Holdet 2022 SA/yz - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Frederiksværk Gymnasium og HF
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Inge Boesen
Hold 2022 SA/yz (G5 SA, 1z SA, 2yz SA, 3yz SA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Demokrati 1 - politik og ligestilling
Titel 2 Forløb#2 Økonomi 1 - Velfærdsstat og ulighed
Titel 3 Forløb#3 Økonomi 2 - i en krisetid
Titel 4 Forløb#4 Sociologi 1 - identitet og senmodernitet
Titel 5 Forløb#5 Demokrati 2 -Politik, medier og diskurser
Titel 6 Forløb#6 EU og Danmark - EU's fri bevægelighed
Titel 7 Forløb#7 Covid19 - betydningen for det danske samf
Titel 8 Forløb#8 Sociologi 2 - Unge og socialisation
Titel 9 Forløb#9 International pol. En ny verdensorden?
Titel 10 Forløb#10 Demokrati 3 - USA -et demokrati i krise?
Titel 11 Forløb#11Dansk udenrigspolitik i en ny virkelighed
Titel 12 Forløb#12 Økonomi 3  - en ny økonomisk virkelighed
Titel 13 Forløb#13 Afrunding og repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Demokrati 1 - politik og ligestilling

Forløbet er gennemført i grundforløbet

Faglige mål:
-undersøge aktuelle politiske spørgsmål
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og
  anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige
  sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug
   af digitale hjælpemidler

Kernestof
Politik
- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.

Metode
- kvantitativ og kvalitativ metode

Kernemateriale
"Luk samfundet op" Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus 2017 3. udgave side 12 - 26 og 108 - 135

Supplerende materiale
Grundloven paragraf 70
"Social inequalities explained in a $100 Race"  https://www.youtube.com/watch?v=4K5fbQ1-zps
"Livslang kamp mod racisme" 21 søndag 14. august 2022 fra 13 minut https://www.dr.dk/drtv/se/21-soendag_-livslang-kamp-mod-racisme-chikane-i-kirken-far-tager-over_330353
"Den øremærkede barsel til fædre bliver en realitet uden en ordentlig diskussion af fædres rolle" Anne Sophie Lassen. Information 30 juli 2022
"Der kommer nok flere børn i grimme flyverdragter i gadebilledet næste år. Men smil til dem, det er udtryk for ligestilling" Kristian Villesen Information 18. november 2021
"Kritik af øremærket barsel - når barnet er lille er det moren, det har behov for" Martine Amalie Krogh. Information 25. september 2021
"Nybagte forældre er ikke børn, men barselsaftalen behandler dem sådan" Debatindlæg Jonas Herby Information 21. september 2021
Videoer om ideologier fra Luk samfundet op https://gron.luksamfundetop.dk/kapitel-1/kapitel-1/partifilm/ideologier/val
Valgvideoer fra Folketingsvalget 2019 https://www.youtube.com/playlist?list=PLcKTeEM8MHD-VJRGlymFY4YrZj6uTUwme
Videoer om velfærd fra Luk samfundet op https://gron.luksamfundetop.dk/9/kapitel-9/partifilm/velfaerd/
Politiske målinger fra Voxmeter
Meningsmålinger fra DR

Om forløbet
Formål :
Samfundsfags forskellige dimensioner: sociologi, politik og økonomi introduceres ud fra temaet " Ligestilling".
Herefter gøres nedslag i politik, når vi ser på ideologiske grundholdninger og de politiske partiers placering i dansk politik. Vi har haft et særligt fokus på parti- og vælgeradfærd samt SOME's indflydelse på folketingsvalget i forbindelse med Folketingsvalget 22.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb#2 Økonomi 1 - Velfærdsstat og ulighed

Faglige mål
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler

Kernestof
Økonomi
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund

Politik
- politiske ideologier

Metode
-  kvantitativ og kvalitativ metode

Kernemateriale
"Luk samfundet op" Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus 2017 3. udgave side 201 - 220 og 89 - 107

Supplerende materiale
"Velfærd fra vugge til grav" "afsnit 1 "En god begyndelse" Dr 2005
Interaktiv Befolkningspyramide https://extranet.dst.dk/pyramide/pyramide.htm#!y=2042
Debatfilm fra luk samfundet op ("Social mobilitet",  "Sort arbejde") https://luksamfundetop.dk/kapitel-9/debatfilm
"Farvelfærd - folketinget møder virkeligheden" DR2 2014
"Alle vores børn. Julehjælp Tv2Play 25. november 2021 https://www.youtube.com/watch?v=fn_B7T0JpZg
"Bredt flertal tredobler julehjælp på grund af prisstigninger" Jyllandsposten 28-09-2022 https://jyllands-posten.dk/politik/ECE14446126/bredt-flertal-tredobler-julehjaelp-paa-grund-af-prisstigninger/
"Slår alarm om julehjælp: Folk har ringet siden sommerferien" Marie Kjempff. Tv2 Kosmopol 7. oktober 2022 https://www.tv2kosmopol.dk/koebenhavn/slaar-alarm-om-julehjaelp-folk-har-ringet-siden-sommerferien
Kort film: Henrik Dahl fortæller om livsstilssegmenterne https://gron.luksamfundetop.dk/4/kapitel-4/begrebsfilm/
"Test din egen livsstil" https://kantargallup.dk/Kompas2020.php
"»Det er en stor uretfærdighed, at der er så stor forskel på folks livschancer«" Lise Richter. Information 20. september 2019
"Sådan hjælper vi udsatte børn bedst i Danmark" Henriette Christiansen og Illa Westrup Stephensen Politiken 6. august 2022
"Socialt udsatte børn regner oftere med en trist fremtid" Jv.dk 14. juni 2017
"Velfærdsstaten fejler: Flere følger forældrene i social udsathed" Nick Allentoft. denoffentlige.dk 9.10.2017
"Jo mere udsat - jo mere syg. Om socialt udsatte danskeres sundhed og sygdom" https://viden.sl.dk/artikler/voksne/socialt-udsatte/jo-mere-udsat-jo-mere-syg/
"Socialt udsatte indlægges fire gange oftere end andre" Britta Søndergaard. Sygeplejersen 2010 (8): 44-45
"Dannelse kan bryde den sociale arv" Charlotte Bach. Kristeligt Dagblad 19. 04. 2008

Om forløbet
I forløbet har vi set på velfærdsstaten i Danmark. Vi har talt om forskellige velfærdsmodeller med særligt fokus på den universelle. Vi har set på den ideologisk/politiske vinkel på velfærdsstaten og i særdeleshed den økonomiske vinkel. Vi har sluttet af med et fokus på ulighed, hvor vi så på om velfærdsstaten bryder den sociale arv – og om det kan forbedres ved at se på ulighed i sundhed.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb#3 Økonomi 2 - i en krisetid

Faglige mål
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå

Kernestof
Økonomi
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter.

Metode
- kvantitativ og kvalitativ metode.

Politik
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng  

Kernemateriale
"Luk samfundet op" Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus 2017 3. udgave side 174 - 200

Supplerende materiale
Debatfilm fra Luk samfundet op 3. udg. (Hvorfor er økonomi vigtigt? og Hvorfor tales der så meget om BNP-væksten?, "Hvad menes med finanspolitik og hvilken type finanspolitik skal man føre?"​​​​​​​) [url]https://gron.luksamfundetop.dk/8/kapitel-8/debatfilm[//url]
Debatfilm fra Luk samfundet op 4. udg. ("Hvad er økonomiske konjunkturer?") https://luksamfundetop.dk/kapitel-8/instruktionsvideoer
Videoer fra Nationalbanken ( Inflation, De tre hovedopgaver, fastkurspolitik) https://www.nationalbanken.dk/da/vidensbank/videoer/Sider/default.aspx
"Dansk økonomi trodser inflationsuvejr og vokser pænt i 2022" af Mikkel Walentin Mortensen og Ritzau. Tv2.dk 28. februar 2023 https://nyheder.tv2.dk/samfund/2023-02-28-dansk-okonomi-trodser-inflationsuvejr-og-vokser-paent-i-2022
"Grøn økonomi: vejen til bæredygtig udvikling og udryddelse af fattigdom" FN 16. maj 2022 https://unric.org/da/groen-oekonomi-vejen-til-baeredygtig-udvikling-og-udryddelse-af-fattigdom/
"FN´s verdensmål - animationsfilm" https://www.youtube.com/watch?v=9_wdE1WIhAE
"HVAD ER FN’S VERDENSMÅL FOR BÆREDYGTIG UDVIKLING?" FN https://www.verdensmaalene.dk/fakta/verdensmaalene
"Doughnut-modellen: En ny økonomisk model for det 21. århundrede" Jakob Dall- Information 23. maj 2017

Om forløbet
I forløbet har vi set på dansk økonomi i lyset af flere internationale stød. Vi har set på økonomiske konjunkturer og inflation og har undersøgt og diskutere hvilken fremtid dansk økonomi står overfor. Vi har set på, hvordan EU påvirker dansk økonomi og slutteligt hvilken udvikling økonomien kan og skal tage i forhold til klimaforandringer og grøn bæredygtighed i lyset af forskellige ideologiske synsvinkler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb#4 Sociologi 1 - identitet og senmodernitet

Faglige mål
-undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber

Kernestof
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering  
- sociale og kulturelle forskelle.

Metode
- kvantitativ og kvalitativ metode.

Kernemateriale
"Luk samfundet op" Peter Brøndum og Thor Banke Hansen. Columbus 2017 3. udgave side 31 - 88

Supplerende materiale
"Hvad er dobbeltsocialisering?" Lær Nu https://www.youtube.com/watch?v=zRA-jXrw9jg
"Primær og sekundær socialisering" Coagmento https://www.youtube.com/watch?v=FlqRnaVgNUw
"Explainer: Frontstage, backstage og middle region" Mette Engberg-Sønderskov https://www.youtube.com/watch?v=zbR9lQ9aZZg
"Gymnasieelev: Sociale medier er med til at skabe usikre unge" Debatindlæg. Berlingske 25. marts 2022
"Her er, hvad sociale medier gør ved unge (spoiler alert: Instagram gør dig ulykkelig)" Frederik Kulager Zetland.dk 5. juni 2018
Debatvideoer fra Luk samfundet op 3. udgaver (Internettets betydning for individet, Daginstitutioners rolle i samfundet, Parallelsamfund og kulturelle forskelle, Unge og stress) https://gron.luksamfundetop.dk/2/kapitel-2/debatfilm/#c41340
"Brug af adskillige sociale medier hitter blandt unge" Danmarks statistik 28. november 2018 https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/nyt/NytHtml?cid=28056
"Europarekord i sociale medier, 2019. Danmarks Statistik https://www.facebook.com/danmarksstatistik/photos/a.1273752026009671/3281216311929889/?type=3
Instruktionsvideoer fra Luk samfundet op 4. udg. (Hvad mener Anthony Giddens om det senmoderne samfund, Hvad mener Thomas Ziehe om det senmoderne samfund, Hvad mener Ulrik Beck om det senmoderne samfund") https://luksamfundetop.dk/kapitel-3/instruktionsvideoer

Om forløbet
Vi har i forløbet set på identitetsdannelse i det senmoderne samfund i et historisk og teoretisk perspektiv: Giddens, Goffmans, Ziehes og Ulrich Becks og Honneths teorier om det senmoderne menneskes livsbetingelser og socialisation bruges til at italesætte og forstå nogle af de fænomener, som omgiver unge i dag. Således ser vi fx. på konsekvenserne af individualisering, aftraditionalisering, refleksivitet, opsplitning af tid og rum, potensering og ontologisering mm. Vi har set på SOME's betydning for identitetsdannelsen og på mistrivslen blandt unge.
Derudover har vi kort set på kultur og kulturmøder i Danmark.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb#5 Demokrati 2 -Politik, medier og diskurser

Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernestof
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark
- kvalitativ og kvantitativ metode
- Diskursanalyse
Sociologi
- politisk meningsdannelse og medier

Kernemateriale
"Massemedier og politisk kommunikation" Finn Rasmussen. Columbus, 2012. Side 9 - 24
"Hvad er misinformation, desinformation og malinformation?" Tjekdet.dk 24. oktober 2021
"Ideologier og diskurser" Kjeld Mazanti Sørensen, Columbus 2014 side111 - 142

Supplerende materiale
"Hvad er medialisering og hvordan er den med til at forme den politiske kommunikation?" https://forlagetcolumbus.dk/boeger/politik/medier-og-politisk-kommunikation/videofilm/kapitel-1#c45063
"Var en coronavaccine skyld i Christian Eriksens kollaps?"
https://www.tjekdet.dk/undervisning/var-en-coronavaccine-skyld-i-christian-eriksens-kollaps
"Fik du set det - hver syvende kommentar på sociale medier er hadefuld" Tv2 Fyn
[url]https://www.tv2fyn.dk/fikduset/fikduset-hver-syvende-kommentar-pa-sociale-medier-er-hadefuld/url]
"Sandt eller falsk: De, der spiser mest rødt kød, har råd til at betale for en kødafgift" Videnskab.dk https://www.youtube.com/watch?v=8sQC6QACXoo
"Nye bøffer på afgiftsgrillen" fra DR P1 Orientering 29. august 2023



Om forløbet
I forløbet har vi set på politik, medier og demokrati. Vi har set på forskellige diskurser og den betydning medier - og især sociale medier har på demokratiet. Vi har haft særligt fokus på klimapolitik, hvor vi har set på forskellige diskurser og ideologiske ståsteder i forhold til politisk standpunkt.
I grupper har eleverne arbejdet med forskellige partiers klimapolitik som beskrevet nedenfor. Grupperne fremlagde deres analyser og pointer for resten af klassen.

I forløbet indgik desuden et besøg til Talk Town på Folkely Festivalen.

Gruppearbejde:
I dette gruppearbejde skal I, i jeres gruppe, gå i dybden med klimapolitikken for det parti I har fået tildelt.
I skal analysere partiets klimapolitik på deres hjemmeside. I skal finde 2 artikler/udtalelser partiet har haft om emnet klima, indenfor det sidste år. I skal udarbejde en Power point, hvor I præsenterer forskellige elementer. Prøv at overveje elementer som syn på vækst og adfærdsændring.
I skal være opmærksomme på, at klimapolitik kan være mange ting og at I skal læse og vurdere, hvad der hører ind under dette. Det vil sige, at I kan være nødt til at læse andre steder på hjemmesiden, end der hvor der står klimapolitik (fx landbrug, energi, biler, mad osv.)
I skal huske at anvende teori og begreber til at analysere og forstå emnet og analysere ud fra/med. Brug gerne burgermodellen, når I arbejder med citater og præsenterer emnet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb#6 EU og Danmark - EU's fri bevægelighed

Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
-og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
-på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof
Politik
-politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Økonomi
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
International politik
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa

Kernemateriale
Film om EU:
"Det politiske Europa - en grundbog om EU" Hans Branner. 3. udgave. Side 145 - 169
EU's historie https://www.youtube.com/watch?v=KbhpxVBTZ34
EU's institutioner https://www.youtube.com/watch?v=7w1_cWH63g4&t=12s
Hvad bestemmer EU https://www.youtube.com/watch?v=7y0IJQHlEEY
Hvordan lovgiver EU https://www.youtube.com/watch?v=GXDR-KS7a2k&t=1s
Hvem må være med i EU? https://www.youtube.com/watch?v=ED7rPDtZkPM
Den Europæiske Unions historie http://tidslinjer.dk/undervisning/den-europaeiske-unions-historie/
"Europe at Work - Før spillet". Erasmus+ Programme of the European Union
"Arbejdskraftens fri bevægelighed" Folketinget - EU-oplysningen https://www.eu.dk/da/temaer/fri-bevaegelighed-for-arbejdskraft-og-eus-sociale-dimension/arbejdskraftens-fri-bevaegelighed

Supplerende materiale
EU's historie https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu_da
Fri bevægelighed for EU borgere https://www.eu.dk/da/temaer/asyl-og-migration/fri-bevaegelighed
"De har forladt deres fædreland, ændret arbejdsmarkedet og skabt en af de mest betændte politiske diskussioner i EU. “Jeg ville gøre det her igen. Det er det værd.“" https://www.zetland.dk/historie/soV7g263-ae6XddvA-44b1c
"Arbejdskraften fra øst" https://undervisning.deo.dk/gymnasium/temapakker/arbejdskraften-fra-oest/
"DK -The directive 0122
Europe Alive Direktiv
P1Morgen Onsdag den 22. november 2023 - EU nyhed om begrænsning af emballage
"EU vil have mindre emballage - hvad synes du? DR.dk story https://www.dr.dk/stories/1288510966/eu-vil-have-mindre-emballage-hvad-synes-du
"Hvad gør EU for mig" https://what-europe-does-for-me.europarl.europa.eu/da/home
EU's institutioner https://www.eu.dk/da/undervisning/ungdomsuddannelser/institutioner
"EU på skoleskemaet" https://www.eu.dk/da/undervisning


Gruppearbejde om aktuelle artikler:
Liv, Frederikke, Simav: DR.dk "EU vil gøre op med enorme mængder emballage, men det går ud over økologien"
Malthe, Alexander, Benjamin: Kristeligt Dagblad: "EU lov om emballage kan betyde mindre økologi"
Julius, Oliver, Ivan: Plus proces: "Nye miljøkrav til fødevareindustrien skal i gang med forberedelserne nu"
Adam, Anton, Marcus, Muhammed: Økologisk nu: "EU krav om mindre emballage kan ende med smuthul for økologi"
Artiklerne er præsenteret mundtligt for hele klassen

Om forløbet
I forløbet har vi set på arbejdskraftens fri bevægelighed i Europa. Hvad situationen i dag, hvordan samarbejdet har udviklet sig historisk set og hvilke teoretiske rammer og forklaringer der på denne udvikling og integration i EU samarbejdet. Vi har bl.a. arbejdet ud fra spørgsmålet: Hvis det er så svært at opnå enighed og samarbejde i EU - hvorfor udvikler EU samarbejdet sig så?
I forløbet indgik et stort online rollespil "Europe At Work" udgivet af Europa Alive som en del af Erasmus+ EU-program https://www.europealive.org/da på tværs af alle b- og a-niveau klasser på skolen
Derudover har klassen gennemført et mindre online rollespil på klassen, hvor der var fokus på den grønne omstilling samt muligheder i EU samarbejdet. EU parlamentet, interesseorganisationer, borgere og mediers vinkler indgik alle i rollespillet. https://visiting.europarl.europa.eu/en/online-activities?ageFrom=6&ageTo=30&visitType=DIGITAL_JOURNEY
Vi har genbesøgt EU forløbet den 8. maj i forbindelse med valget til EU parlamentet.

EUValg - materiale:
"Your guide to the 2024 European election in 9 charts" https://www.politico.eu/article/guide-june-2024-european-union-parliament-meps-poll-of-polls-election-9-charts/
Overblik: Her er grupperne i EU-Parlamentet lige nu https://politiken.dk/internationalt/EP_valg/art9796939/Her-er-grupperne-i-EU-Parlamentet-lige-nu
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb#7 Covid19 - betydningen for det danske samf

Tværfagligt forløb, der ser bredt på emner ud fra politik, økonomi og sociologi

Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Kernestof

Metode
- kvantitativ og kvalitativ metode.
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.

Økonomi
- velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf  
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring national

Politik
- politiske ideologier, skillelinjer
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark

Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.

Kernemateriale
"Kvalitativ metode" MetodeNU https://metodenu.systime.dk/?id=132
"Samfundsfag på tværs - Ulighed i velfærd" side 84 - 140
"Syv fakta om økonomien i Danmark og andre lande under COVID-19" https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/bagtal/2022/2022-03-08-fakta-om-okonomien-i-dk-og-andre-lande-under-covid-19

Supplerende materiale
"Morten Sodemann: Corona har lært os, at ulighed i sundhed er vores alle sammens problem" Louise Schou Drivsholm. Information  24. august 2021 https://www.information.dk/indland/2021/08/morten-sodemann-corona-laert-ulighed-sundhed-vores-sammens-problem
"Mødrehjælpen ser ny tendens blandt ansøgere til julehjælp - nu har Viola brug for hjælp" Tv2 Kosmopol 11. december 2023 https://www.tv2kosmopol.dk/metropolen/moedrehjaelpen-ser-ny-tendens-blandt-ansoegere-til-julehjaelp-nu-har-viola-brug-for-hjaelp
Årets ulandskalender 2023 https://2023.u-landskalender.dk/
"Årets julegave? https://shop.julemaerket.dk/vare/puslespil-julemaerket-2023/
"En syg forskel" afsnit 1 DR1
Partifilm om ulighed https://luksamfundetop.dk/kapitel-4/partifilm-om-ulighed-og-fattigdom
"Forsker: Social ulighed i sundhed er en stor pærevælling af uklarheder" Altinget 23. november 2021https://www.altinget.dk/artikel/forsker-social-ulighed-i-sundhed-er-en-stor-paerevaelling-af-uklarheder
"Tv-læge kritiserer Christiansborg for stigende ulighed i sundhed"  Arbejderen.dk 24. november 2023 https://arbejderen.dk/indland/kendt-tv-laege-kritiserer-christiansborg-for-stigende-ulighed-i-sundhed/
"Så stor er uligheden i sundhedsvæsenet" Tv2.dk 2. september 2020 https://nyheder.tv2.dk/samfund/2020-09-02-saa-stor-er-uligheden-i-sundhedsvaesenet
"Doughnut modellen - Country Comparisons https://goodlife.leeds.ac.uk/national-snapshots/countries/#Denmark
"Explainer: Hvad er fastkurspolitik, og hvordan virker den?" Danmarks Nationalbank https://www.nationalbanken.dk/da/vores-arbejde/stabile-priser-pengepolitik-og-dansk-oekonomi/explainer-fastkurspolitik
"Per capita CO₂ emissions" Our World Data https://ourworldindata.org/grapher/co-emissions-per-capita
"Central Government Debt" [url]https://www.imf.org/external/datamapper/CG_DEBT_GDP@GDD/CHN/FRA/DEU/ITA/JPN/GBR/USA[/url]
"Inflation and interest rates tracker: see how your country compares" https://www.ft.com/content/088d3368-bb8b-4ff3-9df7-a7680d4d81b2
"Unemployment rate" International Monetary Fund 2024 [url]https://www.imf.org/external/datamapper/LUR@WEO/VNM/THA/SGP/PHL/MYS/IDN[/url]
"Real GDP growth" International Monetary Fund [url]https://www.imf.org/external/datamapper/NGDP_RPCH@WEO/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD[/url]

Om forløbet
Forløbet er et tværdisciplinært forløb, hvor eleverne har fået mulighed for at bruge flere af fagets kernestof til at undersøge et emne ud fra. Vi har set på hvilke konsekvenser Covid19 epidemien har haft for dansk økonomi, den danske beslutningsproces, dansk økonomi og befolkningens, især unges ve og vel.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb#8 Sociologi 2 - Unge og socialisation

Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernstof

Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.

Metode
- kvalitativ metode,  herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
- komparativ metode og casestudier  

Kernemateriale
"Unge og identitet - socialisation i otte forskellige lande". Birgitte Prytz Clausen m.fl. Columbus 2014, 2. udgave, 2. oplag side 9 - 69 fælles for alle. Tyskland side 91 - 107, Spanien side 127 - 145
"MetodeNU - introduktion til samfundsfaglige metoder" Jens Christian Langkjær Nielsen m.fl. https://metodenu.systime.dk/?id=1


Om forløbet
Vi har set på unge og socialisation i Danmark i komparation med unge i studietursland - henholdsvis Tyskland og Spanien.
Forløbet har været bygget om omkring forståelse af teori og begreber omkring unge, identitetsdannelse og socialisation. Det empiriske grundlag har været elevernes egne gennemførte observationer på studieturen eller en anden by end Frederiksværk. Det har været et metodisk tungt forløb, hvor kvalitative observationer er blevet kategoriseret bearbejdet og teoretiseret. Der har været en høj grad af projektarbejde i forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb#9 International pol. En ny verdensorden?

Faglige mål
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof
International politik
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin

Metode
kvalitativ og kvantitativ metode

Kernemateriale
Global Politik, Hans Branner. Columbus 2020, 4. udgave 2. oplag4.udgave Sider: 10-19, 24-38, 42-62, 64-126
Global Politik,  Hans Branner. Columbus 2021 5. udgave - Kapitel 6 - "Vigtige brændpunkter" En verden i konflikt, Ukraine-konflikten og den nye spænding i Europa, "Mellemøsten - med fokus på Iran" https://globalpolitik.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=253

Supplerende materiale

"Danmark i krig 1991 - 2011" Danmarkshistorien.dk https://www.facebook.com/watch/?v=879886772613993
"Pax Americana: The Global Liberal Order - Full episode" https://www.youtube.com/watch?v=KqtIoZxwfXs
"Hvem stopper Putin" DR.tv Debatten 16. maj 2024 https://www.dr.dk/drtv/se/debatten_-hvem-stopper-putin_453938
"Global Power Shifts" Josheph Nye. Ted Talk, july 2010. https://www.ted.com/talks/joseph_nye_global_power_shifts?subtitle=en
"Tronen skælver så småt under Kong Kul i Kina" Anders Seneca Bang Verdens bedste nyheder 15. september 2024 https://verdensbedstenyheder.dk/nyheder/tronen-skaelver-saa-smaat-under-kong-kul-i-kina/?fbclid=IwY2xjawFdVmpleHRuA2FlbQIxMQABHStaPuahIrqezpjor86pFKp83xWdGideoRZ7VqXShSmImS7AeGHHnE2atA_aem_LIzuGZmvJQJsL3JT0qmuzg
"FN's 17 Verdensmål" FN's verdensmål for bæredygtig udvikling https://www.verdensmaalene.dk/maal
"HVORDAN TROR DU, DET GÅR I VERDEN? STEMMER DIT VERDENSBILLEDE OVERENS MED VIRKELIGHEDEN?" https://www.verdensmaalene.dk/fakta/status
"Ny rapport gør status på Verdensmålene i Danmark: Her går det godt – og her går det knap så godt" https://www.verdensmaal.org/nyheder/mere-om-danmark-og-verdensmalene

Synopsisøvelse:
Bilagsmateriale:
Bilag 1: Worning Jens, Fred i Ukraine er blevet til et spil om en ny verdensorden, Kristeligt dagblad, 31/08/2024 (2,3 ns)
Bilag 2: Fuglsang, Jacob: "Budskab fra Harris: USA skal være verdens politibetjent" Politikken 28. August 2024 (1,8 ns)
Bilag 3: Tabel 1: landene med de højeste militærudgifter i verden i 2023. I milliarder US dollars. Fra Statistica 2024 kilde: https://www.statista.com/statistics/262742/countries-with-the-highest-military-spending/ (0,5 ns)
Bilag 4: Heurlin, Bertel "Kina vil en ny verdensorden, hvor ingen supermagt kan dominere andre lande", Information, 20 August 2024 (2,6 ns)
Bilag 5: Friedman, Thomas L: ” Debat:


Om forløbet
I forløbet har vi set på ændringer i den globale verdensorden. Vi har gennemgået og analyseret udviklingen i magt i det internationale system og ændringer fra det multipolære, bipolære og unipolære verdensorden til en ny og mere udefineret verdensorden. Vi har set på forskellige bud på, hvor verdensordenen er på vej hen. Vi har set på magtbalancen og de lande, organisationer og konflikter, der truer den unipolære verdensorden og vesten position i det internationale system.
I forløbet har eleverne selv søgt efter empirisk materiale og individuelt udvalgt og arbejdet med en nyhed om IP, som de har arbejdet med løbende igennem forløbet.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb#10 Demokrati 3 - USA -et demokrati i krise?

Faglige mål
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof
- Politik politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier  
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.

Kernemateriale
"USA's udfordringer" af Annegrethe Rasmussen, Peter Brøndum. Columbus, 2020 Side 12 - 28 og 48 - 114
"Systime - Det politiske system i USA" https://www.youtube.com/watch?v=9gPa2LA2Hso

Supplerende materiale
"Det splittede USA" Tv2.dk afsnit 2, 3 og 4 https://play.tv2.dk/serie/det-splittede-usa-tv2play
Steffen Gram: "Den amerikaske drøm har det svært i 2024". P1 morgen. Onsdag 30. oktober 2024
"Hvad kan Trump egentlig gøre som præsident?" Rasmus Sinding Søndergaard. DIIS 18. november 2024 https://www.diis.dk/publikationer/kan-trump-egentlig-goere-praesident
"Explainer: Da Trump-støtter stormede Kongressen" Dr1 S2021 E2 https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-da-trump_stoetter-stormede-kongressen_231486
DRTV - Explainer: Hvorfor er abort truet i USA? Dr1 Sæson2021 E41 https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvorfor-er-abort-truet-i-usa_250362
Explainer: Hvordan kan USA gøre abort ulovligt? DR1 S2022:E27
https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvordan-kan-usa-goere-abort-ulovligt_320719
"Roe versus Wade" https://lex.dk/Roe_versus_Wade?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAuou6BhDhARIsAIfgrn7W44kw9hsGzxoH6Mlae3THJrn77Flf0qpoan4ZY-3DVEBHGwTN4oQaAqobEALw_wcB
"USA's Højesteret omstøder historisk abortafgørelse" Maya Nissen DR.dk 24. jun 2022  https://www.dr.dk/nyheder/udland/usas-hoejesteret-omstoeder-historisk-abortlovgivning
"I to år har det været op til staterne at lovgive om abort i USA - Det har ændret det politiske landskab" Freja Søgaard. Tv2 25. juni 2024 https://nyheder.tv2.dk/udland/2024-06-24-i-to-aar-har-det-vaeret-op-til-staterne-at-lovgive-om-abort-i-usa-det-har-aendret-det-politiske-landskab
"Explainer: Den farlige konspirationsteori der har ændret amerikansk politik DR1 S2020:E45  https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-den-farlige-konspirationsteori-der-har-aendret-amerikansk-politik_211959
"Explainer: Hvorfor har USA et våbenproblem?"  DR1 S2022:E32 https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvorfor-har-usa-et-vaabenproblem_324771
DRTV - Explainer: Derfor har Højesteret i USA så meget magt" DR1 8. oktober 2020 https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-derfor-har-hoejesteret-i-usa-saa-meget-magt_211957
"Explainer: Hvorfor har USA et våbenproblem?" DR1 S2022:E32 https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-hvorfor-har-usa-et-vaabenproblem_324771
"Explainer: Sådan fungerer USA's valgmandssystem" DR.dk 28. okt 2020
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/explainer-saadan-fungerer-usas-valgmandssystem
"GRAFIK: Sådan bliver du præsident i USA" Louise Brodthagen Jensen og Mads Peter Ogstrup Nielsen Dr.dk 1. november 2020 https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/grafik-saadan-bliver-du-praesident-i-usa
"Explainer: Er USA's demokrati truet?" DR1 S2022:E58 [url]https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-er-usas-demokrati-truet_348609[url]

Om forløbet
I forløbet har vi i forbindelse med det amerikanske præsidentvalg set på det amerikanske demokratis fundament og mulige udfordringer. Vi har haft særligt fokus på den stigende polarisering mellem republikanerne og demokraterne. Vi har set på mediernes betydning for det amerikanske demokrati, Trump og MAKA, abortlovgivningen samt våbenlovgivningen.

Som en del af forløbet deltog eleverne i valgaften på Gymnasiet i forbindelse med det amerikanske valg.
18:00: Vi mødes alle i kantinen. Velkommen til USA-valgaften 😊

18:10: Oplæg af Andrew (født og opvokset i USA) om Donald Trump and Magical Thinking - hvad får så mange amerikanere til at stemme på Trump

18:30: Mad i kantinen: Burger, kartoffelbåde og sodavand.

19:15: Workshop 1 – se hvilken workshop du skal på i oversigten (kommer senenere)

19:45: Workshop 2 – se hvilken workshop du skal på i oversigten (kommer senenere)

20:15: Workshop 3 – valgfri workshop

21:00: Kahoot om USA og præsidentvalg i USA. Præmie gavekort til kantinen:)

21.15: TV valgaften fælles i kantinen

23:00: Tak for i aften
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb#11Dansk udenrigspolitik i en ny virkelighed

Faglige mål
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.

Kernestof
International politik
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik

Metode
kvalitativ og kvantitativ metode

Kernemateriale
Global Politik, Hans Branner. Columbus 2020, 4. udgave 2. oplag4.udgave Sider: 242-277
"EU skal være kernen i dansk udenrigspolitik" KARIN RIIS-JØRGENSEN og
CLAUS RICHTER. Jyllandsposten 20. september 2020

Supplerende materiale
"I udenrigspolitisk selskab med EU (2) - EU og krigen i Ukraine" https://www.youtube.com/watch?v=jJ8SIVKYuNw
"Ekspert: Trumps trussel kan føre til en transatlantisk handelskrig" Lauge Jung Lassen
Silas Bay Nielsen Dr.dk 8. januar 2025 https://www.dr.dk/nyheder/udland/ekspert-trumps-trussel-kan-foere-til-en-transatlantisk-handelskrig
"EU-kommissær Dan Jørgensen til Trumps told-trusler: Forvent et modsvar" Teis Jeppe Gørtz 17. januar 2025 https://www.dr.dk/nyheder/politik/eu-kommissaer-dan-joergensen-til-trumps-told-trusler-forvent-et-modsvar
"Deadline" Dr.dk S2025:E3 DRTV - Deadline: Magtforskydning i rigsfællesskabet
"Trumps melding om Grønland sætter København under pres" Anders Stubkjær pov.international 06.01.2025 https://pov.international/trumps-melding-om-gronland-presser-kobenhavn/?fbclid=IwY2xjawHzZJxleHRuA2FlbQIxMQABHaAcCvO9LwoRe6371qLJKo3gkyh1Ex8IIXMOpCaquwa5NNomDuLxt7YzNg_aem_9Q1yEkx_9vJmCaP51LzfdA
"Dansk udviklingspolitisk strategi 2021-2025: Fælles om Verden" https://um.dk/danida/strategi-og-prioriteter


Om forløbet
I forløbet har vi set på Danmarks udenrigspolitiske muligheder. Vi har set på den ændrede sikkerhedspolitiske virkelighed efter Trumps anden udmelding om at overtage Grønland. Vi har set på de udenrigspolitiske mål og muligheder i lyset af en ny international politisk virkelighed
I forløbet har eleverne kigget i aviser fra de for forløbet tidligere 2 uger og har udvalgt en artikel at arbejde med. De har lavet arbejdsspørgsmål til artiklerne, som er blevet besvaret af de andre grupper i et stationsarbejde.

I forløbet indgik et besøg ved Udenrigsministeret om "Danmarks sikkerhedspolitik"

Synopsisøvelse:
Bilag 1: ” Udenrigs- og sikkerhedspolitisk strategi 2023” Udenrigsministeriet
Kilde: https://um.dk/udenrigspolitik/aktuelle-emner/udenrigs-og-sikkerhedspolitisk-strategi-2023

Bilag 2: ”Efter meldinger fra USA ser Mette Frederiksen kun en løsning på truslen fra Rusland” Af Rosa Uldall Dr.dk 15/2-2025
Kilde: https://www.dr.dk/nyheder/udland/efter-meldinger-fra-usa-ser-mette-frederiksen-kun-en-loesning-paa-truslen-fra-rusland

Bilag 3: ”Trump-udtalelser er 'et vink med en vognstang': Danmark skal tage mere sikkerhedsansvar, mener grønlandske politikere” Af August Olaf Jersild og Anders Dall Dr.dk 9. januar 2025
Kilde: https://www.dr.dk/nyheder/indland/trump-udtalelser-er-et-vink-med-en-vognstang-danmark-skal-tage-mere-sikkerhedsansvar

Bilag 4: ” Frihandel og fred hørte sammen. Nu varsler protektionismen en mere konfliktfyldt verden” af Birthe Pedersen. Korrespondent Kristeligt Dagblad. Udland 14.02.2025
Kilde: https://www.kristeligt-dagblad.dk/udland/frihandel-og-fred-hoerte-sammen-nu-varsler-protektionismen-en-mere-konfliktfyldt-verden

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb#12 Økonomi 3 - en ny økonomisk virkelighed


Faglige mål
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder  
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernestof
Økonomi
- forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf  
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.

Kernemateriale
Økonomiens kernestof. Jacob Graves Sørensen. Columbus, 2019: Kapitel 1, 2 og 3, side 46 - 96, 116-126, 188-218

Supplerende materiale
"Temulig billig" Genstart. Vært: Simon Stefanski.. 13. maj 2024 https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2024/temulig-billig-11802450201
"Temus tsunami af skrammel skader den cirkulære økonomi _ Energi og Forsyning -
Jens Bomann Christensen Altinget 10. oktober 2024 https://www.altinget.dk/forsyning/artikel/kommentar-temus-tsunami-af-skrammel-skader-den-cirkulaere-oekonomi
"Fear the Boom and Bust: Keynes vs. Hayek - The Original Economics Rap Battle!" https://www.youtube.com/watch?v=d0nERTFo-Sk
"Interview med nationaløkonom Frank Hvid omden økonomiske situation i Danmark 2025 . af Lasse Hillgaard 1. april 2025

Om forløbet
Vi har i forløbet set på dansk økonomi i lyset af flere verdensomspændende kriser, krige og nye økonomiske meldinger fra især Donald Trump.
Vi har haft særligt fokus på brug af kvantitative materialer, beregninger og anvendelser af disse

I et forløbet indgik et besøg hos Rambøll Fonden med oplæg af Anders Hjort Trolle  centreret omkring ulighed i indkomst og uddannelse, særligt mht. to aspekter: Udvikling over tid (dvs. siden 80’erne) og geografiske forskelle indenfor Danmark.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer