Holdet 2024 EN/am - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Aysegül Yalcin
Hold 2024 EN/am (3am EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Speeches
Titel 2 Dystopia: The Handmaid's Tale (Book) EKSAMENSEMNE
Titel 3 Shakespeare Macbeth EKSAMENSEMNE
Titel 4 Modernism
Titel 5 Skriftlig eksamen i engelsk

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Speeches

Forløb 8: Speeches

Formålet med dette forløb var at styrke elevernes evner til at analysere taler på engelsk. Gennem forløbet blev eleverne introduceret til forskellige retoriske virkemidler og taleteknikker med det formål at lære dem at identificere og forstå de strategier, der ligger bag effektive taler. Eleverne fik mulighed for at skrive og præsentere deres egne taler.

Taler:
John F. Kennedy, "Ich bin ein Berliner",1963  3 ns fra: https://www.dansketaler.dk/tale/john-f-kennedys-ich-bin-ein-berliner-tale-1963

George Bush "Address to the nation on 9-11-01", 2001 1,5 ns
fra: https://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2001/09/20010911-16.html

Steve Jobs "Stay Hungry", 2005  5 ns fra: https://academyatthelakes.org/wp-content/uploads/2016/02/SteveJobsatStanfordUniversityExcerpts.pdf

Barak Obama's inauguration speech, 2009 6 ns fra: https://obamawhitehouse.archives.gov/blog/2009/01/21/president-Barack-obamas-inaugural-address

Thunberg at the UN Summit on Climate Change, 2019 2 ns ra: https://www.npr.org/2019/09/23/763452863/transcript-greta-thunbergs-speech-at-the-u-n-climate-action-summit
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Dystopia: The Handmaid's Tale (Book) EKSAMENSEMNE


Forløb 9: Dystopia

Formål:
Et forløb om dystopi i engelsk havde til formål at undersøge dystopiske temaer og samfundskritik gennem litteratur. Vi fokuserede på temaer som dystopia, utopia, fremmedgørelse, den dystopiske hovedperson, dehumanisering, social kontrol og det dystopiske samfund.

Vi har læst Margaret Atwoods "The Handmaid's Tale" og analyserede, hvordan bogen skildrer en dystopisk fremtid, samt diskuterede de underliggende budskaber og relevansen i dagens samfund.

Kernestof:
Margaret Atwoods "The Handmaids Tale" (første udgivelse: 1985, denne udgave: 2017).  314 sider.

Supplerende stof:
Shirley Jackson's, "The Lottery", short story, 1948, fra: https://www.newyorker.com/magazine/1948/06/26/the-lottery  8 ns

Brian Aldiss, "Supertoys Last All Summer Long",short story, 1967, fra: https://maledive.ecml.at/Portals/45/Aldiss_Supertoys_plain.pdf  6,6 ns

Første afsnit af The Handmaid’s Tale  serien – 55 min.
1. episode af Serial (53 min.) https://serialpodcast.org/season-one/1/the-alibi
Black Mirror – White Christmas (75 min.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Shakespeare Macbeth EKSAMENSEMNE

Forløb: 10

Formål: I dette forløb om William Shakespeare beskæftiger vi os med Elizabethan England som det så ud i det 16. århundrede. Vi læser udvalgte scener fra Shakespeares tragedie "Macbeth" med særlig fokus på forholdet mellem Macbeth og Lady Macbeth.

William Shakespeare: Macbeth
Act 1, scene 1, 2 and 3
Act 1, scene 5  
Act 2, scene 2.
Act 3, scene 2
Act 5, scene 5

Supplerende stof:
William Shakespeare "My mistress' eyes are nothing like the sun" (sonnet 130). 0,5 ns
Clausen, Bo Høpfner og Kaalund, Jesper: Romeo and Juliet by Shakespeare: play, glossary, tasks, toolbox. København, Gyldendal. 2017  pp. (6 -15) 9 sider.

Film: "Macbeth" - Roman Polanski (1971) 2t 20 min
House of Cards (første afsnit, 20.min)
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 38 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Modernism

Modernism

Forløb 11: Modernism

Formål: I dette forløb fokuserer vi på den litterære periode Modernismen. Vi udforsker periodens kommunikationsstrategier, standardisering af sprog og variation, samt de grundlæggende principper for tekstopbygning. Samtidig undersøger vi de væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien, USA, som dannede baggrund for periodens opståen.

Kernestof:
Fra: "Through Literary Landscapes", Systime

Wilfred Owen's poem, "Dulce et Decorum Est" 1920, digt 1 side.
T.S.Eliot's poem, "The Hollow Men" 1925, digt  3,3 sider.
James Joyce, "Eveline" 1904, novelle 4,1ns
Virginia Woolf', "The Legacy" 1944, novelle 6,7 ns
Ernest Hemingway: "A Clean, Well-Lighted Place" 1933, novelle 3.1ns


Supplerende stof: fra: Through Literary Landscapes (systime)
Modernism: Historical background  7,8 ns
Modernism: Literary background 8, 3 ns

Film: Baz Luhrmann. "The Great Gatsby" 2013 ca. 20 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlig eksamen i engelsk

Til skriftlig eksamen må i bruge følgende:

1. Minlæring.dk: https://www.minlaering.dk/
2. Minlæring.dk: Do it, write! https://app.minlaering.dk/bog/44
3. Ordbogen.com:  https://www.ordbogen.com/da/#/
4. Thesaurus synonym: https://www.thesaurus.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer