Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Odense Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Dorthe Junge Vinsten Madsen, Mette Bjarup Hansen, Mette Lezuik Hansen, Morten Engvad
|
|
Hold
|
2023 id/a (1a id, 2a id, 3a id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kreds- og fællesdans
Faglige mål:
At stifte bekendtskab med grundlæggende mønstre i kreds- og fællesdanse (social danseform =social funktion, kendetegnende for ‘folkedanse’, kredsdans er en af de tidligste danseformer, som vi kender til)
At kunne redegøre kort for folkedansens historie og funktion
At kunne danse i takt til musikken
At kunne give feedback og rette dansens udtryk til
At kunne udføre et antal grundtrin:
- gangtrin
- løbetrin
- chassé
- polkatrin
- hoptrin (som gadedrengehop)
- appel
Danseformationer:
- kredsdans; stor og mindre (f.eks. 3 i den Toppede Høne)
- kæde
- dansefatninger; runddansefatning, enhåndsfatning, krydsfatning.
At kunne skabe egen folkedans ud fra ovenstående fagbegreber
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grundtræning og opvarmning
Forløbet indeholder både en grundtræningsdel og en opvarmningsdel.
Grundtræning - Faglige mål:
Teoretiske færdigheder:
At eleven har en forståelse for, hvilke typer af træning ordet ’grundtræning’ dækker over.
At eleven kan anvende/demonstrere teoretisk viden omkring:
- Kredsløbstræning/ Intervaltræning
- Muskelstyrketræning
- Muskeludholdenhedstræning
At eleven har fået indblik i, hvordan man kan opbygge et fornuftigt grundtræningsprogram, herunder
- Valg af øvelser/muskelgrupper
- Varighed
- Intensitet
(eleverne har ikke selv skullet udarbejde programmer)
Tekniske færdigheder:
Eleven skal kunne udføre et grundtræningsprogram ud fra ovenstående teoretiske viden og med fokus på at eleven formår at udføre øvelserne korrekt. Her er fokus på:
- Effektivitet
- Koordination
- Balance
Have en kondition der muliggør fuld deltagelse i et grundtræningsprogram
Opvarmning - Faglige mål:
Teoretiske færdigheder:
At eleven for en forståelse for, hvorfor det er vigtigt at varmen kroppen op forud for en given aktivitet. Herunder skal eleven demonstrere teoretisk viden omkring:
- De fysiologiske effekter af opvarmning
- De mentale effekter af opvarmning
- Hvordan man bygger et opvarmningsprogram fornuftigt op, herunder
- Progression
- Valg af øvelser/muskelgrupper
Musikforståelse, herunder
- Tempo
- Stemning
- Takter (antal øvelser)
Tekniske færdigheder:
Eleven skal kunne udforme og udføre et opvarmningsprogram ud fra ovenstående teoretiske viden og med fokus på at eleven viser:
- Hensigtsmæssig progression-
- Relevante øvelser (inddragelse af kroppens store muskelgrupper)
- Hensigtsmæssigt musikvalg (passer de valgte øvelser til musikkens tempo og stemning?)
- Klar og tydelig formidling af øvelser
- Udførelse af øvelserne (helkropsøvelser/kropsbevidsthed etc.) – herunder at kunne udføre øvelserne i takt til musikken.
Samarbejdskompetencer:
- Eleven skal kunne diskutere og evaluere eget og andres opvarmningsprogram ud fra ovenstående punkter.
Materiale:
Fra Skandhede, Thomas m.fl.: Yubio C+B (2023)
- Kap. 30: Rytmisk opvarmning s. 1285 og frem.
- Opvarmning og aerob træning s. 71-74.
- Kap. 23: Grundtræning, s. 823-826.
- Smidighedstræning s. 84-86.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldøje og de 4 boldspilsfamilier
Formål:
- Se sammenhænge mellem de kendte boldspil
- Kende til de 4 boldspilfamilier kaosspil, net/væg spil, slagspil og træfspil
- Blive bedre til ballhandling til gavn for alle boldspil(drible, tæmme, gribe aflevere)
Faglige mål:
Du bliver vurderet på:
- At kunne indgå i forskellige former for boldspil, herunder gøre sig spilbar, drible, aflevere/modtage. Overblik på banen.
- Evne til at kunne forklare om de 4 boldspilsfamiliers forskelle og ligheder (Figur 10.1 s. 451 i Yubio)
- Kunne justere forskellige spil mod et givent formål
Materialer:
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026, s. 450-455
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Flagfootball
Forløbets genre og formål:
Flagfootball hører ind under hovedområde a) holdboldspil (indenfor den genre man kalder kaosspil dog med visse afvigelser i forhold til fx ultimate og basketball, da afleveringsmuligheden ophører ved passage af “line of scrimage”). Det vil sige, at du helt overordnet vurderes på, om du er en ’god holdspiller’. Dvs. om du samarbejder og kommunikerer med dine klassekammerater, når fælles opgaver og udfordringer skal løses i læringen og udførelsen af spillet, så du bidrager til at holdets samlede spil bliver bedre.
Faglige mål for forløbet / du bliver vurderet på, hvor god du er til:
- At kaste en amerikansk fodbold så den roterer rigtigt i luften (fokus på: korrekt afvikling af kastet som helhed / grebet på bolden / armens bevægelse fra start til slut / brug af kroppen dvs korrekt vægtoverførsel. (teknisk færdighed)
- At modtage en amerikansk fodbold både stående og i løb (fokus på: at bruge begge arme (skål) ved lave bolde og bruge ’ruder’-formet greb ved høje bolde. (teknisk færdighed)
- At lave og modtage en effektiv ”hand off” (teknisk færdighed)
- At kunne løbe som det kræves i flagfootball - backpadel, løb med cutbevægelser, løb med fokus på om der kommer en aflevering. (teknisk færdighed) – herunder: udføre forskellige løberuter med retnings- og temposkift
- At dække en direkte modspiller og afskære dennes løb (og rive flaget af ham/hende) i en forsvarssituation (mandsopdækning - teknisk færdighed)
- At følge en taktik samt komme med forslag/justeringer i samarbejde med resten af holdet
- At udvise forståelse for bevægelse uden bold og kunne anvende denne forståelse gennem et antal fastlagte løbemønstre / ”plays” (taktisk færdighed)
- At kunne anvende ovenstående til at gøre dig spilbar samt løbe fri af din opdækning
+ Du skal have et grundlæggende kendskab til de vigtigste regler samt de mest brugte udtryk og taktikker
Materialer / teoretisk pensum:
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026, s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Basketball
Basketball er et holdboldspil (indenfor den genre man kalder kaosspil)
Efter basketball-forløbet er det hensigten, at du skal kunne:
Tekniske færdigheder:
- Håndtere, styre og kontrollere bolden; ’ball handling’. Fx udenom forsvarer
- Drible kontrolleret med bolden (stempelbevægelse og ’skål-hånd’) i forskellige løbehastigheder og retningsskift
- Lave jump-stop og 1-2-standsninger
- Aflevere og modtage bolden sikkert; 2-hånds brystaflevering, énhånds push-aflevering, studsaflevering.
- Lave et korrekt lay-up med din bedste hånd
- Foretage stående skud med korrekt teknik og bevidsthed om håndleddets betydning
Taktiske færdigheder:
Angreb:
- Foretage ’cuts’ for at gøre dig fri til at modtage en aflevering
Forsvar:
- Udføre korrekt personligt forsvar (’cylinderprincippet’)
- Bevæge dig med og uden bold; herunder hensigtsmæssige løbemønstre
Samarbejdskompetencer:
- Relationelle færdigheder; kunne målrette aflevering
- Verbal/nonverbal kommunikation
- Indgå konstruktivt i det færdige spil i en kampsituation 3:3.
Teoretisk:
- Forklare hensigten med ovenstående tekniske og taktiske færdigheder
- Beskrive basketballs historie med fokus på hvorfor 3x3 er blevet en af de mest sete OL-discipliner
- Vide og anvende regler i pointafgørende situationer. Med særligt henblik på; skridtregelen, dobbeltdribling, fejlregelen (ingen fysisk kontakt = cylinderprincippet).
Materiale:
- handouts med "vigtige begreber" + "Fokuspunkter i tekniske og taktiske elementer"
- Yubio aps (2023): s. 546-557.
- handouts med de specifikke 3x3 regler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Springgymnastik
FORMÅL
At give eleverne indblik og erfaringer med grundlæggende teknikker for at kunne udføre forskellige gymnastiske øvelser. Nøglebegreberne er kropsspænding, koordination og balance. Vi arbejder med kolbøtter, ruller, flyveruller, håndstand, vejrmøller og forøvelser til salto.
I halvdelen af forløbets moduler står elevgrupper for opvarmningen. Her skal de lave en opvarmning til musik med fokus på helkrops- og deløvelser i takt til musikken.
FAGLIGE MÅL
Kropsspænding -alene og i samarbejde med andre
Forlæns rulle
Flyverulle
Hoved- og håndstand (evt. med støtte)
Vejrmølle
Kip (liggende på måtte, lavt overslag)
Forøvelser til salto (siddende landing på saltoplint)
MATERIALER
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026
Videoer med øvelse og tekst:
Kropsspænding -alene og i samarbejde med andre (øv. 27. A1-6 + 27. D1-9 + 27.D23)
Forlæns rulle (27.B1)
Flyverulle (27.B2)
Hoved- og håndstand (evt. med støtte) (øv. 27.B4-6)
Vejrmølle (27.C1)
Kip (liggende på måtte, lavt overslag) (27.C10-12)
Salto (siddende landing på saltoplint) (27.C4 + 27.C8-9
Teori om fysiske krav til en springgymnast samt indføring i gymnastikkens organisering i Danmark
Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026, s. 1044-1048
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Lindy hop
Faglige mål
Viden:
At eleverne opnår basalt kendskab til swingdansens historiske oprindelse.
At eleverne kan beskrive de særlige karakteristika ved swingdans; mulighed for improvisation og kreativitet i modsætning til fx sportsdans
Færdigheder:
At eleverne kan udføre grundtrin i lindyhop 6-count
-Herunder at inddrage ’bounce’ = den hoppende vertikale bevægelse, som er grundlæggende for al swingdans.
At eleverne kender til og kan vise de forskellige dansefatninger i lindyhop:
o ’open position’
o ’closed position’
At eleverne evner ’at føre og blive ført’ og vigtige fokuspunkter i forbindelse hermed:
o At lead fører med hele kroppen (og ikke kun hænder/arme)
o At follow afventer og mærker efter, så han/hun mest effektivt følger lead.
At eleverne kan udføre udvalgte figurer:
o Follower under armen
o Byt plads/Pass by
o Over åen/Cross the bridge
At eleverne kan udføre et antal jazztrin:
o Skating, Mess around, Tackie Annie, Step-touch, Suzy Q.
Musikalitet
At eleverne kan følge rytmen i musikken – herunder begynde på 1-slaget.
Kompetencer:
At eleverne ud fra ovenstående viden og færdigheder kan danse sammen og lave deres egen showcase (koreograferet dans).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs i Yubio om 'Lindyhops historie', afsnit 36.1. I modulet skal du skal kunne svare på disse spørgsmål:
-
Læs s. 1466-1470 i Yubio-idrætsbogen, som I har downloadet.
-
Big Fine Daddy - PP koreografi.docx.pptx
-
Byd din mor, far, kæreste, veninde, ven etc. op til dans, og brug videoerne til at øve 1) GRUNDTRIN, 2)OVER ÅEN, ) FOLLOWER UNDER ARMEN, 4)PASS BY
-
Her videoer til workshoppen:
-
Du skal øve grundtrinnet og kunne lave det med lukkede øjne og i alle retninger. Brug fx dette nummer:
-
Showcase 2au.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ultimate
Forløbet bygger ovenpå ultimateforløbet, som alle grundforløbsklasser har haft.
Faglige mål
- Beherskelse af baghåndskast til makker 5-10 meter væk med god præcision
- Kendskab til forhåndskast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Kendskab til hammerkast og mulig aflevering til makker 5-10 meter væk
- Gribe disken med pandekagegrebet hvis discen afleveres korrekt
- Gribe disken med pincetgreb hvis afleveringen ligger til det
- Taktisk kendskab til basale regler og ”spirit of the game”
- Taktisk evne til at gøre dig spilbar i de tomme rum
- Du skal vide, hvad det vil sige at være ”handler”
- Du skal kunne pivotere under pres og aflevere til makker
- Du skal kunne udføre et ”cut” under modtagelse af en aflevering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Faglige mål:
At planlægge, gennemføre og evaluere et individuelt træningsprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Moderne dans og performance
Faglige mål, som du bliver bedømt på:
• Din evne til at anvende rytme, udtryk, energi og forskellige bevægelseskvaliteter til
forskelligartet musik
• Din evne til at bruge rummet, arbejde i niveauer, arbejde med tempo, arbejde med relationer og hvordan du formår at veksle mellem forskellige bevægelseskvaliteter.
• Din evne til at arbejde med energi, vægt og flow i frie og koreograferede bevægelser
• Din evne til at arbejde med bevægelse skabt via. kreativ dans og improvisation alene, parvis og i grupper.
• Din evne til at arbejde med kontakt-improvisationsteknikkerne:
· Point of contact
· Counterbalance
· Contrabalance
· Shaping
· Lifting
· Flying
· Bodyimpulse
· Air impulse
• Din evne til at arbejde med 5 grundpositioner fra moderne dans
· X
· T
· Kugle
· Curve
· High arch
• Din evne til i praksis og teori at anvende LABANS BESS-koncept i til at skabe, evaluere og vurdere bevægelser; herunder også en sammenhængende dansekoreografi.
• Din kreative proces; herunder at tage aktivt del i gruppearbejde frem mod det færdige produkt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Padel
Materiale: Videoer.
Greb: https://www.youtube.com/watch?v=0cTlKot64Oo
Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=mx_ZixQr5Ko
Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=ox-XkRynJHs
Serv: https://www.youtube.com/watch?v=B7_YeL4-z0M
Flugtninger: https://www.youtube.com/watch?v=B7_YeL4-z0M
Taktiske færdigheder:
o At eleven kender til padelspillet som et net/vægspil og de karakteristika der forbindes hermed
o At eleven kender til hvornår de forskellige slag skal anvendes
o At eleven kender til reglerne i padel
o At eleven kender til vigtigheden af, at veksle mellem offensiv og defensiv opstilling
Tekniske færdigheder:
o Eleven skal kunne beherske følgende typer af grundslag:
o Serv, hvor der er fokus på:
- at holde rigtig på battet (battet drejet lidt ’udad’)
- at stå med korrekt benstilling (lavt tyngdepunkt, ketsjerbenet i servefeltet)
- Kort underhåndsserv (SKAL)
- Lang serv til hjørnet (KAN)
o Forhånds-baghåndsslag, hvor der er fokus på:
- at stå med siden til den retning bolden skal slås
- at have et rigtigt tilbagesving (bøjet arm, battet mellem hofte og skulder, tilbagesvinget på linje med skulderen)
- at have et rigtigt fremadsving (albuen mod navlen, åbent bat)
- battet føres lige frem, så bolden får en lige bane
- at det er en bevægelse i skulder, knæ og hofte. Ikke i albueleddet.
- korrekt benarbejde
- grebet (fast greb, samme greb i forhånd og baghåndsside)
o Bevægelse på banen, hvor der er fokus på:
- Dække banen sammen med makker
- Ved slag: være opmærksom på at være enten tilbage eller helt fremme ved nettet
o Andre slag (KAN), det kunne fx være:
- Lop
- Flugtninger
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I dag arbejder vi med forhånd og baghånd:
-
Du skal kunne reglerne til i dag: Generelle regler i padel.docx Fokus på disse overordnede spørgsmål:
-
Se teknikvideo til slaget 'lob', som vi skal arbejde med i dag. Du skal kunne huske mindst to vigtige fokuspunkter til slaget.
-
Se videoer af de grundslag, vi har arbejdet med indtil videre. Bemærk hvilke fokuspunkter der er til de enkelte slag. I skal kunne mindst 3 fokuspunkter til hvert af grundslagene forhånd, baghånd, flugtning og lob. Fx for forhånd: 1) skulder mod det
-
Padel - Forhånd teknik
-
Padel - Baghånd teknik
-
Padel - Flugtninger teknik
-
Teknik: Lob
-
I dag spiller vi den store afsluttende turnering, og det er ekstra vigtigt, at I kommer lidt i god tid, så I kan blive skrevet ind i den turneringssoftware, der styrer det hele. Når først jeg trykker på Start, kan der ikke tilføjes flere navne, og så
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670958789",
"T": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670958789",
"H": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670958789"
}