Holdet 3z SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Frederiksværk Gymnasium og HF
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Henrik Friis Madsen
Hold 2023 SA/z (1z SA, 2z SA, 3z SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb samfundsfag
Titel 2 Økonomi og velfærd i Danmark
Titel 3 Socialisering i det senmoderne samfund
Titel 4 Politik og demokrati i Danmark
Titel 5 #Repetitionsforløb Politik
Titel 6 Forløb#1 Politik, vælgeradfærd og pol.skillelinjer
Titel 7 Træningsforløb: Statistisk beregning og hypoteser
Titel 8 Forløb#2 - Socialisering/bandekriminalitet
Titel 9 Forløb#3 EU og miljø-og klimapolitik
Titel 10 Forløb#4 - International Politik 1.forløb
Titel 11 Forløb#5 - Kommunalvalget 2025
Titel 12 Forløb#6 International Politik - 2. forløb
Titel 13 Forløb#7 Dansk og global økonomi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb samfundsfag

Formål :
Samfundsfags forskellige dimensioner: sociologi, politik og økonomi introduceres ud fra temaet " Ligestilling".
Herefter gøres nedslag i politik, når vi ser på ideologiske grundholdninger og de politiske partiers placering i dansk politik samt folketingsvalget. Derudover berøres økonomistoffet, idet vi arbejder med  velfærdsstaten i  dag.

Faglige mål:
-undersøge aktuelle politiske spørgsmål
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og
  anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige
  sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug
   af digitale hjælpemidler
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Økonomi og velfærd i Danmark

Forløbet er inkluderet i Forløb#7 (økonomiforløb) i skoleåret 2025/2026 (3g-forløb)

Forløb der omhandler de samfundsøkonomiske sammenhænge og mål, økonomisk politik, velfærdsstatstyper, udfordringer for den danske velfærdsstat, samt konkurrencestaten.

KERNESTOF:

Økonomi:

- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter.

FAGLIGE MÅL:

- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog


LÆREBOGSMATERIALE:

Brøndum m. fl.: "Luk samfundet op" (Columbus 2019, 3. udgave), kapitel 8 og 9 (heraf er side 201-208 om velfærdsmodeller læst i grundforløbet)

IKKE-LÆREBOGSMATERIALE:

Artikler:

Min generation knækker nakken, hvis vi skal bære velfærdsstaten i dens nuværende form (debatindlæg i Information 25. august 2022, af Christian Holst Vigilius, landsformand for Konservativ Ungdom)
Pelle Dragsted: Privat velfærd er helt fint - så længe det ikke handler om profit (Mandag Morgen 8. april 2019, af Jens Reiermann)




Øvrigt materiale:

filmen "Fra vugge til grav" (30 min.) https://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=serietitel:%20Velf%C3%A6rd%20fra%20vugge%20til%20grav&orderby=title&SearchID=8899c580-f024-44a9-8fb9-b17212ea9920&index=2  

Skriftlige opgaver:

Forløbet indeholdt en mindre skriftlig diskussionsopgave om velfærdsstaten




Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Socialisering i det senmoderne samfund

Forløbet er inkluderet i Forløb#2 "Socialisering i det senmoderne samfund, herunder bandekriminalitet" i skoleåret 2024/2025.

Forløb med fokus på socialisering og identitetsdannelse i det senmoderne samfund.


KERNESTOF:

Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering sociale og kulturelle forskelle.

Metode:
- kvalitativ og kvantitativ metode

FAGLIGE MÅL:

- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer

LÆREBOGSMATERIALE:

Brøndum m. fl.: "Luk samfundet op" (Columbus 2019, 3. udgave) kapitel 2 og kapitel 3

SUPPLERENDE STOF:
- Unges syn på krop og kropsidealer - undersøgelse fra Sex & Samfund 2017
- Samfundsudviklingen fra traditionelt til senmoderne samfund (https://www.youtube.com/watch?v=qUcGdlH6p5A&list=PL6ug3w6vpJB0nVqbQIZeMWpfRJDD-UKRq&index=18)
- Introduktion til det traditionelle og moderne samfund v/Søren Udesen (https://www.youtube.com/watch?v=rIvtdNn3eds&list=PL6ug3w6vpJB0nVqbQIZeMWpfRJDD-UKRq&index=17&t=505s
- Har du styr på dit liv? - kronik af Tem Frank Andersen i Nordjyske Stiftstidende 28/7-2012
- I har selv skabt problemerne - indlæg på Dansk Socialrådgivers hjemmeside af Mads Bilstrup 6/12-2019
- Tabel: Kvinders timeløn i procent af mænds løn (Samfundsstatistik 2021, tabel 6.7)
- Her er den nye klassekamp - S vil indføre nye værktøjer i kampen for ligestilling - debatindlæg i Politiken 18/5-2012 af Pernille Rosenkrantz-Theil m.fl
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Politik og demokrati i Danmark

Forløbet er inkluderet i Forløb#1 "Vælgeradfærd og politiske skillelinjer" i skoleåret 2024/2025

Forløb omhandlende partier og politiske ideologier, værdipolitik og fordelingspolitik, Molins model, ligestilling mellem kønnene, demokratiopfattelser og det politiske system i Danmark

KERNESTOF:

Politik

- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.  


FAGLIGE MÅL:

- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.


LÆREBOGSTOF:

Brøndum m.fl: "Luk samfundet op" (Columbus 3. udgave 2019) kapitel 1, kapitel 5 og kapitel 6 (heraf er kapitel 1 læst i grundforløbet)

IKKE-LÆREBOGSMATERIALE:

Artikler:

Kvinders timeløn i procent af mænds løn i udvalgte brancher (tabel 6.7 i Samfundsstatistik 2021, Columbus 2021)
Her er den nye klassekamp (debatindlæg i Politiken 18. maj 2012, af Pernille Rosenkantz-Theill m.fl.)
Socialdemokratisk koldbøtte: Nu er geografisk skævhed i skattelettelser ikke længere et problem (dr.dk 12. november 2023, af Mette Pabst m.fl.)
"Nu klapper S og V til Lars Løkke i udlændingepolitikken"
(Dagbladet Køge 20.april 2024, af Thomas Larsen, politisk kommentator)

Øvrigt materiale:

Figur: Borgerinddragelse i kommunalpolitik (Kilde: Ulrik Kjær og Demokratikommissionen)
Undervisningsvideoer fra Folketingets hjemmeside om demokrati, det politiske system samt om EU
Oversigt over EU´s institutioner
Koordinatsystem over danske politiske partiers værdi-og fordelingspolitik
Figurer over de politiske partiers mandat-og stemmefordeling i Folketinget efter valget i 2022.
Video om demokratiteori (https://www.youtube.com/watch?v=GZNH24c7Wiw&ab_channel=SGSamf)


Skriftlige opgaver:

Forløbet indeholdt en mindre skriftlige opgave i statistisk beregning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Forløb#1 Politik, vælgeradfærd og pol.skillelinjer

Forløb om politik med fokus på vælgeradfærd, politiske skillelinjer og populisme.
Forløbet inkluderer desuden mini-forløb om det amerikanske valg (6 moduler), samt mini-forløb om Den Grønne Trepart (3 moduler).
Forløbet inkluderer desuden 1g-forløbet "Politik og demokrati i Danmark"

Faglige mål:

- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernestof:
- Politiske skillelinjer og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark
- Demokratiopfattelser
- Statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed

Lærebogsstof:

Brøndum m.fl: "Luk samfundet op" (Columbus 3. udgave 2019) kapitel 1, kapitel 5 og kapitel 6 (heraf er kapitel 1 læst i grundforløbet)
Blinkenberg m.fl. ”Samfundsfag til HF” (Systime Ibog) - kap. 15.2 Det liberale demokrati
Branner: ”Demokrati i krise” (Systime ibog) - kap. 8.1 Det ændrede partimønster og nye skillelinjer
Brøndum m.fl.: ”Politikbogen" (forlaget Columbus, ibog, 2. udgave 2022) - kap. 3.2 Hvad er en politisk skillelinje? - 9.2 Hvori består forskellen mellem konkurrence- og deltagelsesdemokrati? - 9.3 Hvad er det deliberative demokrati?
Nedergaard: "Politik, økonomi og samfund" (Systime 2017, ibog) - kap. 5.5 Den amerikanske præsident, 5.6 Kongressen, 5.7 De føderale domstole
Boserup Skov m.fl.: ”Samf på B” (Columbus 2022, 3. udgave, ibog) - kap. 6.3
Goul Andersen m.fl. PolitikNU (Systime Ibog 2019) - uddrag af kap. 9 (afsnittene Issue voting: Stemme ud fra holdninger samt Stemme ud fra partiernes kompetence)
Goul Andersen m.fl: ”PolitikNU” (Columbus 2012) - Uddrag af kap 6 (afsnittet om egotropisk og sociotropisk vælgeradfærd)
Fischer-Nielsen: "Vælgeradfærd og statistik" (Columbus 2021) - kap. 11: Statistisk usikkerhed
Grundloven med forklaringer (E-publikation fra Folketinget, februar 2022)

Ikke-lærebogsmateriale:

Artikler:

Artikler om vælgeradfærd og politiske skillelinjer i Danmark:
Han har undersøgt, hvordan arbejdervælgerne vender Socialdemokratiet ryggen – her forklarer han hvorfor - artikel i Berlingske Tidende 30. april 2024 af Sidsel Lyhne Jensen
Piketty - Venstrefløjen har vundet de højtuddannede – og tabt de fattige - artikel i Information 14. april 2018 af Rune Lykkeberg
Fremtidens værdikamp handler om land mod by (uddrag) - artikel i tidsskriftet Kommunen.dk 16. august 2024 af Emil Staulund Larsen
Betonarbejderen i Struer vil have velfærd. Den københavnske akademiker insisterer på klima - debatindlæg i Politiken 7. november 2020 af Per Michael Jespersen m.fl. fra cemtrum-venstre-tænketanken CEVEA


Artikler om valg i USA:
It’s His First Vote for President - artikel i New York Times 24. oktober 2024 af Jack Healey og Robert Gebeloff
USA-korrespondenten fik et chok, da han bevægede sig udenfor 'reservatet' i Washington - artikel på Dr.dk 14. oktober 2024 af Marie Serup Skotte
Morgenpost fra USA: Hård tone fra første taler ved Trumps rally - artikel på Dr.dk 28. oktober 2024 af Malthe Sommerand

Artikler om Den Grønne Trepart:
OVERBLIK Her er hovedpointerne i den grønne trepartsaftale - artikel på Dr.dk 18. november 2024 af Silas Bay Nielsen



Statistik:
Tabeller og figurer fra Delopgave A i Studentereksamensopgave 31. maj 2021:
- Tabel 1 - Andelen af amerikanske vælgere, som stemmer republikansk eller demokratisk, fordelt på køn, race/etnicitet, uddannelse, alder og bopæl. 2019. Procent.  
- Tabel 2 - Den amerikanske vælgerbefolkning, fordelt på race/etnicitet. 2000-2018
- Figur 1 - Republikanske og demokratiske vælgeres holdning til, om udvalgte emner udgør et alvorligt problem for USA. 2019. Procent.
- Figur 2 - Republikanske og demokratiske vælgeres holdning til, hvor mange gode ideer det andet politiske parti har. 2016 og 2019. Procent.
- Figur 3 - Republikanske og demokratiske vælgeres holdning til det amerikanske demokrati. 2018 og 2020. Procent.
Tabel - Partiernes stemmeandel. Folketingsvalget 2022 og meningsmåling december 2023. Procent (Kilde: Statistikbanken 2022)
Tabel - Andelen af 25-64-årige med videregående uddannelse og tilslutning til Danmarksdemokraterne i udvalgte kommuner. 2022. (Kilder: Indenrigsministeriets kommunale nøgletal. Statistikbanken 2023)
Tabel - Danskernes holdning til, om grøn omstilling er en forudsætning for vækst og velfærd,
fordelt på partivalg og alder. 2020. Procent. (Kilde: Den grønne tænketank Concito. Klimabarometeret 2020)

Øvrigt materiale:
Enhedslistens hjemmeside - eksempel på venstreorienteret populisme
Dansk Folkepartis hjemmeside - eksempel på højreorienteret populisme
Uddrag af Samfundsfag.dk om USA´s politiske system (https://samfundsfag.dk/begreber/politik/andre-landes-politiske-systemer/usa-politiske-system-i/)
DR TV Explainer - derfor har Højesteret i USA så meget magt (https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-derfor-har-hoejesteret-i-usa-saa-meget-magt_211957)
DR TV Explainer - Sådan fungerer USA´s valgmandssystem (https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/explainer-saadan-fungerer-usas-valgmandssystem)
DR TV Explainer - Derfor kan man blive USA's præsident uden flertallet af alle stemmerne (https://www.dr.dk/drtv/episode/explainer_-derfor-kan-man-blive-usas-praesident-uden-flertallet-af-alle-stemmerne_211947)
Grøn Trepart - tekst fra Ministeriet for Landbrug, Fødevarer og Fiskeris hjemmeside om den grønne trepartsaftale (https://fvm.dk/arbejdsomraader/landbrug/groen-trepart)
Fakta - Hvad er trepartsforhandlinger - faktaark fra Beskæftigelsesministeriet



Andre aktiviteter:
USA-valgaften på gymnasiet med faglige oplæg ved lærerne





















Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hypotese-opgave 3 05-09-2024
Arbejdsspørgsmål til artikel 20-09-2024
Skr. opgave - gruppeopgave 23-10-2024
Arbejdsspørgsmål til politiske skillelinjer 14-11-2024
Genaflevering af "Vælgeradfærd i USA" 18-11-2024
Del-aflevering af mini-opgave 11-12-2024
Skriftlig mini-opgave 2z SA december 2024 16-12-2024
Omfang Estimeret: 34,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Forløb#2 - Socialisering/bandekriminalitet

Forløb #2: Socialisering i det senmoderne samfund, herunder Bandekriminalitet
Forløb der inkluderer:
- 1g-forløbet "Socialisering i det senmoderne samfund"
- Tværfagligt forløb (op til SRO-skrivning) med Engelsk A (½ klasse) og Mat A (½ klasse) om årsager til bandekriminalitet, samt diskussion af virkningen af forskellige typer af straf, med inddragelse af de politiske ideologier.

Lærebogsstof:

Brøndum m. fl.: "Luk samfundet op" (Columbus 2019, 3. udgave) side 15-26 (om ligestilling, læst i grundforløbet i 1g), kapitel 2 og kapitel 3
Boserup Skov m.fl.: "Fra drengestreger til bandekrig" (Systime 2018) kap. 3, 4, 7 og 8
Uddrag af kap. 10 i Hedegaard Jensen: Samfundsfag B (Systime 2019) - "Retspolitik"

Supplerende materiale:

- "Rocker- og bandesituationen i Danmark" - NSK (National enhed for Særlig Kriminalitet) 2024 - Nøgletal ved udgangen af juni 2024
- "Bandernes magt" afsnit 2 (afsnit af dokumentarserie, 29 minutter, DR 2019, red. Lisbeth Langwadt - https://mitcfu.dk/materialeinfo.aspx? mode=2&page=8&pageSize=6&search=bander&fromdate=635845248000000000&tvdato=250124&orderby=title&SearchID=3873847b-e2a6-493f-9f7d-d85bc3f85e7c&index=6)
- "Ny viden om effekten af straf og resocialisering" - Onsdag 29. april 2015 (Kilde: www.justitsministeriet.dk; https://www.justitsministeriet.dk/nyt-og-presse/pressemeddelelser/2015/ny-viden-om-effekten-af-straf-og-resocialisering)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#3 EU og miljø-og klimapolitik

Inkl. studietur.

Lærebogsstof:
"EU på kryds og tværs" (Folketingets EU-oplysning) - hele bogen
"Interessegrupper og lobbyisme" (Afsnit af Hassing Nielsen m.fl: EU på vej (Systime ibog 2023 - https://europapaavej.systime.dk/?id=102#c278)
"Teorier om europæisk integration" (Uddrag af Lars Frederiksen: ”EU´s udfordringer” (Føderalisme, Neo-fuktionalisme og Liberal Intergovernmentalisme - Systime ibog 2020) samt Hans Branner: ”Det politiske Europa” (Marxistisk integrationsteori - Systime ibog 2019)
"Flere EU-integrationsteorier" (Multi-level governance og Differentieret integration)


Øvrigt materiale:

"Nye CSRD-justeringer: EU vil lette rapporteringsbyrden for virksomheder" (artikel fra revisionsfirmaet Grant Thorntons hjemmeside - https://www.grantthornton.dk/nyhederogpublikationer/nyheder/nyheder-2025/Nye_CSRD_justeringer_EU_vil_lette_rapporteringsbyrden_for_virksomheder/)

"CSRD - hvad betyder direktivet og hvem er omfattet?" (artikel fra Dansk Industris hjemmeside - https://www.danskindustri.dk/vi-radgiver-dig/virksomhedsregler-og-varktojer/esg/lovkrav/direktiv-om-baredygtighedsrapportering-csrd/)

"EU - lobbyisternes paradis" - artikel i Arbejderen 7. maj 2019

"Ny måling: Danskerne ser gerne en udvidelse af EU, men vil ikke betale ekstra for den" (Artikel fra Tænketanken Europa 29. april 2024 - https://thinkeuropa.dk/meningsmaaling/2024-04-ny-maaling-danskerne-ser-gerne-en-udvidelse-af-eu-men-vil-ikke-betale-ekstra)

"EP-kandidaterne mener: Hvad betyder en udvidelse for EU?" (artikel på Dansk Institut for Partier og Demokrati 25. marts 2024 - https://dipd.dk/nyheder-viden/ep-kandidaterne-mener-hvad-betyder-udvidelse-eu)

Uddrag fra henholdsvis EU-kommissionen, EU-parlamentets og CINEA´s hjemmesider om den europæiske grønne pagt (The European Green Deal):

EU-kommissionen:
https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/priorities-2019-2024/european-green-deal_da
https://commission.europa.eu/publications/delivering-european-green-deal_da


Uddrag fra henholdsvis EU-kommissionen, EU-parlamentets, Rådets (Ministerrådet) og EU-domstolens hjemmesider om EU generelt:

EU-kommissionen:
https://commission.europa.eu/about_da

EU-parlamentet:
https://www.europarl.europa.eu/meps/da/home

Rådet:
https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/institutions-and-bodies/search-all-eu-institutions-and-bodies/council-european-union_da

https://www.consilium.europa.eu/da/council-eu/decision-making/ordinary-legislative-procedure/


Om Corporate Sustainability Reporting (fra Kommissionens hjemmeside):
https://finance.ec.europa.eu/capital-markets-union-and-financial-markets/company-reporting-and-auditing/company-reporting/corporate-sustainability-reporting_en

Om den europæiske grønne pagt - fra Rådet for Grøn Omstillings hjemmeside (NGO/CSO):
https://rgo.dk/et-groent-eu/den-groenne-pagt/

Miljø-og Ligestillingsministeriet - om cirkulær økonomi:
https://mst.dk/erhverv/groen-produktion-og-affald/affald-og-genanvendelse/cirkulaer-oekonomi-og-ressourceeffektivitet

EEB (European Environmental Bureau) - oplægsholder Eva Bille på studietur i Bruxelles (på hotellet):
https://eeb.org/









Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#4 - International Politik 1.forløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 Forløb#6 International Politik - 2. forløb

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#7 Dansk og global økonomi

Forløb med fokus på dansk og international økonomi.
Forløbet inkluderer 1g-forløbet "Økonomi og velfærdsstat i Danmark".

Faglige mål:

- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi

Kernestof:

- politiske ideologier
- velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markedsmekanismen og politisk påvirkning heraf
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring nationalt, regionalt og globalt.
- kvalitativ og kvantitativ metode
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.

Lærebogsstof:

Brøndum m. fl.: "Luk samfundet op" (Columbus 2019, 3. udgave), kapitel 8 og 9 (LÆST I 1G I FORLØB #1)
Graves Sørensen: "Økonomiens kernestof" (forlaget Columbus 2023) - kap 2 (økonomiske mål), kap. 3 (øk.kredsløb, øk. systemer, forsyningsbalancen), kap. 4 (konjunktursvingninger), kap. 5 (markedsmekanismen), kap. 6 (Makroøkonomiske teorier), kap. 7 (vækst, kritik af BNP), s. 105-116 (uddrag af kap. 8 om arbejdsløshed og arbejdsmarkedspolitik), s. 120-128 (uddrag af kap. 9 om finanspolitik), s. 134 samt 136-138 (skattetryk, progressiv beskatning, moms og punktafgifter), s. 149-154 (uddrag af kap. 11 om velfærdsstatens udfordringer), 159-165 (uddrag af kap. 12 om pengepolitik), kap. 13 (bæredygtig vækst), kap. 14 (betalingsbalance, udenrigshandel og konkurrenceevnepolitik), s. 214-228 (uddrag af kap. 15 om teorier om udenrigshandel og protektionisme), side 233-236 (uddrag af kap. 16 om EU´s økonomiske og monetære Union, EU´s indre marked samt konvergenskrav)

Supplerende stof:

Min generation knækker nakken, hvis vi skal bære velfærdsstaten i dens nuværende form (debatindlæg i Information 25. august 2022, af Christian Holst Vigilius, landsformand for Konservativ Ungdom) - LÆST I 1G I FORLØB #1
Pelle Dragsted: Privat velfærd er helt fint - så længe det ikke handler om profit (Mandag Morgen 8. april 2019, af Jens Reiermann) - LÆST I 1G I FORLØB #1
Ole Helmersen: ”Hvis Labour kommer til magten, vil det formentlig kræve to-tre valgperioders stærkt fokus på økonomiske reformer og omstilling, før Storbritannien kommer på rette kurs igen”. Ræson. 1.6.2024. Uddrag.
Ulrik Bie: ”Brexitmareridtet kan knuse Starmers vækstdrømme”. Berlingske. 18.7.2024. Uddrag.
Lars Aagaard: ”Grøn trepart viser vejen til vores klimamål”. Avisen Danmark, 5.7.2024. Uddrag.
Hans Kristian Skibby: ”Hvornår får vi svar på spørgsmålene om CO2-afgiften?” Bornholms Tidende. 8.7.2024. Uddrag.
Dansk økonomi er i topform, men overvismanden frygter, at chokket kan lure forude
Dagbladet Information 17. april 2026, af Louise Schou Drivsholm
Udsigter for dansk og global økonomi - oversigt fra Jyske Bank 26. februar 2026
Samfundsstatistik 2021 - Betalingsbalancens løbende poster 2005-2019
Samfundsstatistik 2025 Tabel 13.4 - Den offentlige sektors omfordelende virksomhed
Film "Fra vugge til grav" (30 min.) https://hval.dk/mitcfu/materialeinfo.aspx?mode=-1&page=1&pageSize=6&search=serietitel:%20Velf%C3%A6rd%20fra%20vugge%20til%20grav&orderby=title&SearchID=8899c580-f024-44a9-8fb9-b17212ea9920&index=2  


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 23,00 moduler
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer