Holdet 2vs En (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25 - 2025/26
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Engelsk B
Lærer(e) Aysegül Yalcin
Hold 2024 En/vs (1vs En, 2vs En, 2vs EN skr)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Identity
Titel 2 Horror Fiction
Titel 3 South Africa
Titel 4 TF1 Engelsk og Historie
Titel 5 Misfits:The Perks of Being a Wallflower Book EKSAM
Titel 6 Great Britain, Empire and Multiculturalism EKSAMEN
Titel 7 Inequality in the US EKSAMEN
Titel 8 SRO - Engelsk og Samfundsfag
Titel 9 Skriftlig eksamen i engelsk
Titel 10 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Identity

Forløb 2: Identity

Formål: Forløbets fokus er identitetsdannelse. Med afsæt i en række forskellige litterære tekster undersøger og diskuterer vi, hvilke faktorer der er medvirkende til at danne vores identitet samt hvad der former os som mennesker.
I forløbet trænes en række forskellige litterære grundbegreber i forbindelse med analyse og fortolkning af teksterne.

Generelt arbejdes særligt med plot, characters, relationships, themes og message ved analyse og fortolkning af fiktive tekster. Ved læsning af moderne eventyr arbejdes med komposition og særtræk ved eventyrgenren. Ved analyse af digte arbejdes med komposition, billedsprog og metaforer. Herudover analyseres ikke-fiktive tekster med henblik på analyse af afsender-modtagerforhold.


Tekster:
Ernest Hemingway: 'Indian Camp', 1921 (short story)  5 ns.
Alison Fell: 'The Shining Mountain',1992 (fairy tale)   5,9 ns
Michael Richards: 'Just like that',1987 (short story)    7 ns
Lucy Cross: "The Sin Bin or Lucy's Heart", 2000        6,9 ns
(IN: J. Engberg-Pedersen m.fl.: Contexts, Gyldendal 2004)


Pink Floyd: Another Brick In the Wall (song) 0,4 ns
The Beatles: 'She's leaving home' (song) 0,5 ns


Film: Into the Wild by Sean Penn ca 25 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Horror Fiction

Forløb 3: Horror Fiction

Forløbet tager udgangspunkt i gyser/horror litteraturen som litterær genre. Der introduceres til genrens begyndelse med den gotiske roman og der kigges på tre forfatterskaber i horror-litteraturen: Edgar Allan Poe, H. P. Lovecraft og Stephen King. Dette forløb kombinerer studiet af horror fiction med dybdegående psykoanalytiske teorier.

Kernestof:
H.P. Lovecraft, "The Nightmare Lake"  0,9 ns. fra: https://www.hplovecraft.com/writings/texts/poetry/p190.aspx
Edgar Allan Poe's "The Tell Tale Heart". fra: "The Gothic Universe", Gyldendal, 2003.  4,7 ns.
William W. Jacobs "The Monkey's Paw" fra: "The Gothic Universe", Gyldendal, 2003. 9 ns.
Stephen King "The Man Who Loved Flowers" fra: The Lift, pp. 175-180.
5,2 ns


Supplerende stof:
Sean Spence - Bad or Mad fra: Wider Contexts, 1,5 ns.
Fra: Horror- (eds: Rasmus Drisdal og J.Rikstrup Hansen) Systime 2017
Introduction: (p. 4)
Horror- a mirror of the human psyche (p. 5)
Horror – a mirror of society (pp. 5-6)
Horror- a mirror of human nature (p. 6) i alt for introduction (p.4-6) = 2,5 ns

Film: Jonathan Demme "The Silence of the Lambs" 1t 58 m  ca. 20 ns
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 South Africa


Forløb: 4 South Africa

Formål: Forløbet beskæftiger sig med de historiske og aktuelle forhold i andre engelsksprogede regioner – i dette tilfælde Sydafrika. Målet er at give eleverne en dybere forståelse af årsagerne til og konsekvenserne af apartheid i Sydafrika. Gennem både non-fiktive og fiktive genrer får eleverne indsigt i de centrale problemstillinger under og efter apartheid. Hovedfokus har været på apartheid som system og dets indvirkning på samfundet og borgerne. Derudover undersøges de udfordringer, som både den sorte og hvide befolkningsgruppe har mødt i tiden efter apartheid

Kernestof:
Michelle Faul, “What Life Was Like in South Africa During Apartheid”. 2,7ns Associated Press, 2013. Web. https://www.businessinsider.com/what-life-was-like-in-south-africa-during-apartheid-2013-12?r=US&IR=T.

Nadine Gordimer "Country Lovers" fra novellesamlingen "A Soldier's Embrace". AP Watt, London, 1980. 7,5 ns.

Ingrid de Kok “Our Sharpeville”  1 ns fra https://www.ingriddekok.co.za/?page_id=9

James Matthews "The Park" fra From Dompas to Democracy. Karen Bente Holmgaard Andersen & Birger Axen, Gyldendal, 2015. 9,2ns

Nelson Mandela's "Inaugural Address as President of South Africa,1994
2,7 ns fra: https://www.blackpast.org/global-african-history/1994-nelson-mandela-s-inaugural-address-president-south-africa/

Film: Mandela: Long Walk to Freedom
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 TF1 Engelsk og Historie

I dette tværfaglige forløb har fokus været på at udvikle en forståelse for, hvordan man arbejder med en problemformulering og problemstillinger gennem to fag, nemlig Historie og Engelsk. Eleverne har undersøgt emnet Nelson Mandela og apartheid, og hvordan de to fag – både hver for sig og i samspil – kan belyse og analysere emnet.

Formålet har været at give eleverne indsigt i de faglige metoder fra både historie og engelsk og anvende disse metoder til at arbejde med en konkret problemformulering. Derudover har eleverne stiftet bekendtskab med Den Videnskabelige Basismodel.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Misfits:The Perks of Being a Wallflower Book EKSAM

Misfits:The Perks of Being a Wallflower(Book)

Forløb 5:

Formålet med dette forløb er at læse Stephen Chbosky’s The Perks of Being a Wallflower og arbejde med temaet ‘misfits’ – individer, der på forskellig vis har svært ved at tilpasse sig samfundets normer og fællesskaber. Gennem romanen og en supplerende tekst undersøger vi, hvad det vil sige at være en outsider, og hvordan sådanne personer begår sig i en verden, hvor de ofte føler sig udenfor. Forløbet lægger op til refleksion over identitet, ungdom, social tilpasning og følelsen af fremmedgørelse.

Kernestof:
Stephen Chbosky's "The Perks of Being a Wallflower", Simon and Schuster UK Ltd., 2012.  231 sider

Supplerende stof:
Ted Talk: Lidia Yuknavitch: "The Beauty of Being a Misfit" 4 ns
H. P. Lovecraft "The Outsider" (1921) 7ns
Paul Milenski Tickits (1984) from Bjorn Christensen: Looking for America,
Systime, 2005. 2,0 ns

Film: The Perks of Being a Wallflower  1t. 45 min fra mit CF
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Great Britain, Empire and Multiculturalism EKSAMEN

Forløb 6: Great Britain, Empire and Multiculturalism

Formål:
Forløbet har kort præsenteret eleverne for landets historiske kontekst ift. imperialisme og kolonisering. Vi har arbejdet med multikulturalisme, immigration og identitet i England. Derudover har vi fokuseret på hvordan engelsk anvendes som et globalt Lingua Franca.

Kernestof:
The English and the World: A Rough Timeline'- Angles extract pp. 170-172 2 ns.
Excerpt of "The White Man's Burden" (Rudyard Kipling).  0,7 ns.
George Orwell: Shooting an Elephant, 1936,  7,2 ns.
Jomo Kenyatta: "The Gentlemen of the Jungle" Angles extract pp.173-176 3,2 ns.
Jamaica Kincaid "A small place", Angels extract pp. 179-185  5,9 ns
Andrea Levy "This is my England" (article) pp. 209-216  7,4 ns
Hanif Kureishi "My Son the Fanatic" fra: Johanne Engberg-Petersen et al. "Contexts" 2004   8,4 ns

Film: Shane Meadows "This is England" 2006

Lingua Franca
Text: Global English - Language and Culture (pp.22-23) 1,4 ns.
David Crystal: Professor of Linguistics* at the University of Reading, England
"World Englishes" https://www.youtube.com/watch?v=2_q9b9YqGRY
David Crysta "Will English Always Be the Global Language?"
https://www.youtube.com/watch?v=5Kvs8SxN8mc ):
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Inequality in the US EKSAMEN

Inequality in the US


Forløb 7: Inequality in the US

Formålet med forløbet er at give eleverne en grundlæggende forståelse af afroamerikansk historie i USA med særligt fokus på diskrimination og ulighed. Undervisningen tager udgangspunkt i både fiktive og ikke-fiktive tekster, som vi analyserer, fortolker og diskuterer. Målet er at opnå indsigt i historiens udvikling og skabe et mere nuanceret billede af afroamerikaneres vilkår – både historisk og i nutiden. I forløbet arbejder vi med centrale litterære analysebegreber samt træner retorisk analyse.

Kernestof:
Forløbets indhold – grundbog:
• Erlich-Møller & Thomsen (2020): Black Voices, 1. udgave. Forlaget Gyldendal. I-bog.
Slavery (8-16) 5 ns.
"A Law against Teaching Slaves to Read and Write” (1830). 1 ns.
“Illustrations and Signs” 3 ns.
Go Down Moses (s. 31-32) 0,3 ns.
Civil War And Equality (s. 60-63) 2 ns
Minstrel Shows & Jim Crow (s. 74-75, 88-93) 1ns
James Allen & Lynchings (s. 84-87) 1,3 ns
Rosa Parks (s. 97-98) 2 ns
Martin Luther King "I Have a Dream" 1963, 3,7 ns
Malcolm X: "The Ballot or the Bullet" + uddrag fra tale (s. 125 -127) 3 ns

Supplerende stof:
Black Face Performance // Jim Crow Laws Project: https://www.youtube.com/watch?v=xG2zd6NCzJ8&ab_channel=NathalieZamora. 0:22. 1 ns.
Klip: Dumbo – When I See An Elephant Fly: https://www.youtube.com/watch?v=_v2exWrsGOc&ab_channel=DumboLover. 3:00. 3 ns.
Klip: Scrub Me Mama With A Boogie Beat (1941): https://www.youtube.com/watch?v=FUYarKCTvIk&ab_channel=reelblack. 6:47. 7 ns.
klip: https://www.youtube.com/watch?v=-_swtbIi2F0 (Yes, Sir, Mr Bones - Minstrel Show)
“The murder of Emmett Till” https://www.youtube.com/watch?v=D3R1Z08cwGA
The Allen Littlefield Collection: https://withoutsanctuary.org/. 2 ns.

Film: Tate Taylor "Niceville" (The Help) 2011: fra mit CFU ca. 20 ns
Film:  Steve McQueen "12 Years a Slave" 2013: fra mit CFU 20ns
Dokumentar: Ava DuVernay: "13th" (Den 13. Forfatningsændring) 2016 https://www.youtube.com/watch?v=krfcq5pF8u8

Kernestof:
• Det engelske sprogs grammatik, udtale, ortografi og tegnsætning
• Ordforråd, herunder orddannelse og idiomer
• Principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng
• Et genremæssigt varieret udvalg af primært nyere fiktive og ikke-fiktive tekster
• Tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
• Væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA

Faglige mål:
Sprogfærdighed:
• Forstå forholdsvis komplekse mundtlige engelske tekster og samtaler af en vis længde om almene og faglige emner
• Læse og forstå lange og komplekse tekster på engelsk i forskellige genrer og stillejer fra forskellige historiske perioder

Sprog, tekst og kultur:
• Analysere og beskrive engelsk sprog grammatisk og stilistisk med anvendelse af relevant faglig terminologi
• Gøre rede for indhold, synspunkter og sproglige særtræk i engelsksprogede tekster
• Analysere og fortolke forskellige nyere og ældre tekster med anvendelse af relevant faglig terminologi og metode
• Perspektivere tekster litteraturhistorisk, kulturelt, samfundsmæssigt og historisk
• Analysere og perspektivere aktuelle forhold i engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i USA
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 SRO - Engelsk og Samfundsfag

Formålet med dette SRO har været at undersøge økonomisk ulighed i USA i fagene engelsk og samfundsfag. I samfundsfag har opgaven haft til formål at redegøre for udviklingen i økonomisk ulighed over de seneste ca. 50 år samt at undersøge årsager og konsekvenser heraf med fokus på ideologi, velfærdsmodel og sammenhængskraft. I engelsk har opgaven haft til formål at analysere Barack Obamas tale “Remarks by the President on Economic Mobility” med fokus på hans syn på økonomisk ulighed og social mobilitet.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriftlig eksamen i engelsk

Skriftlig eksamen i engelsk

Til skriftlig eksamen må i bruge følgende:

1. Minlæring.dk: https://www.minlaering.dk/
2. Minlæring.dk: Do it, write! https://app.minlaering.dk/bog/44
3. Ordbogen.com:  https://www.ordbogen.com/da/#/
4. Thesaurus synonym: https://www.thesaurus.com
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer