Frederiksværk Gymnasium og HF
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Frederiksværk Gymnasium og HF
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3a SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Frederiksværk Gymnasium og HF
Fag og niveau
Samfundsfag A
Lærer(e)
Emil Petrov Hansen, Lise Bernsten Høyer
Hold
2023 SA/a (
G1 SA
,
1a SA
,
2a SA
,
3a SA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb: Ligestilling, politik og velfærd
Titel 2
Socialisation i det senmoderne samfund #1
Titel 3
Økonomiske systemer #1
Titel 4
Det Politiske System #1
Titel 5
Socialisation i det senmoderne samfund #2
Titel 6
Det politiske system #2: Amerikansk valg
Titel 7
Økonomiske systemer #2
Titel 8
EU & Integration
Titel 9
International politik #1
Titel 10
Det Politiske System #3: Medier
Titel 11
International politik #2: Dansk udenrigspolitik
Titel 12
Folketingsvalg og eksamen
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb: Ligestilling, politik og velfærd
Formål :
Samfundsfags forskellige dimensioner: sociologi, politik og økonomi introduceres ud fra temaet " Ligestilling".
Herefter gøres nedslag i politik, når vi ser på ideologiske grundholdninger og de politiske partiers placering i dansk politik samt folketingsvalget. Derudover berøres økonomistoffet, idet vi arbejder med velfærdsstaten i dag.
Faglige mål:
-undersøge aktuelle politiske spørgsmål
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og
anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige
sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug
af digitale hjælpemidler
I forløbet læses ca. 34% af pensum
Indhold
Kernestof:
Velkommen til samfundsfag i grundforløbet!
Læs s. 12-15 til "Generelt...." 1. spalte s. 15 i ny grøn bog "Luk samfundet op "
Læs videre om ligestilling i Luk Samfundet Op s. 15-19, til “At de er...” 1.spalte s. 19
Læs om ligestilling mellem kønnene med økonomiske og politologiske briller s. 20-25 til "Feminisme"
Grundforløb - Modul 5 - skriftlig opgave lh.pdf.docx
description
Grupper til beregningsopgave.docx
description
"Luk samfundet op", Brøndum og Banke Hansen, 3.udg. Columbus, 2017; sider: 108-110, 112-121, 201-208
Ideologier og politik
Grupper til diskussionsopgave.docx
description
Supplerende stof:
Grundforløb - Moduel 5 - skriftlige opgave 1 - bilag elever.xlsx
description
Arbejdsspørgsmål til Velfærdstatens udvikling.docx
description
Danske partier og deres fordelingspolitik og værdipolitik opg.docx
description
Diskussionsopgave grundforløb samf.docx
description
Min generation knækker nakken, hvis vi skal bære velfærdsstaten i dens nuværende form _ Information (2).pdf
description
Pelle Dragsted - Privat velfærd er helt fint - så længe det ikke handler om profit.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Socialisation i det senmoderne samfund #1
Formål:
Vi arbejder med identitetsdannelse og socialisering i et historisk og teoretisk perspektiv: Giddens, Goffmans, Ziehes og Ulrich Becks teorier om det senmoderne menneskes livsbetingelser og socialisation bruges til at italesætte og forstå nogle af de fænomener, som omgiver unge i dag. Således ser vi fx. på konsekvenserne af individualisering, aftraditionalisering, refleksivitet, opsplitning af tid og rum, potensering og ontologisering mm.
Slutteligt arbejder vi med Pierre Bourdieus begrebsapparat i forbindelse med social ulighed.
Kernestof i forløbet:
- identitetsdannelse og socialisering
- sociale og kulturelle forskelle
Faglige mål i forløbet:
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernemateriale:
- Brøndum, Peter & Hansen, Thor Banke (2017):
Luk samfundet op
. 3. udg. Columbus. Kapitel 2 og 3.
- Hasselbalch, Morten & Vendelbo, Lene (2021):
Ensomhed og fællesskab
. Columbus. Afsnit 3.5 (Honneth).
Supplerende materiale:
Femina (2023): Artikel om køn og identitet
Altinget (2022): Gymnasierektor om forventninger til drenge
Danmarks Statistik (2019): Var alting bedre i gamle dage?
BUPL (u.å.): Samfundspres og unges trivsel
DR Nyheder (2023): Stress blandt gymnasieelever
Politiken (2022): Kronik om unges trivsel
TrygFonden (2017): Pres og stress – krop, køn og digital adfærd (uddrag)
DR (2017): Prinsesser fra blokken, afsnit 1
Indhold
Kernestof:
Læs hjemme:
figurer Honneth.docx Anerkendelse
Spørgsmål anerkendelse.docx
description
Identitet.docx
description
Axel Honneth om anerkendelse i et fællesskab
Prinsesser fra blokken spørgsmål.docx
description
TitelGamle dage.pdf
Gamle dage (1).pdf
description
Læs hjemme:Social karakter
Giddens Begreber 1.a.pptx
description
Definer begreber af Giddens.docx
description
Hver tredje gymnasieelev føler ofte stress: Det perfekte er blevet normalt
Thomas Ziehe
Massivt samfundspres: Børn og unge får dårligt selvværd, stress og angst
Artikel + figur.docx
description
Erving Goffman
Læg 2 af dine citater fra i går på elevfeedback og skriv hvilket begreb, de kan kobles til.
Hav interviews fra sidst klar
Unge og sociale medier.pdf
description
Beck.docx
description
Vejen frem.docx
description
Hav præsentationer klar fra sidst - vi bruger ~5-10 minutter på at blive klar.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Økonomiske systemer #1
Formål:
Vi ser på sammenhængene i de forskellige sektorer i det økonomiske kredsløb. Vi relaterer til de syv økonomiske mål, der er udgangspunkt for en sund økonomi og undersøger, hvordan man kan styre økonomien ved økonomisk politik (finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik).
Vi arbejder med velfærd og ser på statens, markedets og civilsamfundets forskellige roller i samfundet: staten (politisk styring, skattefinansiering, omfordeling), markedet (udbud og efterspørgsel som bestemmende for pris og produktion) og det civile samfund (frivillighed) Herudover undersøger vi, hvordan forskellige tiltag kan ændre samspillet mellem staten, markedet og det civile samfund (fx brugerbetaling, udlicitering, privatisering) og relaterer til de velfærdsmodeller man har i andre lande. Endelig ser vi på de udfordringer, velfærdsstaten i Danmark står over for i dag.
Kernestof i forløbet:
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomisk styringsinstrumenter
Faglige mål i forløbet:
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Kernemateriale
- Brøndum, Peter & Hansen, Thor Banke (2017):
Luk samfundet op
. 3. udg. Columbus. Kapitel 8 og 9 samt afsnit 4.3 (Bourdieu).
Supplerende materiale
TED-Ed: What causes economic bubbles? (Prateek Singh)
DR: En syg forskel, episode 1
Danmarks Statistik: Et overblik over dansk økonomi
Our World in Data: CO₂ emissions per capita
- Lollike, Lasse Zangenberg; Olsen, Jannick; Rasmussen, Christian Kirkegaard & Schytt-Nielsen, Torben Florup (2011):
En analyse af fattigdommens betydning for “det gode liv” i Danmark
. Roskilde Universitet. (Interviews/uddrag)
Indhold
Kernestof:
Arbejdsspørgsmål til Velfærdstatens udvikling 1a.docx
description
Den danske velfærdsstat
figur behov.xlsx
description
Læs hjemme:
description
Budget eksempel.pdf
description
Opgave udbud og efterspørgsel.docx
description
BNP
Inflation
Arbejdsløshed
Budget
Gæld
Syv fakta om økonomien i Danmark og andre lande under COVID-19
De økonomiske mål.pdf
description
Et overblik over dansk økonomi
Bæredygtighed
Udsving i økonomien.pdf
description
finanspolitik spørgsmål.docx
description
Udfordringer.docx
description
Hav jeres pressemeddelelse fra sidste gang klar
Finanspolitik opgave.docx
description
opgaver konj.pdf
description
Doughnut
Doughnutøkonomi.pdf
description
Hav præsentationer fra i går klar
Læs hjemme: Bourdieu.docx
description
En syg forskel.docx
description
Læs hjemme: sociale klasser.pdf
description
Opgave harpunering.docx
description
Interview rollespil.pdf
description
Interview Eydna.pdf
description
Interview Susan.pdf
description
Vi fortsætter med Bourdieu og sociale klasser fra sidst
Interview - opgave.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Det Politiske System #1
Formål:
Vi beskæftiger os med de politiske ideologier og de politiske partiers relation til disse grundholdninger i Danmark i dag.
Vi ser på forskellige former for demokrati og demokratiopfattelser, samt hvilke muligheder der er for at få indflydelse under forskellige styreformer.
I forbindelse med afvikling af pædagogikum er der til slut i forløbet gjort plads til et kort induktivt baseret projekt, hvor eleverne i grupper vælger nogle politiske sager, som de sætter i relation til selvvalgt teori.
Kernestof i forløbet:
- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
Faglige mål i forløbet:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold.
- demonstrere viden om fagets identitet og metode
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
Kernemateriale
- Brøndum, Peter & Hansen, Thor Banke (2017):
Luk samfundet op
. 3. udg. Columbus. Kapitel 5.
Supplerende materiale
AE: Uligheden forringer livschancerne for børn med ressourcesvage forældre
Altinget: Alex Vanopslagh – Der vil heldigvis altid være ulighed i Danmark
Selvvalgte artikler
Selvvalgt teori
Indhold
Kernestof:
Alex Vanopslagh: Der vil heldigvis altid være ulighed i Danmark
Opgave partianalyse.docx
description
AE: Uligheden forringer livschancerne for børn med ressourcesvage forældre
socialisme vs liberalisme.docx
description
Liberalisme + Socialisme.docx
description
Test: Hvor er dine politiske placering?
Konservatisme opgave.docx
description
Danske partier og deres fordelingspolitik og værdipolitik opg.docx
description
Læs hjemme: Konservatisme.docx
description
Læs hjemme: Værdipolitik.docx
description
Politisk portræt af MBR elev.docx
description
Lav færdig: Opgave fra sidste modul om konservatisme
Lav færdig: Kodning af interviews fra sidste modul
Afsnit
Samf nyheder.pptx
description
Læs hjemme: Molins model.docx
description
Hav jeres artikel + statistik fra sidste time klar. I skal have læst det og være inde i det.
Skabelon notat.pdf
description
Hav fremlæggelser klar :)
Test ideologi.docx
description
Socialliberalisme.pdf
description
Sammensætning.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Socialisation i det senmoderne samfund #2
Formål:
Forløbet bygger videre på Socialisation i det senmoderne samfund #1 ved at koble mere teori på, samt udvide kendskabet til eksisterende teori. Endvidere bruges teorien på forskellige cases - den mest omfangsrige værende tv2-serien
Presset Ungdom
. Afslutningsvis løftes fokus til at forklare sociale systemer med udgangspunkt i aktør- og strukturperspektiver og ganske kort inddrages også en kvantitativ undersøgelse af, hvordan mennesker søger lykke i tilværelsen.
Kernestof i forløbet:
- identitetsdannelse og socialisering
- sociale og kulturelle forskelle
Faglige mål i forløbet:
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernemateriale
- Bjørnstrup, Victor; Matthiesen, Tobias & Skov, Oliver Boserup (2019):
Fri eller fortabt? : en bog om ungdomssociologi
. Kapitel 1, 2, 3 og 4 (Goffman).
- Thorndal, Morten Hansen (2021):
Sociologiens kernestof
. Afsnit 5.4: Når anerkendelsen foregår i hastighed (Hartmut Rosa).
Supplerende materiale
- Børne- og Undervisningsministeriet (2022):
Børn og unge i Danmark – Velfærd og trivsel 2022
(uddrag).
- Kauffeldt, Søren (2024):
Casebogen til samfundsfag
: CASE 8 – Skønhedsoperationer: Når selvbilledet får kniven. Columbus. ISBN 978-87-7970-810-5.
AE: Skoletiden er meget forskellig for børn på tværs af sociale lag
TV2: Presset ungdom
Jeg har 356 studievalgsmuligheder, men mangler den vigtigste
Merete Riisager: Om unges mistrivsel – Det gode og frie liv vokser i faste rammer
Sociolog: I dag er det aldrig samfundets skyld, men dig selv
DR P1: Brinkmanns Briks – Lykken er lunefuld (20. feb 2019)
Indhold
Kernestof:
Statistik 2A.docx
description
afsnit 1.1.docx
description
Spørgsmål 2A 1.1.docx
description
Skoletiden er meget forskellig for børn på tværs af sociale lag
Læs hjemme: 1.3 + 1.4
Børn og unge i Danmark - Velfærd og trivsel 2022.pdf
description
Spørgsmål Giddens Ziehe.docx
description
Mangel på dannelse stresser de unge
Samme lektie som sidst: afsnit 1.3 og 1.4. Sørg for at have noter/beskrivelser af de markerede begreber.
Jeg har 356 studievalgsmuligheder, men mangler den vigtigste.docx
description
Afsnit 2.1
5.4.docx
description
Læs hjemme: 5.4
2a goffman 2.pptx
description
Læs hjemme: 4.3
2a soc8.pptx
description
4.4 - I behøver ikke at læse tekstboksene.
Fremlæggelser
Struktur.docx
description
Læs artiklen hjemme: Merete Riisager om unges mistrivsel.pdf
description
Arbejdselv.docx
description
Læs hjemme: Kapitel 3: Lykke
God formiddag - jeg er desværre stadig syg, så I skal løse denne opgave selv: Arbejdselv 17.09.24.docx
description
Styr på lektien - 3.1.docx
description
Variable.docx
description
Læs hjemme: afsnit 3.1
Sammenhænge lykke.xlsx
description
Rusland Olie og BNP.xlsx
description
Variable mistrivsel.docx
description
Læs hjemme: afsnit 3.2
CASE 8.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Det politiske system #2: Amerikansk valg
Formål:
Forløbet bygger videre på Det politiske system #1, men vender i stedet blikket til de igangværende amerikanske valgkamp. Fokus er i vidt omfang på at anvende parti- og vælgeradfærdsteori til at undersøge aktuelle politiske emner og der afholdes en valgaften på skolen, hvor eleverne følger resultatet live, samtidig med at der afholdes workshops på tværs af fag med det formål at styrke forståelsen af det amerikanske samfund.
Kernemateriale
- Rasmussen, Annegrethe & Brøndum, Peter (2024):
USA's udfordringer
. 4. udg. Columbus. Afsnit 2.5 og 2.6.
- Glenstrup, Jakob & Jensby, Peter Brøndum (2022):
Politikbogen
. 2. udg. Columbus. Kapitel 4, 5 og 6.
Supplerende materiale
Altinget: Grafer der viser hvordan Joe Biden vandt valget i USA
Altinget: Trumps valgløfter
POV International: CNN-interview med Kamala Harris
Politiken: Kløft mellem unge mænd og kvinder
Berlingske: Har Demokraterne forstået Trumps politiske projekt?
DR: Danskerne dumper regeringen
DR: Trump satser på unge mænd i kønsopdelt valg
DR: Mistillid til medier i USA
DR Genstart: USA mod undergangen
The Economist: An alternative look at the Trump–Harris debate, in five charts
YouTube: Electing a US President in Plain English
Indhold
Kernestof:
Her er graferne, der viser, hvordan Joe Biden vandt valget i USA
Trump Harris artikel.pdf
description
Placer vælgergrupperne.pptx
description
De to politiske partiers holdninger og værdier 2.docx
description
De to politiske partiers holdninger og værdier.docx
description
Casestudie - spørgsmål.docx
description
Tjek1.docx
description
Valg USA lektie 1.docx
description
Se hjemme: Electing a US President in Plain English
Præsentationer af svingstater klar - powerpoints sendt til EH.
Harris artikel.pdf
description
Trump artikel.pdf
description
Opgave vælgeradfærd.docx
description
Læs hjemme: Downs teori.docx
description
Opgave Michiganmodellen.docx
description
Trump har skabt det store amerikanske folkeparti.docx
description
Michigan-modellen.docx
description
image.png
Læs hjemme: Hvad vil Trump med magten? Her er de valgløfter, han har givet til USA og verden
Trump Harris
Fake news og propagandaafdelinger: Der er en bekymrende mistillid til journalister i USA
2.6 Polarisering.docx
description
Sammenligningsskema.docx
description
Bilag C1.pdf
description
Bilag C2.pdf
description
Bilag C3.pdf
description
Tre velfærdstatsmodeller.docx
description
Arbejdselv 22.11.24.docx
description
Meningsmåling | Få seneste meningsmåling Danmark | Politik | DR
Danskerne dumper regeringen på 15 ud af 16 områder
Issue voting og retningsmodellen.docx
description
Se lektien under arbejdselv fra i fredags
Eksempel på sammenligning.docx
description
Spørgsmål.docx
description
Opgave notat.docx
description
Kaare Strøms teori opgave.docx
description
Kaare Strøms teori.docx
description
Undersøgelse mænd kvinder stemmeadfærd.docx
description
Politiske skillelinjer.docx
description
Hvordan manifesteres skillelinjerne i det politiske rum.docx
description
Gruppearbejde skillelinjer.docx
description
Lav jeres slides fra sidste modul færdige hjemme
Opgave notat (1).docx
description
Amerikansk valg forløb overblik.docx
description
Politik opsamling.pptx
description
Økonomisk vækst.docx
description
Tjekpålektien økonomisk vækst.docx
description
Data-opgave.docx
description
BNP-vækst
Besvar spørgsmålene om økonomisk vækst fra sidst
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Økonomiske systemer #2
Formål:
Forløbet bygger ovenpå Økonomiske systemer #1 ved at udbygge kendskabet til kendt teori for herved at koble dette til en dybere forståelse for økonomiske styringsinstrumenter og økonomiske skoler. Fokus er i højere grad på at forstå en given økonomis aktuelle tilstand for derved at kunne pege på, (1) hvilke økonomiske tiltag, der er hensigtsmæssige, (2), hvilke økonomiske skoler de forskellige typer politik udspringer af og (3) hvordan målkonflikter og modsatrettede argumenter kan vanskeliggøre økonomisk styring.
Da Trumps toldsatser blev introduceret undervejs i forløbet, er dette også inddraget i relation til merkantilisme og økonomiske mål.
Koblingen til velfærdsstaten er sammenlignet med Økonomiske systemer #1 tonet ned. Hovedfokus i forhold til økonomiske skoler har været at forstå Keynesianisme overfor monetarisme.
Kernestof i forløbet:
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomisk styringsinstrumenter
Faglige mål i forløbet:
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Kernemateriale
Sørensen, Jacob Graves (2021):
Økonomiens kernestof
. Kapitel 2, 4, 6, 11 og 15, samt uddrag fra 3 og 5.
Supplerende materiale
-
DR: Økonomi for dummies, episode 1
- NEWS9 Live (2025):
Trump's Inaugural Address: Tariffs and Taxes on Foreign Countries
. YouTube, 20. januar 2025.
- Christiansen, Rasmus (2025):
Vrede og vidtrækkende konsekvenser: Her er et overblik over Trumps toldsatser
. DR Nyheder, 2. februar 2025.
- DR TV Avisen (2025):
Trump indfører told mod sine tre største handelspartnere
. DR TV.
- TV 2 Nyheder (2025):
Trump varsler snarlig indførsel af told på varer fra EU
. TV 2 Nyheder, 3. februar 2025.
- Eis, Mathias & Heeger, Troels (2025):
Danskernes mentalitet bekymrer Hella Joof: »Vi kunne også bare aftale, at det er gratis at gå i Føtex«
. Berlingske Opinion, 8. februar 2025.
- The Economist (2025):
Tariff uncertainty can be as ruinous as tariffs themselves
. The Economist, 6. februar 2025.
Indhold
Kernestof:
2.4 Ligevægt på betalingsbalancen.docx
description
Høj beskæftigelse og lav arbejdsløshed.docx
description
Ligevægt på betalingsbalancen.docx
description
Læs hjemme: afsnit 2.3-2.5 i Økonomiens Kernestof
2.3 Høj beskæftigelse og lav arbejdsløshed.docx
description
2.5 Lav inflation.docx
description
Lav inflation.docx
description
Tjek på lektien inflation.docx
description
2.6 Balance på statsbudgettet.docx
description
Tjek på lektien balance.docx
description
Læs hjemme: afsnit 2.5+2.6 i Økonomiens Kernestof
IndkomstulighedEt overblik over dansk økonomi
lektien.docx
description
Tjek-på-lektien rimelig+bæredygtig.docx
description
Læs hjemme: 2.7 + 2.8
Lav spørgsmålene om inflation på sidste modul
Opgave konjunkturer.docx
description
Læs hjemme: afsnit 4.1
Tjek-på-lektien fra sidste modul
Opgave konjunkturer.pdf
description
Konjunkturer.docx
description
Multiplikatoreffekten opgave.docx
description
Læs hjemme: 4.2
4.3.docx
description
Læs hjemme: 4.3
Cases konjunkturer.docx
description
6.1 + 6.2
monetarisme liberalisme tjek.docx
description
6.1 6.2.docx
description
Skabelon til præsentation Keynesianisme.docx
description
Skabelon til præsentation Monetarisme.docx
description
Skabelon til præsentation Marxistisk økonomi.docx
description
teorier økonomi.docx
description
6.3, 6.4, 6.5
økonomisk teori noter.docx
description
SRO-guide.pdf
description
6.6.docx
description
Videnskabsteori spørgsmål.docx
description
C2 Biden.pdf
description
C1 Trump.pdf
description
Læs 6.6 hvis ikke du gjorde det i timen og besvar spørgsmålene her.
Lektie økonomiske teorier.docx
description
UK ETA – Apps on Google Play
figur 11.2.docx
description
ETA iOS
11.1 + 11.2
Fællesdel - eksamensopgave 1.pdf
description
tabel 1 - eksamensopgave 1.xlsx
description
tabel 2 - eksamensopgave 1.pdf
description
11.3+11.4+11.5
11.5 velfærdsstatens udfordringer.pdf
description
Excel i samfundsfag
Excel i samfundsfag - Lektion 5: Indekstal
tabel 1.xlsx
description
Tjek-på-lektien 11.5 og lektion 1 fra excel i samfundsfag (sidste modul)
15.1+15.2
Tjek-på-lektien.docx
description
15.1+15.2.docx
description
Afsnit 15.4.docx
description
tjek-på-lektien told.docx
description
15.4
studietursopgave skotland.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
EU & Integration
Indhold
Kernestof:
Factsheet.pdf
description
EU tidslinje
Dit Demokrati | EU’s historie
EU's institutioner
Dit Demokrati | Hvad bestemmer EU?
Dit Demokrati | Hvordan lovgiver EU?
Dit Demokrati | Hvem må være med i EU?
Spørgsmål EU.docx Grupper i Europaparlamentet.pdf Medlemslande EU
Læs s. 2-7
description
Ingen lektier. Vi spiller et rollespil, der varer ca. 80 minutter, så sørg for alt du skal bruge inden (fx vand), da der ikke er nogen pause midtvejs.
Deltag i spillet på dette link
opgave fri bevægelighed.docx
description
De har forladt fædrelandet.docx
description
Fri bevægelighed for EU-borgere
Læs s. 9-11
description
Spørgsmål integrationsteorier.docx
description
Læs afsnit 1+2
description
begreber spil.docx
description
Læs afsnit 3
description
image.png
noteark integrationsteorier.docx
description
EU's udfordringer.docx
description
Læs afsnit 4
description
Europa er truet, og nu har EU-landene givet hinanden fem år til 'markant' oprustning
Synopsis i samfundsfag (1).pptx
description
Synopsis how to.docx
description
Vi begynder arbejdet med årsprøven - overvej om du vil være alene eller i gruppe á max 3
synopsis eksempel.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
International politik #1
Indhold
Kernestof:
csm_1.1_22e6192e96_csm_logo_1957ec42e6_a0d2bc4a7e.jpg
Global Politik s. 10-13
ip1.docx
description
Opgave indekstal.xlsx
description
Excel i samfundsfag - Lektion 5: Indekstal
Spørgsmål 180825.docx
description
Global Politik s. 13-19
Global politik s. 24-28 (kun tekst - ikke tabeller mm.) - vi læser resten af kapitlet i modulet
Lav spørgsmålene fra sidste modul
IP3.pptx
description
image.png
Global Politik 28-35
Verdens stærkeste brands
s. 42-49
Økonomisk magt.xlsx
description
Tabel 1
description
49-55
Spørgsmål 280825.docx
description
how to.docx
description
Opgavebeskrivelse.docx
description
Sådan gør du (fra kapitel 7).docx
description
C1.pdf
description
C2.pdf
description
C3.pdf
description
Kapitel 2.5 om de to hovedteorier
Spørgsmål til Hvor Fredelig Er Verden.docx
description
64-68
3.1.docx
description
Det er nu, Europa skal vise styrke.docx
description
Opgave_151.xlsx
description
Idealisme.docx
description
Realismen.docx
description
For 26 år siden forudså Huntington.docx
description
Krimhalvøen sammensætning.xlsx
description
Kapitel 7.3
csm_2-11_e6f9253696.jpg
huntington.docx
description
Det forvandlede trusselsbillede i Europa.docx (lektien)
description
s. 69-74
Kobling af klima og sikkerhed er rettidig omhu for investeringer i forsvar og sikkerhed
s. 77-85
Bredt sikkerhedsbegreb.docx
description
85-89 (ikke stykket om FN-pagten)
magtbalance og kollektiv sikkerhed.docx image.png
Spørgsmål regional konfliktløsning.docx
description
s. 90-98
regional sikkerhed.docx
description
Globalisering IP lektie.docx
description
Joseph Nye - Global Power Shifts
Statistik globalisering.docx
description
s. 99-104
csm_F3.13_535713714b.jpg
Øvelse globalisering.docx
description
s. 104-111
Thilde har ugens nyhed
lektien globalister.docx
description
Marko har ugens nyhed
s. 111-116
Verdensmål.pptx
description
The-Sustainable-Development-Goals-Report-2024.pdf
description
Tekst-boksen s.114-115 inddrages også
117-120
DRTV - Debatten: Skal Europa være klar til krig?
Sofus har ugens nyhed
120-126
Den globale ulighed.docx
description
Statistik ulighed.docx Verdens ulighed er ... faktisk faldet helt vildt. Men det er ikke bare en jubel-historie.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 22
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Det Politiske System #3: Medier
Indhold
Kernestof:
Spørgsmål kapitel 1.docx
description
Avisforbrug 2012.xlsx
description
Medier og meningsdannelser kapitel 1.docx
description
Danskernes brug af nyhedsmedier 2025 - ONLINE.pdf
description
Spørgsmål til DR.docx
description
Kan danske medier vise virkeligheden i Gaza gennem billeder?
Andrea har ugens nyhed
Danskerne skal til kommunalvalg: Se, hvilke emner vælgerne går mest op i
Læs 2.3-2.5 (vedhæftet)
description
Hvilke funktioner har og bør medierne have i samfundet.docx
description
Fællesdel opgave 1b.docx
description
Tabel 2 demokrati fred.xlsx
description
Vores stemmer analyse
Spørgsmål til artiklen.docx
description
Medierne kan ikke lege gemmeleg.pdf
description
Begreber kapitel 6 SoMe.docx
description
SoMe.docx
description
Andrea: ugens nyhed
undersøgelse 1 (type 2) medier.docx
description
det gode eksempel type 2 undersøgelse.docx
description
Medier - tabel 1.xlsx
description
Medie-begreber.docx
description
Tillid til medier
Et frit folk med en fri presse er det bedste skjold for demokratiet i en tid med kunstig intelligens og misinformation.docx
description
Line har ugens nyhed
Læs hjemme: afsnit 7.1+7.4
description
Læs op på dine noter vedr. vælgeradfærdsteori og vær klar på hvilken type parti Danmarksdemokraterne er.
image.png
Spørgsmål afsnit 8.1.docx
description
Magt - fra politikbogen - læs s.1-4
description
I USA er giftig politisk kommunikation blevet mainstream.docx
description
Magt - fra politikbogen - læs resten (fra s. 5 og frem)
description
Nu ved vi, hvem der sidder i toppen af den danske magtelite..docx
description
Nu ved vi hvem der sidder i toppen af den danske magtelite.pdf
description
Fly i julen.docx
description
sne og stress.docx
description
Juleglæde.docx
description
Juleexcel.xlsx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
International politik #2: Dansk udenrigspolitik
Indhold
Kernestof:
Konstruktivisme.docx (fra IP-bogen). Du kan undlade at læse 4.2 - det læser vi i klassen.
description
Opgave strategier.docx
description
Afsnit 8.1 spørgsmål.docx
description
8.1 danmark som småstat.docx
description
8.1 i Global Politik (læs også tekstboksen)
Kort opgave nyhed Trump.docx
description
Afsnit 8.2 spørgsmål.docx
description
Afsnit 8.2 i Global Politik
afsnit 8.2.docx
description
figur 8.1.docx
description
Udregninger.docx
description
Procentvis andel.xlsx
description
Procentvis vækst.xlsx
description
Indekstal.xlsx
description
Regression.xlsx
description
Spørgsmål til 8.3.docx
description
Læs afsnit 8.3
8.3.docx
description
Diskussionsopgave + besvarelse.docx
description
csm_257_0b55722609.jpg
Spørgsmål Udenrigspolitisk aktivisme.docx
description
8.4 + Danmark bliver en krigsførende nation
8.4.docx
description
Resten af 8.4
image.png
181447_a_a4.mp4
description
Afsnittet FN.docx
description
8.5
8.5.docx
description
Dansk udenrigspolitik.docx
description
UM_Udviklingspolitisk-strategi-2025_online_DK.pdf
description
Ledesætninger skriftlig samfundsfag.docx
description
Husk at skrive til EH vedr. grupper til terminsprøven senest i dag
Terminsprøve samf.pptx
description
Spørgsmål til artiklen EU's kort.docx
description
Hvilke kort har Europa på hånden over for USA.pdf
description
Flertalsbygger
Synopsis marts 26.docx
description
Arb.spsm. kap. 2 Økonomiens kernestof.docx
description
Medbring "Økonomiens Kernestof"
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Folketingsvalg og eksamen
Indhold
Kernestof:
Arb.spsm. kap. 2 Økonomiens kernestof.docx
description
Medbring "Økonomiens Kernestof"
image.png
Flertalsbygger
Robust dansk økonomi i et usikkert globalt landskab
Vær klar på spørgsmålene, vi arbejdede med før ferien.
Spørgsmål til økonomisk politik og konjunkturer.docx
description
Det klassiske konjunkturforløb.docx
description
Økonomisk politik.docx
description
Økonomiske skoler.docx
description
Samf velfærd rep.pptx
description
Bliver mangel på arbejdskraft en kronisk udfordring for Danmark.docx
description
Arbejdsspørgsmål til politik.docx
description
2.6 Polarisering.docx
description
Formel som anvendes til at beregne den statistiske usikkerhed med et konfidensniveau på 95.docx
description
rep politik 2 plus usikkerhed.pptx
description
Seneste måling.xlsx
description
Arbejdsspørgsmål til politik m. figurer.docx
description
sociologi repetition.pptx
description
sociologi begreber.docx
description
Ting, I skal kunne til eksamen.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55835910268", "T": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55835910268", "H": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d55835910268" }