Holdet 2022 GL/n - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2023/24
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Grønlandsk A
Lærer(e) Najaaraq Mathiassen
Hold 2022 GL/n (1n GL, 2n GL)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Meeraaneq/barndom
Titel 2 Juullisiutit/julesalmer
Titel 3 Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie
Titel 4 Tusagassiuutit/nyhedsmedier
Titel 5 Filmit pisimasulersaarutit/dokumentarfilm
Titel 6 Naatsukullaliat - forløb om noveller
Titel 7 Homo Sapienne - forløb m/roman
Titel 8 Filmit pisimasulersaarutit - dokumentarfilm
Titel 9 Juullimut tunngasut - tekster om jul
Titel 10 Takisuulialerineq - romanforløb
Titel 11 Oqaluttuatoqqat - myter & sagn
Titel 12 Oqalugiaatit - forløb om taler
Titel 13 Uteqqiineq - repetition + intro til digte

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Meeraaneq/barndom

Forløb om barndom/meeraaneq pillugu sammisaqarneq

Forløbet handler om præsentation af de klassiske begreber indenfor litteraturen med relevans for Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvordan arbejder man med de forskellige analysemetoder i det grønlandske fag? Hvordan er de forskellige tekster opbygget og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og udviklingen i Grønlands historie?
Kan de tekster, vi taler om relateres til Danmark og verdenen? Evt. til danskfaget? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor tekstanalyse, som kan udvikles yderligere senere hen - med emnet barndom som base

Indhold:
Grønlandske tekster, digte, noveller og roman(er)

Materiale:
Digte:
"Meeqqat Ukiuannut tunngatillugu saqqummersitaq" (Henriksen, Mads) (1979)
"Angajoqqaat" (Prussic, 2003)
Taallanik misissueqqissaarneq (dokument til analyse)

Noveller:
Steenholdt, Sørine: "Zombieland" (2015) - noveller fra bogen

Romaner:
Vebæk, Mâliâraq: "Bussimi naapinneq" (1981)
Vebæk, Mâliâraq: "Ukiut trettenit qaangiummata" (1992)

Begrebskort

Metoder:
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Skrive dagbog om egen barndom

Evaluering:
Eleverne evaluerer på forløbene inde i forløbet løbende - hvordan er det at analysere digte, noveller og roman(er)? Eleverne evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 40 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Juullisiutit/julesalmer

Grønlandske julesalmer analyseres
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie

Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over det grønlandske sprog. Dette for at danne et indtryk af den sproglige udvikling i Grønland - og for at danne en forståelse af, hvordan sproget har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved det grønlandske sprog? Hvilke systemer anvendes der i analyser af sproget? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk sprog. At vise, hvad grønlandsk sprog kan og fordre elevernes evne til at diskutere sproglige virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem det grønlandske og det danske sprog.

Indhold:
Grammatik
Analysetekster/bøger til analyse
Opgaver
Forberedelse til oplæg på Gilbjergskolen (og fortælle om bl.a. det grønlandske sprog)

Materiale:
"Oqaatsinik sammisaqarta: Ilinniarnertuunngorniarfinni oqaasilerissutissiaq" (Eva Møller Thomassen, 2010)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tusagassiuutit/nyhedsmedier

Tusagassiuutit/nyhedsformidling

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over nyhedsformidlingen i Grønland. Dette for at danne et indtryk af udviklingen i Grønland ift. medier - og for at danne en forståelse af, hvordan medierne har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved de grønlandske medier? Kan vi reflektere over forskellen på grønlandske og danske medier? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk nyhedsformidling. At vise, hvad grønlandske medier kan og fordre elevernes evne til at diskutere journalistiske virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem de grønlandske og de danske former for nyhedsformidling

Indhold:
Nyhedsartikler
Bøger/dokumenter til analyse af medier

Materiale:
"Aviisitigut nutaarsiassat"
Grønlandske avisartikler fra eksempelvis sermitsiaq.ag
TV-nyheder: "Qanorooq" (KNR.gl)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Filmit pisimasulersaarutit/dokumentarfilm

Filmit pisimasulersaarutit/filmanalyse

Forløbet handler om præsentation af en af de klassiske dokumentarfilm i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad er gode billeder? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske dokumentarfilm? Hvordan er forskellige film udformet og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de film, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor filmanalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen

Indhold:
Grønlandske dokumentarfilm
Analysemetoder

Materiale:
"Da myndighederne sagde stop" (Kirkeby, Per & Aqqaluk Lynge, 1972)
"Inuk Woman City Blues" (Laila Hansen, 2002)
"Sumé - Lyden af en revolution" (Inuk Silis Høegh, 2014)
"Filminik misissueqqissaarnermut atugassaq" (dokument til analyse af dokumentarfilm)

Metode:
Næranalyse af udvalgte dokumentarfilm
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på dokumentarfilm med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Naatsukullaliat - forløb om noveller

Naatsukullaliat/noveller

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over noveller fra Grønland. Dette for at danne et indtryk af den litterære udvikling i Grønland kontra verdenen - og for at danne en forståelse af, hvordan litteraturen har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvilke noveller er bl.a. lavet i Grønland? Hvilke virkemidler anvendes der? Hvad kan disse noveller ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandske noveller. At vise, hvad grønlandske noveller kan og fordre elevernes evne til at diskutere både litterære virkemidler, men også indhold

Indhold:
Noveller
Analysetekster/bøger til analyse

Materiale:
"Aamma uagut taamaappugut?" (Moses Olsen, 1970)
"Inuusuttoq" (Kristian Olsen, 1979)
"Aamma sooq kalaaleq" (Mâliârak Vebæk, 1989)
"San Francisco" (Niviaq Korneliussen, 2013)
"Airbus" (Niviaq Korneliussen, 2017)
"Sorsunnersuaq inuuninnik aalassatsitsisoq" (Eva Møller Thomassen)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 2" (Bæk, Jan & Thomassen, Eva Møller, 2013)
"Naatsukullaliaq Maj 2021" (dokument)

Metode:
Læse hjemmefra
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Homo Sapienne - forløb m/roman

Takisuulialerineq/romanlæsning

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske romaner i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler romanen om? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske romaner? Hvordan er bogen opbygget og hvordan kan man reflektere over den ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan den bog, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor romananalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen samt præsentere en af de mest klassiske bøger fra Grønland skrevet af en kvindelig romanforfatter fra Grønland

Indhold:
"Homo Sapienne" (Niviaq Korneliussen, 2014) (bog)

Materiale:
"Homo Sapienne" (Niviaq Korneliussen, 2014) (bog)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 1" (Bæk, Jan & Eva Møller Thomassen, 2012)
"Naatsukullaliaq Maj 2021" (dokument)

Metode:
Næranalyse af roman
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på roman med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 110 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Filmit pisimasulersaarutit - dokumentarfilm

Filmit pisimasulersaarutit/filmanalyse

Forløbet handler om præsentation af en af de klassiske dokumentarfilm i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad er gode billeder? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske dokumentarfilm? Hvordan er forskellige film udformet og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de film, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor filmanalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen.

Indhold:
Grønlandske dokumentarfilm
Analysemetoder

Materiale:
"Eskimo diva" (Lene Stæhr, 2015)
"De Unge Grønlændere" (DR, 2018)
"Kampen om Grønland" (Kenneth Sorento, 2020)
"Filminik misissueqqissaarnermut atugassaq" (dokument til analyse af dokumentarfilm)

Metode:
Næranalyse af udvalgte dokumentarfilm
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på dokumentarfilm med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 30 sider (filmene er ikke medregnet i omfanget)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Takisuulialerineq - romanforløb

Takisuulialerineq/romanlæsning

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske romaner i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler romanen om? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske romaner? Hvordan er bogen opbygget og hvordan kan man reflektere over den ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan den bog, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor romananalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen samt præsentere en af de mest klassiske bøger fra Grønland skrevet af en romanforfatter fra Grønland

Indhold:
"Ersinngitsup piumasaa" (Hans Lynge, 1938)

Materiale:
"Ersinngitsup piumasaa" (Hans Lynge, 1938)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 1" (Bæk, Jan & Eva Møller Thomassen, 2012)

Metode:
Næranalyse af roman
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på roman med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 90 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Oqaluttuatoqqat - myter & sagn

Intro til myter & sagn/Oqaluttuatoqqanut ilisarititsineq

Myter, sagn og eventyr undersøges, analyseres og debatteres i forløbet.

Formål:
Målet er et større kendskab til myter, sagn og eventyr fra Grønland og Danmark. Der øves i at anvende redskaber til analyse af ovenstående på grønlandsk.

Indhold:
Myter, sagn og eventyr

Materiale:
"Sineriammiut oqaluttuaat" (Kalaallisut Hans Anthon Lynge, 1999)
"Sassuma arnaa" (dokument)
"Manguaraq" m.fl. (dokument)
"Oqaluttuaq Nakasunnaq" (dokument)
"Kaassassuk" m.fl. (dokumenter)
"Ulaajummik" (dokument)
"Alummiu..." (dokument)
"Unnuariannguaq" (dokument)
"Oqaluttuatoqqat" (dokument)

Metode:
Højtlæsning
Gruppearbejde
Arbejde selv
Debatter
Fremlæggelser

Evaluering:
Eleverne evaluerer forløbet
Emnet evalueres løbende

Omfang af læst materiale: Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Oqalugiaatit - forløb om taler

Oqalugiaatit/taler

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske taler fra Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler talerne om? Og hvilke virkemidler anvendes der? Hvordan er talerne opbygget og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de taler, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske taler fra Grønland samt reflektere over indholdet ift. Grønland og de debatter, der verserer omkring Grønland i denne tid

Omfang af læst materiale: Ca. 30 sider
Indhold:
Læse/høre taler
Analyse af taler

Materiale:
"Ilinniarnertuunngortunut oqalugiaat" (Margit Motzfeldt, 2005)
"Kuupik Kleistip oqalugiaataa" (Kuupik Kleist, 2009)
"Niviaq Korneliussenip oqalugiaataa" (Niviaq Korneliussen, 2021)
"Oqalugiaatinik misissueqqissaarneq" (dokument til analysemetoder af taler)

Metode:
Næranalyse af taler
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på talerne med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Uteqqiineq - repetition + intro til digte

Omfang af læst materiale: Ca. 5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer