Holdet 2023 DA/q - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Frederiksværk Gymnasium og HF
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Signe Møller Bak
Hold 2023 DA/q (1q DA, 2q DA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Karrierelæring
Titel 2 Fiktionsanalyse
Titel 3 Sprog og skriftlighed
Titel 4 Det Moderne Gennembrud
Titel 5 Debat: argumentation og retorik
Titel 6 Mini-SSO
Titel 7 Nyhedsformidling
Titel 8 Den iscenesatte virkelighed
Titel 9 Sprog og tilhørsforhold
Titel 10 Kommunikation
Titel 11 Eksamenstræning/repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Karrierelæring


Karrierelæring:
Forløbet giver eleverne en introduktion til hvad danskfaget kan bruges til karrieremæssigt. Forløbet får eleverne til at tage stilling til hidtidige og fremtidige karriere, herunder motivation og styrker. Dette skete gennem erfaringsudveksling og udformning af fiktiv ansøgning. Desuden undersøgte vi tekster, der problematiserer præstationskulturen.

Tekster:
- Kommunikationssituationen, uddrag fra Håndbog til dansk, Systime
- "Folk er vilde med Rasmus’ brev: Kommer med opråb til ungdommen", artikel, TVøstjylland.dk, 19. juni 2023, af Anette Solgaard:
https://www.tv2ostjylland.dk/aarhus/folk-er-vilde-med-rasmus-brev-kommer-med-opraab-til-ungdommen

Skriveøvelser:
- Imaginært Instagram-opslag om uddannelses- og karrierevalg (der mimede "Fartilbo"'s instagram opslag)
- Ansøgning til HF (fiktivt)

Procentvis fordeling af fagligt stof: 2,5%
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Fiktionsanalyse

Genre + Novellelæsning


Forløbet startede ud med en kortere del, der skulle give grundlæggende forståelse af de overordnede genrer i danskfaget og hvordan man behandler disse i danskfaget.

Fokus:
- genrebevidsthed: fakta- og fiktionskontrakt, parateksten (peri- og epiteksten), fakta- og fiktionskoder
- analyse og fortolkning (forskellen på de to taksonomiske niveauer)
- denotation og konnotation

Tekster til analyse
- "Biller" (1996), novelle af Charlotte Weitze (6 sider)
- Momondo reklame - The DNA journey (analyse af genre og fakta og fiktionskoder): https://www.youtube.com/watch?v=tyaEQEmt5ls
- Visit Denmark kampagne, Danish Mother Seeking (2016): https://www.youtube.com/watch?v=WOJ6sar_QVA

Teoritekster:
- Uddrag fra "Håndbog til dansk" om fakta og fiktion (9 sider)
- Uddrag fra "Håndbog til dansk" om forskellen på analyse og fortolkning (1 side)

Derefter dykkede vi ned i fiktionsanalysen: Med udgangspunkt i forskellige noveller arbejdede vi med novellegenren og fokuserede på den moderne novelles genretræk.
Desuden lagde vi vægt på at sikre elevernes mestring af de basale analyseredskaber af fiktion, som danskfaget kræver.
Vi gennemgik:
- konflikt,
- personkarakteristik,
- komposition,
- fortæller,
- fremstillingsformer og
- tid og miljø.
Vi talte også om vigtigheden af at vælge et fokus i en analyse og ikke bare analysere alt (og at teksten selv ofte lægger op til dette fokus).

Læringsmål i dette forløb:
- At eleverne får et kendskab til novellen som genre
- At eleverne mestrer de vigtigste fiktionsanalyseredskaber og de faglige begreber sidder på rygraden + får anvendt teorien i analytisk arbejde og bliver trygge ved dette

Metodisk arbejde under det litterære perspektiv
- Litteraturanalyse og –fortolkning
- Elevproducerede tekster gennem kreative arbejdsprocesser (finde på nye novelletitler + skrive kort fiktionstekst med forskellige kompositionsaspekter i spil
- Genretræk: den moderne novelle

Tekster:
- Novellesamlingen "Nu tuder jeg igen" (2011) Jacob Berner Moe (VÆRK 1)
- Teoritekster fra Håndbog til dansk, Systime (antal sider ?? )

Omfang: 17 moduler
Procentvis fordeling: 15
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Sprog og skriftlighed


Dette forløb har overordnet lært eleverne om sproglig bevidsthed og formidlingsbevidsthed.
Med overlap til foregående forløb, har forløbet givet en indgående introduktion til, hvordan man laver skriftlige analyser (fokus på den analyserende artikels indledning og analyseafsnit). Eleverne har fået introduktion til pointestyret skrivning og har også arbejdet med peer-feedback af analyseafsnit. Vi har desuden arbejdet med formidlingsbevidsthed og citatteknik.

Derudover har klassen fået en introduktion til almen sprogforståelse:
- Forskellige opfattelser af og tilgange til sprog ("Hvad er sprog": tekst fra MinLærings iBog "Sprogenes veje")
- ordklasser
- sætningernes syntaks: ledsætning og hovedsætninger + konjunktioner
- kommaregler
- forskel på skriftsprog og talesprog
- typiske fejl



Tekster:
- ”Naturens orden”, novelle af Jacob Berner Moe (bruges til træning af skriftlig analyse)
- "Hvad er sprog": tekst fra MinLærings iBog "Sprogenes veje")
- "Citatteknik", "Formidlingsbevidsthed og indledninger" + "Indledninger til den analyserende artikel", lærer-handouts
- "Sætningernes syntaks" + "Konjunktioner", fra bogen "Babelstårnet.

Procentvis fordeling af fagligt stof: 2,5%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Det Moderne Gennembrud

Forløbet gav et indblik i den litteraturhistoriske periode, det moderne gennembrud, og fokuserede på at undersøge litteratur, der sætter problemer til debat (primært med fokus på køn og klasse) og litteraturens evne til at gøre sine læsere indignerede. Vi trak tråde op til i dag (med Skam som eksempel) og til den kønsdebat, der stadig er i gang.

Vi sluttede forløbet af med at arbejde med filmen "Du som er i himlen" (2021) og tale om hvilke problemer, den satte under debat. I forlængelse heraf læste vi to uddrag fra romanen "En dødsnat", som filmen er baseret på (vi sammenlignede her fokus og fortællestil i de to værker og satte det i relation til tiden, de er skabt i: 1912 og 2021 -  herunder en diskussion af hvorfor filmen har "omskrevet" visse ting).

Tekster:
- Udslidt (1889), maleri af H.A. Brendekilde
- Lønningsdag (1900) Martin Andersen Nexø
- Constance Ring, Amalie Skram - uddrag af roman: Kapitel 11
- “Muldskud” (1889), Henrik Pontoppidan
- "Støv" (1885), novelle/essay, Olivia Levison
- Et dukkehjem (1879), Henrik Ibsen (VÆRK 2)
- "Vil du flytte sammen med meg" (2026), Afsnit 12 fra 2. sæson af den norske serie Skam, Julie Andem. (NORSK - herunder oversatte eleverne også scener fra serien.
- Du som er i himlen (2021), spillefilm, Tea Lindeburg (VÆRK 3)
- Tea Lindeburgs refleksioner over romanen En dødsnat og filmatiseringen. (1,5 sider)
- Uddrag af romanen En dødsnat (1912), af Marie Bregendahl: Kapitel 1 "Begyndelsen" s. 15-21 + kort sekvens, hvor faren kommer hjem til gården lige inden moren dør i barselssengen: s. 99-100

Teori:
- Baggrundstekst, afsnittet om det moderne gennembrud fra Litteraturen på langs og tværs (om perioden generelt, livssyn og litteratursyn, temaer og Georg Brandes)
- YouTube video om sædelighedsfejden: https://www.youtube.com/watch?v=YzrqMKHmu-4
- Sædelighedsfejden 1883-1887 på Danmarkshistorien.dk: https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/saedelighedsfejden/
- Forskellen på analyse og fortolkning, Håndbog til Dansk, Systime.

Kreative arbejdsformer/remediering:
- Tegne indledningen til Lønningsdag + lave nye titler til novellen
- Skrive sms'er til hinanden i rollen som Nora og Torvald Helmer

Skriftlighed:
- Generel træning af den analyserende artikel, med fokus på delelementerne: indledning, analyseafsnit og fortolkning.

Omfang: 22 moduler
Procentvis fordeling af fagligt stof: 15%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Debat: argumentation og retorik

1.q Debat – argumentation og retorik

Dette forløb gav eleverne en grundlæggende viden om argumentation og retorik. Eleverne har både lært at anvende redskaberne i egne skriftlige og mundtlige produkter, samt i analyser af andres mundtlige og skriftlige udtryk. Samtidig har vi haft mulighed for at debattere aktuelle emner, som eleverne selv har været med til at vælge (se liste nedenfor). Forløbet ledte op til introduktion af skrivegenren ”den debatterende artikel”, som vi havde en hel arbejds- og skrivedag med (som en årsprøve). Løbende har vi haft en dialog om hvornår en debat er demokratisk.
I forløbet har vi arbejdet med:
- At kunne identificere en teksts hovedpåstande
- Toulmins argumentationsmodel (påstand, belæg, hjemmel, rygdækning, styrkemarkør og gendrivelse)
- Topik: både til at fokusere egen argumentation (vide hvilke områder, man ”henter” argumenterne fra) og for at gennemskue hvilke steder andre i en debat henter argumenterne (dialog om at nogle topoi kan være mere oplagte/vindende end andre – alt efter emnet + at en debat kan vanskeliggøres, når modstandere argumenterer ”forbi” hinanden, fordi de fokuserer på forskellige topoi)
- De tre talegenrer (den informative tale, den politiske tale og lejlighedstalen)
- Ciceros pentagram/det retoriske pentagram (afsender, modtager, emne, situation, sprog + intention – fokus på hvordan alle punkterne hænger sammen og bør tilpasses hinanden)
- Appelformerne: etos, patos og logos

Tekster:
Teoritekster:
”Argumentation”, kapitler fra ”Håndbog til dansk”, Ole Schultz Larsen, Systime
”De tre talegenerer”, kapitel fra ”Håndbog til dansk”, Ole Schultz Larsen, Systime
”Appelformerne”, kapitel fra ”Håndbog til dansk”, Ole Schultz Larsen, Systime
”Topik” – handout
Kapitlet ”Den debatterende artikel fra bogen ”Skriftlig eksamen i dansk – stx og hf”, Gyldendal, Maja Bødtcher-Hansen og Susan Mose
Tekster til analyse:
”Eminem Last battle 8 mile”, Youtube klip fra filmen 8 mile – anvendt til argumentationsanalyse med hovedvægt på gendrivelse https://www.youtube.com/watch?v=nUEC2BrHm74 (fra minut 3:35-5.29)
”Kronik: Børneopdragelse som et problem” af Lone Nørgaard, JYLLANDSPOSTEN.DK, DEBAT SEKTIONEN, DATO: 12/01/2002
Tessas nytårstale på Dr2 i Deadline 1. januar 2021: Tekst: https://www.dansketaler.dk/tale/tessas-nytaarstale-2021 og video: https://www.dailymotion.com/video/x8j4pg6
Afsnittet ”Skærmfri fremtid?” fra DR-programmet ”Debatten” sendt d. 25. april 2024, 1. time og 4 minutter: https://www.dr.dk/drtv/se/debatten_-skaermfri-fremtid_450143

Kreativ øvelse:
Innovativt projekt (der trækker på læsning af Et dukkehjem i foregående forløb):
Case: I skal fortælle folk om hvorfor de bør læse Et dukkehjem (1879) af Henrik Ibsen og lave et produkt, der skal være et led i at ”sælge” værket.
Nogle skal formidle det til 9. klasser, nogle til folk på 20 og nogle til folk på 50 år

Emner vi har debatteret (enten individuelt eller gruppevis/i plenum)
LGBTQ+ (Skal vi overveje brugen af nye pronominer, for at folk ikke skal føle sig ekskluderet)
Aktiv dødshjælp (bør det være lovligt i DK med aktivdødshjælp)
Ligestilling/ligeløn og feminisme, Metoo
Alkohol og nikotin til gymnasiefester
Skærmbrug (skader unges øgede skærmbrug deres trivsel?)
Børneopdragelse (institutioner)

Procentvis fordeling af fagligt stof: 5%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Argumentation 17-04-2024
Argumentation og Topik 28-04-2024
Tessas nytårstale - ciceros pentagram 07-05-2024
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Mini-SSO

Forløb op til mini-SSO - værklæsning

I dette forløb læste eleverne romanen "Det forsømte forår" (1941) af Hans Scherfig (VÆRK 4). Vi analyserede løbende og arbejdede med studievaner (som at tage noter og finde citater løbende). Arbejdet mundede ud i en mini-SSO på 5-7 sider, hvor eleverne skrev en opgave med selvvalgt fokus. I denne forbindelse blev eleverne introduceret til danskfaglige metoder i arbejdet (nykritisk læsning, biografisk læsning og socialhistorisk og ideologikritisk læsning).
Formålet var mangesidet: at træne fiktionsanalyse og træne elementer fra den analyserende artikel, at træne gode studievaner, og til sidst at ruste eleverne til SSO-skrivningen i foråret (fokus på formidlingsbevidsthed og formalia).
Vi anvendte ordnet.dk til definition af termer

Forløbet faldt i flere faser:

Første fase: Analysebegreber
Optakt med repetition af analysebegreber
Fokus på: komposition, personkarakteristik, fortæller, titel (symboler)
+ muligheden i at arbejde enten nykritisk eller socialhistorisk og ideologikritisk

Anden fase: læse og analyse (skrivning af delelementer)
Læsning løbende med fælles analyse
noget fælles i timerne og noget hjemmelæsning
Løbende resumé af kapitlerne for overblikkets skuld
Løbende udvælgelse af citater til potentielt at underbygge pointerne med (citatteknik) – noter sidetal ned + ø/m/n

Sekundære kilder: Element indbygget med kildesøgning:
Læse andres analyser (som citeres senere) + baggrundsmateriale om skoleformen i 1930’erne (den sorte skole) + Scherfigs liv.

Tredje fase: Fortolkning og Indledning
Valg af fokus i opgaven ud fra fortolkningshypotese = bliver det tydeligt, hvad man kan skrive om i indledningen
Fælles idégenerering til indledningen + afrunding (rød tråd)

Fjerde fase:
Eleverne lavede en disposition og valgte et fokus og begyndte derefter  skrivning

Tekster
"Det forsømte forår" (1941), roman, Hans Scherfig
Håndbog til dansk om metoderne nykritisk metode, biografisk metode og idelogikritisk og samfundskritisk metode.
Diverse artikler om den sorte skole, Hans Scherfig og "Det forsømte forår"

Procentvis fordeling af fagligt stof: 5%
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Refleksioner og disposition - Mini-SSO 06-09-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Nyhedsformidling

BESKRIVELSE:
Et forløb i, hvad der rør sig i nyhedsformidling i dag, men med tråde tilbage til før monopolet og til Herman Bangs dage som journalist (New Journalism).
Forløbet har lagt op til en reflekteret og kritisk tilgang til mediebilledets nyhedsformidling. Dette sker ved at give eleverne analyseredskaberne til at gennemskue, når en tekst er partisk eller har andre intentioner end angivet (herunder fake news og clickbait). Håbet er at gøre eleverne til kritisk og deltagende demokratiske medborgere.

Fokus i forløbet:
1. Introduktion: mediebilledet dengang og nu + grundlæggende begreber
2. Nyhedsformidling til børn
3. Fake News
4. Fortællende nyhedsjournalistik

Fokus var først på at tale om medieforbrugsvaner i dag + mediebilledet generelt. Vi arbejde med nyhedskriterier, vinkling og nyhedstrekanten. Eleverne skrev deres egen nyhedshistorie (om afskaffelsen af HF). Vi analyserede fire artikler om samme nyheds (madeira-artiklerne), hvor idéen om vinkling blev introduceret. Vi undersøgte om nrk.no, svt.sv og dr.dk dækkede samme historier, men med forskellige vinklinger.

Dernæst undersøgte vi det lidt nichéagtige emne: nyhedsformidling til børn - med udgangspunkt i et par udsendelser fra DR's UltraNyt. Her undersøgte vi, hvordan nyhedskriterierne blev prioriteret og hvilke virkemidler, der blev anvendt (både på lyd- og billedsiden) - både pga. den mere specielle kommunikationssituation, og når nyhederne var af mere alvorlig karakter.

Derefter fulgte en undersøgelse af fake news. Her skelnede vi mellem forskellige typer og dykkede ned i clickbait (og anvendelse af deiksis)

Til slut arbejdede vi med fortællende nyhedsjournalistik. Vi læste forkortet udgave af "Branden" af Herman Bang og havde fokus på brugen af fakta- og fiktionskoder + effekten af de forskellige måder at formidle nyheder på.

TEKSTER:
- “Nyheder – fra monopol til mangfoldighed”. Uddrag fra: Den Iscenesatte virkelighed – fra nyhed til reality (2020). af Gitte Horsbøl og Jette Meldgaard Harboe
- “Kommunikationssituationen”, afsnit fra Håndbog til dansk
- Nyhedsindslag fra DR Ultras Ultranyt:
”UltraNyt” fra d. 7. okt. 2024 (0:25-4:00) om krigen i Gaza
https://www.dr.dk/drtv/se/ultra-nyt_-et-aar-med-krig-i-gaza-and-svar-paa-jeres-spoergsmaal_474356
"UltraNyt" fra d. 23. okt. 2024 om Rusland og Nordkorea
https://www.dr.dk/drtv/se/ultra-nyt_-trump-arbejder-paa-mcd-fake-eller-fakta_476263
- ”Guide: Bliv professionel børnenyhedsformidler”, tekst af Caroline Rødgaard Bjelke fra magasinet Fokusset (November)
- Nyhedshistorie som puslespil i arbejdet med nyhedstrekanten: "Fandt sin kæreste myrdet i sengen" fra 16. juli 2002 ekstrabladet.dk: https://ekstrabladet.dk/krimi/article3246586.ece
Kapitel 4.1 "FAKE NEWS OG INFORMATIONSKVALITET" fra bogen "Like" (2023) af Camilla Mehlsen og Vincent Hendricks.

- "Branden" (1884), Herman Bang
- Dokumentar: Øgendahl og de store forfattere: Herman Bang (2018) (27 min)
- Nyhedsartikler fra nrk.no, svt.se, dr.dk - individuelt elevudvalgte artikler (sammenligning af vinklinger).

- Madeira-artiklerne:
”Trak veninde med i døden”, Ekstrabladet, 6. Januar 2012
“Mysteriet på Madeira”, BT, 6. Januar 2012
“To danske kvinder fundet omkommet på Madeira”, Politiken, 6. Januar 2012
“Lig af danske kvinder fundet på Madeira”, Jyllandsposten, 6. Januar 2012

- Uddrag fra Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier, Systime. Overskifterne:
”Nyhedskriterier og vinkling”,
”Nyhedstrekanten”
”Avisjournalistik”,
"Avisens genrer"
"Kommunikationssituationen"


SKRIVEØVELSE:
- Skrivning af nyhedshistorie med fokus på oprettelsen af EPX og nedlægning af HF. Fokus på vinkling og nyhedskriterier + en clickbait overskrift med deiksis (produktion til nettet).

BEGREBER:
Nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, konflikt, identifikation, sensation
Nyhedstrekanten: princippet om faldende vigtighed
Vinkling (herunder når nyhedsformidling bliver partisk)
Kommunikationssituationen: fokus på roller og styrkeforhold
Kriterierne for god børnenyhedsformidling
Lydside og billedside (ved analyse af nyhedsindslag)
Historisk præsens: sprogligt greb i artikler
Avisens genrer (fokus på nyhedsjournalistik og den fortællende nyhedsjournalistik)
Nyhedsjournalistikkens undergenrerne: Nyhedshistorien, reportage
Den fortællende nyhedsjournalistik: New journalism og featuren
Fakta- og fiktionskoder (især i forbindelse med fortællende nyhedsjournalistik)
Fremstillingsformer: scenisk fremstilling (i forbindelse med fortællende nyhedsjournalistik)
Fake News
Click-bait (deiksis)

Procentvis fordeling af fagligt stof: 12,5%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Den iscenesatte virkelighed

Undervisningsbeskrivelse – den iscenesatte virkelighed

I dette forløb dykkede vi ned i dokumentargenren og reality-genren med henblik på at forstå deres grundlæggende formål og kendetegn, og herunder undergenrer (og har talt om, at genrer overlapper). Vi har haft fokus på at træne elevernes kritisk-analytiske blik på tekster, som vi har en tendens til at gå mindre analytisk og kritisk til i vores "hverdag". Mere specifikt trænede vi evnen til at ”gennemskue”, hvordan virkeligheden kan iscenesættes (fokus på tilvalg og fravalg og filmiske virkemidler – autenticitetsmarkører eller fiktionskoder).
Vi så dokumentaren "Blodets bånd" (som værk) og fremlagde analyser med nærlæsning af citater fra dokumentaren. Som fagpakkeprojekt arbejdede eleverne med et afsnit fra ”Luksusfælden” udmundende i både mundtligt og skriftligt produkt.
Som overgang fra arbejdet med dokumentar og reality talte vi om de etiske overvejelser, der kan være ift. deltagelse i både dokumentar og reality.
Særlige fokuspunkter:
Dokumentarfilmens undergenrer
Filmiske virkemidler som fiktionskoder og faktakoder/autenticitetsmarkør
Etiske overvejelser ift. genrens iscenesættelse og sårbare deltagere
Reality, herunder begreberne frontstage, backstage og middlestage

Dokumentarfilm og -klip:
- Blodets bånd (2013), Pernille Bervald, Christian Sønderby Jepsen, dokumentar (1 time og 23 min.) (VÆRK 5)
- Klip fra DR1-dokumentaren ”Svømmestjerner - under overfladen”(2019) (7 min og 35 sek): http://www.fvgh-intra.dk/eksamen/dansk/stx/11-08-2020/
- Små klip fra/trailere for diverse dokumentarfilm, herunder:
"Den hemmelige krig" (2006) af Guldbrandsen
"I skattely" DR1-dokumentar (2013)
"66 scener fra Amerika" (1981) af Jørgen Leth
"Blekingegadebanden" (2009) af Anders Riis-Hansen

Reality:
- ”Sandhedens Time - Cliff Andreasen”: https://www.youtube.com/watch?v=esc29E_jNsE
- Klip fra Paradise Hotel, især sæson 5, afsnit 1, de første 16 minutter, hvor pigerne møder og vælger partnere mellem drengene (der bliver iscenesat via især asynkron lyd)
- ”Vi spiller spillet - realityen der formede dig: Ægte følelser i en konstrueret virkelighed”, 9. feb 2021, Sæson 1, Afsnit 1, DR-program om reality (dobbelt lag/meta: iscenesættelse af iscenesættelsen): https://www.dr.dk/drtv/se/vi-spiller-spillet-_-realityen-der-formede-dig_-aegte-foelelser-i-en-konstrueret-virkelighed_228876
- Luksusfælden, Sæson 6, afsnit 1 om Agnethe og Simon

Baggrundstekster/diskussion om etik:
- TIL BLODETS BÅND:
- ”Trods voldsom barndom: Hele familien mødte op til premiere på Blodets Bånd”, 4. juni 2013, BT.dk: https://www.bt.dk/danmark/trods-voldsom-barndom-hele-familien-moedte-op-til-premiere-paa-blodets-baand?gaa_at=eafs&gaa_n=AVINqTxepbFw3OmTqiEVwWW8vOMssM-uWmbjBYTU0qVZ9V1ymIWRuoeB5tBSVwtJdXI%3D&gaa_ts=6784398a&gaa_sig=PJJZW3E58S5yK0W9BReWyZ-wB39AHVWHS5PzRJ2-afPJ72EP9j9Oo3iMnIG0qbiI9qN4CZT5dZysloVY-wHifA%3D%3D
- ”Blodets Bånd: Her ender festen galt”, TV2nyhederne, 10. okt 2013 af Astrid Søndberg : https://nyheder.tv2.dk/2013-10-10-blodets-baand-her-ender-festen-galt
- ”Instruktør bag Blodets Bånd: Hårdt at se far tage coke med søn”: 3. jun 2013 kl. 12.36 Af Marie Jensen Kristian Eshøj Josefsen: https://nyheder.tv2.dk/2013-06-03-instruktoer-bag-blodets-baand-haardt-at-se-far-tage-coke-med-soen
TIL PARADISE HOTEL:
- ”Det gamle 'Paradise Hotel' er tilbage og slår rekord: – Jeg kan ikke passe på alles grænser, siger chef”, TV2.dk, 15. jan 2025, Af Maja Langberg: https://underholdning.tv2.dk/2025-01-15-det-gamle-paradise-hotel-er-tilbage-og-slaar-rekord-jeg-kan-ikke-passe-paa-alles-graenser-siger-chef?fbclid=IwY2xjawH8c99leHRuA2FlbQIxMAABHfY_6NkCazzSvM3IcJJEn9T4KwGI-iBBfDpaSy1oRKnE7sTRo3bOPdZ0QQ_aem_TaVtpqS36rnAXPQZ51IQWw
- ”Ny sæson af Paradise Hotel vækker harme: 'Nu er det jo en pornofilm'”, bt.dk, af Alexander Søgaard Brisling, 16. jan. 2025: https://www.bt.dk/film-tv-og-streaming/ny-saeson-af-paradise-hotel-vaekker-harme-nu-er-det-jo-en-pornofilm?gaa_at=eafs&gaa_n=AVINqTyolE7bV9i4w0bhRdLtgZX7W0j77cLn_qE_PDcNpisFg0tjz6fiPNBK2cs6BAU%3D&gaa_ts=67910936&gaa_sig=4-TetI6NAl9wbcqi6bHmnpz9eT07D1bJi8FKpcUBr2OEM_3jWs8boir6FJpBfovIa2s8rj2yBhaF9T8Lo4kK0Q%3D%3D
- ”Hun blev kendt som ’Onani-Caroline’. Knap ti år senere forfølger navnet hende stadig”, af Nynne Hein Møller, 10. aug. 2024: https://www.dr.dk/p3/hun-blev-kendt-som-onani-caroline-knap-ti-aar-senere-forfoelger-navnet-hende-stadig
- Paradise Pernille har fået nyt job”, nordjyske.dk, 2. sep. 2024 af Milena Beswick Reppien Kristensen: https://nordjyske.dk/nyheder/aalborg/fra-paradise-til-paragraffer-pernille-har-faaet-nyt-job/5212396

Teoritekster:
- Tekster fra Håndbog til dansk om dokumentargenren og undergenrer (5 sider)
- Analysevejledning til dokumentarfilm, Håndbog til dansk (2 sider)
- Tekster fra Håndbog til dansk om filmiske virkemidler: "Billedbeskæring, perspektiv og kamerabevægelser" + "Klipning" + "Lyd, lys, skygge og farve" (5 sider)
- Tekster fra Håndbog til dansk om fakta og fiktionskoder i dokumentarer (2,5 sider)
Tekst fra Håndbog til dansk om reality: Reality magasin, reality serie, reality show
- Hele siden om reality på faktalink: https://faktalink.dk/emner/realityprogrammer-og-stjerner#dansk-reality-tv

Relevante teoretiske begreber:
- Genretræk i dokumentaren og dens undergenrer
- Fakta- og fiktionskoder i dokumentaren (faktakode = autenticitetsmarkør)
- Objektivitet/subjektivitet i dokumentaren (fravalg og tilvalg)
- Filmiske virkemidler, herunder:
- Lyd, farve, lys/skygge (herunder flere begreber)
- Klipning (herunder flere begreber)
- Billedbeskæring, perspektiv og kamerabevægelser (herunder flere begreber)
- Realitygenrens undergenrer (Håndbog til dansk): Reality magasin, reality serie, reality show
- Realitygenrens undergenrer (faktalink): Socialt eksperimenterede, Docu Soap, Reality-magasin, Forbrugerorienteret reality-tv (fx luksusfælden), Talentshow, Gameshow, Datingshow, Konkurrence.
- Goffmans begreber til reality: Frontstage, backstage (reality)
- Meyrowitzs begreber: deep backstage, middle stage, forward frontstage (reality)

Væsentlige kompetencer:
- At kunne argumentere for genremæssig placering af dokumentarfilm og reality
- At kunne identificere filmiske virkemidler OG analysere hvilken betydning de har for forståelsen af indholdet (i både reality og dokumentarer)
- At kunne identificere den enten implicitte eller eksplicitte påstand i dokumentarfilm
- At perspektivere forskellige værker til hinanden
- At kunne lave mundtlig og skriftlig fremstilling af filmisk analyse og fortolkning

Procentvis fordeling af fagligt stof: 12,5%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Sprog og tilhørsforhold

Undervisningsbeskrivelse – Sprog og tilhørsforhold

Dette forløb havde til formål at træne analyse af litterære tekster (primært lyrik) og gøre eleverne sprogligt bevidste på flere planer – vi undersøgte sproget i teksterne grammatisk, semantisk og stilistisk, men i den grad også i et bredere perspektiv ift. hvad sprog betyder for menneskers tilhørsforhold og identitet. I forløbet var der en bred litteraturhistorisk og genremæssig spredning; Vi undersøgte en folkevise, digte fra romantikken, sangtekster, videoer og digte fra nutiden.
I løbet af forløbet læste eleverne hele Yahya Hassans første digtsamling, og vi inddrog løbende udvalgte digte i undervisningen (se nedenfor hvilke digte vi især arbejdede med).

I løbet af forløbet blev det både klart i hvilke sammenhænge sprog kan betyde noget for folk:
- Når de skal udtrykke sig og overlevere fortællinger mundtligt/skriftligt (folkeviser),
- Når man er presset udefra og har brug for holdepunkt (romantikkens digte),
- Når man er frustreret og vil protestere og ændre verden (Broby-Johansen og Yahya),
- og når man er splittet mellem forskellige nationaliteter/kulturer (nutidige tekster – især med fokus på folk med flere sprog og kulturer i bagagen),
- eller når man finder et sammenhold i sproget (multietnolekt, som fx Gilli er et godt eksempel på).

Vi arbejde overordnet med idéen om, at sproget enten kan inkludere eller ekskludere (og ofte sker begge dele på én gang). Denne idé så vi desuden direkte udtrykt i nogle digte af Glenn Bech.

Teoretiske begreber i fokus:
Semantiske skemaer
Denotation og konnotation
Det lyriske jeg (fortælleren i digte)
Stilleje: høj og lav (formelt sprog og slang)
Idiomer (faste vendinger - der viser at man kender det danske sprog godt)
Folkeviser
Sociolingvistik:  etnolekt, multi-etnolekt, kronolekt, dialekt, sociolekt
Tilhørsforhold: Indgruppe og udgruppe (inkludere/ekskludere)


Tekster:

- Baggrundstekst om semantiske skemaer, denotation og konnotation + sproglige billeder / metaforer, sider fra Håndbog til dansk

Værklæsning:
- Yahya Hassan, YAHYA HASSAN (2013),  Digtsamling (VÆRK 6)
Fokus på digtene: "BARNDOM", ”LANGDIGT” + ”MAKKERPAR” og ”GHETTOGUIDE”
- »Jeg blev træt af at være præmieperkeren«, Interview af Martin Krasnik om Yahya Hassan, Weekendavisen, 8. november 2019.

Semantiske skemaer i fokus:
- Rifbjerg - "Veninderne” (1963), digt (hvordan sproget kan vise manglende eller usundt tilhørsforhold – konnotationerne af ordene i det ene semantiske skema afslører dette).
- ”Det blomstrende Slagsmaal”, digt af Tom Kristensen, fra digtsamlingen Fribytterdrømme (1920)

Sproget anvendt til klassekamp:
- BLOD - ET (U)MORALSK OPRÅB I 1920'ERNES DANMARK, fra Litteratursiden, 30 Jan.19: https://litteratursiden.dk/analyser/blod-et-umoralsk-oprab-i-1920ernes-danmark
- Rudolf Broby-Johansen: "Bordelpige dræber ufødt", "Fødsel" og "Livsløb", (1922)
- Rudolf Broby-Johansen: Uddrag fra forsvarstalen
- ”Klasse handler om sprog” (s. 55) og ”Forskellige sprog giver adgang til forskellige privilegier” (s. 56-57) og ”X” (s. 69), tre digte fra Gleen Bechs manifest/digtsamling ”Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet” (2022)
- ”Epistel 395” (1749), om censur, Af Ludvig Holberg
- ”Braget” (1962) af Peter Seeberg, Uddrag fra bogen Blokland – betonblokkens litteraturhistorie (2024) af Helle Egendal og Jon Helt Haarder, Systime

Sprogets betydning i romantikken - den samlende kraft:
- Baggrundstekst om romantikken, Kilde: Litteraturhistorien – på langs og på tværs. Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen. Systime 2021.
- ”Den grimme Ælling” (1843), eventyr af H.C. Andersen (Fokus på eventyr i romantikken, der blev set som en samlende tekst og en del af vores fælles kulturarv)
- Oehlenschläger ”Der er et yndigt land” 1819 (Fokus på indgruppe og udgruppe - både sprogets rolle nævnt direkte i indholdet, og gennem sproget slår han tilhørsforhold fast ved at udpege det vi er fælles om + det vi ikke er)
- ”Mit Modersmaal” St. St. Blicher (1840) (Romantikken) (undersøgelse af alle sprogets funktioner ifølge Blicher)
- ”Danmarks Trøst” (1820), af N.F.S. Grundtvig (Romantikken) (sproget nævnt direkte og sproget anvendt til at danne tilhørsforhold til Danmark - skaber tydelig indgruppe og udgruppe).
- "Hvor smiler fager den danske kyst" (1925) (der er i romantisk stil, men dog fra 1925 - baseret på en hjemvendt danskers syn på DK), Johannes V. Jensen

Fodboldsange (perspektivering til fædrelandssangene og nationalsangenes funktion):
”Kongen Af Danmark” (2024), af Malte Ebert, med sang af Herrelandsholdet i fodbold
”Re-Sepp-Ten” (1986) Fodboldsang Af Michael Bruun, Jarl Friis-Mikkelsen/H. Bødtcher - Sunget af Dodo Gad og Herrelandsholdet i fodbold

Lyrik og multietnolekt og kodesprog i nyere dansk musik
- "Drøm mig væk" (2022), sangtekst af D1ma
- ”Hvem gemmer sig bag D1mas maske? Her er er alt, vi ved”, artikel, Soundvenue, 15. marts 2023 af Kristian Karl: https://soundvenue.com/musik/2023/03/hvem-gemmer-sig-bad-d1mas-maske-her-er-er-alt-vi-ved-513675
- "Orange" (2023), sangtekst af Tobias Rahim
- "Kodesprog" (2017), sangtekst af Artigardit og Pede B
- "d.a.u.d.a" (2013), sangtekst af Sivas og Gilli
- Splittet til atomer, podcast, ”SIVAS: d.a.u.d.a.”, 18. APR 2023: https://www.dr.dk/lyd/p3/splittet-til-atomer/splittet-til-atomer-2023/splittet-til-atomer-sivas-d-a-u-d-a-13332395508
- Uddrag af Gade/Dansk ordbog, En håndbog i ghettodansk Af Tobias Cadin Borup, Ali Sufi (2014).

Folkeviser: Er sproget for de lærde blot
- Baggrundstekst om folkeviser
- ”Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde?”: https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
- Ebbe Skammelsøn, Folkevise fra middelaleren - nedskrevet senere (fokus på hvordan sprog var knyttet til klasse, skriftsprog og analfabeter, der kunne høre viser i stedet)

Verdenslitteratur i oversættelse: Uddrag fra "Uvidenheden" (2000), roman af Milan Kundera (fransk), kapitel 2 om "Hjemkomst".

Kreativ skrivning – folkevise til nutidigt sprog:
Tekstens sprog er svær for os – det er gammeldags og referencerammen ukendt (trods baggrundstekstens viden) – vi tilhører ikke den oprindelige modtagergruppe
Klassen omskrev nogle strofer til nutidigt ungdomssprog, der vil gøre det nemmere for unge i dag, at forstå, hvad der sker i den middelalderlige folkevise. Brug gerne kodesprog (ord jeres generation bruger, som fx ville ekskludere de fleste over 40 år).

Procentvis fordeling af fagligt stof: 20%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 27,00 moduler
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Kommunikation

Formål:
Dette forløb har fokuseret på at forstå kommunikationen mellem mennesker og ikke mindst blive klogere på, hvordan man selv kommunikerer mest hensigtsmæssigt i hverdagen og professionelle sammenhænge (her lavede eleverne kreativ professionsrettet øvelse). Vi har analyseret kommunikation i både noveller og videoklip fra TV-serien "Klovn" og spillefilmen "Blinkende Lygter" og interview fra den virkelig verden. Vi har talt om både den verbale, ekstraverbale og nonverbale kommunikation.

Begreber (fra Håndbog til Dansk):
1. Kommunikationsmodellen over kommunikationssituationen
2. Turtagning, gambitter og god dialogskik
3. Sproghandlinger
4. Indirekte sproghandlinger
5. Samarbejdsprincippet og det underforståede
6. Høflighedsprincippet
7. Facework og ansigtstruende handlinger
8. Underteksten
9. Transaktionsanalyse

Tekster:
Anne Grethe Bjarup-Riis om Prostitution, Interview i Go’morgen Danmark: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
”Rav” (2018), Bjørn Isak, novelle
”Klovn: To minutters stilhed for Mandela”, uddrag af Klovn-episode: https://www.youtube.com/watch?v=bMr994e-rnA
”Klovn: Casper som grillmester”, uddrag af Klovn-episode: https://www.youtube.com/watch?v=-i0ac6roqLo
”Så stå dog ikke der i regnen” (2012), Anna Grue, novelle
Klip fra "Blinkende Lygter" (2000) - "Splattergevær":
https://www.youtube.com/watch?v=ZmH7UKHwxLQ

Kernestof:
professionsrettede tekster + Undersøge virkelighedsnære problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.

Procentvis fordeling af fagligt stof: 10%
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Eksamenstræning/repetition

Vi laver prøveeksamen til mundtlig eksamen (et spørgsmål i kommunikationsforløbet og i sprog og tilhørsforholdsforløbet), vi repeterer kort forløb fra 1.hf. Derudover træner vi skriftlig eksamen.

Martin A. Hansen, "Roden" (1955) som træningstekst til fiktionsanalyse-forløbet.
Karen Blixen, Uddrag fra "Ringen" (1958) som træningstekst til fiktionsanalyse-forløbet.

Verdenslitteratur i oversættelse: Uddrag fra "Uvidenheden" (2000), roman af Milan Kundera (fransk), kapitel 2 om "Hjemkomst".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer