Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Gribskov Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
Lærer(e)
|
Andreas Rosenberg
|
Hold
|
2024 Sa/V3-2 (V3 Sa-2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
1. Forbud mod køb af alkohol for unge?
1: Forbud mod køb af alkohol for unge?
Formål:
Forløbet er et introduktionsforløb til samfundsfag B, og tager udgangspunkt i et meget dagsaktuelt og for eleverne relevant tema. Idéen med forløbet er at komme rundt om samfundsfags tre store hovedområder (økonomi, politik og især sociologi), og bruge forløbet til at repetere og udbygge relevante begreber og teorier, som kan indgå i de følgende forløb også. Samfundsfaglig metode introduceres også i form af et lille, selvstændigt projekt med brug af kvalitative metoder (interviews) som kobles sammen med tilgængeligt kvantitativt materiale
Problemstillinger
-Hvad er bagggrundet for et alkoholforbud for unge under 18 år.
- Hvilke Ideologiske holdninger er der til et alkoholforbud – herunder de forskellige partiers holdning til alkoholforbud (molins model).
- Hvilke sociologiske forklaringsmodeller på alkoholforbruget blandt danske unge findes der; fx Struktur og aktørorienterede forklaringer. Maslows behovspyramide; Ziehe og Giddens begreber om senmoderne samfund.
- Hvilken sammenhængen er der mellem social arv, livsstil og alkoholforbrug. (Bourdieus teorier og mivervamodellen)
-
Metoder;
- Egen kvantitativ undersøgelse af selvvalgte unges alkoholvaner og -holdninger
Kernestof:
Sociologi –
- Identitetsdannelse og socialisering
Politik –
- Politiske ideologier.
Metode
- Kvantitativ og kvalitativ metode
Det læste – Pensum (kernestof)
Samfundsfag på B, Columbus, 2024 – Ideologierne; 146-158
Samfundsfag B, Columbus, 2024 - Side 14-20 om Socialisering og Familietyper
Samfundsfag B, Columbus, 2024 – Ziehe og Giddes – Side 31-33
Samfundsfag B, Columbus, 2024 - Side 62-65 og side 68 (Borudieu, social arv, minervamodel og livsstile)
Luk Samfundet op 3 udg. side 94-98 og side 101-102
Individ og samfund, Samfundsfagsnyt 1987 s. 40-42
Artikler;
”Partier revser muligt forbud mod alkohol og cigaretter: - En 16-årig skal kunne drikke en øl”
https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-03-15-partier-revser-muligt-forbud-mod-alkohol-og-cigaretter-en-16-aarig-skal-kunne-drikke-en-oel
De rige og veluddannede drikker mest (artikel)
https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/de-rige-og-veluddannede-drikker-mest
Alkoholikere er en god forretning for statskassen (artikel)
http://berlingske.dk/samfund/alkoholikere-er-en-god-forretning-for-statskassen?gaa_at=eafs&gaa_n=AerBZYMR9-vLWLjOAQxIO1y6lqbQaZKdxZZyBmQAw0P631CqiHy3eS0xW-3JAl2tJhk%3D&gaa_ts=681ce960&gaa_sig=UoT0FI-IzvsNYSNMuY8Nb5VVF_Xrm_JqwQf9KfDmz-8sEbtqimbNk2yaxABBfPHcasabiJE_mZc3RLS6SOaTAA%3D%3D
Alkohol taber status i USA (artikel)
http://kristeligt-dagblad.dk/udland/alkohol-taber-status-i-usa
ca. 57 s.
Supplerende materiale;
Dokumentaren ”Verdens strengeste forældre” (tv3 2015)
TV-Avisen ( 17.08.2023 ) fra 7.05-12.35
Elever i udskolingen drikker mere alkohol end tidligere.
TV2 Nyhederne ( 09.08.2023 ) fra 6.42-9.25
Studiestart uden alkohol
DR Sund fornuft – DR debatten 2023 (mit cfu) – de første 13 min.
Skal vi gøre noget for at få danske unge til at drikke mindre alkohol? – Langt Fra Borgen (DR 2018) MIT CFU.
Vi drikker meget i Danmark, men hvordan blev det sådan? (dokumentar) DR 2021
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/vi-drikker-meget-i-danmark-men-hvordan-blev-det-saadan
Selvfølgelig begynder de unge at ryge. Jeg overvejer det endda selv, Eurowoman, 2023
https://www.euroman.dk/samfund/selvfoelgelig-begynder-de-unge-at-ryge--jeg-overvejer-det-endda-selv
Unges voldsomme druk skyldes voksnes alkoholvaner (Politiken 2024)
https://politiken.dk/forbrugogliv/sundhedogmotion/art5544412/Unges-voldsomme-druk-skyldes-voksnes-alkoholvaner?gclid=CjwKCAjwloynBhBbEiwAGY25dNLsPTJzM3vznXGYpBXVKGdqTw5x8zLcS7r2CvSR23TNbOEwlvYKdxoCl7sQAvD_BwE
Den danske drukkultur hylder den stangstive fulderik (artikel) Information, 2021
https://www.information.dk/debat/2021/01/danske-drukkultur-hylder-stangstive-fulderik
Vi drikker for at flygte, finde sammen og komme til os selv, Kristeligt Dagblad, 2021
https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/vi-drikker-flygte-finde-sammen-og-komme-til-os-selv
Rygning koster 14.000 liv om året. 80 procent starter før de er 18. Så hvorfor ryger unge?
https://politiken.dk/forbrugogliv/sundhedogmotion/art6159175/Rygning-koster-14.000-liv-om-%C3%A5ret.-80-procent-starter-f%C3%B8r-de-er-18.-S%C3%A5-hvorfor-ryger-unge?gclid=CjwKCAjwloynBhBbEiwAGY25dJ7kgKNGIBlheY1l73h1B4slEaBPVLta_94tcLU6k9Bt2KoMLXwBGhoCKVgQAvD_BwE
Undersøgelse: Unge fra fattige familier begynder oftere at ryge
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2019-05-29-undersogelse-unge-fra-fattige-familier-begynder-oftere-at-ryge
Faglige mål der er særligt har været i fokus;
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller, diagrammer og enkle modeller samt egne beregninger og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af tabeller, diagrammer og enkle modeller samt egne beregninger og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
2 Amerikansk valg og vælgere - Hvem vinder valget?
Amerikansk valg og vælgere - Hvem vinder valget
Formål:
Dette forløb løber parallelt med et forløb i ks om USA (hvilket 17 ud af 19 elever også følger). Formålet med dette forløb er derfor tosidigt - dels at undersøge og forstå det amerikanske valg og politiske system, og dels at støtte og udbygge elevernes viden om USA fra ks-forløbet, der havde udgangspunkt i amerikansk civilreligion.
Forløbet er opbygget, så de forskellige moduler undersøger forskellige mellem de to partier og kandidater i usa, årsager til de amerikanske vælgeres splittelse (det politiske system, partiadfærd, vælgeradfærd mv.), den politiske kommunikation samt at forstå hvorfor Donald Trump gik hen og vandt valget.
Udadvendte aktiviteter:
- Parallelfagligt forløb med ks.
Forløbet spørgsmål;
- Hvilke værdier præger det amerikanske samfund?
- Hvordan fungerer amerikanske politik?
- Hvad er de politiske forskellen på Kamala Harris og Trumps politik og de to partier, der repræsenterer?
- Hvad er afgørende for de amerikanske vælgere?
- Hvilke skillelinjer er der i amerikanske politik?
- Hvorfor er der så stor en splittelse i amerikansk politik?
- Hvorfor vandt Trump valget?
Kernestof:
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
Sociologi
- politisk meningsdannelse og medier.
Politik
- Politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
- Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Læst pensum
Samfundsfag på B, Columbus, 2024– Præsidentielt og parlamentarisk system side 107-109
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024, – side 49-51
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 – side 24-31
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 – side 31-34
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 – side 38-40
USA’s udfordringer 4. udg – side 36-37 (USA’s civilreligion)
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 – side 84-88 (Ideologiske forskelle mellem partierne)
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 side 132-133
USA’s udfordringer 4 udg, Columbus, 2024 side 111-114
https://polpsyk.systime.dk/?id=196 (Hvilken målgruppe kan bedst betale sig) 1,5 s
https://polpsyk.systime.dk/?id=197 (Image – vælgernes syn på partiet) 2 s
https://polpsyk.systime.dk/?id=198 (Negative kampagner) 2 s
Artikler:
Sådan fungerer USA's valgmandssystem
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/explainer-saadan-fungerer-usas-valgmandssystem
Forstå magtens tredeling i USA
https://dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa-2016/detektor-forstaa-magtens-tredeling-i-usa
Derfor har Højesteret i USA så meget magt
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-derfor-har-hoejesteret-i-usa-saa-meget-magt_211957
I krig mod 'den woke tankegang': Derfor støtter Elon Musk Trump
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/i-krig-mod-den-woke-tankegang-derfor-stoetter-elon-musk-trump
Retten til abort har altid været på usikker grund i USA (artikel), Kristeligt Dagblad, 2022
https://www.kristeligt-dagblad.dk/udland/retten-til-abort-har-altid-vaeret-paa-usikker-grund-i-usa
Kan Elon Musk afgøre præsidentvalget?, Ekstrabladet, 2024
https://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/kan-elon-musk-afgoere-praesidentvalget/10331319
Retten til at bære våben ligger i USA’s DNA, Kristeligt Dagblad, 2017
https://www.kristeligt-dagblad.dk/udland/retten-til-baere-vaaben-ligger-i-usas-dna
Det mener Harris og Trump om valgets store emner, Tv2, 2024
https://nyheder.tv2.dk/udland/2024-10-07-det-mener-harris-og-trump-om-valgets-store-emner
Kold borgerkrig hærger USA (pdf), Dr.dk 2024
https://www.dr.dk/nyheder/udland/amerikanerne-er-blevet-mere-villige-til-politisk-vold-polarisering-i-usa-sker-ikke
Guess who’s back? Derfor vandt Donald Trump, Dr.dk, 2024
https://www.dr.dk/nyheder/udland/valg-i-usa/analyse-guess-whos-back-derfor-vandt-donald-trump
Ca 64 s
Supplerende materiale
Størrelsen på pengedonationer slår alle rekorder i USA (Artikel, Politiken 2024) pdf
Harris og Demokraterne forsøger at fravriste Republikanerne førsteretten til patriotismen.pdf (Artikel)
Hvorfor er amerikanerne så religiøse.pdf (artikel)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-er-usas-demokrati-truet_348609
https://www.dr.dk/drtv/se/signe-molde-paa-udebane_-praesidentvalg-og-pornoboeger-_2_2__478594
fra 5.13-10.30
Whose vote count – Kan man købe sig til en sejr? – Netflix dokumentar, 2024
Falige mål der særligt har været i fokus;
- formulere faglige problemstillinger og indsamle, kritisk vurdere og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- behandle problemstillinger i samspil med andre fag
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
3 Hvorfor bliver man kriminel
Hvorfor bliver man kriminel
Formål: I dette temaforløb om kriminalitet undersøges det, hvorfor nogle begår kriminalitet - og måske endda ender i bandekriminalitet – og hvordan vi som samfund kan håndtere det (straf og resocialisering). Forløbet tager udgangspunkt i sociologien, men der arbejdes hele tiden inden for den politologiske ramme – for hvad ønsker politikerne og hvorfor. Vi besøger også en retssal og overværer en retssag som afsæt til at snakke om, hvordan at det juridiske system fungerer.
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er kriminalitet og hvordan er udviklingen i Danmark?
• Hvorfor begår man kriminalitet? (SNAP-model og kriminalitetsteori)
• Hvem bliver nogle kriminelle og hvordan kan forskellige teorier forklare det ud fra struktur og aktør perspektiv?
• Hvem bliver bandemedlem og hvorfor?
• Hvordan straffer vi de kriminelle og virker det (straf vs. resocialisering, ideologier)?
Kernestof:
Sociologi
- Sociologi identitetsdannelse og socialisering
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
Metode
- komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Læst pensum
Fra drengestreger til bandekrig, Columbus, 2 udg. 20-24 & 27-30 & 31-37, 51-57 + 24-26 og 64-66, 59-61, 88-98, 99-110
S. 147-149 i Christoffersen m.fl. (2006) - Ungdomssociologi, 2. udg. Forlaget Columbus. (1)
Opdragelse og kriminalitet (sammenhæng) (pdf)
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=218 (pdf) Hvad er kriminalitet pdf 1 s
Udviklingen i forskellige typer af kriminalitet | Samfundsfag B (pdf) Udviklingen i kriminalitet 1,5 s
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=219 (pdf) Udviklingen i forskellige typer af kriminalitet 2 s
Hvem er rockerne og bandemedlemmerne (pdf) 1s
Hvad er en bande (pdf) 1s
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=223 (Retspolitik) 3,5 s
https://ret.systime.dk/?id=154 (Strafferamme) 1 s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=257 (skadesprincippet) 1s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=258 ) retlig paternalisme) 1,5 s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=261 (retlig moralisme) 1,5 s
Thorndal, Morten (2017), ”Ærkedansker perkerdansker” s. 109-110: forholdet mellem manglende anerkendelse og vrede samt destruktiv adfærd samt Goffmans begreb om stigma
Artikler;
Kriminolog og jurister: Retspolitikken er den nye udlændingepolitik https://www.altinget.dk/artikel/kriminolog-og-vistrup-lundgaard-regeringens-greb-om-haardere-straffe-er-ren-clickbait-politik
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2016-11-15-7-afgoerende-faktorer-disse-boern-har-stoerst-risiko-for-at-blive
https://www.tjekdet.dk/indsigt/kriminaliteten-bliver-vaerre-og-vaerre-nej-den-goer-ikke-jo-den-goer-nej
https://videnskab.dk/kultur-samfund/affald-gor-os-til-lovbrydere (Knuster vinduers teori)
Danskernes retsfølelse afhænger af forbrydelsen https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/danskernes-retsfoelelse-afhaenger-af-forbrydelsen
Ca 84 s
Supplerende materiale;
https://echo.tv2.dk/2024-03-01-eksperter-og-politi-advarer-mod-ny-type-svindel-tv-2-echo-testede-teknologien”
https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvorfor-er-maend-mere-kriminelle-end-kvinder/
https://www.dr.dk/nyheder/indland/kvindefrigoerelse-og-alkohol-spiller-ind-flere-kvinder-bliver-kriminelle
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/genstart-streng-strengere-straf-11802200172
https://www.altinget.dk/artikel/forraaelsen-i-bandemiljoeet-betyder-at-den-bedste-forebyggelse-sker-gennem-straf
https://www.bt.dk/danmark/malene-delte-billede-af-paedofil-sigtet-og-kaldte-ham-kneppeaffald-jeg-forstaar
Dokumentar og klip;
”Skal købesex være forbudt?” (mit cfu) – DR langt fra borgen. Start – 5.44 og 19.05-22.30
”Født til fængsel?” 0-16 min. Tv2. Dokumentar
Dokumentar: TV2, ”Vilde piger” (2012), 39 min.
Podcast Ekstrablandet ”Bandeland”, sæson 1, afsnit 4 ”Organisationen”, indtil 16.40 min. - - https://podtail.com/da/podcast/bandeland/organisationen-4-10/
DR Debatten, 2019 Mere overvågning, mere tryghed? - 5.08 og 58.40 – 1.03.00 og 1.07.17-1.09.40
• Klip fra DR ”Adgang med Abdel – slut med bandekrig?” (2017), 1 min. fra 13-14 min.
• Klip fra DR-debat ”Offer og forbryder” (2012), 35 min.
Forbrydelse og dobbeltstraf” DR debatten – 2023
Hvordan kan en sag komme fra byretten til Højestretten
https://www.youtube.com/watch?v=0VIKF5rbj-Y
Hvordan fungerer en retssag? Hvilke forskellige aktører er der? (Fx hvem er dommere og domsmænd?
https://www.youtube.com/watch?v=6jn0ul8hxJo
Hvad er en civil retssag
https://www.youtube.com/watch?v=7WNie-cX1jw
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
4. Kamp om køn og ligestilling
Kamp om køn og ligestilling
I dette forløb ser vi nærmere på kønskamp og ligestilling.
Dette forløb tager udgangspunkt i de uligheder mellem kønnene som hersker i samfundet. Både for kvinder og mænd. Vi starter med at tage afsæt i forskellige kønsteoretiske teorier, feminisme og debatterer om forskellen på de to køn - herunder hvorvidt at kønsforskellene er socialt betinget eller socialt konstrueret
I forløbet kigger vi på forskellige kønsforskelle på arbejdsmarkedet - i sportens verden, øremærket barsel, kønsneutral opdragelse, metoo og magtforhold, og ideologisk/politiske forskelle i synet på ligestilling.
Problemstillinger;
- Hvilke forskelle er der mellem kønnene -er den biologisk eller socialt konstrueret?
- Hvordan kan sociologiske teorier forklare forskellene?
- Hvilke forskelle er der politisk til ligestillingen?
- Hvilke ligestillingsproblemer er der for kvinder og mænd?
- Er ligestillingskampen gået for vidt?
Kernestof:
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
- magtbegreber og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem
kønnene
Læst pensum:
Ibøger;
https://identitetogsocialisering.systime.dk/?id=149 (8. Er mit køn noget jeg er, eller noget jeg vælger) ca 3 s.
https://sociologiskset.systime.dk/?id=453 (6.3 Kønsroller) 3,5 s
https://sportenisamfundet.systime.dk/?id=p180 (7.1 Sport og socialisering) 3,5 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=p276 (7.5.2 Hegemonisk maskulinitet og andre maskuliniteter) 3 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=275 (7.5.1 Queer-teori – kritikken af heteronormativiteten) 1,5 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=273 (7.4 Kønsroller) 2 s
https://sociologiskset.systime.dk/?id=451 og (6.5 Studenterhue = damehat) 2,5 s
Bøger;
Køn og ligestilling i samfundsfagligt perspektiv, 2017, columbus, side 85-91, 138 - 151 & side 146-151
Artikler;
https://www.dr.dk/nyheder/indland/forsker-om-koensprojekt-paa-dr2-haabloest
HUN GIK FORREST I KAMPEN FOR FJERDE BØLGEFEMINISME - I dag fortryder hun, Berlingske tideende, 26 jun 2022
Jeg tror, mange er trætte af konstant at få at vide, at mænd er nogle svin, artikle, 5 april, 2023, Information
Karakterforskelle mellem drenge og piger er vokset mest blandt elever lidt under middel, artikle, Information, 2023.
https://www.altinget.dk/artikel/drenge-med-daarlige-karakterer-er-ofre-for-deres-egen-slacker-mentalitet (pdf)
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/film/her-er-hollywoods-nye-mandeideal-han-er-bloed-og-saarbar
ca 60 s
Supplerende materiale;
https://www.tvmidtvest.dk/herning/melanie-er-transkvinde-og-vil-dyrke-elitesport-men-det-kan-en-ny-rapport-saette-en-stopper-for
https://www.dr.dk/nyheder/udland/20-aarige-chelsea-traekker-atletikforbund-i-retten-jeg-skal-ikke-konkurrere-mod-maend#!/
https://sport.tv2.dk/cykling/2017-01-25-dansk-podiepige-kan-ikke-se-noget-problem-i-sit-arbejde
”Kvinde servér en øl pop nogle popcorn og ti stille”, Artikel. Information 2017.
https://livsstil.tv2.dk/samliv/2016-11-21-de-viser-sig-selv-frem-uden-toej-paa-men-kalder-sig-for-feminister
Dokumentarfilm og klip
Drengene mod pigerne' – tæt på gymnasielivet i 3.g, Tv2 dokumentar, 2018. Afsnit 3.
”DR2 Uden køn” (Dokumentar)
Deadline (02.08.2017 ) (Debat om kvindefodbold med Sørine Gotfredsen og Karen Melchior
Giver vi plads nok til folk, der hverken er mand eller kvinde? DR langt fra Borgen, 2018 (mit cfu) (0-15.40)
DR Debatten, Lang fra ligestilling. 2024 42:40 / 01:00:00 Og 5.05 og 7.09 – 10.10 og 11.54-12.54 og 13.28-16.00
Skam dig, Emma, DR dokumentar, Fra start til 16.40 min.
#Meeto - hvad har ændret sig?” DR, 2018 fra 25.13-30.10
Deadline ( 03.01.2017 ) – Nikita Klæstrup og Emma Holten om 4. bølge feminismen
Røv, dickpics og feminisme” (de første 5 min)
Deadline Deadline ( 08.03.2017 ) Debat mellem Louise Kjølsen og Mette Fugl om forskellen på 2. bølge feminisme og 4. bølge feminisme
Mandefald, Dr dokumentar, 2020 afsnit 1. Når mænd er alene
Deadline ( 07.08.2018 ) om Incels og den stigende tendens til en mandlig underklasse i samfundet.
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
5. Konkurrencestat og præstationssamfund
5. Konkurrencestat og præstationssamfund
Formål og indhold
- I dette forløb arbejder eleverne med centrale samfundsøkonomiske og sociologiske problemstillinger. Fokus er på, hvad der kendetegner en god økonomi, hvordan økonomisk politik kan påvirke samfundet, og hvorfor lande handler med hinanden. Derudover undersøges konkurrencestatens betydning for individ og samfund, herunder unges trivsel og stress i et præstationssamfund. Forløbet kombinerer det økonomiske med det sociologiske og globale perspektiv. Desuden laver eleverne selv kvalitative undersøgelser om unges stress, hvor særligt det metodiske er i fokus.
Problemstillinger;
- Hvad er en god økonomi og hvordan kan man forsøge at påvirke den med økonomisk politik?
- Hvorfor handler lande med hinanden og hvilke fordele er der?
- Hvad er konkurrencestaten og hvilke holdninger er der til den?
- Hvilke konsekvenser har konkurrencestaten og præstationssamfundet på vores trivsel?
- Hvorfor er så mange unge stressede og hvad kan vi gøre ved det?
Kernestof;
Metode
- komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Økonomi
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, herunder bæredygtig udvikling, og økonomisk styring nationalt og regionalt
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold.
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
Læst pensum:
Samfundsfag på B, 3 udg, Columbus. 2024:
- BNP og konjunkturer, De økonomiske mål og økonomisk politik; 217-220, 221- 227, 234-238
- Konkurrencestat, side 164
- Strukturpolitik og arbejdsmarkedspoliitk side 239-245
- Globaliseringens betydning for Danmark side 260-264
- Den "nye" ulighed (Bourdieu) side 61-65
Ibogssider;
https://oekonominu.systime.dk/?id=2177 (Adam Smith om absolutte fordele) 2,5s
https://oekonominu.systime.dk/?id=2176 (Ricardo om komparative fordele) 2 s.
https://oekonominu.systime.dk/?id=3084 (Faktorudrustningsteorien) 2s.
https://oekonominu.systime.dk/?id=2174 (Linders Efterspørgselsteori) 2 s.
https://konkurrencestaten.systime.dk/?id=136 - Politiske ideologier i konkurrencestaten 7 s
https://konkurrencestaten.systime.dk/?id=140 Konkurrencestaten og den offentlige sektor 4,5 s
Netværkssamfundet 2. udg, columbus, 2015 side 90-96 (Sennett og Rosa’s teori om accelerationssamfundet)
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=142 (Hochshild og Tidsfælden) 2,5 s
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=139 - Netværkssamfundet - nye socialiseringsarenaer! 1,5 s
Selvpræsentation på de sociale medier - Joshua Meyrowitz (https://sociologienskernestof.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=164 (pdf) 2 s
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=157 (Løsninger på stress, civilsamfund, marked og stat)
Andre dokumenter og materiale 1,5 s
Dokumentet ”Kvalitativ og kvantitative metoder” samt forskningskriterierne 11s
Oplæg om Habermas (https://screencast-o-matic.com/watch/creXlOVctiJ)
Artikler;
Hvorfor hænger vores sociale status sammen med vores sundhed? https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvorfor-haenger-vores-sociale-status-sammen-med-vores-sundhed/ Videnskab.dk 2022
https://www.altinget.dk/artikel/lektor-stigende-stress-og-angst-blandt-unge-skyldes-faldende-social-mobilitet (artikel, 2020)
Jeg er en del af en generation, hvor det nemmeste er bare at sige, at man har det dårligt (artikel, 2023)
Ca 83 s
Supplerende materiale;
Hvorfor formulerer venstrefløjen ikke en ideologi for konkurrencestaten? (artkel) 2018 https://www.information.dk/indland/2018/08/hvorfor-formulerer-venstrefloejen-ideologi-konkurrencestaten
“Konkurrencestaten er et åndløst sted at være. Men det virker jo.” Her er manden, der forsvarer tidens yndlingsskurk. Zeland.dk 2019
Dokumentar og klip
https://www.youtube.com/watch?v=UFDwUY4WEIQ (rasmus Willigs kritik af konkurrencestaten)
Har Danmark stress, DR debatten, 2018 fra 0 – 15 min og 24.00-33.00
Deadline (16.12.2022 ) (konkurrencestaten)
Fra 9.20 – 11.26 og 22.13 – 24.06
Deadline ( 22.01.2020 ) (flexi-curity) – 6.20 og 15.06-15.33
Netflix serie “Working moms” Ep 2- Sæson 1
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Danmark og EU og diskutere løsninger herpå
- formulere faglige problemstillinger og indsamle, kritisk vurdere og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
32 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64523200157",
"T": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64523200157",
"H": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64523200157"
}