Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Frederiksværk Gymnasium og HF
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
Lærer(e)
|
Inge Boesen, Peter Ussing, Søren Møller
|
Hold
|
2024 Sa/R/fagpakke2 (Sa/R/fagpakke2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Identitet i det senmoderne samfund
Faglige mål
- sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige virkelighedsnære problemstillinger, herunder professionsrettede problemstillinger
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Kernestof
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering
- social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark.
Metode
- komparativ, kvalitativ og kvantitativ metode
Kernemateriale
"Samf på B" Oliver Boserup Skov, Victor Bjørnstrup, Tobias Matthiesen. Columbus, 2022
Supplerende materiale
Om forløbet
Professionsrettet fagpakkedag med matematik B til København med rundvisning fra Gadens Stemmer, egen udført kvalitativ undersøgelse i Kongens Have, samt matematiske beregninger i forhold til Rosenborg Slot
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Demokrati og valg
Formål
Politologiforløbet belyser forskellige former for demokrati, og hvilke magtressourcer og magtformer, der kan komme i spil i demokratiet.
Forløbet introducerer det politiske system og lovgivningsprocessen og de deltagelsesmuligheder man har som borger i Danmark.
Afslutningsvis undersøges mediernes rolle for meningsdannelsen i de politiske processer.
Kernestof:
Magtbegreber og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene”
Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Fokuspunkter
Demokratiformer: Direkte versus repræsentativt demokrati.
Demokratiopfattelser og magtbegreber.
Folketingets rolle og position – den parlamentariske styringskæde og magtens tredeling
Medierne og politisk meningsdannelse
Samf. på B, I-bog, kapitel 4, Hvem har den politiske magt i Danmark?
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 Politiske ideologier & dansk politik
Faglige mål og kernestof:
Forløbet inddrager de gennemgående metodiske mål. Disciplinært
gælder det målet om kendskab til de politiske ideologier, skillelinjer i dansk politik og partiernes adfærd
Forløbet gennemgår på baggrund af første del af kapitel 5 i Samf. på B de tre klassiske politiske ideologier med afsæt i deres respektive syn på staten, markedets og civilsamfundets rolle.
Ideologiernes nutidige relevans belyses med de politiske partiers idémæssige orientering i dansk politik. Socialliberalismen og ideologiske forgreninger i blå- og rød blok gennemgås.
Partiernes stillingtagen belyses med Molins model som beskrevet i Samf på B kapitel 6. Teorier om ændret vælgeradfærd og vælgersegmenter belyses med inddragelse af empiri om vælgernes foretrukne dagsorden.
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Velfærdsmodeller og EU
Velfærden under pres i EU og den globaliserede økonomi
Velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund.
- Gösta Esping Andersens velfærdsmodeller: Den residuale, den selektive og den universelle velfærdsmodel
- Interne og eksterne klemmer til finansieringen af fremtidens velfærdssamfund.
- EU belyst i et velfærdsperspektiv: Det Indre Marked og social dumping som en udfordring for den danske arbejdsmarkedsmodel.
Grundbog: Samf. på B, kapitel 5, Fremtidens velfærd - hvem skal løse opgaverne? Samt afsnit 4.7 om EU, særligt med vægt på arbejdstagernes frie bevægelighed i EU's Indre Marked.
Folketingets EU-Oplysning (Undervisningsforløb om social dumping) Link: https://www.eu.dk/da/undervisning/ungdomsuddannelser/over_graensen/social-dumping
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 Råd til velfærd? Dansk økonomi
Faglige mål:
Forløbet omfatter de overordnede og metodiske mål i vejledningen. Det faglige kernemål i samfundsøkonomi om at undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Danmark og EU er blevet belyst.
Med afsæt i et problemorienteret perspektiv om der fortsat er råd til velfærden i Danmark har vi gennem forløbet belyst samfundsøkonomiske sammenhæng. Vi har lært om markedsmekanismen og Danmark som en blandingsøkonomi. Eleverne har lært om det økonomiske kredsløb. De samfundsøkonomiske mål er blevet gennemgået som vigtige pejlemærker for en balanceret økonomisk politik. Sidstnævnte er særligt blevet belyst med effekterne af en ekspansiv henholdsvis en en kontraktiv finanspolitik.
Set i lyset af den aktuelle økonomiske situation har vi også belyst hvordan pengepolitik med justeringer af renten påvirker inflationen, og dermed aktivitetsniveauet i økonomien.
Globaliseringens- og EU's betydning for arbejdsmarkedet og konkurrenceevnen i Danmark er gennemgået. Stramnings- og opkvalificeringsstrategien for arbejdsstyrken indenfor rammerne af den Dansk Model er også medtaget.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65223643369",
"T": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65223643369",
"H": "/lectio/60/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d65223643369"
}