Holdet 2024 ku//n - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Øvrige hold C
Lærer(e)
Hold 2024 ku//n (3n ku)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Hvad er Kultur?
Titel 2 Popkultur
Titel 3 Køn, krop og kultur
Titel 4 Kulturmøder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Hvad er Kultur?

Introduktion til kulturfag og fagets metoder.

Formål: Eleverne skal få et indblik i, hvad det vil sige at lave feltarbejde. De skal lære at se kritisk på tekstmaterialer og vide, hvordan de skal analysere forskelligt materiale ud fra en kulturanalytisk tilgang. Disse begreber er også noget eleverne skal kunne bruge gennem hele undervisningsforløbet, så det er en vigtig kerne i faget.

Indhold:
Introduktion til begrebskortet
Refleksion over egen og andres kultur
Gruppearbejde
Observationer
Metodebevidsthed

Metode:
Kvalitativ og kvantitativ metode
Læsning
Begrebskendskab
CL-strukturer

Materiale:
• Hvad kan kaldes kultur?
• Det beskrivende og det komplekse kulturbegreb
• Kulturel identitet
• Kvalitative og kvantitative undersøgelsesmetoder
• Hvad er en analyse?
• Brug af begrebsapparater og analysemodeller
• Præsentation og kulturundersøgelser
• Metodiske overvejelser
• Hvad er feltarbejde?
• Kvalitative interviews
• Spørgeskemaundersøgelser


Forløbet fokuserer særligt på en introduktion til fagets metoder, hvor eleverne får afprøvet faget på selvvalgte emner.

Evaluering: Fremlæggelser
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14,49 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Popkultur

Formål: Forløbet handler om populærkultur og giver et indblik i, hvordan globalisering former vores identitet, og hvordan historiske processer er med til at åbne verden omkring os. Det handler om at få et blik på finkulturen og populærkulturen som fænomener og modsætninger. Vi kigger på Bourdieus kapitalbegreber samt behovspyramiden, vekselvirkningsmodellen og masseproduktion.

Begreber i fokus: Stereotyper, kulturel identitet, globalisering, populærkultur, finkultur, kapital, masseproduktion.

Indhold:
Vekslen mellem nutid og fortid. Hvordan har historiske forhold en indvirkning på populærkulturen i Grønland. Vi kigger tilbage på amerikansk kulturs indflydelse i Grønland samt analyserer forskellige populærkulturelle fænomener.

Metode:
Pararbejde
Gruppearbejde
refleksionsøvelser

Materiale:
Materiale:
Johansen, Lars Emil (1995). Befrielse og genforening. Danmarks befrielse – i anledningen af
50 året for Danmarks befrielse. Atuagagdliutit 04.maj 1995, s. 3
Nuuk Nordisk Kulturfestival (2019). Nuuk Nordisk Kulturfestival indgår samarbejde med
populær grønlandsk designer: https://nuuknordisk.gl/bibi-chemnitz
Rasmussen, Poul Nyrup (1995). Statsministerens mindeord. Danmarks befrielse – i
anledningen af 50 året for Danmarks befrielse. Atuagagdliutit 04.maj 1995, s. 3
Rosenfeld, Dennis Jacob og Sabrina Vitting-Seerup (2019). Populærkultur i samfundet –
Analyse af vekselvirkninger. Forfatterne og Samfundslitteratur. s. 25-29
(Vekselvirkningsmodellen) + s. 37 – 38 (Massekultur og populærkultur) + s. 42-43 (Finkultur)
Kulturel Identitet (Iben Jensen)
Globalisering eller glokalisering (Fra bogen SociologiNU, Systime 2020: https://sociologinu.systime.dk/)
Film og video:
- I skyggen af kajakkerne afsnit 1:5
- Sisimiut (1966) af Jørgen Roos: https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/sisimiut
- K-pop BTS, koreansk: https://www.youtube.com/watch?v=m8MfJg68oCs
- K-pop BTS, engelsk: https://www.youtube.com/watch?v=gdZLi9oWNZg


Evaluering: Forløbet evalueres gennem elevernes egne analyser af popkulturelle fænomener.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15,79 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Køn, krop og kultur

Formål:
I dette forløb udforsker vi samfundets syn på køn. Vi kigger på stereotyper, fordomme og udforsker det binære kønssystem og de kasser, som systemerne putter os ind i. Vi afprøver køn som en social konstruktion og undersøger, hvad vi lærer vores børn. Vi kigger på køn som en samfundsstruktur, der starter allerede inden vi fødes og undersøger dem, der ikke pr. definition føler sig velkomne i kønskassen. Ved at bruge Judith Butler som teoretisk anker får vi diskuteret, hvad der ligger bagved vores køn og set på, om kønskasserne er berigende eller begrænsende.

Indhold:
Vi laver egne undersøgelser og kigger på teoretisk materiale. Vi bruger deltagerobservation og reflekterer over vores egne køn.

Metode:
deltagerobservation
gruppearbejde
Individuelt arbejde
eksamenstræning
læsning
lytning

Materiale:
- Reklame: Like a girl (Always)
- Be a man - Tik Tok fænomen
- Dokumentar: Et helt menneske 1. episode: Nu er jeg en pige
- Dokumentar: Eskimo Diva (2015)
- Artikel: Nu er Nuka officielt en kvinde - det er fantastisk! (KNR, 2020)   
- Sammenfatning af Judith Butlers teori fra Gender Trouble
- Kønsrollerne er i opløsning (artikel, Politiken 2019)
- LgBT+ ordbog for begreberne: Kønsidentitet, transkønnethed, ciskønnet, det binære kønssystem, femininitet, maskulinitet.
- The Handmaid's tale afsnit 1
- Artikel: Jeg vil ikke i bad med Ibi-Pippi (Information, maj 2023)
Artikel: Taliban har slået hårdt ned på kvinder - nu langer de også ud efter mænds skæg og tøj (dr.dk, Rosa Uldall 22. sep. 2024)
- Sammenfattende PowerPoint om Universalisme
- Trailer til filmen "Bread and Roses"
- Abort-tabuet er brudt på Færøerne (https://amnesty.dk/abort-tabuet-er-brudt-paa-faeroeerne/)
- Artikel: Rapport slår fast, at transkønnede i sport går ud over fairness og sikkerhed  (https://www.dr.dk/sporten/rapport-slaar-fast-transkoennede-i-sport-gaar-ud-over-fairness-og-sikkerhed)    
- Horisont: Staten vil eje min gravide krop (2024 episode 14)
- Derfor gør vi vores små piger til prinsesser (https://livsstil.tv2.dk/samliv/2016-04-23-derfor-goer-vi-vores-piger-til-smaa-prinsesser?fbclid=IwAR1IKQfF8wCXJ5rro_od5U4dw7lbjGCk7bQzxYs5wh8dfy5a_UHK7jVw95c)
Musikvideo: Når mænd de græder (Tobias Rahim)
Reklame: Do it for Denmark (Spies)  

Evaluering:
Løbende evaluering gennem fremlæggelser, diskussioner og produkter.

Fagbegreber i fokus: kønsstereotyper, fordomme, kønsidentitet, det binære kønssystem, maskulinitet, femininitet, transkønnethed, Universalisme, etnocentrisme og kulturrelativisme
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 31,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Kulturmøder

Formål:
Dette forløb kommer omkring forskellige kulturfagsbegreber i undersøgelsen af kulturmøder. Vi arbejder både med kulturens kommunikationsformer i form af højkontekst -og lavkontekstbegreberne samt monokrone og polykorne kulturer. Vi undersøger integrationsbegreberne i mødet med en ny kultur og reflekterer over egne kulturmøder i klassen. Til sidst kigger vi på kulturarv (immateriel og materiel) og tager en tur til museet. Forløbet er designet til at være introducerende til eksamenstræning.

Indhold:
Forløbet indeholder en begrebsgennemgang og anvendelse på tekster og ude i virkeligheden, hvor vi undersøger begrebernes anvendelse. Forløbet er en blanding af refleksion over egen kultur såvel de andre i klassens kulturer og et blik på den grønlandske kultur, som vi befinder os i.

Metode:
Analyse af tekster, diskussioner, museumstur, fremlæggelser (f.eks. planlæg din egen studenterfest), kulturstudier og begrebsanvendelse. Derudover eksamenstræning med PEER review.

Materiale:
- Kultoori: Edward Halls teorier s. 53-62
- Tekst: Kulturmøde og integration i Grønland
- Kultoori: Materiel og immateriel kulturarv s. 27-29
- Artikel: International bevægelse vil afkolonisere vestlige museer: Den sten skal hjem til Kairo. Punktum. (Information, Waleed Safe, 22.december 2022, tilgået 6.5.2025: Link: https://www.information.dk/udland/2022/12/international-bevaegelse-afkolonisere-vestlige-museer-sten-hjem-kairo-punktum)
- Blogindlæg: African time (https://kulturmoedeambassadoererne.graenseforeningen.dk/african-time tilgået 07.05.2025)
- Artikel: Mange grønlændere ser ned på os (Nuuk Ugeavis, Pipaluk Egede Nielsen, 2014)
- Monokrone og Polykrone kulturer, Fra bogen: Kultur på arbejde af Kasper Asklund, Systime 2021: https://culture.systime.dk/
  

Evaluering:
Løbende mundtlig evaluering og en afsluttende evaluering af hele forløbet.

Begreber i fokus: Halls begreber: Højkontekst, lavkontekst, spacebegrebet, polykrone og monokrone kulturer, majoritet, minoritet, integration, segregation, assimilation, pluralistisk integration, materiel og immateriel kulturarv.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer