Holdet 2t EnB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Sct. Knuds Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e)
Hold 2024t EnB (1t EnB, 2t EnB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Digitale læremidler
Titel 2 Choices and Consequences
Titel 3 Grammar and Analysis of Texts
Titel 4 Growing Up - forløbet indgår i mundtlig eksamen
Titel 5 Australia - forløbet indgår i mundtlig eksamen
Titel 6 Den amerikanske drøm - indgår i mundtlig eksamen
Titel 7 Flerfagligt forløb med fysik og engelsk Vindenergi
Titel 8 Great Britain.The Empire Writes Back. Mdt eksamen
Titel 9 Grundforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Digitale læremidler


Tilladte digitale læremidler via direkte genvej på skrivebord (dybe links):

Webindhold:
minlaering.dk

Ordbøger:
Ordbogen.com (herunder Gyldendals Røde Ordbøger)
Retskrivningsordbogen – dsn.dk/ordboeger/retskrivningsordbogen
ordnet.dk
Synonymet.dk

oxfordlearnersdictionaries.com

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Choices and Consequences

FORMÅL

At arbejde med tekstanalyse, ordforråd og forskellige genre

At arbejde med "Berettermodellen"

At lave billedanalyse


MATERIALE

Kernestof:

Tekster fra kompendiet : "Choices and Consequences" (pdf-fil):

"The New Girl" (short story) by Marc Mitchell  in True Tales of American Life, ed. by Paul Auster (2001)

"New Beginnings" (short story) by Sonya C. Dodd (2013)

"Hard Choices" (poem) by Jojoba Mansell (2012)

"Choice, choice everywhere - How do I opt out?" (essay) by Phil Daoust (2016)

Supplerende materiale

Fotografier til analyse og samtale


FOKUSPUNKTER

At lave en engelsk faglig analyse af tekster om valg, svære livssituationer og det at træffe beslutninger.
Der er fokus på at møde forskellige genre: Short stories, digt og essay samt billedanalyse.

ARBEJDSFORMER

Klasseundervisning og par-/gruppearbejde.




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13,84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Grammar and Analysis of Texts

FORMÅL

At arbejde med centrale begreber i engelsk grammatik

At lære hvordan man kendetegner genre

At lære hvordan man arbejder med analyse modeller for kommunikation og opbygning af tekster, herunder især fouks på "the retorical pentagon" og  "modes of persuasion".

At være opmærksom på kravene til den skriftlige eksamen i engelsk B, STX


INDHOLD

Skriftlig eksamen i engelsk STX, B. (pdf-fil) s.32 - 41

English Grammar Guide s.7-8, 11-12, 14-15, 49-51, 64-66, 70-73

Write On s.18-22, s.80-91, s.95-97


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Growing Up - forløbet indgår i mundtlig eksamen

FORMÅL

At forstå og at kunne analysere fiktionstekster

At kunne skrive en "analytical essay"

At kunne anvende fagbegreber til analyse af fiktion

At kunne kommunikere  på engelsk både mundtligt og skriftligt


INDHOLD:

Kernestof:

"Indian Camp" af Ernest Hemmingway (1921) . CONTEXTS p.12 -17. (5 s)

"The Sin Bin or Lucy´s Heart"  by Lucy Cross (2000). CONTEXTS p.33 - 38. (5,9 s)

"Tich Miller" by Wendy Cope (1986). CONTEXTS p.45 - 46. (0,6 s)

"About a Boy" (film) based on the novel by Nick Hornby.

"Very Far Away From Anywhere Else" by Ursula K. Le Guin (1987) Systime p.1-88. (67,4 s)


Supplerende materiale:

Plakater, der reklamerer for "About a Boy"


FOKUSPUNKTER

Et fælles fokus for arbejdet med teksterne og filmen har været at undersøge børn og unges udvikling og modning.

At møde liv og død som et uskyldigt barn, der modnes gennem oplevelser i vildmarken.
At være fanget i gruppepres og forventninger, som en dygtig elev, der gerne vil i gang med at udforske verden udenfor skolen.
At se på betydningen af sociale fællesskaber, trivsel og venskaber.
At se på hvordan enkelt individer med særlige evner mistrives eller lykkes i deres ungdomsliv.

Romanen "Very Far Away From Anywhere Else" er læst i 2g, men indgår i temaet "Growing Up".

ARBEJDSFORMER

Klasseundervisning, selvstændigt - og gruppearbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Australia - forløbet indgår i mundtlig eksamen

FORMÅL

At få viden om et engelsksproget land, Auatralien.

At have viden om den oprindelige befolkning, aboriginerne, i Australien.

At have viden om colonisationen af Australien.

At forbinde aboriginernes historie til moderne DNA-forskning.

At læse tekster om de moderne Australien med fokus på  arboriginernes liv i nutidens Australien.

At kunne analysere og formidle analysen af fiktion, non-fiktion og film/dokumentarfilm.


MATERIALE

Kernestof:

"Australia an introduction", kopi med tekst fra Targets p.32-34 og tekst "The colonization of Australia". (10 s)

"Drømmetidens rejse" DNA-detektiven (1) (dokumentar), (2015) DR 2.

"Different Worlds" p.105-106, CONTEXTS (2015). (2 s)

"Going Home" af Archie Weller, p.107- 119, CONTEXTS (2015). (14,5 s)

"Rabbit-Proof Fence" (film), Phillip Noyce, (2002)

"Cloud Busting" by Tara June Wunch p.192-196 in WORLDS OF ENGLISH (2010). (5 s)


Supplerende materiale:

Selvstændig informationssøgning om Aborigineres kultur.
Materiale fra kunstnergruppen Nasif.

Perspektivering:
Besøg af kunstnergruppen Nasif. Unge kenyanske performancekunstnere. Optræden med musik og dans/akrobatik efterfulgt af samtale med kunstnerne om livsvilkår, klimakrise, identitet og aktivisme.

FORLØBET Australia har FOKUS på:

Kolonimagten Englands koloniseringen af Australien med særligt fokus på behandlingen af den oprindelige befolkning.
Kobling til naturvidenskab. Eske Willerslevs forskning i menneskets udvandring fra Afrika viser at Aboriginerne var de første Homo Sapiens på det australske kontinent. Dokumentar om hans arbejde med at vinde nulevende aborigineres respekt og at få tilladelse til at undersøge gammelt DNA i en hårlok fra en fuldblods aboriginer.
Undertrykkelse, integration og diskrimination.
Kampen for at leve med sin fortid og se fremad.

ARBEJDSFORMER
Klasseundervisning, par- og gruppearbejde.
Elevproduktion af ppt og fremlæggelse af udvalgte emner om Australien og den oprindelige befolkning.
Film analyse.
Skriftligt arbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Den amerikanske drøm - indgår i mundtlig eksamen

FORMÅL

At forstå og kunne forklare den historiske baggrund for den amerikanske drøm. Herunder årsager til emmigration fra europa til USA.

At kunne gøre rede for amerikanske værdier og selvforståelse der har betydning for den amerikanske drøm.  Herunder begrebet "the frontier".

Gennem analyse af både fiktion og non-fiktion at kunne give eksempler på den amerikanske drøm.

At kunne give eksempler på det moderne USA´s konflikter og eksempler på forsøg på at skabe sammenhold i den amerikanske befolkning.


MATERIALE

Kernestof:

An Introduction to "The American Dream" (kopi) (4 s)

"The New Colossus" (poem)  af Emma Lazarus (1883) i "Worlds of English" s.101-102. (0,5 s)

The Frontier Heritage af Edward N. Keary (1984) i "Worlds of English" s.103-106. (4,4 s)

"The Declaration of Independence (1776) uddrag kopi. (1,5 s)

Understanding Americans (kopi). (6 s)

"The Pursuit of Happyness" (film) af G.Muccino (2006).

"Arnold Schwarzenegger" (kopi) s.44-46 i Born in the USA, Futurum (1984) (0,4 s)

"The Hill We Climb" (speech/poem) af Amanda Gorman (2021)


Supplerende materiale:

Informationssøgning om angrebet på den amerikanske kongres d.6/1 2021.

Video m. Amanda Gorman til Joe Bidens indsættelse som præsident, A.Gorman læser sit digt "The Hill We Climb".


Perspektivering:
Besøg af elever fra vores venskabsskole i New England, USA. Samtaler mellem elever om hverdagen som ung i USA og selvstændigt valgte temaer.


FORLØBET Den amerikanske drøm har FOKUS på:

At forstå den historiske baggrund for USA tilblivelse med immigration fra europa, den gamle verden, til et uudforsket og uopdyrket amerikansk kontinent. Her med særligt fokus på begrebet "the frontier" og den amerikanske selvforståelse. Fokus på hvilke værdier der italesættes som særligt amerikanske og typiske for en positiv beskrivelse af amerikanere.

At arbejde med eksempler på individers søgen efter og opnåelse af "den amerikanske" drøm, beretninger baseret på virkelige personer.

At have viden om angrebet på den amerikanske kongres d.6 jan 2021 og forstå sammenhængen mellem dette angreb på demokratiet og indholdet i talen "The Hill We Climb", der blev fremført til Joe Bidens indsættelse som USA´s præsident.

ARBEJDSFORMER

Par - og gruppearbejde
Analyse af billeder af malerier
Fremlæggelse af analyse af "The Hill We Climb"
Skr. arbejde

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Great Britain.The Empire Writes Back. Mdt eksamen

FOKUS

At forstå Englands historiske position som et emperium
At have kendskab til kolonitidens britiske selvopfattelse
At kunne analysere tekster der behandler kolonitiden
At kunne drage paraller til nutiden i forhold til rettigheder og livsvilkår

At arbejde med skriftlighed i form af analytiske essays.
At arbejde med engelsk grammatik, bl.a. simpel tid/udvidet tid, pronomener og præpositioner.
At arbejde med eksamenstræning


MATERIALE

Kernestof:

"The UK and Me" in Worlds of English s.30-32. (2 s)

Great Britain´s national anthem p.33 -34. (0,6 s)

"The White Man´s Burden" by Rudyard Kipling (1899) in Worlds of English p.35 - 36. (1,0 s)

"The Gentlemen of the Jungle" by Jomo Kenyatta (1983) in Worlds of English p.170 - 174. (4,8 s)

"The man who fell to earth" by Esther A. & Rory McCarthy (2001) in Worlds of english p.74 - 75. (7,2 s)

Mr and Mrs Xenophobia by John Aagard (2006) in Worlds of English p.72-73. (1,1 s)

Global English and "Everything Is Illuminated" in Worlds of English p.22 - 25. (4,4 s)


Supplerende materiale:

Musikvideo med den britiske national melodi: Rule Brittania
Video med Johan Aagard oplæsning af egne digte

FOKUSPUNKTER

At vide noget det britiske emperiums størrelse og indflydelse.
At se forskellige perspektiver på vigtigheden og nytten af en kolonimagt.
At fortolke reaktioner på at være undertrykt, som land og befolkning.
At se på hvordan immigration forandrer eller ikke forandre holdninger.


ARBEJDSFORMER

Klasseundervisning, selvstændigt arbejde, par- og gruppearbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Grundforløb

Titel
Sustainability

Indhold
Fra M. Grønvold & H. Ohland-Andersen, Footprints, Gyldendal 2017:
Vocabulary and wordclasses p. 81
The UN Goals + questions p. 84
“The Larder” (short story) pp. 90-94
Pre-reading to “Carbon Footprints” pp. 99-100
“What’s the carbon print of..a pint of beer” (article) pp. 107-108
“One World Down the Drain” (poem) pp. 110-112

Adam McKay, dir. “Don’t Look Up” (film), 2021.
Leonardo DiCaprio, “2014 Address to the UN Climate Summit”

Omfang
24 sider

Særlige fokuspunkter
I grundforløbet i engelsk arbejdes med emnet ’sustainability’, som er et emne med globalt sigte. Her skal eleverne opnå viden om FN’s verdensmål samt få forskellige perspektiver på problemstillingerne. Eleverne introduceres til læsning af/arbejdet med engelske tekster (såvel fiction som non-fiction), og desuden introduceres de til arbejde med film. Fokus i grammatik er ordstilling og kongruens, og i de skriftlige afleveringer er fokus på disse grammatiske emner samt at få en fornemmelse for forskellen på skriftsprog og talesprog.

Væsentlige arbejdsformer
Lærerstyret undervisning, pararbejde, gruppearbejde, individuelt arbejde samt kreative arbejdsformer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2x Assignmets 1-4 21-05-2026
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer