Holdet 3n GL (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Grønlandsk A
Lærer(e) Najaaraq Mathiassen
Hold 2023 GL/n (1n GL, 2n GL)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Meeraaneq - forløb om barndom
Titel 2 Tusagassiuutit - forløb om nyhedsmedier
Titel 3 Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie
Titel 4 Oqaluttuatoqqat/myter & sagn
Titel 5 Filmit pisimasulersaarutit/dokumentarfilm
Titel 6 Naatsukullalerineq - novelleforløb
Titel 7 Uteqqiineq - repetition
Titel 8 Takisuulialerineq/roman
Titel 9 Oqalugiaatit/taler
Titel 10 Piff. atuartitsineq
Titel 11 Piffissalersuineq
Titel 12 Tusagassiuutit
Titel 13 Filmit pisimasulersaarutit
Titel 14 Taallat
Titel 15 Atuakkialerineq/roman
Titel 16 Allattariarsorneq - skriftlighed
Titel 17 Oqaasilerineq - sprogforløb/afslutning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Meeraaneq - forløb om barndom

Meeraaneq - forløb om barndom

Forløbet handler om præsentation af de klassiske begreber indenfor litteraturen med relevans for Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvordan arbejder man med de forskellige analysemetoder i det grønlandske fag? Hvordan er de forskellige tekster opbygget og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og udviklingen i Grønlands historie?
Kan de tekster, vi taler om relateres til Danmark og verdenen? Evt. til danskfaget? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor tekstanalyser, som kan udvikles yderligere senere hen - med emnet barndom som base

Indhold:
Grønlandske tekster, digte, noveller og roman

Materiale:

Thomassen, Eva Møller: "Kalaallit atuakkiaat 24-t" (2015)

Digte:
"Meeqqat Ukiuannut tunngatillugu saqqummersitaq" (Henriksen, Mads) (1979)
"Angajoqqaat" (Prussic, 2003)
Taallanik misissueqqissaarneq (dokument til analyse)

Noveller:
Berthelsen, Kelly: "Feeriapiingit" (2001)
Steenholdt, Sørine: "Zombieland" (2015) - noveller fra bogen

Romaner:
Vebæk, Mâliâraq: "Bussimi naapinneq" (1981)
Vebæk, Mâliâraq: "Ukiut trettenit qaangiummata" (1992) (uddrag)

Metoder:
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Skrive dagbog om egen barndom

Evaluering:
Eleverne evaluerer på forløbene inde i forløbet løbende - hvordan er det at analysere digte, noveller og roman(er)? Eleverne evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 200 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tusagassiuutit - forløb om nyhedsmedier

Tusagassiuutit/nyhedsmedier

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over nyhedsformidlingen i Grønland. Dette for at danne et indtryk af udviklingen i Grønland ift. medier - og for at danne en forståelse af, hvordan medierne har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved de grønlandske medier? Kan vi reflektere over forskellen på grønlandske og danske medier? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk nyhedsformidling. At vise, hvad grønlandske medier kan og fordre elevernes evne til at diskutere journalistiske virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem de grønlandske og de danske former for nyhedsformidling

Indhold:
Nyhedsartikler
Bøger/dokumenter til analyse af medier

Materiale:
"Aviisitigut nutaarsiassat" (dokument)
Grønlandske avisartikler fra eksempelvis sermitsiaq.ag og knr.gl
TV-nyheder: "Qanorooq" (KNR.gl)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie

Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over det grønlandske sprog. Dette for at danne et indtryk af den sproglige udvikling i Grønland - og for at danne en forståelse af, hvordan sproget har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved det grønlandske sprog? Hvilke systemer anvendes der i analyser af sproget? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk sprog. At vise, hvad grønlandsk sprog kan og fordre elevernes evne til at diskutere sproglige virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem det grønlandske og det danske sprog.

Indhold:
Grammatik
Analysetekster/bøger til analyse
Opgaver

Materiale:
"Oqaatsinik sammisaqarta: ilinniarnertuunngorniarfinni oqaasilerissutissiaq" (Eva Møller Thomassen, 2010)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Oqaluttuatoqqat/myter & sagn

Intro til myter & sagn/Oqaluttuatoqqanut ilisarititsineq

Myter, sagn og eventyr undersøges, analyseres og debatteres i forløbet.

Formål:
Målet er et større kendskab til myter, sagn og eventyr fra Grønland og Danmark. Der øves i at anvende redskaber til analyse af ovenstående på grønlandsk.

Indhold (imarisaa):
Myter, sagn og eventyr

Materiale (atortut):
"Sineriammiut oqaluttuaat" (Kalaallisut Hans Anthon Lynge, 1999)
"Sassuma arnaa" (dokument)
"Manguaraq" m.fl. (dokument)
"Oqaluttuatoqqat" (dokument)

Metode:
Højtlæsning
Gruppearbejde
Arbejde selv
Debatter
Fremlæggelser

Evaluering:
Eleverne evaluerer forløbet
Emnet evalueres løbende

Omfang af læst materiale: Ca. 30 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Filmit pisimasulersaarutit/dokumentarfilm

Filmit pisimasulersaarutit/filmanalyse

Forløbet handler om præsentation af en af de klassiske dokumentarfilm i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad er gode billeder? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske dokumentarfilm? Hvordan er forskellige film udformet og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de film, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor filmanalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen.

Indhold:
Grønlandske dokumentarfilm
Analysemetoder

Materiale:
"Da myndighederne sagde stop" (Kirkeby, Per & Aqqaluk Lynge, 1972)
"Inuk Woman City Blues" (Laila Hansen, 2002)
"Sumé - Lyden af en revolution" (Inuk Silis Høegh, 2014)
"Eskimo diva" (Lene Stæhr, 2015)
"Kampen om Grønland" (Kenneth Sorento, 2020)
"Filminik misissueqqissaarnermut atugassaq" (dokument til analyse af dokumentarfilm)

Metode:
Næranalyse af udvalgte dokumentarfilm
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på dokumentarfilm med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 30 sider (filmene er ikke medregnet i omfanget)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Naatsukullalerineq - novelleforløb

Naatsukullaliat/noveller

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over noveller fra Grønland. Dette for at danne et indtryk af den litterære udvikling i Grønland kontra verdenen - og for at danne en forståelse af, hvordan litteraturen har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvilke noveller er bl.a. lavet i Grønland? Hvilke virkemidler anvendes der? Hvad kan disse noveller ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandske noveller. At vise, hvad grønlandske noveller kan og fordre elevernes evne til at diskutere både litterære virkemidler, men også indhold

Indhold:
Noveller
Analysetekster/bøger til analyse

Materiale:
"Aamma sooq kalaaleq" (Mâliârak Vebæk, 1989)
"San Francisco" (Niviaq Korneliussen, 2013)
"Homo Sapienne" (Niviaq Korneliussen, 2014)
"Zombiet Nunaat" (udvalgte noveller) (Sørine Steenholdt, 2015)
"Airbus" (Niviaq Korneliussen, 2017)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 2" (Bæk, Jan & Thomassen, Eva Møller, 2013)
"Naatsukullaliaq Maj 2021" (dokument)

Metode:
Læse hjemmefra
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 115 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Uteqqiineq - repetition

Omfang af læst materiale: Ca. 5 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Takisuulialerineq/roman

Takisuulialerineq/romanlæsning

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske romaner i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler romanen om? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske romaner? Hvordan er bogen opbygget og hvordan kan man reflektere over den ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan den bog, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor romananalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen samt præsentere en af de mest klassiske bøger fra Grønland skrevet af romanforfatter i Grønland

Indhold:
Romanen "Ersinngitsup piumasaa" (Hans Lynge, 1967)

Materiale:
Romanen "Ersinngitsup piumasaa" (Hans Lynge, 1967)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 1" (Bæk, Jan & Eva Møller Thomassen, 2012)

Metode:
Næranalyse af roman
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på roman med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 75 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Oqalugiaatit/taler

Oqalugiaatit/taler

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske taler fra Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler talerne om? Og hvilke virkemidler anvendes der? Hvordan er talerne opbygget og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de taler, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske taler fra Grønland samt reflektere over indholdet ift. Grønland og de debatter, der verserer omkring Grønland i denne tid

Indhold:
Læse/høre taler
Analyse af taler

Materiale:
"Ukioq 2020" (Randi Broberg, 2000)
"Ilinniarnertuunngortunut oqalugiaat" (Margit Motzfeldt, 2005)
"Kuupik Kleistip oqalugiaataa" (Kuupik Kleist, 2009)
"Niviaq Korneliussenip oqalugiaataa" (Niviaq Korneliussen, 2021)
"Oqalugiaatinik misissueqqissaarneq" (dokument til analysemetoder af taler)

Metode:
Næranalyse af taler
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på talerne med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Piff. atuartitsineq

Taaguutinik (begrebinik) sammisaqarneq/litteraturhistoriske -ismer

Forløbet handler om grønlandsk litteratur og de -ismer, der kan relateres til den grønlandske litteratur. Hvad er grønlandsk litteratur? Hvad er den grønlandske litteraturhistoriske tradition? Hvordan skriver man i de forskellige litteraturhistoriske -ismer og hvad er tendensen i dag? Kan de -ismer, vi taler om relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?
De begreber, vi berører, er følgende:

Romantikken
Realisme
Modernisme
Postmodernisme

Formål:
At præsentere og arbejde med de vigtigste litteraturhistoriske -ismer i Grønland, som der kan bygges videre på i 3.g.

Indhold:
Tekster om -ismer
Eksempler via det visuelle (kunst, digte mm.)

Materiale:
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 2" (Bæk, Jan & Thomassen, Eva Møller, 2013)

Metode:
Oplæsning
Næranalyse af udvalgte tekster
Gruppearbejde
Udfyldelse af begrebskort
Fælles dialog i klassen

Evaluering:
Der føres mundtlig evaluering over undervisningen efter endt undervisning. Afslutningsvis skal hele forløbet evalueres af eleverne og de får løbende formativ evaluering af mig og hinanden ved fælles dialoger. Eleverne evaluerer på hinandens fremlæggelser. Betydningen af -ismernes plads i den grønlandske litteratur diskuteres løbende.

Omfang af læst materiale: Ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Piffissalersuineq

Piffissanik sammisaqarneq/litteraturhistorisk tidslinje

Forløbet handler om grønlandsk litteratur og tidslinjen i litteraturens udvikling. Hvad er grønlandsk litteratur? Hvad er den grønlandske litteraturhistoriske tradition? Hvordan skriver man i de forskellige litteraturhistoriske tider og hvad er tendensen i dag? Kan de tider, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de vigtigste litteraturhistoriske tider i Grønland, som der kan bygges videre på i 3.g.

Indhold:
Tekst om litteraturhistoriske tider og navne
Eksempler via det visuelle (kunst, digte mm.)

Materiale:
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 2" (Bæk, Jan & Thomassen, Eva Møller, 2013)
"Piffissalersuilluni atuartitsineq" (dokument)

Metode:
Oplæsning
Næranalyse af udvalgte tekster
Gruppearbejde
Udfyldelse af begrebskort
Fælles dialog i klassen

Evaluering:
Der føres mundtlig evaluering over undervisningen efter endt undervisning. Afslutningsvis skal hele forløbet evalueres af eleverne og de får løbende formativ evaluering af mig og hinanden ved fælles dialoger. Eleverne evaluerer på hinandens fremlæggelser. Betydningen af -ismernes plads i den grønlandske litteratur diskuteres løbende.

Omfang af læst materiale: Ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Tusagassiuutit

Tusagassiuutit/nyhedsmedier

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over nyhedsformidlingen i Grønland. Dette for at danne et indtryk af udviklingen i Grønland ift. medier - og for at danne en forståelse af, hvordan medierne har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved de grønlandske medier? Kan vi reflektere over forskellen på grønlandske og danske medier? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk nyhedsformidling. At vise, hvad grønlandske medier kan og fordre elevernes evne til at diskutere journalistiske virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem de grønlandske og de danske former for nyhedsformidling

Indhold:
Nyhedsartikler
Bøger/dokumenter til analyse af medier

Materiale:
"Aviisitigut nutaarsiassat" (dokument)
Grønlandske avisartikler fra eksempelvis sermitsiaq.ag og knr.gl
TV - Qanorooq (2025)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 50 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Filmit pisimasulersaarutit

Filmit pisimasulersaarutit/filmanalyse

Forløbet handler om præsentation af en af de klassiske dokumentarfilm i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad er gode billeder? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske dokumentarfilm? Hvordan er forskellige film udformet og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan de film, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor filmanalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen.

Indhold:
Grønlandske dokumentarfilm
Analysemetoder

Materiale:
"De Unge Grønlændere" (DR, 2018)
"Filminik misissueqqissaarnermut atugassaq" (dokument til analyse af dokumentarfilm)

Metode:
Næranalyse af udvalgte dokumentarfilm
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på dokumentarfilm med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 20 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Taallat

Taallanik misissueqqissaarneq/intro - digtanalyse

Forløbet handler om præsentation af de klassiske begreber indenfor digtanalyse med relevans for Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvordan er grønlandske digte ofte udformet? Og hvilke gode kriterier kan man kigge efter? Hvordan er forskellige digte udformet og hvordan kan man reflektere over dem ift. Grønland og Grønlands udvikling?
Kan de digte, vi taler om relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor digtanalyse med relevans for Grønland, som der kan udvikles yderligere på senere hen

Indhold:
Grønlandske digte

Materiale:
"Taallamik misissueqqissaarneq" (Eva Møller Thomassen)
"Taallat"  (Eva Møller Thomassen)
"Taallani assiliannguinerit" (Eva Møller Thomassen)
"Takusiuk nunarput" (Aqqaluk Lynge, 1970)
"Republik" (Liima Inui, 2009) - udvalgte digte
"Ilutsinniit apuussilluta" (Nanook, 2022)

Metode:
Næranalyse af udvalgte digte
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse

Evaluering:
Eleverne evaluerer på digte med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet.

Omfang af læst materiale: Ca. 15 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Atuakkialerineq/roman

Takisuulialerineq/romanlæsning

Forløbet handler om præsentation af en af de mest klassiske romaner i Grønland samt grønlandske begreber indenfor feltet. Hvad handler romanen om? Og hvilke kriterier kan man kigge efter ved analyser af grønlandske romaner? Hvordan er bogen opbygget og hvordan kan man reflektere over den ift. Grønland og Grønlands udvikling/historie?
Kan den bog, vi taler om, relateres til Danmark og verdenen? Hvordan?

Formål:
At præsentere og arbejde med de mest klassiske begreber indenfor romananalyse, som der kan udvikles yderligere på senere hen samt præsentere en af de mest klassiske bøger fra Grønland skrevet af romanforfatter i Grønland

Indhold:
Romanen "Naalliutsitaanerup pissaanerani" (Vivi Lynge Petrussen, 2001)

Materiale:
Romanen "Naalliutsitaanerup pissaanerani" (Vivi Lynge Petrussen, 2001)
"Kalaallisut aamma dansk i Grønland 1" (Bæk, Jan & Eva Møller Thomassen, 2012)

Metode:
Næranalyse af roman
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Fremlæggelse
Selvstændig forberedelse (lektier)

Evaluering:
Eleverne evaluerer på roman med relevans for Grønland løbende. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 150 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Allattariarsorneq - skriftlighed

Repetition af skriftlighed
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Oqaasilerineq - sprogforløb/afslutning

Oqaasilerineq/grammatik og sproghistorie

Forløbet handler om at danne sig et grundlæggende overblik over det grønlandske sprog. Dette for at danne et indtryk af den sproglige udvikling i Grønland - og for at danne en forståelse af, hvordan sproget har været med til at fortælle Grønlands historie. Hvad er særligt spændende ved det grønlandske sprog? Hvilke systemer anvendes der i analyser af sproget? Hvad kan disse ift. vores læring og forståelse af Grønlands historie og grønlandsk sprog og kultur?

Formål:
At præsentere og arbejde med grønlandsk sprog. At vise, hvad grønlandsk sprog kan og fordre elevernes evne til at diskutere sproglige virkemidler, men for eksempel også reflektere over forskellene mellem det grønlandske og det danske sprog.

Indhold:
Grammatik
Analysetekster/bøger til analyse
Opgaver

Materiale:
"Oqaatsinik sammisaqarta: ilinniarnertuunngorniarfinni oqaasilerissutissiaq" (Eva Møller Thomassen, 2010)

Metode:
Læse hjemmefra m/forberedelse
At læse sammen
Oplæg
Gruppearbejde
Fælles dialog i klassen
Opgaver

Evaluering:
Eleverne evaluerer på arbejdet løbende og får øvet sig i at anvende og at kunne skelne mellem de forskellige analysemetoder. De evaluerer ligeledes på hinandens forberedelser til timerne (ifm. oplæg). Til slut evalueres hele forløbet

Omfang af læst materiale: Ca. 60 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer