Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Odense Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Martin Høyby Antvorskov
|
|
Hold
|
2023 id/u (1u id, 2u id, 3u id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Kreds- og fællesdans
Faglige mål:
At stifte bekendtskab med grundlæggende mønstre i kreds- og fællesdanse (social danseform =social funktion, kendetegnende for ‘folkedanse’, kredsdans er en af de tidligste danseformer, som vi kender til)
At kunne redegøre kort for folkedansens historie og funktion
At kunne danse i takt til musikken
At kunne give feedback og rette dansens udtryk til
At kunne udføre et antal grundtrin:
- gangtrin
- løbetrin
- chassé
- polka
- hurretrin
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grundtræning og opvarmning
Forløbet indeholder både en grundtræningsdel og en opvarmningsdel.
Grundtræning - Faglige mål:
Teoretiske færdigheder:
At eleven har en forståelse for, hvilke typer af træning ordet ’grundtræning’ dækker over.
At eleven kan anvende/demonstrere teoretisk viden omkring:
- Kredsløbstræning/ Intervaltræning
- Muskelstyrketræning
- Muskeludholdenhedstræning
At eleven har fået indblik i, hvordan man kan opbygge et fornuftigt grundtræningsprogram, herunder
- Valg af øvelser/muskelgrupper
- Varighed
- Intensitet
(eleverne har ikke selv skullet udarbejde programmer)
Tekniske færdigheder:
Eleven skal kunne udføre et grundtræningsprogram ud fra ovenstående teoretiske viden og med fokus på at eleven formår at udføre øvelserne korrekt. Her er fokus på:
- Effektivitet
- Koordination
- Balance
Have en kondition der muliggør fuld deltagelse i et grundtræningsprogram
Opvarmning - Faglige mål:
Teoretiske færdigheder:
At eleven for en forståelse for, hvorfor det er vigtigt at varmen kroppen op forud for en given aktivitet. Herunder skal eleven demonstrere teoretisk viden omkring:
- De fysiologiske effekter af opvarmning
- De mentale effekter af opvarmning
- Hvordan man bygger et opvarmningsprogram fornuftigt op, herunder
- Progression
- Valg af øvelser/muskelgrupper
Musikforståelse, herunder
- Tempo
- Stemning
- Takter (antal øvelser)
Tekniske færdigheder:
Eleven skal kunne udforme og udføre et opvarmningsprogram ud fra ovenstående teoretiske viden og med fokus på at eleven viser:
- Hensigtsmæssig progression-
- Relevante øvelser (inddragelse af kroppens store muskelgrupper)
- Hensigtsmæssigt musikvalg (passer de valgte øvelser til musikkens tempo og stemning?)
- Klar og tydelig formidling af øvelser
- Udførelse af øvelserne (helkropsøvelser/kropsbevidsthed etc.) – herunder at kunne udføre øvelserne i takt til musikken.
Samarbejdskompetencer:
- Eleven skal kunne diskutere og evaluere eget og andres opvarmningsprogram ud fra ovenstående punkter.
Materiale:
Fra Skandhede, Thomas m.fl.: Yubio C+B (2023)
- Kap. 30: Rytmisk opvarmning s. 1285 og frem.
- Opvarmning og aerob træning s. 71-74.
- Kap. 23: Grundtræning, s. 823-826.
- Smidighedstræning s. 84-86.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Boldøje og de fire boldfamilier
Formål:
- Se sammenhænge mellem de kendte boldspil
- Kende til de 4 boldspilfamilier kaosspil, net/væg spil, slagspil og træfspil
- Blive bedre til ballhandling til gavn for alle boldspil(drible, tæmme, gribe aflevere)
Faglige mål:
Du bliver vurderet på:
- At kunne indgå i forskellige former for boldspil, herunder gøre sig spilbar, drible, aflevere/modtage. Overblik på banen.
- Evne til at kunne forklare om de 4 boldspilsfamiliers forskelle og ligheder (Figur 10.1 s. 451 i Yubio)
- Kunne justere forskellige spil mod et givent formål
Materialer:
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026, s. 450-455
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Flagfootball
Forløbets genre og formål:
Flagfootball hører ind under hovedområde a) holdboldspil (indenfor den genre man kalder kaosspil dog med visse afvigelser i forhold til fx ultimate og basketball, da afleveringsmuligheden ophører ved passage af “line of scrimage”). Det vil sige, at du helt overordnet vurderes på, om du er en ’god holdspiller’. Dvs. om du samarbejder og kommunikerer med dine klassekammerater, når fælles opgaver og udfordringer skal løses i læringen og udførelsen af spillet, så du bidrager til at holdets samlede spil bliver bedre.
Faglige mål for forløbet / du bliver vurderet på, hvor god du er til:
- At kaste en amerikansk fodbold så den roterer rigtigt i luften (fokus på: korrekt afvikling af kastet som helhed / grebet på bolden / armens bevægelse fra start til slut / brug af kroppen dvs korrekt vægtoverførsel. (teknisk færdighed)
- At modtage en amerikansk fodbold både stående og i løb (fokus på: at bruge begge arme (skål) ved lave bolde og bruge ’ruder’-formet greb ved høje bolde. (teknisk færdighed)
- At lave og modtage en effektiv ”hand off” (teknisk færdighed)
- At kunne løbe som det kræves i flagfootball - backpadel, løb med cutbevægelser, løb med fokus på om der kommer en aflevering. (teknisk færdighed) – herunder: udføre forskellige løberuter med retnings- og temposkift
- At dække en direkte modspiller og afskære dennes løb (og rive flaget af ham/hende) i en forsvarssituation (mandsopdækning - teknisk færdighed)
- At følge en taktik samt komme med forslag/justeringer i samarbejde med resten af holdet
- At udvise forståelse for bevægelse uden bold og kunne anvende denne forståelse gennem et antal fastlagte løbemønstre / ”plays” (taktisk færdighed)
- At kunne anvende ovenstående til at gøre dig spilbar samt løbe fri af din opdækning
+ Du skal have et grundlæggende kendskab til de vigtigste regler samt de mest brugte udtryk og taktikker
Materialer / teoretisk pensum:
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026, s.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Redskabsgymnastik
FORMÅL
At give eleverne indblik og erfaringer med grundlæggende teknikker for at kunne udføre forskellige gymnastiske øvelser. Nøglebegreberne er kropsspænding, koordination og balance. Vi arbejder med kolbøtter, ruller, flyveruller, håndstand, vejrmøller og salto.
I halvdelen af forløbets moduler står elevgrupper for opvarmningen. Her skal de lave en lille del til musik(gerne sving), samt specifik opvarmning til modulets tema.
FAGLIGE MÅL
Du bliver vurderet på:
Kropsspænding -alene og i samarbejde med andre
Forlæns rulle
Flyverulle
Hoved- og håndstand (evt. med støtte)
Vejrmølle
Kip (liggende på måtte, lavt overslag)
Salto (siddende landing på saltoplint)
MATERIALER
- Skadhede m.fl. 'Yubio idræt C+B' I-bogen, Licensudløb 2026
Videoer med øvelse og tekst:
Kropsspænding -alene og i samarbejde med andre (øv. 27. A1-6 + 27. D1-9 + 27.D23)
Forlæns rulle (27.B1)
Flyverulle (27.B2)
Hoved- og håndstand (evt. med støtte) (øv. 27.B4-6)
Vejrmølle (27.C1)
Kip (liggende på måtte, lavt overslag) (27.C10-12)
Salto (siddende landing på saltoplint) (27.C4 + 27.C8-9
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Basketball
Basketball er et holdboldspil og et såkaldt kaosspil
HVAD SKAL JEG KUNNE EFTER FORLØBET?
- Håndtere, styre og kontrollere bolden; ’ball handling’. Alene og udenom forsvarspiller
- Drible kontrolleret med bolden (stempelbevægelse og ’skål-hånd’) med forskellige hastigheder og retningsskift
- Lave jump-stop og 1-2-standsninger før skud i balance
- Aflevere og modtage bolden sikkert; 2-hånds brystaflevering, énhånds push-aflevering, studsaflevering.
- Lave et korrekt lay-up med din bedste hånd/arm
- Foretage stående skud med korrekt teknik med bevidsthed om håndleddets betydning
- Foretage ’cuts’ for at gøre dig fri til at modtage aflevering
- Udføre korrekt personligt forsvar (’cylinderprincippet’ og mellem angriber og kurv)
- Bevæge dig med og uden bold; herunder hensigtsmæssige løbemønstre
- Verbal/nonverbal kommunikation for at kunne modtage bolden eller ved forsvarspil.
- Indgå konstruktivt i det færdige spil i en kampsituation 3 mod 3.
TEORETISK:
- Forklare hensigten med ovenstående tekniske og taktiske færdigheder
- Beskrive basketballs historie med fokus på hvorfor 3x3 er blevet en af de mest sete OL-discipliner
- Vide og anvende regler i pointafgørende situationer. Med særligt henblik på; skridtregelen, dobbeltdribling, fejlregelen (ingen fysisk kontakt = cylinderprincippet).
MATERIALE:
- handouts med "vigtige begreber" + "Fokuspunkter i tekniske og taktiske elementer"
- Yubio aps (2023): s. 546-557.
- handouts med de specifikke 3x3 regler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Lindyhop
Introduktion:
Lindyhop hører under kategorien 'Musik og bevægelse'. I forløbet introduceres til grundlæggende elementer af swingdansen Lindyhop med henblik på, at eleverne kan danse sammen med skiftende partnere som både follow og lead. Eleverne skal kunne danse med korrekte grundtrin (6-count), udtryk og bounce samt anvendelse af figurer og autentiske jazztrin i både improviserede og koreograferede sekvenser.
Desuden skal eleverne kende til dansens historiske baggrund og kunne sætte dansens udtryk i forhold til denne baggrund.
Faglige mål
Eleverne bliver bedømt på:
- Dansens udtryk, herunder bounce
- 6-count grundtrin (rock step, triple step, triple step)
- Dansefatningerne open position og closed position
- At føre og blive ført, herunder rollerne lead og follow samt anvendelsen af frame
- Figurer: cross the bridge/over åen, follower under armen, pass by, tuck turn
- Autentiske jazztrin: mess around, skating, Tackie Annie, step touch, Suzy Cues, Shouts/opposites
- Aerials: frog jump, A-frame
- Musikalitet: følge takten, starte på 1-slag, anvende musikkens opbygning og eventuelle breaks
Forløbet afsluttes med at eleverne i grupper har producerer og foreviser deres egen showcase (koreografi).
Materialer:
Yubio C+B (2022-2025), kapitel 36 om Lindyhop, s. 1416-1438, 1442-1444.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Lindyhoppens historie - opsamling lektie.pptx
-
Læs i Yubio om 'Lindyhops historie', afsnit 36.1. Du skal kunne svare på disse spørgsmål:
-
Læs s. 1466-1470 i Yubio-idrætsbogen, som I har downloadet.
-
Byd din mor, far, kæreste, veninde, ven etc. op til dans, og brug videoerne til at øve 1) GRUNDTRIN, 2)OVER ÅEN, ) FOLLOWER UNDER ARMEN, 4)PASS BY
-
Du skal øve grundtrinnet og kunne lave det med lukkede øjne og i alle retninger. Brug fx dette nummer:
-
Her videoer til "The workshop":
-
Showcase 2au.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ulimate
Introduktion:
Ultimate tilhører kategorien 'Boldspil'. I forløbet gives en grundlæggende introduktion til væsentlige elementer i ultimate med henblik på, at eleverne skal kunne indgå fornuftigt i kampsituationer på både mindre og større hold.
Faglige mål:
Tekniske færdigheder, som du bliver bedømt på:
- Baghåndskast, med fokus på korrekt greb, benstilling og vægtoverførsel, armbevægelse samt håndledssvirp. Skal kunne beherskes med god præcision til makker 5-10 meter væk.
- Forhåndskast med kontrol samt kendskab til hammerkast. Fokus på korrekt greb, benstilling og vægtoverførsel, armbevægelse samt håndledssvirp. Skal kunne udføres kontrolleret til makker ca.10 meter væk.
- Gribninger ved passende brug af pandekagegreb og pincetgreb, både stående og i løb.
- Pivotering til brug ved aflevering under pres
- Cut med tydeligt skift af både retning og tempo
Taktiske færdigheder:
- Personligt forsvar under hensyntagen til de basale regler for forsvar
- Kunne gør sig spilbar ved anvendelse af passende løbemønstre, herunder især cut
- Forståelse for ideen i princippet (vertical) stack og kunne udfylde en rolle i en stack
- Evne til at indgå konstruktivt i spillet
Kendskab til spillets ide og regler:
Eleverne skal opnå kendskab til de basale regler for ultimate, herunder regler for afleveringer, sammenspil og scoring samt opdækning.
Der er særligt forkus på fairplay og konsekvenserne af ”Spirit of the Game”.
Materialer:
Yubio Idræt C+B (2024), side 663-668 + 690-692
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Træningsprojekt
Forløbets overordnede formål:
At eleverne lærer at planlægge, gennemføre og evaluere et individuelt træningsprojekt
Faglige mål for forløbet / du bliver vurderet på, hvor god du er til:
-Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde
-Udføre øvelser med udstyr på en teknisk korrekt måde
-Forstå principperne forskellig WODs – herunder kende til variationsmuligheder
- At gennemføre WODs fysisk og teknisk
-Evaluere din træning på baggrund af simpel træningslære samt start- og sluttestresultater
-Forklare sammenhængende og fagligt om din træning og dine resultater i en videopræsentation
-At redegøre og argumentere for projektets opbygning mht. træningsplanlægning
-At tage initiativ til frivillig træning undervejs i projektet
-At forbedre dine fysiske præstationer gennem forløbet
-At koble træningsteori og praktisk formåen
-Materialer/teoretisk pensum
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Padel
-Forløbets genre og formål:
Idrætsdisciplinen Padel er i kategorien 'Klassiske og nye idrætter'. I padelforløbet gives en introduktion til væsentlige elementer og færdigheder i padel med henblik på at eleverne skal kunne indgå fornuftigt i kampsituationer med fokus på double.
-Faglige mål for forløbet / du bliver vurderet på, hvor god du er til:
• Udgangsposition (lavt tyngdepunkt, battet pegende fremad) og greb (continental grip).
• Positionering og bevægelse/benarbejde i forhold til bolden, så bold-træf sker skråt foran kroppen og slaget udføres med siden til slagretningen.
• Forhånd - med lavt tyngdepunkt og åbne op så siden til, ret strakt arm, spændt håndled, føre slaget igennem (så der sluttes i ”elefanten”).
• Baghånd - med lavt tyngdepunkt og åbne op så siden til, ret strakt arm, spændt håndled, føre slag igennem, modsat arm hjælper til med balance (så der sluttes i ”sommerfuglen”).
• Serv - underhåndsserv fra bag baglinje med siden til, så bolden lander i diagonalt servefelt.
• Lob - hvor bolden med siden til skovles nedefra og højt op i luften til landing mellem baglinje og glas.
• Flugtninger - fremme ved nettet, højere udgangsposition, der trædes frem på modsat fod, bold rammes med vinklet bat.
Taktiske færdigheder:
• Kendskab til de forskellige slag og hvornår slagene typisk finder anvendelse.
• At dække banen som par ved at bevæge sig som en enhed (”elastikken”).
- At indgå godt i spillet til fordel for din medspiller
• At kunne veksle mellem offensiv og defensiv opstilling - og at dette sker sammen som par. (Enten er man ret langt fremme eller også ret langt tilbage. Ikke en mellemting).
Derudover skal eleverne opnå kendskab til de vigtigste regler i padel, især regler for hvornår bolden er vundet, hvornår bolden er ude og regler for serv.
-Materialer/teoretisk pensum/videoer:
• Regler: https://www.youtube.com/watch?v=7fc8o-PQd70
• Greb: https://www.youtube.com/watch?v=0cTlKot64Oo&list=PL1YW6SXYGBuv7lW1wunoyMqLqbnLCsKtb&index=14
• Serv: https://www.youtube.com/watch?v=0nBtsMWcxLY
• Serv regler: https://www.youtube.com/watch?v=RDcjt49kuxQ
• Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=mx_ZixQr5Ko
• Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=ox-XkRynJHs
• Flugtning: https://www.youtube.com/watch?v=B7_YeL4-z0M
• Forhåndsflugtning: https://www.youtube.com/watch?v=gEZesyPtV-w
• Baghåndsflugtning: https://www.youtube.com/watch?v=PY--fbTmXyw
• Basispositioner på banen: https://www.youtube.com/watch?v=17DC_atNmkQ
• Bevægelse på banen som par: https://www.youtube.com/watch?v=wvRtIkBzbGM
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Moderne dans og performance
Faglige mål, som du bliver bedømt på:
• Din evne til at anvende rytme, udtryk, energi og forskellige bevægelseskvaliteter til
forskelligartet musik
• Din evne til at bruge rummet, arbejde i niveauer, arbejde med tempo, arbejde med relationer og hvordan du formår at veksle mellem forskellige bevægelseskvaliteter.
• Din evne til at arbejde med energi, vægt og flow i frie og koreograferede bevægelser
• Din evne til at arbejde med bevægelse skabt via. kreativ dans og improvisation alene, parvis og i grupper.
• Din evne til at arbejde med kontakt-improvisationsteknikkerne:
· Point of contact
· Counterbalance
· Contrabalance
· Shaping
· Lifting
· Flying
· Bodyimpulse
· Air impulse
• Din evne til at arbejde med 5 grundpositioner fra moderne dans
· X, T, Kugle, Curve, High arch
• Din evne til i praksis og teori at anvende LABANS BESS-koncept i til at skabe, evaluere og vurdere bevægelser; herunder også en sammenhængende dansekoreografi.
• Din kreative proces; herunder at tage aktivt del i gruppearbejde frem mod det færdige produkt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Forløb#11
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670964651",
"T": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670964651",
"H": "/lectio/600/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58670964651"
}