Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Gribskov Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Psykologi C
|
Lærer(e)
|
Aysegül Yalcin
|
Hold
|
2024 ps/V5-1 (V5 ps-1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Tema 1: Hvad er psykologi
Formål: Formålet med dette forløb er en introduktion til den videnskabelige, metodiske psykologi og de forskellige psykologiske retninger. Der vil derfor ikke blive opgivet selvstændige eksamensspørgsmål til dette tema, men den præsenterede viden fra dette forløb anvendes i de fortløbende temaer.
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er forskellen på hverdagspsykologi og videnskabelige psykologi?
• Hvad er de videnskabelige traditioner inden for psykologi?
• Hvad er psykoanalysen med fokus på Freuds psykoseksuelle udvikling og personlighedsmodel?
• Hvad er behaviorismen med fokus på særligt Skinners operante betingning?
• Hvad er den kognitive psykologi med fokus på Piagets kognitive skemaer
• Hvad er socialpsykologi med fokus på gruppepsykologi og konformitet?
• Hvordan laver man en kritisk vurdering af en psykologisk undersøgelse med fokus på eksperiment, spørgeskema og interview (herunder case)?
o Det forventes, at der kan skelnes mellem kvalitativ og kvantitativ metode og tilhørende fordele og ulemper og på denne måde forholde sig kritisk til psykologiske undersøgelser. Hertil forventes det, at der på elementært niveau, kan tages stilling til repræsentativitet og bias.
Forløbets indhold - grundbog: ”Psykologiens veje”:
• Dokument: Hvad er psykologi? Fokus på dagligdagspsykologi vs. videnskabelig psykologi, forholdet mellem arv og miljø, de videnskabelige traditioner samt de psykologiske retninger
• Psykoanalyse: https://psykveje.systime.dk/?id=p4854
• Den psyko-seksuelle udvikling: https://psykveje.systime.dk/?id=p5805
• Personlighedsmodellen: https://psykveje.systime.dk/?id=p4886
• Behaviorismen: https://psykveje.systime.dk/?id=p5135
• Pavlov og den klassiske betingning: https://psykveje.systime.dk/?id=p5163
• Thorndike, Skinner og den operante betingning: https://psykveje.systime.dk/?id=p5161
• Kognitiv psykologi: https://psykveje.systime.dk/?id=p4793
• Tænkningens udvikling: https://psykveje.systime.dk/?id=p5242
• Hvad er en gruppe: https://psykveje.systime.dk/?id=p5536
• Gruppepres og social kontrol: https://psykveje.systime.dk/?id=p5535 (kun første afsnit)
• Kvalitativ og kvantitativ metode: https://psykveje.systime.dk/?id=c13937
• Dokument: ”Eksperiment” – fokus på afhængige og uafhængige variable samt bias
Antal læste sider: ca. 40 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• The difference between classical and operant conditioning: https://www.youtube.com/watch?v=H6LEcM0E0io
• Watson’s Theory of Behaviourism: https://www.youtube.com/watch?v=V09FuazW8bc
• Test Your Awareness: Do The Test: https://youtu.be/Ahg6qcgoay4
• Asch Conformity Experiment: https://www.youtube.com/watch?v=NyDDyT1lDhA
• WYFFT: Would You Fall For That – Elevator: https://www.youtube.com/watch?v=dDAbdMv14Is
• Flowchart: ”Hvordan ved jeg, hvilken type undersøgelse det er?”
• Frans De Wall fairness study: https://youtu.be/FM7XvFa1AQ8
Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
• Kognition og læring:
o Perceptionens og tænkningens betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
• Personlighed og identitet
o Identitet og personlighed
• Supplerende stof:
o Det praksis- og anvendelsesorienterede
o Videnskabelige og metodiske forhold
Faglige mål:
• Demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende menneske
• Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser
• Demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Tema 2: Barndommens betydning
Formål: Forløbets formål er at introducere, hvilken betydning barndommen har for individet og dets udvikling. Vi starter med at undersøge den tidlige start på livet med udgangspunkt i vigtigheden af omsorg og tryg tilknytning. Hernæst undersøges de sociale og kognitive konsekvenser af omsorgssvigt med fokus på det omsorgssvigtede barn i skolen. Dette danner tilsammen rammen for at analysere, hvilken betydning den senmoderne families kendetegn og opdragelsesstil har for individets personlighedsdannelse og selvforståelse. For hvor stor en del af vores fremtid er egentlig bestemt af vores barndom?
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er afgørende for en tryg start på livet?
• Hvorfor klarer nogle børn og unge sig godt socialt og kognitivt trods en utryg start på livet?
• Har senmoderniteten en betydning for vores identitetsdannelse?
Forløbets indhold - grundbog: ”Psykologiens veje”:
• Dokument: ”Hvad er udviklingspsykologi?” med fokus på, hvad udviklingspsykologi er som psykologisk retning samt de tre udviklingsplaner
• Daginstitutionen: https://psykveje.systime.dk/?id=p5186
• Erik Erikson: https://psykveje.systime.dk/?id=p5052
• Dokument: ”Det ressourcefyldte barn” med Sterns udviklingsteori – fokus på begreberne om ansigtsduetter, konsekvenserne ved under- og overstimulering i ansigtsduetterne og følelsesmæssig-smitte
• John Bowlby og Mary Ainsworth: https://psykveje.systime.dk/?id=p5043&L=0 (dog ikke de sidste to afsnit)
• Tilknytningsforstyrrelser og omsorgssvigt: https://psykveje.systime.dk/?id=p5098
• Oversigt over omsorgssvigt – skelnen mellem fysisk/psykisk og aktiv/passiv
• Børns reaktioner på omsorgssvigt: https://psykveje.systime.dk/?id=p5128
• Dokument: Mønsterbrud og resiliens – fokus på begreberne risikobørn, chanceulighed, mønsterbryder og resiliens (herunder beskyttelsesfaktorer)
• Fire opdragelsesstile: https://psykveje.systime.dk/?id=p5188
• Barnet i den senmoderne familie: https://psykveje.systime.dk/?id=p5187
• Det senmoderne familieliv: https://psykveje.systime.dk/?id=p5452
• Fire familietyper: https://psykveje.systime.dk/?id=p5483
• Kollektivisme og individualisme: https://psykveje.systime.dk/?id=c12484 (kun første afsnit med fokus på individualistisk kultur)
• Medfødte forskelle: https://psykveje.systime.dk/?id=p5666
• Temperament: https://psykveje.systime.dk/?id=p4903 (ikke nederste case)
Antal læste sider: ca. 52 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• Genie-case – pigen uden barndom
• De 8 udviklingsfaser ifølge Erik Erikson: https://www.youtube.com/watch?v=aYCBdZLCDBQ
• Still face experiment https://www.youtube.com/watch?v=YTTSXc6sARg
• Mød dit urmenneske (2018). Afsnit 2: ”Forældre og børn” DR. Fra 11.30-21 min. https://kp.mitcfu.dk/TV0000112812
• Harlow's Studies on Dependency in Monkeys:
https://www.youtube.com/watch?v=OrNBEhzjg8I&t=6s
• Tønderpigen: ”Jeg har det som om jeg bliver holdt kunstig i live” (uddrag): http://politiken.dk/magasinet/interview/art5603011/Tønderpigen-»Jeg-har-det-som-om-jeg-bliver-holdt-kunstigt-i-live«
• Hvad ved vi om udsatte børn I dagtilbud og skolen? https://vidensportal.dk/temaer/laering/malgruppe (uddrag)
• Sådan overlever du en lortebarndom (2018). DR2. (første 45 min.)
https://www.dr.dk/drtv/program/saadan-overlever-du-en-lortebarndom_64839
• Sådan opdrager du dit barn – hvor svært kan det være? (2018). Første 5.30 min.
• Den perfekte opdragelse? (2017). Afsnit 1: Vores metode. TV2. 28 min.
• Babyernes vidunderlige verden (2019). DR2 (første 6.22 min.)
Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier (opdragelse)
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
o Tilknytning, sårbarhed og resiliens
• Kognition og læring:
o Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse (fokus på læring)
• Personlighed og identitet
o Identitet og personlighed
o Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder stress og coping
• Supplerende stof:
o Arbejds- og erhvervsrelaterede perspektiver
o Videnskabelige og metodiske forhold
Faglige mål:
• Demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende menneske
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra. forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
• Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
• Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Tema 3: Når kulturer mødes
Formål: Forløbet fokuserer på, hvad der sker i mødet mellem to forskellige kulturer, mere konkret mellem den individualistiske danske majoritetskultur og den kollektivistiske mellemøstlige minoritetskultur. Særligt er fokus på unge med anden etnisk baggrund end dansks muligheder og udfordringer med integration i det danske samfund. For hvad vil det egentlig sige at være dansk og hvordan sikrer vi den bedste integration for unge danskere uden diskrimination og fordomme?
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er kultur og hvad kendetegner forskellige kulturer?
• Hvilken betydning for kultur for vores identitet (herunder kønsroller og social kontrol)?
• Hvilke konflikter kan der opstå i mødet med to forskellige kulturer?
• Hvordan nedbryder vi fordomme og sikrer en god integration?
Forløbets indhold – grundbog: ”Psykologiens veje”:
• Kulturmøder og kulturforskelle: https://psykveje.systime.dk/?id=p5539
• Etnocentrisme og kulturrelativisme: https://psykveje.systime.dk/?id=p5557
• Kulturmøder: https://psykveje.systime.dk/?id=p5556 (Kun afsnit om ”Minoriteter og majoriteter” og ”Stereotyper og fordomme”)
• Kontaktteorien: https://psykveje.systime.dk/?id=c12489
• Kulturelle forskelle og konflikter: https://psykveje.systime.dk/?id=p5555 (Kun første afsnit om Ishiyamas konfliktteori)
• Kollektivisme og individualisme: https://psykveje.systime.dk/?id=c12484
• Dokument: ”Seksualitet, social tvang og køn” – fokus på kønskampe og social kontrol i minoritetsmiljøer
• Etnicitet, ungdom og køn: https://psykveje.systime.dk/?id=p5554
Antal læste sider: ca. 22 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• Patrioten og Venligboeren (2017), DR1: de første 25 min.
• Faber, Jon (2016): ”Mine forældre holder jul og spiser karrysild og sviner mig til for at være en danskertøs”, Information d. 17.12.26 - https://www.information.dk/debat/2016/12/foraeldre-holder-jul-spiser-karrysild-sviner-vaere-danskertoes
• PerkerDansk (2015), afsnit 2 ”Danskhed”, DR3, 30 min.
• Kvinde, kend din plads (2016). DR2, 29 min.
Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Stereotyper, fordomme og diskrimination
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
• Personlighed og identitet
o Identitet og personlighed (kulturel identitet)
• Supplerende stof:
o Det praksis- og anvendelsesorienterede
Faglige mål:
• Redegøre for og kritisk forholde sig til psykologisk viden i form af psykologiske teorier, begreber og undersøgelser
• Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger
• Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Tema 4: Findes der onde mennesker?
Formål: Forløbets fokus er den teoretiske diskussion mellem, hvorvidt onde handlinger skyldes den enkelte persons indhold (den onde personlighed) eller den enkelte situations indhold, der skaber grobund for onde handlinger. Gennem forskellige cases diskuteres det, hvorvidt de involverede personer er onde mennesker eller almindelige mennesker, der er presset ud i at begå onde handlinger - og hvorvidt det overhovedet er muligt altid at lave denne skelnen? Og hvordan retfærdiggør individer over for sig selv, at de har begået onde handlinger? Forløbet trækker derfor også på viden fra bl.a. tema 2 om barndommens betydning for skabelsen af en stabil personlighed og identitet og tema 3 om stereotyper og fordomme. Hertil suppleres det socialpsykologiske fokus i tema 1 med flere socialpsykologiske eksperimenter med særligt fokus på kritisk vurdering heraf.
Forløbets spørgsmål:
• Hvordan kan ondskab forstås ud fra Lars Svendsens definition?
• Hvad er en ond person og hvorfor bliver nogle mennesker onde? Fokus på psykopati
• Hvad er forholdet mellem ondskab og empati?
• Hvilken betydning har autoriteter for at begå onde handlinger (Milgram)?
• Hvilken betydning har rolleforventninger, deindividuation, dehumanisering og gruppepsykologiske processer for onde handlinger (Zimbardo)?
• Kan vi stole på Milgram og Zimbardos resultater?
• Hvordan håndterer individer at have begået onde handlinger?
Forløbets indhold – grundbog: ”Psykologiens veje”:
• Det onde som frihed: https://psykveje.systime.dk/?id=p5627
• Fravær af empati: https://psykveje.systime.dk/?id=p5632
• Uformelle roller (kun dette afsnit): https://psykveje.systime.dk/?id=c12408
• Gruppepolarisering (kun dette afsnit): https://psykveje.systime.dk/?id=c12425
• Lydighedens dilemma: https://psykveje.systime.dk/?id=p5630
• Zimbardo og virkelighedens fængsel: https://psykveje.systime.dk/?id=p5629
• Moralsk frakobling: https://psykveje.systime.dk/?id=p5628
• Eksistentialisme og det frie valg (kun dette afsnit): https://psykveje.systime.dk/?id=4794
Antal læste sider: ca. 29 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• James Bulger-case
• Hvad er en psykopat: https://www.youtube.com/watch?v=DcgepOlybpQ
• PCL – psykopatitjeklisten: https://kend-din-psykopat.dk/psykopattjeklisten/
• Psykopaten, de slap fri (2020). Station 2. TV2 (28 min.)
• Lydighedens dilemma (2002). DR1. 40 min.
• The Standford Prison Experiment Documentary. Feature Film (29 min.): https://amara.org/da/videos/764uN8LlN7q5/info/feature-film-the-stanford-prison-experiment-documentary/
• Flowchart: ”Hvordan laver jeg en kritisk vurdering på psykologi c-niveau?”
• Tortur (2017), afsnit 1 ”Bødler og ofre”. DR3. 28 min.
• Tortur (2017), afsnit 2 ”De ansvarlige”. DR3. Fra 6.20 til 15 min.
• Ondskab (2004) Film af af Mikael Håfström (fra mitCFU)
Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Social adfærd, gruppepsykologiske processer og social indflydelse
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur
• Kognitionspsykologi:
o Perceptionens og tænknings betydning for menneskets forståelse af sig selv og omverdenen
• Personlighed og identitet
o Identitet og personlighed
• Supplerende stof:
o Videnskabelige og metodiske forhold
Faglige mål:
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
• Demonstrere et elementært kendskab til fagets forskningsmetoder og etiske problemstillinger i psykologisk forskning samt kunne skelne mellem hverdagspsykologi og videnskabelig baseret psykologisk viden
• Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger.
Indhold
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Tema 5: Livet på en ungdomsuddannelse
Tema 5: Livet på en ungdomsuddannelse
Formål: Udgangspunktet for dette forløb er elevernes egen livsverden og deres opvækst i en konkurrencestat. Fokus gennem hele forløbet er at undersøge forskellige elementer af deres hverdag som gymnasieelev på en ungdomsuddannelse. For hvad vil det egentlig sige at være gymnasieelev i 2022? Verden er betydelig anerledes i dag end da Giddens præsenterede sine analyser af det senmoderne samfunds gennembrud. Presset til at præstere er vokset og arenaerne til at præstere på er flere. Hvilken betydning har det for unge gymnasieelevers liv og identitetsdannelse? Det forsøger vi at undersøge gennem dette forløb.
Forløbets spørgsmål:
• Hvad kendetegner det samfund, de danske unge er vokset op i?
• Hvilken betydning har konkurrencestaten, præstationssamfundet og perfekthedskulturen for unges hverdag og identitetsdannelse?
• Hvorfor er så mange danske gymnasieelever så stressede og hvordan håndterer de det?
• Hvordan lærer og motiveres elever i gymnasiet?
• Hvilke konsekvenser kan digital mobning og digitale sexkrænkelser have for unge?
Forløbets indhold – grundbog: ”Psykologiens veje”:
• En flodbølge af muligheder: https://psykveje.systime.dk/?id=p5425
• Tvangen til at vælge: https://psykveje.systime.dk/?id=p5424
• Unge i konkurrencestaten: https://psykveje.systime.dk/?id=p5414
• Stres og coping: https://psykveje.systime.dk/?id=p5559
• Akut og kronisk stress: https://psykveje.systime.dk/?id=p5574
• Coping: https://psykveje.systime.dk/?id=p5806
• Ydre faktorer – stress på arbejdet: https://psykveje.systime.dk/?id=c12531 (kun dette afsnit)
• Socialindlæringsteori: https://psykveje.systime.dk/?id=p5157
• Social-kognitiv læringsteori: https://psykveje.systime.dk/?id=p5809
• Motivationsprocesser: https://psykveje.systime.dk/?id=p5290
• Zonen for den nærmeste udvikling: https://psykveje.systime.dk/?id=c11708 – kun det korte afsnit om ”Zonen for nærmeste udvikling”
• Undersøgelse – Indlært hjælpeløshed: https://psykveje.systime.dk/?id=p5717
• Mobning: https://psykveje.systime.dk/?id=c12423
• LIKE! Shitstorme, fake news, fear of missing out. What’s not to like? Camilla Mehlsen & Vincent F. Hendricks (2019) s. 59 + 68 - https://digitaluddannelse.org/wp-content/uploads/2019/03/DUDE-_-LIKE-INDHOLD-2019-DIGITAL-VERSION.-enkeltsider.pdf
• Sociale arenaer, roller og identitet: https://psykveje.systime.dk/?id=p5419
Antal læste sider: ca. 34 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.):
• Christensen, C. (2021) ”17-årig tog study drugs for at præstere i gymnasiet - Bivirkningerne stopper. Karaktererne vil følge mig hele livet”. TV2 - https://nyheder.tv2.dk/2021-04-13-17-aarig-tog-study-drugs-for-at-praestere-i-gymnasiet-bivirkningerne-stopper-karaktererne?fbclid=IwAR0hk8I-TzZgCedIhlv5oJti-TPWbjCFUMOBjgt_umygti4tFQHZyqHJ3yI
• Uddrag af rapport: ”StreSS i gymnaSiet” https://edu.au.dk/fileadmin/edu/Udgivelser/E-boeger/Stress_i_gymnasiet_-_PIXI.pdf
• Uddrag af casen: ”Alexander besvimede af stress, mens han børstede tænder”: https://psykveje.systime.dk/?id=p5806 - https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/alexander-besvimede-af-stress-mens-han-boerstede-taender-jeg-stillede-store-krav-til
• Dales læringspyramide (PDF-oversigt)
• ”Sådan bliver elever motiveret i skolen”: https://videnskab.dk/kultur-samfund/sadan-bliver-elever-motiveret-i-skolen
• Dokumentar: Verdens dejligste møgunger (2021). Afsnit 2. DR, 29 min.
• ”Dig og din smarte telefon”. Undersøgelse af Søren Hebsgård, s. 28, spg. 25 om deling af intime billeder: http://www.sorenhebsgaard.dk/undersgelsen
• Dokumentar: ”Klædt af på nettet” (2019) afsnit 1 (29 min.). DR2
Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling, herunder betydning af arv, miljø, køn og kultur (konkurrencestat, præstationssamfund og perfekthedskultur)
• Kognitionspsykologi:
o Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
• Personlighed og identitet
o Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder stress og coping.
• Supplerende stof:
o Arbejds- og erhvervsrelaterede perspektiver
Faglige mål:
• Demonstrere et bredt kendskab til fagets stofområder, primært i forhold til det normalt fungerende menneske
• Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
• Demonstrere viden om psykologis identitet og metoder og behandle problemstillinger i samspil med andre fag.
Antal læste normalsider til kernestof gennem alle temaer = ca. 180 normalsider + supplerende stof.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64587608328",
"T": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64587608328",
"H": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64587608328"
}