Gribskov Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Gribskov Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2g Fr (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2024/25 - 2025/26
Institution
Gribskov Gymnasium
Fag og niveau
Fransk B
Lærer(e)
Sigrid Bendsen
Hold
2024 Fr/1 (
GF Fr-1
,
1g Fr-1
,
1g Fr-1 digi
,
2g Fr-1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Le français, c'est chouette
Titel 2
La jeunesse - EKSAMEN
Titel 3
La France et la culture française
Titel 4
La France et la culture francaise (fortsat fra 1g)
Titel 5
Les réseaux sociaux - EKSAMEN
Titel 6
La francophonie - EKSAMEN
Titel 7
Les contes - EKSAMEN
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Le français, c'est chouette
Grundforløbsemne med introduktion til læsning af lettere tekster med base i lærebogen "Carte blanche", samt samtale på fransk. Desuden gennemgang af basal grammatik og understøtning af AP: bøjning af verber i nutid, simpel sætningskonstruktion og adjektiver
Indhold
Kernestof:
La bienvenue à tous
Minlæring
Ordbogen.com
Présentation de moi et ma famille.docx
https://www.ordbogen.com/en/
Læs i din franske lærebog Carte blanche:
Carte blanche (jeres bog): Réponds (svar på) aux questions, p. 52
Læs i jeres nye grammatikbog, "fransk grammatik til samtale og forståelse" s. 12-16 og skriv to sætninger der indeholder de tre basisled S - V - DO
Øvrigt indhold, dvs ikke lektie
Genlæs i jeres grammatikbog "Fransk grammatik til samtale og forståelse" s. 12-16; særligt jer der var til SRI i mandags eller fraværende af anden årsag bør læse disse sider grundigt.
Skriv 4-10 sætninger til billedet.pptx
description
Øv som sædvanelig også bøjningen af verberne être, avoir og aller i présent.
Minlæring - bøjning af -er verber
Carte blanche (jeres fransk bog): Lisez le texte « Le marché aux puces », p. 25-26, et répondez aux questions, p. 26
Medbring jeres seddel med 2-3 klokkeslet, fx 11H25
Det er noget tid siden, at vi alle sammen har haft fransk sammen, derfor
les vêtements et les couleurs
Substantivers flertal
Quizlet
Som lektie til timen, lav øvelserne på Minlæring i artikler, substantiver og køn. Øvelserne er estimeret til at tage ca. 15 min. Læs grammatikken inden øvelserne godt igennem inden du laver øvelserne, så vil de være nemmere for dig at lave ;-)
substantiver og artikler.pptx
description
Lav øvelser i substantiver på minlæring, hvis du ikke har fået lavet alle øvelser:
Øv bøjningen af être, avoir og 1. bøjningsverberne (f.eks. parler) i présent. I får brug for disse bøjninger i timen. Gå på ordbogen.com hvis du har brug for hjælp til bøjningerne.
Samme lektie som i sidste uge:Øv bøjningen af être, avoir og 1. bøjningsverberne (f.eks. parler) i présent. I får brug for disse bøjninger i timen. Gå på ordbogen.com hvis du har brug for hjælp til bøjningerne.
Lav øvelserne i substantiver på minlæring, hvis du endnu ikke har nået det.
ingen lektier
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Marché aux puces skf fr 1
09-10-2024
Omfang
Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
La jeunesse - EKSAMEN
Forløb om unge i Frankrig, herunder familieforhold, fritidsinteresser, skole, venner og kærester. Fokus på ordforrådstræning og lettere samtaleøvelser samt billedbe-skrivelse. Herudover inddragelse af kulturelt og interkulturelt aspekt gennem sammenligning mellem fransk og dansk ungdomskultur
Indhold
Kernestof:
Bøjning af faire & aller på minlæring
Possessive pronominer
1. Lav opgave 1-3, dvs arbejd med ordforråd, øv gloser til tekst samt læs teksten/dialogen "à la cantine"
1. Lav exercice 8 i nedenstående dok : Parler de la famille de Céline et la famille à toi - og øv den godt. I klassen skal du kunne tale frit om emnet
2. Hvis du ikke blev færdig med øvelserne på minlæring i possessive pronominer, så lav dem færdig her. https://app.minlaering.dk/lektier?vis=299014
3. Hvis du ikke blev færdig med øvelserne med faire og aller på minlæring, så lav dem færdig her Minlæring
Kære fransk elever
Futur proche.pptx
description
Minlæring: øvelser i Futur proche
Minlæring. futur proche (laves i timen)
Les devoirs (lektier)
2) Lisez l'épisode 7 "Au club de gym". Consultez un dictionnaire s'il y a des mots que vous ne comprennez pas. Notez aussi 2-4 mots que vous trouvez difficiles à prononcer
7. Au club de gym_STX1 2025.docx
Quizlet : Le corps
Le corps de votre idole
Minlæring: adjektiver
Lektier:
Minlæring: øvelser i adjektiver
Quatre amis - Questions pour l'épisode 8-9.docx
description
Lav tre ønsker for hvad du gerne vil lave/opnå i 2025. Brug den verbale fremtid futur proche i dine sætninger.
Minlæring: franske verbers reelmæssige bøjning i présent
Minlæring: Genitiv og possessive pronominer
ingen lektier
Materiale - Quatre amis
Quatre amis - parler de la série
Quatre amis - un résumé.docx
description
Quizlet - refleksive verber
Minlæring: øvelser i refleksive verber
Refleksive verber - les verbes pronominaux.pptx
description
pas de devoirs ;-)
STX1_Refleksive verber_opgaver.docx
description
Jeg er desværre blevet syg, så I skal arbejde selv med de refleksive verber i jeres bordgrupper.Her skal I starte med at dele de tre sætninger, som er lektie til i dag, med hinanden.Hernæst skal I lave et rollespil, hvor I inddrager de refleksive ver
Bordgrupper:
Vi fortsætter alligevel med at øve de refleksive verber.
Læs først det lille digt "Le cancre". Læs det gerne højt for dig selv
description
Øv dernæst ordforråd til digtet på quizlet
Lyt til sidst til en oplæsning af digtet og følg gerne med i teksten samtidig
1. Øv jeres rollespil med refleksive verber, som I lavede og oploadede på elevfeedback sidste torsdag. Vi vil se et par af grupperne opføre deres rollespil.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Portrait de Céline et Marc
12-12-2024
Description d'une image de Marc et Emma au club de
29-01-2025
Omfang
Estimeret: 46,00 moduler
Dækker over: 38
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
La France et la culture française
Forløb om Frankrig og fransk kultur med fokus på at fremme elevernes kulturelle og interkulturelle kompetencer. Eleverne vil arbejde med præsentationer af franske regioner,
Herudover søges fransk kultur inddraget gennem små tekster om fransk marked, caféliv, restaurantbesøg – og ikke mindst fransk høflighedskodeks.
Eleverne vil desuden i par præsentere en fransk sanger samt en af sangerens sange, og de vil også individuelt præsentere en historisk fransk person.
Endvidere vil billedbeskrivelse, ordforråd og træning af elevernes fluency være gennemgående i forløbet.
NB!
forløbet fortsættes efter sommerferie
Indhold
Kernestof:
Les régions francaises.pdf
description
Salon de voyage 2025.docx
description
Les 13 RÉGIONS de FRANCE et leurs CHEFS-LIEUX
Bigflo & Oli - Bienvenue chez moi (Clip Officiel)
Færdiggør svar på spørgsmål om stereotyper, hvis du ikke nåede det i timen - og øv ellers dine svar, så du i timen kan tale om dine svar med en rimelig grad af fluency, hvilket vil sige at du kun støtter dig let til dit papir ;-)
Salon de voyage
Hvis I ikke nåede at svare på alle spørgsmål til jeres region, så er disse lektie til timen.
Som sagt i torsdags, så er det i denne time, at I skal fremlægge jeres franske region for klassen.Øv jer derfor godt på jeres del af præsentationen - og husk at medbringe notecards, altså jeres fremlægelse på papir. I må ikke brue PC under fremlæggel
Delingsartikler: Minlæring
Vi fortsætter med emnet "Au marché", og i 2. lektion vil vi fokusere på billedbeskrivelse. Øv derfor ordforråd på quizlet i den forbindelse.
Forbered 3-4 replikker i dette rollespil, hvor du forestiller dig at du er på fransk marked. I timen skal du lave rollespillet færdigt sammen med din makker
Description d'une image - les femmes sur la rue.pptx
description
Øv ordforråd til billedbeskrivelse på Quizlet. Mappen på quizlet indeholder seks kategorier. Øv: 1) Les personnes, og 5) Nyttige ord og sætninger, og øv desuden endnu en kategori efter eget valg.
Kommunikationsstrategier2.pptx
description
I denne blok vil I få første lektion til at øve jer i den prøve, der følger i anden lektion. Prøven vil indeholde en billedbeskrivelse svarende til jeres seneste aflevering.Øv jer desuden på delingsartiklen og den reducerede delingsartikel.
Sprogcoaching.pptx
description
Vouvoiement et tutoiement_STX1_fiche pédagogique.docx
description
Le vouvoeiment et le tutoiement - dictée
La politesse - On se connait ? TV5 monde
Le sujet de ces leçons de français est LA POLITESSE.
TV5 monde - la politesse
Minlæring: conditionnel
Svar på spørgsmål 1-2 vedrørende "La politesse"
Har du brug for at læse teksten igen eller var du fraværende i sidste fransktime, så får du teksten "Vouvoiement et tutoiment" oploadet her igen:
description
La politesse - padlet
La politesse - utilisez le conditionnel
Minlæring: le passé composé
Forbered sætninger hvor du laver en bestilling på en fransk frokostcafé. Husk at inddrage høflighed i din bestilling. Du kan lade dig inspirere af vedlagte spisekort
Færdiggør øvelserne i passé composé på Minlæring
øv ordforråd til nedenstående tekst
Læs teksten La culture des cafés à Paris_texte.docx
description
Som forberedelse til prøve i 2. lektion kan I repetere øvelserne i passé composé på minlæring.
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Au marché
02-04-2025
Au café
14-05-2025
Omfang
Estimeret: 40,00 moduler
Dækker over: 32
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
La France et la culture francaise (fortsat fra 1g)
Indhold
Kernestof:
J'espère que vous avez eu de très bonnes grandes vacances.
Genlæs teksten "La culture des cafés à Paris" samt jeres svar på de tilhørende spørgsmål 1-3, som I arbejde med inden sommerferien. Der vil være taleøvelse baseret på disse i timen.
Vi arbejder videre med den verbale tid "Passé composé", men repeter hovedregelen på minlæring inden timen (estim. 30 min)
Passé composé - Portrait d'un Francais historique.docx
description
Minlæring . passé composé med être som hjælpeverbum
Til denne time skal I have valgt en kendt historisk franskmand/kvinde. I timen får I tid til at lave et portræt af personen vha AI.
Lav øvelserne med passé composé og hjælpeverbet être på minlæring færdige:
Le passé composé på padlet
Raconte ta journée
I timen skal I også arbejde med at lave et portræt af en kendt historisk (ikke længere levende) franskmand, så hav gerne et par personer i tankerne. Det kan være alt fra sangere, kunstnere, designere, politiske personer, forfattere etc.
Slides themes and Powerpoint templates | Slidesgo
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Les réseaux sociaux - EKSAMEN
- Eleverne vil arbejde med emner som vedrører sociale medier og med refleksion over egen og andres adfærd på internettet samt de sociale mediers indflydelse på deres hverdag og liv.
- Herudover er arbejdes der med forskellige genrer (film, sang, artikel, lydfil) og hvordan genrerne belyser emnet på hver deres måde.
- Der vil blive lagt vægt på at samtale om emnet, lige såvel som eleverne introduceres til at tale på fransk om forskelligt tekstmateriale.
- Herudover vil billedbeskrivelse indgå ofte som en understøttende del ift at tale om emnet.
Kernestof:
• C’est quoi, être influenceur ? (2 ns)
https://www.1jour1actu.com/monde/cest-quoi-etre-influenceur
• Portable : une journée pour « débrancher » (3 ns)
https://www.1jour1actu.com/monde/portable-une-journee-pour-debrancher-17007
• Carmen, chanson par Stromae (4 s)
https://www.youtube.com/watch?time
_continue=1&v=UKftOH54iNU&feature=emb_logo
• Pourquoi les jeunes adorent-ils les réseaux sociaux
http://www.childfocus.be/fr/prevention/securite-en-ligne/parents/reseaux-sociaux/pourquoi-les-jeunes-adorent-ils-les-reseaux
Révisée par SIB (4 s)
• Carla en 10 secondes (court-métrage) (3 s)
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/10-sekunder-med-carla
Indhold
Kernestof:
Invitation, Sprogcamp2026.pdf
description
Devoirs: On commence le nouveau sujet "Les réseaux sociaux" ; donc, pratiquez le vocabulaire sur quizlet:
Les réseaux sociaux emojiis
Lis cet article "C'est quoi un influenceur ?" et réponds aux trois questions, y inclus les sous-questions
Talepapir til tekstgennemgang.docx
description
Choisis un influenceur ou une influenceuse francais(e) et prépare une petite présentation de lui pour tes camarades de classe
pratique aussi le vocabulaire des réseaux sociaux sur quizlet
Portable - une journée pour débrancher.docx
description
Læs teksten "Portable : une journée pour débrancher" og lav de første opgaver 1-4 på side 3
Da jeg er blevet syg, skal I arbejde selv med lidt grammatik inden for de franske demonstrative pronominer. Se gerne forklarende video og lav herefter øvelserne på minlæring. Fravær bliver ført i henhold til om alle øvelser er lavet på Minlæring.
I skal arbejde selv med sangen Carmen af Stromae. Der vil være opgaver som skal lægges op på padlet og i elevfeedback. I skal arbejde i par (eller maks tre elever), så husk alle gruppens navne på jeres opslag/dok, for fravær vil blive ført ud fra jer
I timerne skal I arbejde selv. Se under Øvrigt indhold.
STX2 - Carmen par Stromae 2025.docx
Minlæring: nægtelser
Nægtelse på fransk med opgaver.pptx
description
Lav tre sætninger med passé composé, hvor du fortæller, hvad du har lavet i efterårsferien.Husk du altid selv kan gå ind på minlæring, hvis du har behov for at genopfriske grammatikken
Lav øvelserne i nægtelser på minlæring. Se gerne videoen på minlæring, før du laver opgaverne.
ikke lektier men materiale til timen
Læs op på nægtelser og demonstrative pronominer
Fonetik_nasalvokaler.docx
description
pas de devoirs :-)
Fokus for denne prøve vil være:
Les réseaux sociaux - rød tekst.docx
FICHE PÉDAGOGIQUES - RØD TEKST.docx
I skal arbejde selv i denne blok, og I skal arbejde videre på teksten "Pourquoi les jeunes adorent-ils les réseaux sociaux?"
I skal have læst teksten "Pourquoi les jeunes adorent-ils les réseaux sociaux"? og have svaret på spørgsmål 1-6 (se tekst og opgavemateriale på torsdagslektion). I timen vil vi snakke om jeres svar på spørgsmålene, så øv dem godt inden.
Materiale til sprogdag
samme lektie som til i mandags
Småord på quizlet
3) perspektivering af emnet (laves i timen, se under afleveringsopgaver her på lectio)
Vi fortsætter med:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Les réseaux sociaux
04-11-2025
mettre en perspective1
24-11-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 32
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
La francophonie - EKSAMEN
Forløbet har til hensigt at eleverne udvikler evne til at:
• læse og forstå ubearbejdede fransksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
• deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende fransk om kendte og almene emner, herunder beskrive oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger
• præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende fransk
• at give eleverne indsigt i fransksprogede samfund og kulturer samt forståelse for en globaliseret og digitaliseret verden.
• at udvikle elevernes sans for den æstetiske dimension i fagets udtryksformer.
• At udvikle elevernes sproglige og kulturelle viden
• at eleverne reflekterer over egen kultur i mødet med fransksprogede kulturer.
• udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende fransk
Indhold
Kernestof:
Travail en binôme
Intro la francophonie.pptx
description
Telefonliste udvekslingselever - udfyld den!!!
Portrait d'un pays francophone 2025ocx.docx
description
Præsentation på fransk.pdf
description
On va écouter les dernières présentations d'un pays francophone :
Graphie son k - Comment écrire le son K
La touche francaise en Belgique_m_øv1.docx
Joyeux Noël - julekalender
Læs grammatikken om relativ pronominer på Minlæring og lav øvelserne Minlæring: relativ pronominer
Padlet: Relativ pronominerne "qui" og "que"
Læs teksten "Geneviève Labonté" (Le Quebec). Fokuser på første halvdel af teksten, som handler om Genevieves familie og hendes interesser. Den sidste halvdel af teksten, som handler om det canadiske skolestystem, er svær, så her læser I bare for at o
description
Bonne année :-)
I disse timer skal I arbejde selv med:
Le Canada_ Geneviève Labonte_texte.pdf
description
I skal arbejde selv i denne blok;
Genlæs teksten "Geneviève Labonté"
description
Svar herefter som minimum på spg 1-4 - og hvis I har tid svar også på "les questions supplémentaires"
La frankophonie - Opgaveformulering til billedbeskrivelse.docx
description
I denne time har vi bl. a. øve-prøverum.
I denne time har vi prøverum.
Le Sénégal_ Les filles à l'école.docx
description
Fiche pédagogique_questions pour le texte_Le Sénegal.docx
description
Fiche pédagogique_questions pour le texte_Le Sénegal ^.^ (1).pdf
description
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Présentation d'un pays francophone
16-01-2026
La francophonie
21-01-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 34
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Les contes - EKSAMEN
Vi har arbejdet med ordforråd til temaet "les contes" og brugt aktantmodellen til at analysere teksterne. Eleverne har arbejdet individuelt med at lave resumé af eventyrene.
Vi har haft fokus på mundtlighed ved genfortælling af eventyrene. Desuden har eleverne præsenteret deres hjem i en kort film. Fokus var at tale frit om noget kendt.
Yderligere har vi arbejdet med billedbeskrivelse og verbaltiderne présent, passé composé og futur proche.
Tekster:
"La princesse et la grenouille" i Les contes de fées à nouveau, Systime
"Le petit chaperon rouge" i Il était une fois, Systime, 1983
"Chapeau rond rouge" i Entrées (s. 10-13), Gyldendal
Téléphone: "Cendrillon" i Entrées, Gyldendal
"La Barbe Bleue", Charles Perrault
Sang:
"Cendrillon" af Téléphone (1998):
https://www.youtube.com/watch?v=16_gkEUGAS4
Indhold
Kernestof:
Le petit chaperon rouge - Perrault
Le petit chaperon rouge - oversættelse elevfeedback.docx
description
Schéma pour analyser un conte.docx
description
programme définitif communiqué aux élèves et familles.pdf
description
Chapeau rond rouge - texte
La princesse et la grenouille
Fiche pédagogique - Chapeau Rond Rouge
Sprogbidder til fransk.docx
description
STX3_Cendrillon_exercices et texte.docx
description
Quizlet: vocabulaire - la maison
Minlæring - adjektivers gradbøjning
Sprogbidder - Futur_proche_skema.docx
description
La barbe bleue - texte
Fuld oversættelse af La barbe bleue.docx
description
Franskaflevering 5 - La barbe bleue.docx
description
Bøjning af verber - tabel 270426.docx
description
Cathrine Kronborg Leth: Avant tout on parle, Columbus
Bakkeverber bla - Gramaide.pdf
description
Le Sénégal - Les filles à l'école
Le Sénégal, Les filles à l'école - fiche pédagogique
Le Canada - Geneviève La bonte - texte
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Fransk aflevering - Præsenter dit hjem
10-04-2026
Fransk aflevering 5 - La barbe bleue
24-04-2026
Øvelse
04-05-2026
Fransk 7
13-05-2026
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 41
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66361108593", "T": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66361108593", "H": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d66361108593" }