Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
Frederiksværk Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Christel Vincentz Rasmussen, Henrik Friis Madsen
|
Hold
|
2024 sa/y (G4 sa, 1y sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb ligestilling, politik og velfærd
Formål :
Samfundsfags forskellige dimensioner: sociologi, politik og økonomi introduceres ud fra temaet " Ligestilling".
Herefter gøres nedslag i politik, når vi ser på ideologiske grundholdninger og de politiske partiers placering i dansk politik samt folketingsvalget. Derudover berøres økonomistoffet, idet vi arbejder med velfærdsstaten i dag.
Materiale.
Luk samfundet op 3. udgave kapitel 1 Samfundsfag og ligestilling mellem kønnene, side 12-26, kapitel 5 politiske ideologier, side 108-118 og kapitel 9 velfærdsstat eller konkurrencestat, side 201-205
Faglige mål:
anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
behandle problemstillinger i samspil med andre fag
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof:
Politik
politiske partier i Danmark og politiske ideologier
politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Økonomi
velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
Metode
kvantitativ og kvalitativ metode
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ligestilling og statistik
|
16-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#1 Demokrati og medborgerskab i Danmark
Forløbet omhandler politiske ideologier og partier i Danmark, demokratiopfattelser, rettigheder og pligter i et demokrati, samt ligestilling (fra grundforløbet).
Faglige mål:
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Lærebogsstof:
Luk samfundet op kap. 1 (ligestilling), 5 og 6
"EU på kryds og tværs" (2020-udg.) side 8-15, 24-28, 36-37, 90-103 (Om EU´s historie, institutioner og beslutningsproces)
Supplerende stof:
Danske partiers værdi-og fordelingspolitik (figur)
Fordelings-og værdipolitik (video, Morten Munk, https://www.youtube.com/watch?v=UrOxe44TBNI&ab_channel=MortenMunk)
Vigtigste emner for vælgerne 2022 (diagram, Megafon/TV2 13.juli 2022)
Det mener partierne om forskellige emner (https://nyheder.tv2.dk/folketingsvalg/det-mener-partierne?s=eyJzZWxlY3RlZFRvcGljSWQiOjF9)
Intern uro i Socialdemokratiet fortsætter: 'Risikoen for et totalt kollaps stiger markant' (artikel af Anders Byskov Svendsen, dr.dk 4.11.2025)
Resultatet af folketingsvalget 2022 (diagram, https://www.ft.dk/da/aktuelt/nyheder/2022/11/valgresultat-2022)
Hvem stemmer på.....(artikelserie i Altinget, 1 artikel for hvert af de politiske partier)
Repræsentativt demokrati er ikke den bedste styreform (Klumme af byrådsmedlem Steffen Jensen i Midtfyns-Posten 4.12.2020)
Man må aldrig tage et retssamfund for givet (video af Danske Domstole, www.youtube.com/watch?v=nBJXPnbwAEs&ab_channel=DanmarksDomstole)
Øvrige aktiviteter: Rollespil om lovforslag fra regeringen
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Samfundsfaglige begreber i grundforløbet 2024.docx
-
Danske partiers fordelings-og værdipolitik.pdf
-
Læs side 130-135 i "Luk samfundet op", og tag gode noter.
-
Fordelings- og værdipolitik
-
Opgave fordelings-og værdipolitik.docx
-
Vigtigste emner for vælgerne 2022.docx
-
Det mener partierne om forskellige politiske emner
-
Intern uro i Socialdemokratiet fortsætter: 'Risikoen for et totalt kollaps stiger markant'
-
Folketingsvalget 2022 - resultat
-
Danske partiers fordelings-og værdipolitik-1.pdf
-
Læs afsnit 5.3 (side 118-123) i Luk samfundet op, og tag gode noter.
-
Folketingsvalg 2022: Sådan blev resultatet
-
Hvem stemmer på Enhedslisten? Bliv klogere på partiets vælgere
-
Hvem stemmer på Liberal Alliance? Her er partiets typiske vælger
-
Hvem stemmer på SF? Her er partiets kernevælger
-
Hvem stemmer på Radikale? Her er partiets kernevælger
-
Hvem stemmer på Venstre? Bliv klogere på partiets vælgere her
-
Hvem stemmer på Konservative, Liberal Alliance og Alternativet? Kom tættere på deres vælgere
-
Hvem sætter kryds ved Støjberg? Her er den typiske danmarksdemokrat
-
Læs side 118-123 i "Luk samfundet op" (hvis du ikke fik læst det til modulet i fredags). Fokusér på Antony Downs model og Molins model på side 122-123 (da vi gennemgik fordelings-og værdipolitik i fredags).
-
Argumenter for og imod konkurrence-og deltagelsesdemokrati.docx
-
Deltagelses og konkurrencedemokrati
-
Artikel - Repræsentativt demokrati er ikke den bedste styreform.pdf
-
Læs side 125-129 i "Luk samfundet op", og tag gode noter
-
Læs side 135-137 i "Luk samfundet op", og tag gode noter.
-
Lovforslag fra regeringen.docx
-
Læs side 138-142 i "Luk samfundet op", og tag gode noter.
-
EU kort - uddrag af EU på kryds og tværs.pdf
-
EUs institutioner.pdf
-
Over grænsen? - filmpakker og EU-debat
-
Berlin 1945.jpg
-
Budapest 1945.png
-
Hamborg 1945.webp
-
London 1945 - St. Pauls Cathedral uskadt.jpg
-
Milano 1945.jpg
-
Paris 1945.jpg
-
Rotterdam (Holland) 1945.jpg
-
Wien 1945.jpg
-
Man må aldrig tage et retssamfund for givet
-
United Nations | Peace, dignity and equality <BR>on a healthy planet
-
Dit Demokrati | Rettigheder
-
Læs side 142-145 i "Luk samfundet op" og tag gode noter
-
Arbejdsspørgsmål til Luk samfundet op side 142-147.docx
-
Kære 1y. Jeg er desværre syg i dag, så I skal arbejde selv i dette modul.
-
Læs den grønne tekstboks 6.5 side 146-147 i Luk samfundet op om retssystemet, og tag gode noter
-
I dag orienterer jeg jer om samfundsfag på B-niveau.
-
Medbring besvarelsen af de vedhæftede arbejdsspørgsmål, som du lavede i arbejd selv-modulet i onsdags.
-
Ny kinesisk chatbot
-
Medborgerskab og modborgerskab - figur fra Luk samfundet op 2022-udg. (blå).docx
-
Læs side 150 (fra 2. spalte) til 154 (stop når du når til afsnit 6.9 i 1. spalte), og tag gode noter.
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 Økonomi og velfærdsstat i Danmark
Forløbet omhandler samfundsøkonomi og velfærdsmodeller, med fokus på den danske velfærdsstat. De politiske ideologier repeteres og politiske partiers syn på velfærdstaten inddrages.
Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Kernestof:
- politiske ideologier
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter.
Lærebogsstof:
Luk samfundet op (Grøn) side 108-115 (de klassiske politiske ideologier), kap. 8 (stat, marked og civilsamfund, økonomiske mål, økonomiske konjunkturer, økonomisk kredsløb samt finans-, penge-og strukturpolitik), side 200-208 (den danske velfærdsstats historie, samt de 3 velfærdsmodeller)
Luk samfundet op (Ibog, 4.udgave) 9.3. Velfærdsstatens udfordringer, 9.4. Velfærdsstatens interne udfordringer, 9.5: Velfærdsstatens eksterne udfordringer, 9.6: Løsninger: Nedskærings-, udvidelses- og omprioriteringsstrategien
Supplerende stof:
"Kan det danske mirakel fortsætte ind i 2025?" (Analyse af Frederik M. Juel i Berlingske Tidende onsdag den 8. januar 2025)
Aldersfordeling Danmarks befolkning, Samfundsstatistik 2023 tabel 1.1
"Velfærdsstaten" (27. december 2024, Politiken, Læserbrev af Jonas Schmidt, Brobyværk)
"Systemet gør os sløve" (21. december 2024, Jyllands-Posten - Debatindlæg af MARTIN HENRIKSEN, formand for Nye Borgerlige)
Øvrige aktiviteter:
- Gruppearbejde med fremlæggelser om de økonomiske mål og målkonflikter
- Vismandsspillet
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#3 Mistrivsel blandt unge i Danmark
Forløbet er tværdisciplinelt, dog med fokus på sociologi. Det omhandler forskellige mulige forklaringer på unges mistrivsel (Giddens, Beck og Rosa), forskellige politiske partiers syn på løsningsmuligheder, samt de samfundsøkonomiske omkostninger forbundet med øget mistrivsel hos unge.
Faglige mål:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
- undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog.
Kernestof:
- identitetsdannelse og socialisering
- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- økonomiske mål
Lærebogsstof:
Luk samfundet op (Grøn) side 30-36 (socialisering), 67-69 (Anthony Giddens (aftraditionalisering og individualisering)), 77-80 (Ulrich Beck (risikosamfund, valgbiografi, institutionaliseret individualisering).
Uddrag af Boserup m.fl.: "Samf på B" (Systime I-bog) om Hartmut Rosas accelrationsteori
Supplerende stof:
Samfundsstatistik 2023 tabel 7.2, 7.3 og 7.4, figur 7.5 og 7.6
Mistrivslen er rykket ned i børnehaven og vuggestuen (artikel af Pernille Mainz i Politiken 2. marts 2024)
100 børn fortæller (interaktiv artikel på Børns Vilkårs hjemmeside, https://bornsvilkar.dk/100born/)
We Are Living In A Hamster Wheel (video om Hartmut Rosa, Mindhub, https://www.youtube.com/watch?v=8YJKNTIpuPA&ab_channel=MindHub)
Mange af os unge lider under et ideal om at deltage i alt og lykkes med det hele - Kronik af Snorre Hejlskov Larsen, Statskundskabsstuderende, Information 23.05.2025
“Vi skal stoppe med at se almindelige problemer som psykisk lidelse” - uddrag af artikel i Zetland 26. februar 2025 af Nanna Schelde
"Flere unge mistrives – hvad vil politikerne konkret gøre?" - www.tv2.dk 13. okt 2022, af da Marie Lomholt Wismann
Samfundsstatistik 2024 (Columbus): Figur 7.6 Unge uden uddannelse eller beskæftigelse sammenlignet med øvrige unge
"Vores måde at tale om mistrivsel risikerer at skabe en snæver forståelse af normalitet", debatindlæg i Altinget 20. maj 2023 af Noemi Katznelson
"Trivselskommissionen har givet hele debatten om mistrivsel et reality check", debatindlæg af Christian Holst Vigilius, Konservativ Ungdom
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Tabel_7.4 - Trivsel i gymnasiet 2023.xlsx
-
Figur_7.5 - Elever på ungdomsuddannelser opdelt efter trivsel.xlsx
-
Figur_7.6 - Unge uden uddannelse eller beskæftigelse sammenlignet med øvrige unge.xlsx
-
Tabel_7.2 - Psykisk mistrivsel 4.-9. klasse.xlsx
-
Tabel_7.3 - Stress blandt elever i 7.-9. klasse.xlsx
-
Kronik - Det er ikke længere samfundets skyld.pdf
-
(Afsæt ca. 1 time til denne forberedelse:) Læs den vedhæftede kronik, og skriv mindst 8 oplysninger eller pointer ned fra artiklen, som du finder vigtige (og gerne flere).
-
Mistrivslen er rykket ned i børnehaven og vuggestuen.pdf
-
Læs side 30-35 (stop efter halvdelen af første spalte) i "Luk samfundet op" (minus de to bokse på side 32 og 33 om interview-metode), og tag gode noter. Du skal især kunne redegøre for begreberne
-
Læs side 67-69 i Luk samfundet op, og tag gode noter. Du skal især kunne redegøre for følgende begreber, anvendt af sociologen Anthony Giddens:
-
Hartmut Rosa om accelrationssamfundet - fra Samf på B.pdf
-
I dette gennemgår vi desuden Hartmut Rosas teori om accelrationssamfundet
-
100 børn fortæller
-
We Are Living in a Hamster Wheel (Hartmut Rosa and The Social Acceleration)
-
Læs side 77-80 i Luk samfundet op, og tag gode noter. Du skal især kunne redegøre for følgende af sociologen Ulrich Becks begreber:
-
Mange af os unge lider under et ideal om at deltage i alt og lykkes med det hele (uddrag).pdf
-
Vi skal stoppe med at se almindelige problemer som psykisk lidelse (uddrag).pdf
-
Flere unge mistrives - hvad vil politikerne konkret gøre.pdf
-
Læs det vedhæftede dokument om sociologen Hartmut Rosas teori om Accelrationssamfundet, og tag gode noter. Du skal kunne redegøre for følgende begreber i forbindelse med Hartmut Rosas teori:
-
De der har været på tur til Tyskland i sidste uge, skal desuden læse side 67-69 samt side 77-80 i Luk samfundet op, og kunne redegøre for Anthony Giddens´ begreber
-
_Vi skal stoppe med at se almindelige problemer som psykisk lidelse_ (uddrag).pdf
-
Mistrivsel koster samfundet dyrt.pdf
-
Samfundsmæssige omkostninger mistrivsel - uddrag af Risikofaktorer Sygdomsbyrden 2023.pdf
-
I dette modul gennemgår jeg de sociologiske teorier, som vi har lært om i den forløbne uge, med de af jer som har været på tur i Tyskland. Imens skal de øvrige af jer læse de vedhæftede artikler og tabeller, og forberede en kort præsentation af disse
-
Bilag A - Figur_7.6 - Unge uden uddannelse eller beskæftigelse sammenlignet med øvrige unge.xlsx
-
Bilag B - Vores måde at tale om mistrivsel risikerer at skabe en snæver forståelse af normalitet.pdf
-
Bilag C - Reality-tjek af mistrivsel.pdf
-
De af jer der var i Tyskland i sidste uge skal læse det vedhæftede dokument, og tage gode noter. Resten af jer har ikke lektier til i dag.
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63483341685",
"T": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63483341685",
"H": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d63483341685"
}