Holdet 3cm MU (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Musik A
Lærer(e) Kathrine Winther
Hold 2023 MU/cm (1cm MU, 2cm MU, 3cm MU)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Basal musikteori, analyse og instrumentfærdigheder
Titel 2 Analyse af Pop/rock & Julehit
Titel 3 Soul
Titel 4 Skriftlig musik & s.spi - musescore, flydekor SAT
Titel 5 M2 flydekor
Titel 6 Intro til den vestlige klassiske m, Wienerklassik
Titel 7 Disney Tegnefilm
Titel 8 M1 analyseværktøjer mm.
Titel 9 Skriftlig musik M1 og M2 Jazz
Titel 10 Filmmusik
Titel 11 Julehit 3g
Titel 12 Pop

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Basal musikteori, analyse og instrumentfærdigheder

Sideløbende med andre emner har eleverne arbejdet med det mest basale teoretiske. Primær via lærestyret undervisning med tilhørende stilisering af øvelser i de basale teoretisk elementer i musik, tonelære, skalalære, akkordlære.

Vi har gennemgået:
Rytmenotation - helnoder, halvnoder, 8-delsnoder etc.
Puls og taktarter: 4/4, 3/4, 2/2, 12/8.  
Tonelære og nodesystem: tonernes navne, F-nøglens toner, G-nøglens toner.
Intervaller: Prim, sekund, terts, kvart, kvint, sekst, septim og oktav (store, små og rene)
(Skalalære: dur og mol)
Akkordlære basis - Dur, mol, lille septim
Kvintcirklen - Tonalitet, fortegn, dur/mol akkorddannelse.

Samtidig er de blevet introduceret til basale instrumentfærdigheder i klaver/keyboard, guitar, el-bas og trommer.

Faglige mål i henhold til læreplanen som har været i spil i forløbet:
– grundlæggende musiklære og hørelære
̶ et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland
̶ et varieret udvalg af flerstemmige vokal- og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland
̶ grundlæggende stemmedannelse og basale instrumentale teknikker

Kernestof:
C-nøglen- musiklære for C-niveau. Johannes Grønager, systime, 2005:
Toner G- og F-nøgle s. 7-9, Fortegn s. 10-11, Intervaller s. 12-19,  Akkordlære s. 30-36 (firklange 37-38 gennemgået, men ikke læst som lektie), Puls og tempo s.41-46, Bas & Guitar s. 74-76.
28 s.

Miles Music School, "Lær at spille guitar 1/10", Youtube, 2017.    (Video 1-10)
https://www.bassbuzz.com/lessons/beginners-basics

Interaktive øvelser:
- Musiktutor, app. Øvelse i genkendelse af toner i nodesystem - G-nøgle og F-nøgle.
- Jakob Jensen - øvelser. Tonenavne (primært G-nøgle), intervaller, akkorder (primært treklange).
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/noder/index.html
- Musikpedia, - øvelser toner/klaver.   https://www.musikipedia.dk/teori

Sammenspil:
Bruno Mars, "Lazy Song" (2010) - omkvæd, 1-2-3 rotation.

Sang & Kor:
Tobias Rahim, "Flyvende Faduma" (2022) + hele holdet akkorder på keyboard
Tobias Rahim, "Stor mand" (2022)
Katrine Muff & Stine Pilgaard, "Fortabt er jeg stadig" (2020)
Sebastian, "Hodja fra Pjot", 1984.
Cold Play, "Fix You", 2005.
Elton John, "Your Song", (1970)
Michael Jackson, "Man in the Mirror" (1988)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 51 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Analyse af Pop/rock & Julehit

Formål:
Forløbet giver indblik i hvordan man kan analyserer rytmisk musik ud fra tid/rum, tekst, hook, break, gimmick samt livelyd og soundscape. Vi arbejder primært med dette i genren pop/rock.

