lov å prøve seg, ikke sant?  (på norsk, 1996
Emil Falster: Flere løgne, fra "Vordingbronx", 2025
Emil Falster: Autoetnografi 1, fra "Vordingbronx", 2025
Haidar Ansari: ”vestre tog noget fra mig”, fra "Normaliseret", 2025

Sekundærlitteratur

https://litthist.systime.dk/?id=173 Heretica og Martin A. Hansen intro
https://litthist.systime.dk/?id=335 Tove Ditlevsen intro og tekst
https://litthist.systime.dk/?id=172#c475 Folkelig realisme og socialrealisme
https://litthist.systime.dk/?id=174 60'er-modernismen intro
https://litthist.systime.dk/?id=269 Peter Seeberg intro og tekst
https://litthist.systime.dk/?id=175 Nyrealismen
https://litthist.systime.dk/?id=338 Suzanne Brøgger intro og tekst
https://litthist.systime.dk/?id=270 Vita Andersen intro og tekster
https://litthist.systime.dk/?id=127 Eksperimenterende realisme/nyeste tid
https://litthist.systime.dk/?id=294 Tendenser i nyeste tid
https://litthist.systime.dk/?id=293 Det 21. årh.
https://litthist.systime.dk/?id=178#c540 Minimalisme

DR1: Øgendahl og de store forfattere: Tove Ditlevsen, afsnit 6, 2018  

FAGLIGE MÅL
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund


OMFANG
11 moduler
30 min afspillet tekst

Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
6. danske stil (Sidste!) 12-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Formidling
  • Selvrefleksion
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Kreativitet
  • IT
  • Tekstbehandling
  • Internet
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning