Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gribskov Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag B
|
|
Lærer(e)
|
Andreas Rosenberg
|
|
Hold
|
2025 Sa/2hf (2hf Sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1 Hvorfor bliver man kriminel
Hvorfor bliver man kriminel
Formål: I dette temaforløb om kriminalitet undersøges det, hvorfor nogle begår kriminalitet - og måske endda ender i bandekriminalitet – og hvordan vi som samfund kan håndtere det (straf og resocialisering). Forløbet tager udgangspunkt i sociologien, men der arbejdes hele tiden inden for den politologiske ramme – for hvad ønsker politikerne og hvorfor. Vi besøger også en retssal og overværer en retssag som afsæt til at snakke om, hvordan at det juridiske system fungerer.
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er kriminalitet og hvordan er udviklingen i Danmark?
• Hvorfor begår man kriminalitet? (SNAP-model og kriminalitetsteori)
• Hvem bliver nogle kriminelle og hvordan kan forskellige teorier forklare det ud fra struktur og aktør perspektiv?
• Hvem bliver bandemedlem og hvorfor?
• Hvordan straffer vi de kriminelle og virker det (straf vs. resocialisering, ideologier)?
Kernestof:
Sociologi
- Sociologi identitetsdannelse og socialisering
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
Metode
- komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Læst pensum
Fra drengestreger til bandekrig, Columbus, 2 udg. 20-24 & 27-30 & 31-37, 51-57 + 24-26 og 64-66, 59-61, 88-98, 99-110
S. 147-149 i Christoffersen m.fl. (2006) - Ungdomssociologi, 2. udg. Forlaget Columbus. (1)
Opdragelse og kriminalitet (sammenhæng) (pdf)
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=218 (pdf) Hvad er kriminalitet pdf 1 s
Udviklingen i forskellige typer af kriminalitet | Samfundsfag B (pdf) Udviklingen i kriminalitet 1,5 s
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=219 (pdf) Udviklingen i forskellige typer af kriminalitet 2 s
Hvem er rockerne og bandemedlemmerne (pdf) 1s
Hvad er en bande (pdf) 1s
https://samfundsfagb.systime.dk/?id=223 (Retspolitik) 3,5 s
https://ret.systime.dk/?id=154 (Strafferamme) 1 s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=257 (skadesprincippet) 1s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=258 ) retlig paternalisme) 1,5 s
https://kriminalitetogstraf.systime.dk/?id=261 (retlig moralisme) 1,5 s
Thorndal, Morten (2017), ”Ærkedansker perkerdansker” s. 109-110: forholdet mellem manglende anerkendelse og vrede samt destruktiv adfærd samt Goffmans begreb om stigma
Artikler;
Kriminolog og jurister: Retspolitikken er den nye udlændingepolitik https://www.altinget.dk/artikel/kriminolog-og-vistrup-lundgaard-regeringens-greb-om-haardere-straffe-er-ren-clickbait-politik
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2016-11-15-7-afgoerende-faktorer-disse-boern-har-stoerst-risiko-for-at-blive
https://www.tjekdet.dk/indsigt/kriminaliteten-bliver-vaerre-og-vaerre-nej-den-goer-ikke-jo-den-goer-nej
https://videnskab.dk/kultur-samfund/affald-gor-os-til-lovbrydere (Knuster vinduers teori)
Danskernes retsfølelse afhænger af forbrydelsen https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/danskernes-retsfoelelse-afhaenger-af-forbrydelsen
Ca 84 s
Supplerende materiale;
https://echo.tv2.dk/2024-03-01-eksperter-og-politi-advarer-mod-ny-type-svindel-tv-2-echo-testede-teknologien”
https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvorfor-er-maend-mere-kriminelle-end-kvinder/
https://www.dr.dk/nyheder/indland/kvindefrigoerelse-og-alkohol-spiller-ind-flere-kvinder-bliver-kriminelle
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2022/genstart-streng-strengere-straf-11802200172
https://www.altinget.dk/artikel/forraaelsen-i-bandemiljoeet-betyder-at-den-bedste-forebyggelse-sker-gennem-straf
https://www.bt.dk/danmark/malene-delte-billede-af-paedofil-sigtet-og-kaldte-ham-kneppeaffald-jeg-forstaar
Dokumentar og klip;
”Skal købesex være forbudt?” (mit cfu) – DR langt fra borgen. Start – 5.44 og 19.05-22.30
”Født til fængsel?” 0-16 min. Tv2. Dokumentar
Dokumentar: TV2, ”Vilde piger” (2012), 39 min.
Podcast Ekstrablandet ”Bandeland”, sæson 1, afsnit 4 ”Organisationen”, indtil 16.40 min. - - https://podtail.com/da/podcast/bandeland/organisationen-4-10/
DR Debatten, 2019 Mere overvågning, mere tryghed? - 5.08 og 58.40 – 1.03.00 og 1.07.17-1.09.40
• Klip fra DR ”Adgang med Abdel – slut med bandekrig?” (2017), 1 min. fra 13-14 min.
• Klip fra DR-debat ”Offer og forbryder” (2012), 35 min.
Forbrydelse og dobbeltstraf” DR debatten – 2023
Hvordan kan en sag komme fra byretten til Højestretten
https://www.youtube.com/watch?v=0VIKF5rbj-Y
Hvordan fungerer en retssag? Hvilke forskellige aktører er der? (Fx hvem er dommere og domsmænd?
https://www.youtube.com/watch?v=6jn0ul8hxJo
Hvad er en civil retssag
https://www.youtube.com/watch?v=7WNie-cX1jw
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- sammenligne og forklare sociale og kulturelle mønstre
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
POLITIK 2: Kommunalvalg, Kampen om borgmesterkæden
Formål: Politologisk forløb med kommunalvalget 2025 som omdrejningspunkt. Forløbet har undersøgt, hvordan det egentligt kan være, at vi generelt ser en lavere valgdeltagelse – særlig hos de yngre vælgere - til kommunalvalgene end til folketingsvalgene på trods af, hvor stor indflydelse kommunalpolitik har på borgernes hverdag. Forløbet bygger ovenpå ”POLITIK 1 – Hvem bestemmer i Danmark?” fra 1.g og repeterer og introducerer således en bred vifte af det politologiske kernestof. Derudover foretages der en kvantitativ (stikprøvebaseret meningsmåling) og kvalitativ (vælgerinterviews) undersøgelse.
Forløbets spørgsmål:
• Hvad er kommunens rolle i det politiske system (magtens tredeling)?
• Er lav valgdeltagelse et demokratisk problem (demokratiopfattelser)?
• Hvad er de politiske prioriteringer i Gribskovskov Kommune (ideologier kommunalt vs. landspolitisk)?
• Hvordan forløber en konstituering?
• Hvordan foretager man en metodisk korrekt valgundersøgelse?
Forløbets indhold – grundbog: ”Byrådet – Magt og politik i baghaven, af Sørensen, A. & Broholm, A. (2021), 2. udgave
• Byrådet – Magt og politik i baghaven: læste sider = s. 6-8 + 34-46 + 51-52 +75-81
o Teoretisk fokus: nærdemokrati, stemmeprocenter ved kommunalvalg vs. folketingsvalg, kommunestyrelsesloven, styrelsesvedtægten, politisk og administrativ styring af kommunen, byrådets og borgmesterens rolle, Eastons model over det politiske system, Molins model (fokus på lokale forhold), konstitueringsteori
• PolitikNU ibog:
o Liberalisme: https://politik-nu.systime.dk/?id=p686
o Konservatisme: https://politik-nu.systime.dk/?id=p685
o Socialisme: https://politik-nu.systime.dk/?id=p684
o Ideologiske forgreninger: https://politik-nu.systime.dk/?id=p683
o Demokrati – hvad og hvorfor? https://politik-nu.systime.dk/?id=p461
• MetodeNU ibog:
o Spørgeskema: https://metodenu.systime.dk/?id=p165
o Krydstabeller: https://metodenu.systime.dk/?id=p145
• Politisk psykologi ibog:
o Vælgere: https://polpsyk.systime.dk/?id=p123
o Interview: https://polpsyk.systime.dk/?id=p138
• Podcast P4 Købehavn eftermiddagsprogram fra d. 28.10 med borgmester Anders Gerner Frost og borgmesterkandidat Bent Hansen (V) fra 4.30 til 54.35 min. ex. Musik (svarende til ca. 25 min.) - https://www.dr.dk/lyd/p4kbh/p4kbh-eftermiddag/p4-eftermiddag-2021-10-28-15-03-3
Antal læse sider: ca. 54 normalsider
Andet materiale (dokumentarer, videoer, artikler mv.)
• Ankerstjerne, M. & Therkildsen, C. (2020): ” Her kan magten skifte ved valget: Fire kommunalvalg – fire rævekager i Gribskov”: https://www.tv2lorry.dk/her-kan-magten-skifte-ved-kommunalvalget/her-kan-magten-skifte-ved-valget-fire-kommunalvalg-fire-raevekager-i-gribskov
• Klip om arbejdsklimaet i lokalpolitik: 18-årig lokalpolitiker modtager dødstrusler: "Nogle ønsker mig og min familie ondt" https://www.tv2lorry.dk/gribskov/18-aarig-lokalpolitiker-modtager-doedstrusler-nogle-oensker-mig-og-min-familie-ondt
• Oversigt over kandidater: https://gribskov.dk/Media/637691203711259867/Kandidater%20til%20Kommunal-%20og%20Regionsvalg%2016.%20november%202021%20(Kopi)%20(Kopi).pdf
• DR-video: Så meget bestemmer DIN kommune- https://www.youtube.com/watch?v=PlRLr2lzoRA
• Kommunalvalg 2021: https://www.altinget.dk/valg/KV21/valgkort
• Kandidattest kommunalvalg 2021: https://www.altinget.dk/valg/KV21/kandidattest
• Valgforbund Gribskov Kommune: https://gribskov.dk/Media/637690166614787814/Kandidater%20til%20Kommunal-%20og%20Regionsvalg%2016.%20november%202021.pdf
• DR-video ”Adnan og borgmestermoralen – Kommunens neutralitet (Odense gir’)”- https://www.dr.dk/drtv/se/adnan-and-borgmestermoralen_-odense-gi_r_278623
• Nissen, C. (2021) ”Efter lang valgnat: Her er Gribskovs nye borgmester” - https://www.sn.dk/gribskov-kommune/efter-lang-valgnat-her-er-gribskovs-nye-borgmester/
• Radioavisen P4 d. 22.11.21: https://www.dr.dk/lyd/p4/radioavisen/radioavisen-2021-11-22-18-00
• Clausen, N. (2021): ”Bent Hansen efter flere dages tavshed: Berørt af modstanden” -https://www.sn.dk/gribskov-kommune/bent-hansen-beroert-af-modstanden/
• Podcast Genstart (16.11.21), ”Et kommunalt fupnummer” (25 min.): https://www.dr.dk/radio/special-radio/genstart/genstart-2021-11-16
Kernestof:
Politik:
• Politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
• Magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene
• Politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
Sociologi:
• Politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
Metode:
• Kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling af forskellige typer data
• Statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.
Faglige mål:
• Påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
• Analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
• Formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
• Forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
Andre aktiviteter: deltagelse på Ungdommens Folkemøde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
38 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3. Kamp om køn og ligestilling
Kamp om køn og ligestilling
I dette forløb ser vi nærmere på kønskamp og ligestilling.
Dette forløb tager udgangspunkt i de uligheder mellem kønnene som hersker i samfundet. Både for kvinder og mænd. Vi starter med at tage afsæt i forskellige kønsteoretiske teorier, feminisme og debatterer om forskellen på de to køn - herunder hvorvidt at kønsforskellene er socialt betinget eller socialt konstrueret
I forløbet kigger vi på forskellige kønsforskelle på arbejdsmarkedet - i sportens verden, øremærket barsel, kønsneutral opdragelse, metoo og magtforhold, og ideologisk/politiske forskelle i synet på ligestilling.
Problemstillinger;
- Hvilke forskelle er der mellem kønnene -er den biologisk eller socialt konstrueret?
- Hvordan kan sociologiske teorier forklare forskellene?
- Hvilke forskelle er der politisk til ligestillingen?
- Hvilke ligestillingsproblemer er der for kvinder og mænd?
- Er ligestillingskampen gået for vidt?
Kernestof:
Sociologi
- identitetsdannelse og socialisering
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
- magtbegreber og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem
kønnene
Læst pensum:
Ibøger;
https://identitetogsocialisering.systime.dk/?id=149 (8. Er mit køn noget jeg er, eller noget jeg vælger) ca 3 s.
https://sociologiskset.systime.dk/?id=453 (6.3 Kønsroller) 3,5 s
https://sportenisamfundet.systime.dk/?id=p180 (7.1 Sport og socialisering) 3,5 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=p276 (7.5.2 Hegemonisk maskulinitet og andre maskuliniteter) 3 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=275 (7.5.1 Queer-teori – kritikken af heteronormativiteten) 1,5 s
https://sociologinu.systime.dk/?id=273 (7.4 Kønsroller) 2 s
https://sociologiskset.systime.dk/?id=451 og (6.5 Studenterhue = damehat) 2,5 s
Bøger;
Køn og ligestilling i samfundsfagligt perspektiv, 2017, columbus, side 85-91, 138 - 151 & side 146-151
Artikler;
https://www.dr.dk/nyheder/indland/forsker-om-koensprojekt-paa-dr2-haabloest
HUN GIK FORREST I KAMPEN FOR FJERDE BØLGEFEMINISME - I dag fortryder hun, Berlingske tideende, 26 jun 2022
Jeg tror, mange er trætte af konstant at få at vide, at mænd er nogle svin, artikle, 5 april, 2023, Information
Karakterforskelle mellem drenge og piger er vokset mest blandt elever lidt under middel, artikle, Information, 2023.
https://www.altinget.dk/artikel/drenge-med-daarlige-karakterer-er-ofre-for-deres-egen-slacker-mentalitet (pdf)
https://www.dr.dk/nyheder/kultur/film/her-er-hollywoods-nye-mandeideal-han-er-bloed-og-saarbar
ca 60 s
Supplerende materiale;
https://www.tvmidtvest.dk/herning/melanie-er-transkvinde-og-vil-dyrke-elitesport-men-det-kan-en-ny-rapport-saette-en-stopper-for
https://www.dr.dk/nyheder/udland/20-aarige-chelsea-traekker-atletikforbund-i-retten-jeg-skal-ikke-konkurrere-mod-maend#!/
https://sport.tv2.dk/cykling/2017-01-25-dansk-podiepige-kan-ikke-se-noget-problem-i-sit-arbejde
”Kvinde servér en øl pop nogle popcorn og ti stille”, Artikel. Information 2017.
https://livsstil.tv2.dk/samliv/2016-11-21-de-viser-sig-selv-frem-uden-toej-paa-men-kalder-sig-for-feminister
Dokumentarfilm og klip
Drengene mod pigerne' – tæt på gymnasielivet i 3.g, Tv2 dokumentar, 2018. Afsnit 3.
”DR2 Uden køn” (Dokumentar)
Deadline (02.08.2017 ) (Debat om kvindefodbold med Sørine Gotfredsen og Karen Melchior
Giver vi plads nok til folk, der hverken er mand eller kvinde? DR langt fra Borgen, 2018 (mit cfu) (0-15.40)
DR Debatten, Lang fra ligestilling. 2024 42:40 / 01:00:00 Og 5.05 og 7.09 – 10.10 og 11.54-12.54 og 13.28-16.00
Skam dig, Emma, DR dokumentar, Fra start til 16.40 min.
#Meeto - hvad har ændret sig?” DR, 2018 fra 25.13-30.10
Deadline ( 03.01.2017 ) – Nikita Klæstrup og Emma Holten om 4. bølge feminismen
Røv, dickpics og feminisme” (de første 5 min)
Deadline Deadline ( 08.03.2017 ) Debat mellem Louise Kjølsen og Mette Fugl om forskellen på 2. bølge feminisme og 4. bølge feminisme
Mandefald, Dr dokumentar, 2020 afsnit 1. Når mænd er alene
Deadline ( 07.08.2018 ) om Incels og den stigende tendens til en mandlig underklasse i samfundet.
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet samt enkle teorier til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter og indgå i en faglig dialog.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4. Økonomi og Konkurrencestat
5. Konkurrencestat og præstationssamfund
Formål og indhold
- I dette forløb arbejder eleverne med centrale samfundsøkonomiske og sociologiske problemstillinger. Fokus er på, hvad der kendetegner en god økonomi, hvordan økonomisk politik kan påvirke samfundet, og hvorfor lande handler med hinanden. Derudover undersøges konkurrencestatens betydning for individ og samfund, herunder unges trivsel og stress i et præstationssamfund. Forløbet kombinerer det økonomiske med det sociologiske og globale perspektiv. Desuden laver eleverne selv kvalitative undersøgelser om unges stress, hvor særligt det metodiske er i fokus.
Problemstillinger;
- Hvad er en god økonomi og hvordan kan man forsøge at påvirke den med økonomisk politik?
- Hvorfor handler lande med hinanden og hvilke fordele er der?
- Hvad er konkurrencestaten og hvilke holdninger er der til den?
- Hvilke konsekvenser har konkurrencestaten og præstationssamfundet på vores trivsel?
- Hvorfor er så mange unge stressede og hvad kan vi gøre ved det?
Kernestof;
Metode
- komparativ, kvantitativ og kvalitativ metode.
Økonomi
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål, herunder bæredygtig udvikling, og økonomisk styring nationalt og regionalt
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold.
Politik
- politiske ideologier, skillelinjer og partiadfærd
Læst pensum:
Samfundsfag på B, 3 udg, Columbus. 2024:
- BNP og konjunkturer, De økonomiske mål og økonomisk politik; 217-220, 221- 227, 234-238
- Konkurrencestat, side 164
- Strukturpolitik og arbejdsmarkedspoliitk side 239-245
- Globaliseringens betydning for Danmark side 260-264
- Den "nye" ulighed (Bourdieu) side 61-65
Ibogssider;
https://oekonominu.systime.dk/?id=2177 (Adam Smith om absolutte fordele) 2,5s
https://oekonominu.systime.dk/?id=2176 (Ricardo om komparative fordele) 2 s.
https://oekonominu.systime.dk/?id=3084 (Faktorudrustningsteorien) 2s.
https://oekonominu.systime.dk/?id=2174 (Linders Efterspørgselsteori) 2 s.
https://konkurrencestaten.systime.dk/?id=136 - Politiske ideologier i konkurrencestaten 7 s
https://konkurrencestaten.systime.dk/?id=140 Konkurrencestaten og den offentlige sektor 4,5 s
Netværkssamfundet 2. udg, columbus, 2015 side 90-96 (Sennett og Rosa’s teori om accelerationssamfundet)
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=142 (Hochshild og Tidsfælden) 2,5 s
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=139 - Netværkssamfundet - nye socialiseringsarenaer! 1,5 s
Selvpræsentation på de sociale medier - Joshua Meyrowitz (https://sociologienskernestof.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=164 (pdf) 2 s
https://identitetogsenmodernitet.systime.dk/?id=157 (Løsninger på stress, civilsamfund, marked og stat)
Andre dokumenter og materiale 1,5 s
Dokumentet ”Kvalitativ og kvantitative metoder” samt forskningskriterierne 11s
Oplæg om Habermas (https://screencast-o-matic.com/watch/creXlOVctiJ)
Artikler;
Hvorfor hænger vores sociale status sammen med vores sundhed? https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvorfor-haenger-vores-sociale-status-sammen-med-vores-sundhed/ Videnskab.dk 2022
https://www.altinget.dk/artikel/lektor-stigende-stress-og-angst-blandt-unge-skyldes-faldende-social-mobilitet (artikel, 2020)
Jeg er en del af en generation, hvor det nemmeste er bare at sige, at man har det dårligt (artikel, 2023)
Ca 83 s
Supplerende materiale;
Hvorfor formulerer venstrefløjen ikke en ideologi for konkurrencestaten? (artkel) 2018 https://www.information.dk/indland/2018/08/hvorfor-formulerer-venstrefloejen-ideologi-konkurrencestaten
“Konkurrencestaten er et åndløst sted at være. Men det virker jo.” Her er manden, der forsvarer tidens yndlingsskurk. Zeland.dk 2019
Dokumentar og klip
https://www.youtube.com/watch?v=UFDwUY4WEIQ (rasmus Willigs kritik af konkurrencestaten)
Har Danmark stress, DR debatten, 2018 fra 0 – 15 min og 24.00-33.00
Deadline (16.12.2022 ) (konkurrencestaten)
Fra 9.20 – 11.26 og 22.13 – 24.06
Deadline ( 22.01.2020 ) (flexi-curity) – 6.20 og 15.06-15.33
Netflix serie “Working moms” Ep 2- Sæson 1
Faglige mål, der særligt har været i fokus;
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer i Danmark og EU og diskutere løsninger herpå
- formulere faglige problemstillinger og indsamle, kritisk vurdere og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formidle faglige sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71133290561",
"T": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71133290561",
"H": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71133290561"
}