Derudover har eleverne skulle anvende deres viden i praksis, hvor de har skulle skrive et julehit selv hvori der indgik hook, break og gimmick. Dette har de lavet som projektarbejde i grupper hvor slutresultatet blev fremført for skolen i kultursalen i konkurrence med de andre A-niveau musik hold om årets GG julehit.

Kernestof:
Anders Aare, Johannes Grønager, Poul Rønnenfelt, Rockmusik i tid og rum, systime 2000-2016. Tid og Rum s. 16-19, Hook, Break, Gimmick s.22-26. Livelyd og Soundscape s. 120-123.
13 s.

Faglige mål i henhold til læreplanen som har været i spil i forløbet:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Musikudøvelse
̶ udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af enog flerstemmige sange og satser
̶ samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Afspillede musikeksempler:
The Beatles, "She Loves You" (1963)
Pink Floyd, "Shine On You Crazy Diamond" (1975)
James Brown "Sexmachine" (1969)
Prodigy, "Diesel Power" (1997)
Eric Clapton, "Wonderful Tonight" (1977)
Deep Purple, "Smoke On the Water (1972)
Nirvana, "Smells Like Teen Spirit" (1991)
Shit & Chanel, "Smuk & Dejlig" (1975)
TLF, "Waterfalls" (1995)
Gorrillaz "inc" (2005)

Sammespil & kor
3x, selvskrevne julehit, 2023.
"Fortabt er jeg stadig" Katrine Muff og Stine Pilgaard, 2020.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Soul

Formål:
Forløbet givet et indblik i amerikansk musik (primært afro-amerikansk) fra 1900-1960'erne. Tiden inden 1960 skal ses som en optakt til det særlig studeret område "Soul". Denne lange optakt går gennem Jubilee, Country Blues, Jazz, Blues, Gospel, Rhythm & Blues. Hele tiden med det afsæt at tænke over hvilken påvirkning og træk Soul har taget med sig fra tidligere tiders musik - souls rødder.

Derudover beskæftiger vi os med soulmusikkens historiske baggrund og udtryk i 1960’ernes USA. Med afsæt i soul ikoner som Aretha Franklin og James Brown samt lydstudiet Motowns produktioner har vi beskæftiget os analytisk med forskellige musikalske udtryk, der knytter sig til soulgenren, herunder forskellen på sydstatssoul, James Brown/funk soul og Motown soul.  

Vi har arbejdet analytisk med parametrene groove, form, melodisk analyse, dynamik, instrumentering og tekst, samt diskuteret musikkens kraft og betydning i en historisk kontekst.
Derudover er der forsøgt at skabe binding mellem analytisk/teoretisk viden og praktisk udførelse fx via "Rehab" af Amy Winehouse som både arbejdes med analytisk og som sammenspils nummer.

Musikkundskab
Identificere et nummers groove og dets anvendelse og virkning gennem analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer med anvendelse af elementær musikfaglig terminologi og metode.
Sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og stil- og genremæssig sammenhæng.
Opsøge og anvende fagrelevant kildemateriale.
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder, herunder analyse af rytmisk musik.


Metode
Elevaktiverende fokus; gruppearbejde, pararbejde, fremlæggelser. Derudover vil der være læreroplæg. Der vil blive arbejdet grundigt med analyse af rytmisk musik, herunder vigtige begreber. Meget opsamling vil ske i matrixgrupper og par.
Emnet er endt ud med en aflevering omkring soul med udgangspkt i analyse af "My Girl" og "Rehab".

Materialer:

- Jacob Jensen og Thomas Hammer: Soul – sort musik i 1960’erne  
s. 5-17 s. 18-30 s. 83-96.
- Anders Aare, Johannes Grønager, Poul Rønnenfelt, Rockmusik i tid og rum, systime 2000-2016. Form s. 30-39, Groove s. 81-94 (dog bearbejdet i ppt."Groove")
-Hitsville. The Making of Motown
- Video - Fisk Jubilees Singers – kort historisk introduktion.
https://www.youtube.com/watch?v=ylD4zvvN79Y&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fhubblecontent.osi.office.net%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo


Musiknumre brugt i undervisningen:

• Robert Johnson: "Sweet Home Chicago" (1936)
• Son House: "Levee Camp Blues" (ca. 1960)
• Mamie Smith: "Harlem Blues" (1935)
• Jimmy Rushing with Count Basie: "Take Me Back Baby" (1940)
• Louis Jordan: Caldonia (1945)
• Fisk Jubilee Singers, "O Mary Don't You Weep, Don't you Mourn" (1915)
• Swan Silvertones: "Mary Don’t You Weep" (1959)
• Aretha Franklin: "Mary Don´t You Weep" (1972)
• Swan Silvertones, Only believe, Newport Jazz Festival.
• Dixie Hummingbirds, Newport Jazz Festival, (1966).
• Muddy Waters: Hoochie Coochie Man (1954)
• B.B. King: Crying Wont Help You (1954)

• Sam & Dave: "Soul Man" (1967)
• Aretha Franklin, “Respect” (1967)
• James Brown:" Papa's Got a Brand New Bag" (1965)
• James Brown: "Say It Loud, I'm Black and I'm proud" (1968)
• The Supremes: "Stop In The Name Of Love" (1974)
• The Temptations, “My Girl”, (1964)
• Amy Winehouse, "Rehab" (2006)

Links til mange af numrene i nedenstående ppt. "fra Blues til Soul".

• Eric Clapton, "Wonderful Tonight" (1977).

Sammenspil:
• Teddy Swims, "Lose Control" (2023)
• Amy Winehouse, "Rehab" (2006)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 46 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Skriftlig musik & s.spi - musescore, flydekor SAT

I forløbet er vi så småt startet på at lære musescore at kende og arbejde med SAT medstemmer.
Indtastning af melodi i musescore, opsætning af nodeark med SAT, flydekor med dovenstemmeføring, ambitus for stemmerne og snuset til rytmisering af kor og behandling af lift i melodien (og dermed koret) umiddelbart før akkordskifte.

(OBS - holdet valgte efterfølgende i 2g at lave jazz arrangement SATB i stedet for pop/rock.)

Derudover øves elevernes rytme via SSB, små øjebliks rytmeøvelser og fra nøglen til musikken samt talekor.

Ydermere arbejdes der sideløbende med sammenspil i form af 1-2-3 rotation, hvor formålet er at alle kommer til afprøve basale færdigheder i el-guitar, el-bas, trommer, keyboard (+ synth bas), leadvokal og 2. stemme.

Faglige mål i henhold til læreplanen som har været i spil i forløbet:
̶ udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – i ensemble – inden for et dansk og internationalt repertoire af flerstemmige sange og satser

Sammenspil, 1-2-3 rotation: Jeffery Osbourne "Ready for your love", 1982.
Talekor:
Benny Andersen og Jens Dalsgård "Diæt", 1974.
Merete Wendler og Thorstein Thomsen, "Tyren Thor", 2018.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 M2 flydekor

Vi arbejder med de indledende øvelser til at kunne opfylde læreplans målet:
̶ udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt.

Vores første spadestik er FLYDEKOR.
Ambitus for flydestemmer, hvilke toner bruges i de 4 stemmer ved 3- og 5 klange, tæt/spredt beliggenhed, doven stemmeføring, akkorder via kvintcirklen, korrekt opløsning af septimen ved kvintfald, omlægning, sekundsammenstød.

Materiale:
"Jazzvokal" kompendie af Gert  Uttenthal Jensen, s. 1-7.

Hjælp
- Akkorder til M2 og Akkordoversigt til jazz (liste over de akkorder de kan møde)
- Nærmeste vej og akkorder.mp4
(video hvor det vises på papir, hvordan man kan lave doven stemmeføring. Der sættes streger mellem akkordtonerne i de forskellige akkorder inden de sættes ind i noden)
- Musescore hjælp
- kvintcirkel akkorddannelse C7 og Am7

Arbejdsformer:
Læreoplæg, klassediskussion, video, individuelt arbejde, par arbejde, hjemmeaflevering.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2cm MU afl. Voicing, jazz 06-09-2024
2cm MU afl. 2 23-09-2024
2cm MU afl. 3 But not for me, omv. 04-10-2024
2cm MU Afl. 4 22-10-2024
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Intro til den vestlige klassiske m, Wienerklassik

Vi starter med elevernes laver en tidslinje(/brainstorm) over hvad de ved om den vestlige klassiske musik inden der undervises i emnet.
Derefter introduceres eleverne til den klassiske vestlige musikhistorie i meget grove træk hvor Jakob Jensens tidslinje og beskrivelse over vestlig klassiske musik er udgangspunktet.
Eleverne arbejder med stoffet sideløbende med at de laver deres egen mere udførlige tidslinje. Dette gøres til et kort elevoplæg med lydeksempler.

Dernæst introduceres kort forskellige klassiske formtyper hvorefter vi dukker ned i sonatsatform via Beeethovens 5. symfoni's første sats samt indsætter sonatesatsformen historiske i wienerklassikken.
Der arbejdes med Haydn biografisk og hans sats historisk og symfoniens overordnede struktur.
I analysen arbejdes der med form, temaer, motiver og melodisk analyse, dynamik, instrumenternes sammenspil.

Vi koncentrere os om 2 sonater:
1. sats af Bethovens skæbnesymfoni (5. symfoni, C-mol opus 67)
1. sats af Haydn strygerkvartet F-dur opus 77 nr. 2

Materiale:
-klasana, kort om analyse af klassik musik Jakob Jensen
- Formtyper klassik musik
- Jakob Jensens materiale om Den vest­lige kulturs klassisk musik
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/historie/klassisk.html
- Beethoven, symfoni nr. 5 1. sats (noder på pdf)
- Jakob Jensens materiale om Skæbnesymfonien
http://jakobmjensen.dk/musikkurser/historie/klassisk/Beethoven%20symfoni%205-1.html
- Jakob Jensens materiale om wienerklassik
http://jakobmjensen.dk/musikkurser/historie/klassisk/Klassisk_musikhistorie.html
- Wienerklassik og barok
kasse med stiltræk
- 10 Klassikere, kap. 2, Franz Joseph Haydn: Strygekvartet F-dur opus 77 nr. 2, 1. sats Systime e-bog.
+ musikhistorie/Klassik
+ komponist biografier Franz Joseph Haydn

Arbejdsformer:
Læreroplæg, individuelt arbejde, gruppearbejde, fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Disney Tegnefilm

Vi arbejder med elevernes selvvalgte emne musikken til Disney.

I denne forbindelse bruger vi især analyseredskaber som vi skal bruge til M1 samt SRO (SRP) fx melodisk analyse, funktionsanalyse, formanalyse, tekstanalyse mm.

Materiale brugt i undervisningen

Uffe Englund, "Musik - Metoder til analyse", Systime, 2008. s. 72-106
Jakob M. Jensen, "Harmonik" s. 1-17. jakobmjensen.dk/musikkurser/Musiklære/Harmonik

Analysere og sunget af alle:
- “Part of your world” / The little mermaid 1989
- “Colors of the wind” / Pocahantas 1995

- Video https://www.youtube.com/watch?v=CtZEFeNkbgA 11 min.
- Part of your world, The Little Mermaid https://www.youtube.com/watch?v=SXKlJuO07eM 3 min.
- Video https://www.youtube.com/watch?v=phrDSi5TSb0&t=1s  43 min.
Alan Menken: The Classic Sound of Disney


Forløbet afsluttes med en SRO om emnet.

Opgavestillingen på SRO er følgende:
Der ønskes en kort redegørelse i store træk af 2-3 (fra nedenstående liste) Disney tegnespillefilmsproduktioner og filmenes udvikling.
(NB: Det vil være hensigtsmæssigt at vælge så der er spredning på udgivelsesår af de valgte film.)
Dernæst ønskes en engelsk og musikfaglig analyse af udvikling af heltinderollen gennem de overstående valgte film. Inddrag analyse af mindst to sange fra de valgte film med henblik på tekst, opbygning, musikalske virkemidler og stilistiske kendetegn. Diskutér hvordan disse parametre påvirker den helterolle som portrætteres.
Diskutér, hvordan den valgte Disney-film fremstår som amerikaniseret/moderniseret i forhold til det oprindelige forlæg, specielt i forhold til heltinderollernes udvikling. Her kan evt. inddrages andre Disney-film til perspektivering.  

“Your mother and mine”/ Peter Pan 1953 som obligatorisk og – med mulige sangvalg:
- “Someday my prince will come” / Snow White and the Seven Dwarfs 1939
- “A dream is a wish your heart makes” / Cinderella 1950
- “Part of your world” / The little mermaid 1989
- “Belle” / Beauty and the beast 1991
- “Colors of the wind” / Pocahantas 1995
- “Let it Go” el. “For the first time in forever”/ Frozen 2013
- “Reflection” / Mulan 1998



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 73 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 M1 analyseværktøjer mm.


Melodisk analyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 97 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriftlig musik M1 og M2 Jazz

Skriftlig musik er todelt i M1 og M2, men bliver her beskrevet i et forløb.

M2
I skriftlig musik forløbet fokuseres på hvordan man laver et formfuldendt digital skriftlig sats via notationsprogrammet MuseScore for fire stemmer (SATB) der både har flydekor, rytmiseret kor, korsvar og blokstemmer (medstemmer) samt trommer og bas i two- og fourbeat.
Der genopfriskes korteknikker (flydekor, rytmiseret kor og korsvar), med fokus på godt prododisk arbejde samt two beat bas, hvor fokus er at give bassen god retning. Fourbeat bas (walking bass), blokstemmer introduceres.
Der arbejdes målrettet med at få musescore trommerne til at makke ret i two- og fourbeat, fills, tilretninger og afslutning.  
Ligeledes vil der være fokus på at satsens afslutning.
Sidst introduceres der til varierede korstemmer via vippe bevægelse, dim erstatninger, akkordudvidelse mm.

Det vil ydermere blive lagt vægt på at lære programmet Musescore bedre at kende og bruger genvejs taster i stedet for arbejdet er meget musebaseret, da det vil spare tid (også med tanke på tidsrammen for den skriftlige eksamen).

Arbejdsmetoderne er tavleundervisning, skriftlige øvelser både individuelt og som pararbejde. Øvelserne vejleder både i teori og program. Derudover vil der løbende være større skriftlige afleveringer primært i tidligere eksamenssæt, hvor eleverne trænes - også i tidsmanagement.

M1
Sideløbende genopfrisker vi alle de gennemgåede M1 discipliner.
(A- Akkordlæsning, B- Funktionsharmonisk analyse, C-Melodisk analyse, D-Groove analyse og bestemmelse og beskrivelse af om det er B2-modal eller funktionsanalyse).
Dette gøres ved stationsarbejde, tavleundervisning og individuelt arbejde.

Udover alle de færdigheder, som der erhverves er forløbet formål ligeledes at tage hånd om at få jer helt klar til den skriftlige eksamen - forud for terminsprøven.


Faglige mål i henhold til læreplanen som har været i spil i forløbet:
̶ anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ demonstrere kendskab til læsning af et orkesterpartitur
̶ udfærdige en teoretisk konsistent, nodebaseret, skriftlig sats digitalt
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materiale:
Jensen,  Gert Uttenthal. "Jazzvokal", ukendt år.
https://tartelet.dk/musikteori/vocal/jazz/Jazzvokal-kompendium-rev.pdf
Jensen, Jakob "Harmonik" ukendt år.
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori/harmonik/
Aare, Anders &  Grønager, Johannes et al. "Rockmusik i tid og rum", systime 2000. Kapitel 5 Groove s. 82-100.
Englund, Uffe. "Musik metoder til analyse" s. 72-106. Melodisk analyse.
Brynjolf, Niels ”Jazz arrangement” s.74-106. Bas og trommer.
https://www.musikipedia.dk/
https://jakobmjensen.dk/musikkurser/teori.html

Derudover - Div. powerpoint og hjælpe ark.


Elevernes materialeliste M2:

Grundmateriale:
- Pdf. ”Jazzvokal-kompendium-rev” Gert Uttenthal Jensen, M2.
- Bog. Bas og Trommer: Niels Brynjolf ”Jazz arrangement” s.74-106

Værktøjer  
- Pdf ”Akkorddannelse C7 og Am7”, M2. https://www.musikipedia.dk/kvintcirklen
- Pdf ”Akkordoversigt for jazz”, M2.
- Pdf ”Akkord til M2, god til at søge i, ctrl+F”, M2.
- Trommeskabelon musescore “Trommer, basis til kopiering”, M2.
- Tonernes placering i nodesystemet
- Video: Andreas Flydekor, Nærmeste vej og akkorder mp4 ”NÃÂ_rmeste vej og akkorder”, M2.

Gert Uttenthal Jensen  - dog udgangspkt. I programmet primus og ikke musescore
Uh- Flydekor 1: Stemmeføring i UH-kor fra 2019. Helt grundlæggende stemmeføringsråd og der vises hvordan man sætter tonerne ind. 10 min. ”Dream a little dream of me”.         https://www.youtube.com/watch?v=jrzA-dgGdO8

Flydestemmer i jazz, 2016. Lidt mere udførligt.
1) https://www.youtube.com/watch?v=olRgPJ2v9Ss
2) https://www.youtube.com/watch?v=K_Q2201UHUE

Korsvar
https://www.youtube.com/watch?v=Mxt4DhMcy6o  (https://www.youtube.com/watch?v=Yh45PZtvEFk )
Primus - Two-beat trommer, hvordan skrives gr. rytmen ind

Two beat trommer, tilpas trommer til melodien. https://www.youtube.com/watch?v=2Yv8t5yFRoI&t=12s

Two-beat bas
1) https://www.youtube.com/watch?v=Lf2LjnLA6mw
2) https://www.youtube.com/watch?v=sEhn5uc65G0
Four-beat bas, walking bas   https://www.youtube.com/watch?v=xNVaTpuv0zo   

Bas. Niels B. pdf.
Trommer ind i musescore Start 2:08- https://www.youtube.com/watch?v=XobyrsmA6j8
(nyt layout siden video)

Musescore i teams ligger en mappe der hedder ”Musescore” under M2 her er der hjælp til programmet:
-musescore kompendium (dog gammelt 2020), M2.
-musescore_template_jazz, M2.
-link til 18 små video om musescore 4. https://youtu.be/oo4c2rnmigQ?si=3dEd0Tp_6T12yp3S
- musescore hjælpe links, M2.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 84 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Filmmusik

BESKRIVELSE:
I filmmusik forløbet oparbejdes en viden og begrebsunivers til at analyser filmmusik. Vi arbejder med to hovedværker i "Harry Potter and the prisoner of Azkaban" og "Interstellar" samt mange mindre eksempler.

Der kigges på hvordan filmmusikken kan indtage forskellige roller. Begreber som musiksemiotik, diegetisk og non-diegetisk, parafraserende - isomorfisk, poliserende og kontrapunktisk kommer i spil.

Der arbejdes med filmanalyse ud fra et neoformalistisk syn med "devices" der anvendes stilistik (tid/rum), narrativt (forbinder historiefortælling) eller tematisk (explicit, implicit eller symptomatisk).   

Et sigte i undervisningen har også været tydeliggør hvor sammenvævet begreberne er: at det audiovisuelle rum spiller på kryds og tværs af devices, musiksemiotik på samme tid, samt at musikkens forhold til billedet er en form for device.

Undervisningsformerne er tavle undervisning, individuelt-, par- og gruppearbejde.

FAGLIGE MÅL fra lærerplanen, som har været i spil under forløbet:
̶  anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i mundtlig og skriftlig analyse af såvel af såvel klingende musik som grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer
̶ sætte analyse af musik ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global og genre- og stilmæssig sammenhæng
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder
̶ opsøge, bearbejde og kritisk anvende fagrelevant kildemateriale.

MATERIALE:
SEKUNDÆR LITTERATUR (Baggrundsmateriale):
Jakob Jensen, "Filmmusik - filmmusiknoter", s.1-6.

StudioBinder, “What is a Leitmotif — 4 Ways to Tell a Story With Film Music”, Youtube , 2022. Ca. 10 min.  https://www.youtube.com/watch?v=91IQJEzLHY4&ab_channel=StudioBinder

“Isomofi”, Wikipedia, 2020.  https://da.wikipedia.org/wiki/Isomorfi


PRIMÆR LITTERATUR (Kilder, det vi analyser):

Christoffer Nolan, Interstallar, 2014.

Alfonso Cuarón, Harry Potter og fangen fra Azkaban , 2024.     ( – 6 udvalgte klip. )

Harry Potter, “Meet Buckbeak | Harry Potter and the Prisoner of the Azkaban”, Youtube, 2017.
https://www.youtube.com/watch?v=71xBu_VHTfY&ab_channel=HarryPotter

EgalmothOfGondolin01, “LOTR The Fellowship of the Ring - The Caverns of Isengard”, Youtube, 2013. https://www.youtube.com/watch?v=LwinMu7-ZrI

Eksempler og små analyseøvelser:
Steve Jablonsky, “Transformers arrival to earth”, Transformers, the score, Spotify, 2017. https://open.spotify.com/track/4u4VElxO7JM4IR4jR4TL1s?si=c69a071512cd430b

John Williams, “A window to the past” Harry Potter and the prisoner of Azkaban, 2004.
https://open.spotify.com/track/4u4VElxO7JM4IR4jR4TL1s?si=c69a071512cd430b

Maurice Ravel, Belle Chen, “Miroirs III. Une Barque sur l’Océan”, 2016.
https://open.spotify.com/track/4u4VElxO7JM4IR4jR4TL1s?si=c69a071512cd430b

JoBlo Movie Clips, “THE ICE CREAM TRUCK Movie Clip - Suburbs (2017) Horror Comedy Film HD” Youtube , 2017. 0:00-0:34
https://www.youtube.com/watch?v=klnSDsVnfYA&ab_channel=JoBloMovieClips

Gladitor      Klip fra - Ridley Scott, “Gladitor” 2000:
Gabitomi, “Gladiator soundtrack - Desert Journey”, Youtube, 2009.
https://www.youtube.com/watch?v=Vm5n4viDMOQ&ab_channel=Gabitomi

Alex “Gladiator Opening Scene Part 1”, Youtybe, 2020.
https://www.youtube.com/watch?v=qDLVQn6jG04&ab_channel=Alex

Erik Gadman, “Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith - Padmé's Ruminations” Youtube, 2014. https://www.youtube.com/watch?v=aWYwKa_PxQA&ab_channel=ErikGadman
Rotten Tomatos Coming Soon, ”Superman Movie Clip - Get Out of Here (2025)” youtube, 2025.

TNT, “Star Wars: A New Hope - Luke Skywalker Enters the Cantina [CLIP] | TNT” Youtube, 2020.
https://www.youtube.com/watch?v=sPelOnd7Sik&ab_channel=TNT

BestClips, “Arrival at Pandora Scene - Avatar (2009) Movie Clip HD”, Youtube, 2009, 1:20-2:52. https://www.youtube.com/watch?v=qo3lojxRTZE

Creative First, ”Sydney Sweeney’s new American Eagle ‘Good Jeans’ full ad”, Youtube, 2025. https://www.youtube.com/clip/Ugkx_uMbXYB0uZFdGhcaIhNv2KFrCB3wjxT0?si=0TCDpZJzz1nLpLAh
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Julehit 3g

Julehit

Eleverne skriver deres eget julehit og bruger de færdigheder de har lært i forbindelse med skriftlige musik teori og udarbejdelse af sats til at skrive og efterfølgende arrangerer og udarbejde roller for div. instrumenter.
Nummeret fremføres afslutningsvis i kultursalen til morgensamling og indgår i konkurrence om årets GG julehit med de andre A-niveau musik klasser.

Projektarbejde i grupper, hvor underviserens rolle primært er konsulent.

Faglige mål i henhold til læreplanen som har været i spil i forløbet:

̶ arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk.
̶ udfylde en plads som vokalist og instrumentalist – i ensemble.
̶ samarbejde om indstudering og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Pop

Forløbsbeskrivelse
I forløbet introduceres eleverne først til pop-emnet via musikeksterne forhold omkring identitet og musik, hvor dens funktion via Georgina Born's musikalsk socialitet belyses kort med et blik på fankultur. Derefter vil der fokuseres på musikintern analyse – groove, melodik mm. sideløbende med musikeksterne viden om pop musikbranchen, hvor kulturbegreb, aktører og Bourdieus social kapital og kunst og kunstneren som produkt vendes.

Tilsigte er både at behandle emnet pop, inspirerende og lyttende, men også at repeterer (og udvide) eleverne almene analytiske færdigheder fra bund til kvist, så der er mulighed for at (gen-)erhverve sig analytiske færdigheder, som opstillet i de faglige mål.

Derfor vil pop emnet belyses via teori og analyse ud fra et sigte om både at behandle emnet nyere popmusik, men også at understøtte eleverne i deres analytiske evner – skriftlige og mundtlige – og kvalificerer elevernes samtale om musik og inkorporere en musikvidenskabelig fagterminologi og begrebsunivers.

Arbejdsformerne er tavleundervisning, klassediskussioner, pararbejde, gruppearbejde og individuelt skriftligt hjemmearbejde.

Ved det skriftlige hjemmearbejde er der efter aflevering arbejde med opgaven igen, hvor der udover at være læregennemgang af "greatest hits" i fejl har været peer-feedback og eleverne har haft tid til at overveje hvordan man kunne forbedre og kvalificerer opgaven, med relevant kildemateriale samt mulighed for genaflevering.

Materiale:
Hamann, Martin et. Al, ”Pop – teori og analyse”, Århus: Systime, 2025. s. 1-41 149-177.    

Small, Christopher. "Musicking: The meaning & preforming and listening", 1998. Prelude 1-18.

DeNora, Tia. “Music as a technology of the self”, 1999. Uddrag

TEDx Talks, "Musicking Good: Technology and Listening Today | Eastman Presser | TEDxRoyalCentralSchool", Youtube, 2017.
https://www.youtube.com/watch?v=V9BAOV5s5F4

Eksempler lyd:
The Weekend, "Save you tears" (2020),
Billie Eilish "Happier than ever"(2021),
Metalica "One" (1989),
Radiohead "Morning Bell"(2000)
Harry Styles, "As I was" (2022)
Clara ft. Lord Siva, "Nobody's lover (2020)
Dababy ft. Roddy Ricch "Rockstar" (2020)

Musikvideoer:
Lil Nas X: "Montero" (2021)
Lil Nas X:"Old Town Road (2019)

Skriftlig opgave:
Charlie XCX "Femmebot" (2017)

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer