Holdet 2g ke1 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Odense Katedralskole
Fag og niveau Kemi C
Lærer(e) Sanne Sander Rasmussen Borst
Hold 2025 keC1 (2g ke1)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1. Grundstofferne og bæredygtighed
Titel 2 2. Vandkvalitet
Titel 3 3. Fedtstoffer
Titel 4 4. Alkohol
Titel 5 5. Syrer og baser i hverdagen
Titel 6 6. Metaller og redoxreaktioner
Titel 7 7. Repetition og eksamensforberedelse
Titel 8 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1. Grundstofferne og bæredygtighed

I forløbet gives en grundlæggende introduktion til atomets opbygning, grundstofferne, Det periodiske system, Ædelgasreglen, tilstandsformer, kemisk notation og reaktionsskemaet.

Bæredygtighed i forhold til brugen af grundstoffer, som en begrænset ressource har været et fokuspunkt i forløbet.

Eksperimentelt arbejde:
-Flammefarver (journal)

Materialer:
Grundstoffer og bæredygtighed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 2. Vandkvalitet

Vand er livsvigtig for liv. Hvad er vand og hvordan kan vi bestemme, hvad der er god vandkvalitet og hvad der ikke er god vandkvalitet?

Faglige mål
- anvende fagbegreber, fagsprog og metoder til at beskrive simple kemiske problemstillinger
- gennemføre enkle kemiske beregninger
- anvende fagets viden og metoder til at undersøge og beskrive enkle problemstillinger med kemisk indhold fra hverdagen eller den aktuelle debat og eventuelt til at udvikle og vurdere løsninger

Indhold
Det periodiske system
Atomets opbygning
Ioner og molekyler
Ionforbindelser
Navngivning af ionforbindelser og molekyler
Kovalente bindinger
Elektronegativitet og polaritet.
Opløselighed
Fældningsreaktioner
Vandkvalitet af drikkevand


Eksperimentelt arbejde
Bundfældning af salte
Ioner i vandhanevand.
Hvilken type stof - ionforbindelse eller ej?

Materialer
Mygind et al Basiskemi C s. 7-47 og s. 82-95
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal 1 Øv2 17-09-2025
Journal 2 video 02-11-2025
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3. Fedtstoffer

Med afsæt i carbonforbindelsers opbygning, navngivning og egenskaber, ser vi på fedtstoffers kemiske opbygning og egenskaber.
I forløbet er der arbejdet med alkaner, alkener, fedtsyrer og triglycerider.
Forbrændingsreaktioner
Polaritet og blandbarhed (repetition)
Tilstandsformer.

Eleverne har lavet et feltarbejder, hvor de observeret forskellige typer af fedtstoffer i et supermarked og undersøgt mulige sammenhænge mellem animalsk/vegetabilsk, mættet/umættet fedt og deres tilstandsformer ved stuetemperatur.

Eksperimentelt arbejde

  Ekstraktion af fedt i chips (soxhlet) (rapport)
  Den mest umættede olie (journal)


Evaluering: mundtlig

Udover de angivne sider i basiskemi C er s. 201-205 i Kend Kemien 1, 1. udgave også læst (udleveret som pdf).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Formidling
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 4 4. Alkohol

Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne lærer om organisk kemi, herunder hydroxygruppen som funktionel gruppe inden for den organiske kemi. For at forstå alkoholernes funktion fremstilles ethanol ved forsøget Gæring af alkohol og alkoholen separeres fra vandet ved forsøget Destillation af alkohol, hvorefter alkoholprocenten bestemmes.

Indhold:
- simple organiske molekylers opbygning, navngivning, egenskaber og anvendelse
- simple kvalitative og kvantitative eksperimentelle metoder, herunder separation og vejeanalyse
- stofmængdeberegninger i relation til reaktionsskemaer.


Eksperimentelt arbejde:
           - Gæring af alkohol
           - Destillation af alkohol

   
Evaluering:
Feedback på skriftlige produkter, opgaveregning samt løbende evaluering af laboratoriearbejde. Anonym skriftlig undervisningsevaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5. Syrer og baser i hverdagen

Forløbet introducerer til grundlæggende syre-basekemi med perspektivering til hverdagens syrer og baser.

Indhold:
- Mængdeberegning, herunder indførelse af formel og aktuel stofmængdekoncentration.
-definition af syrer, baser og syre-basereaktioner.
-Stærke og svage syrer og baser er nævnt.
- pH-begrebet og beregning af pH for opløsninger af stærke syrer og baser.
- pH-indikator og ækvivalenspunkt er indført
- Koloritmetrisk syre-basetitrering som kvantitativ metode.

Laboratorieøvelser:
1) Fremstilling af salmiak (videojournal)
2) Hvilken syre hvilken base? (journal)
3) Titrering af eddikesyre i lagereddike (Journal afleveret i grupper)


Evaluering:
Løbende samtaler på klassen samt afleveringer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 6. Metaller og redoxreaktioner

Forløbet introducerer kort til redoxreaktioner med afsæt i forskellige metallers reaktioner.

Indhold:
- Definition af reduktion, oxidation og redoxreaktion.
- Spændingsrækken indføres herunder hydrogens placering.
- Forbrændingsreaktionen indføres som redoxreaktion
- Beregningsskemaet repeteres

Laboratorieøvelser:
1) Redoxreaktioner med magnesium (egen journal)


Evaluering:
Samtaler på klassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning


Titel 8 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer