Holdet V4 PsB (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Psykologi B
Lærer(e) Aysegül Yalcin
Hold 2025 PsB/V4 (V4 PsB)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tema 1: Stress, angst, og depression
Titel 2 Tema 2: Ensomhed
Titel 3 Tema 3: Født ond – eller skabt?
Titel 4 Tema 4: Psykologiens videnskabelige metoder
Titel 5 Tema 5: Følelsernes psykologi

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tema 1: Stress, angst, og depression

Formål:
De seneste år har danske unge i stigende grad oplevet stress, angst og depression. I dette forløb undersøger vi, hvorfor mistrivslen blandt unge er vokset. Vi ser på mulige forklaringer som sociale medier, diagnosekultur, øget opmærksomhed på mental sundhed og en præstationskultur præget af krav og konkurrence. Samtidig stiller vi spørgsmålet, om der findes én enkel forklaring – eller om unges mistrivsel må forstås som et komplekst samspil af flere faktorer.

Forløbets spørgsmål:
• Hvad er stress, angst og depression i klinisk og neuropsykologisk forstand og hvordan behandles det?
• Hvad kendetegner det danske senmoderne samfund?
• Hvilken betydning har perfekthedskulturen og præstationssamfundet for de danske unge?
• Hvilken betydning har sociale medier for unges identitetsdannelse?

Ud af huset-aktiviteter:
• Besøg på universitetet til en forlæsning om angst (2 timer)
• Besøg på universitetet til en forlæsning om metakognitiv terapi
• Byvandring med Gadens Stemmer.

Forløbets indhold:
• Præstationers betydning for identitetsdannelse og selvforståelse:
https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=267
• Identitetsdannelsen: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=272
• En flodbølge af muligheder:  https://psykveje.systime.dk/?id=p5425
• Tvangen til at vælge: https://psykveje.systime.dk/?id=p5424
• Unge i konkurrencestaten: https://psykveje.systime.dk/?id=p5414
• Uddannelse og identitet: https://psykveje.systime.dk/?id=p5711
•Eksistentielpsykologi: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=270
• Det ER sværere at håndtere pres som ung – her er de fysiske forklaringer: https://www.dr.dk/nyheder/indland/det-er-svaerere-haandtere-pres-som-ung-her-er-de-fysiske-forklaringer
•  Klinisk psykologi: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=381
• Historiske opfattelser: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=383
• Mental sundhed og mental sygdom: https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/psyke/om-psykiatri/mental-sundhed-og-mental-sygdom/
• Hvad er neuropsykologi: https://psykveje.systime.dk/?id=p5297
• Nerveceller, synsapser og neurotransmittere: https://psykveje.systime.dk/?id=p5329
• Hjernens opbygning og funktioner: https://psykveje.systime.dk/?id=p5328
• Psykiske sygdomme kan ses i hjernen: https://illvid.dk/mennesket/psykologi/psykiske-sygdomme-kan-ses-i-hjernen
• Psykiske sygdomme har fælles underliggende forandringer i hjernen: https://www.psykiatri-regionh.dk/presse-og-nyt/Forskningsresumeer/Sider/Psykiske-sygdomme-har-fælles-underliggende-forandringer-i-hjernen.aspx  
• Stress og coping: https://psykveje.systime.dk/?id=p5559
• Akut og kronisk stress: https://psykveje.systime.dk/?id=p5574
• Stress: https://psykveje.systime.dk/?id=p5573
• Problemer i det moderne arbejde: https://psykveje.systime.dk/?id=c12524
• Udbrændthed og menneskearbejde: https://psykveje.systime.dk/?id=c12523
• Stress truer elevers læring og trivsel: http://edu.au.dk/aktuelt/nyhed/artikel/stress-truer-elevers-laering-og-trivsel/
• Derfor bliver flere unge stressede: https://videnskab.dk/kultur-samfund/derfor-bliver-flere-unge-stressede
• Knap hver femte studerende oplever stress i hverdagen: https://www.dr.dk/nyheder/politik/knap-hver-femte-studerende-oplever-stress-i-dagligdagen?fbclid=IwAR2DWnbuSV3Ibwt_5In6FKU-tuVvGLX2PQuZWalK_8zdxU5pD0fEr2QoK4A
• Det her sker i din hjerne under stress: https://www.dr.dk/nyheder/viden/naturvidenskab/det-her-sker-i-din-hjerne-under-stress
• Coping: https://psykveje.systime.dk/?id=p5806
• Så lang tid tager det at komme over stressnedbrud: https://www.djoefbladet.dk/artikler/2019/3/s-aa--lang-tid-tager-det-at-komme-sig-efter-et-stressnedbrud.aspx?fbclid=IwAR1caV17d6tlAeZz-TAS0PK7ddEOcukIpiKokXPnUtfxcBZHq5qQpmWlIHs
• Min egen hudløst ærlige oplevelse med stress: https://skoleliv.dk/debat/art6943366/Min-egen-hudløst-ærlige-oplevelse-med-stress
• Sådan kom jeg videre efter stress: https://annepernille.dk/saadan-kom-jeg-videre-stress/
• Nervøse tilstande: https://psykveje.systime.dk/?id=p5615
• Unge skjuler de har angst – så mange er ramt: https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/unge-skjuler-de-har-angst-saa-mange-er-ramt
• Behandling: https://psykveje.systime.dk/?id=p5611
• Ny terapiform gør op med mange års måde at behandle angst på: https://politiken.dk/forbrugogliv/art7194648/Ny-terapiform-gør-op-med-mange-års-måde-at-behandle-angst-på  
• Depression: https://psykveje.systime.dk/?id=p5613
• Depression, en oversigt: https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/psyke/sygdomme/depression/depression-en-oversigt/
• Defekt bremse i hjernen fører til depression: https://videnskab.dk/krop-sundhed/defekt-bremse-i-hjernen-forer-til-depression
• Sådan kan en svær depression opleves – en personlig beretning: https://psykologividen.dk/saadan-kan-det-vaere-at-opleve-svaer-depression/
• Kognitiv terapi: https://psykveje.systime.dk/?id=p5235
• Når lykken stresser: https://psykveje.systime.dk/index.php?id=5570
• De unge er da ikke mere stressede end de plejer – er de? https://www.dr.dk/nyheder/indland/de-unge-er-da-ikke-mere-stressede-end-de-plejer-er-de  
Antal læste sider: ca. 130 normalsider

Andet materiale (dokumentaren, videoer, artikler mv.):

• ICD-10: https://icd.who.int/browse10/2016/en#/F40-F48
• The Chemical Mind: Crash Course Psychology #3:  https://www.youtube.com/watch?v=W4N-7AlzK7s

• How stress affects your brain: https://www.youtube.com/watch?v=WuyPuH9ojCE
• How stress affects your body: https://www.youtube.com/watch?v=v-t1Z5-oPtU

• Limbo – når sabbatår er fucked (2019). Afsnit 1. DR. 21 min.
• Coping with Stress: https://www.youtube.com/watch?v=TK5KOXLT15g
• The Science of Anxiety: https://www.youtube.com/watch?v=Z_jkNmj5S0s
• Rudi er bange (2018). Afsnit 1 og 2. DR. 27 min.
• Der sker der, når depressionen rammer: https://www.facebook.com/DRNyheder/videos/608379819647030/  
• Psykiatriens dilemma (2019). Afsnit 3. DR. 30 min. (start ved 11 min.)

Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Social adfærd, gruppepsykologiske processer, inklusion og eksklusion samt social indflydelse
o Kulturpsykologi, herunder kulturelle normer og konsekvenser af globaliseringen for identitet og socialt samspil
• Udviklingspsykologi:
o Menneskets udvikling i et livslangt perspektiv, herunder betydningen af arv, miljø, køn og kultur
• Kognition og læring:
o Psykologiske, sociale, digitale og kulturelle forholds betydning for læring, motivation og hukommelse
o Følelser og kognition
• Personlighed og identitet
o Selv, identitet og personlighed
o Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder arbejde, stress og coping
• Psykologisk metode:
o Undersøgelsesmetoder; eksperiment
• Supplerende stof:
o Klinisk psykologi
o Neuropsykologi

Faglige mål:
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
• Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
• Vurdere betydningen af sociale og kulturelle faktorer i forhold til menneskers tænkning og handlinger
• Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden skriftligt og mundtligt med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 34 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tema 2: Ensomhed

Formål:
Ensomhed er et voksende problem i Danmark og rammer især unge mennesker. Vedvarende ensomhed kan have alvorlige psykiske og fysiske konsekvenser, men hvad gør ensomhed så svær at leve med – og hvorfor er unge særligt udsatte? I dette forløb undersøger vi ensomhedens årsager og konsekvenser, og vi ser på, hvordan sociale forandringer har påvirket vores relationer og fællesskaber.


Forløbets spørgsmål:
• Hvad er ensomhed?
• Hvorfor er det så vigtigt at føle os som en del af en gruppe og hvorfor sammenligner vi os med andre?
• Hvilken betydning har sociale medier for stigningen i ensomheden blandt unge?
• Hvilke konsekvenser kan corona få for ensomheden blandt unge?

Forløbets indhold:
• Alt for mange menneskeer er ensomme: https://www.dr.dk/ligetil/alt-mange-mennesker-er-ensomme
• Ensomhed: Hvad er det? Og hvad kan du og de nærmeste gøre? https://ventilen.dk/om-ensomhed/#de-ensomme-unge
• Hvad FN’s seneste lykkerapport fortæller os om stigende vækst – og faldende lykke: https://www.zetland.dk/historie/se6E1MVx-aeW04Gvq-a1d2e
• Hvad er en gruppe? https://psykveje.systime.dk/?id=p5536
• Ekspert: Ensomhed er en naturlig følelse: https://www.dr.dk/ligetil/ekspert-ensomhed-er-en-naturlig-foelelse
• Gruppepres og social kontrol: https://psykveje.systime.dk/?id=p5535 (Asch, gruppetænkning og gruppepolarisering)
• Hanne og Maria har oplevet hvor svært ensomhed er -hør deres erfaringer: https://www.femina.dk/soendag/kvindeliv/modgang/hanne-og-maria-har-oplevet-hvor-svaert-ensomhed-er-hoer-deres-erfaringer -
• Videnskabsteori og metode: https://psykveje.systime.dk/?id=p5753&L=0
• Kritisk vurdering af undersøgelser: https://psykveje.systime.dk/?id=p5765
• Bias i forskning: https://psykveje.systime.dk/?id=c14149
• LIKE Kap. 2.1 s. 44-49 + Kap. 1.2 s. 30-37: https://digitaluddannelse.org/wp-content/uploads/2019/03/DUDE-_-LIKE-INDHOLD-2019-DIGITAL-VERSION.-enkeltsider.pdf
• #StyrPåSoMe rapport s. 8-9 + 12-20 - http://norden.diva-portal.org/smash/get/diva2:1320138/FULLTEXT03.pdf
• Social sammenligning: https://psykveje.systime.dk/?id=p5801
• Ensomhed og betændelse i hjernen: https://videnskab.dk/krop-sundhed/professor-ensomhed-er-forbundet-med-betaendelse-i-hjernen
• Hvad er identitet? https://psykveje.systime.dk/?id=p5422
• Sociale arenaer, roller og identitet: https://psykveje.systime.dk/?id=p5419
• Ensomhed blandt unge – rapport s. 3-5 + 32-33
• Trivsel er vigtigt – også blandt studerede: https://www.eva.dk/videregaaende-uddannelse/trivsel-er-vigtigt-ogsaa-blandt-studerende
• Når ensomhed udløser stress, rammer det hårdt: https://www.dr.dk/levnu/psykologi/naar-ensomhed-udloeser-stress-rammer-det-haardt
• Sofie Linde – Du går ikke gennem livet uden at være ensom: https://www.dr.dk/mitliv/sofie-linde-du-gaar-ikke-gennem-livet-uden-vaere-ensom -
• De er unge, stærke og digitale men den fysiske afstand gør dem ensomme: https://politiken.dk/indland/art7778765/De-er-unge-stærke-og-digitale-men-den-fysiske-afstand-gør-dem-ensomme
• Unges liv ramt i hjertekulen under corona: https://jyllands-posten.dk/indland/ECE12455510/unges-liv-ramt-i-hjertekulen-under-corona-det-handler-om-meget-mere-end-aflyste-fester/
• Interview:  https://psykveje.systime.dk/?id=p5649 -
Antal læste sider: ca. 105 normalsider

Andet materiale (dokumentaren, videoer, artikler mv.):
• Ungcast: Unge og ensomhed. Podcast. De første 14.40 min.
• Indenfor – Ensomhed (2019). DR3. De første 16 min.
• FOKUS (26.04.18). TV2Nord: https://www.tv2nord.dk/fokus/fokus?autoplay=1#player. De første 16.30 min.
• Asch Conformity Experiment: https://www.youtube.com/watch?v=NyDDyT1lDhA
• Brain Games - Conformity Waiting Room: https://www.youtube.com/watch?v=-7iN0V-GbM0
• Alt for kliken (2019). Afsnit2. DR3. 33 min.
• The American Meme (2018). Fra start til 33 min. og igen fra 1t.13min. til 1t.22.  
• Kræftens Bekæmpelse - Thomas Skov og Flertalsmisforståelsen: https://www.youtube.com/watch?v=UkE9TdkiYdY
• The bystander effect: https://www.youtube.com/watch?v=OSsPfbup0ac
• De perfekte piger (2018).  Afsnit 1. DR3. 29 min.
• The Impact of Isolation on the Neuroanatomy and Neurobiology of the Brain: https://www.youtube.com/watch?v=i3DoIOc3KhY. Første 10 min.
• Ung og ensom (2015). Afsnit 1. DR. 29 min.

Kernestof:
• Socialpsykologi:
o Social adfærd, gruppepsykologiske processer, inklusion og eksklusion samt social indflydelse
o Kommunikation i sociale sammenhænge og på digitale medier
o Social kognition, herunder stereotyper, fordomme og diskrimination
• Kognition og læring:
o Følelser og kognition
• Personlighed og identitet
o Selv, identitet og personlighed
o Individuelle forskelle i livsstil og håndtering af udfordringer, herunder arbejde, stress og coping
• Supplerende stof:
o Sundhedspsykologi
o Neuropsykologi

Faglige mål:
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og anvende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at undersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
• Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
• Argumentere fagligt og formidle psykologisk viden skriftligt og mundtligt med et fagligt begrebsapparat på en klar og præcis måde
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tema 3: Født ond – eller skabt?

Tema 3: Født ond – eller skabt – hvorfor bliver nogle mennesker seriemordere?

Formål: I dette forløb undersøger vi, hvad ondskab er, og om onde mennesker findes. Vi ser på personlighed, psykopati og andre forklaringer på ekstrem kriminalitet, men også på hvorfor ikke alle med disse træk bliver seriemordere. Gennem perspektiver som arv og miljø, barndom og neuropsykologi forsøger vi at forstå, hvorfor nogle ender som seriemordere. Afslutningsvis ser vi på vores egen fascination af true crime – og hvorfor nogle tiltrækkes af gerningsmændene.

Forløbets spørgsmål:
• Hvad er ondskab?
• Findes der onde mennesker?
• Hvorfor ender nogle mennesker som psykopatiske seriemordere?
• Hvorfor er vi så fascinerede af disse historier?

Indhold:
Pensum fra ”Psykologiens veje”:
• Det onde som frihed: https://psykveje.systime.dk/?id=p5627
• Onde situationer: fra eksperiment til virkelighed https://psykveje.systime.dk/?id=p5622
• Zimbardo og virkelighedens fængsel: https://psykveje.systime.dk/?id=p5629
• Lydighedens dilemma: https://psykveje.systime.dk/?id=p5630
• Aggressionens natur: https://psykveje.systime.dk/?id=p5634&L=0
• Psykopaterne: https://psykveje.systime.dk/?id=p5114  
• Hjernen opbygning og funktioner: https://psykveje.systime.dk/?id=p5328&L=0
• Moralsk frakobling: https://psykveje.systime.dk/?id=p5628
• John Bowlby og Mary Ainsworth: https://psykveje.systime.dk/?id=p5043
• Begyndende selv: https://psykveje.systime.dk/?id=p5049
• Kerneselv: https://psykveje.systime.dk/?id=p5048
• Subjektive selv: https://psykveje.systime.dk/?id=p5047
• Børns reaktioner på omsorgssvigt: https://psykveje.systime.dk/?id=p5128
• Hvad er en synopsis: https://psykveje.systime.dk/?id=p4536

Artikler og andet litteratur:  
• Er man ond eller bliver man ond: https://www.dr.dk/levnu/psykologi/brevkasse-er-man-ond-eller-bliver-man-ond
• Forskere afslører personlighedens mørke kerne: https://videnskab.dk/naturvidenskab/forskere-afsloerer-personlighedens-moerke-kerne
• D-faktor test: https://qst.darkfactor.org
• Dyssocial personlighedsforstyrrelse: https://www.sundhed.dk/borger/patienthaandbogen/psyke/sygdomme/oevrige-sygdomme/personlighedsforstyrrelser/
• Kan en psykopat selv gøre for det: https://videnskab.dk/sporg-videnskaben/kan-en-psykopat-selv-gore-det
• Hannah Melissa på 26 er psykopat: https://www.dr.dk/mitliv/tvaers/hannah-melissa-paa-26-er-psykopat-min-stoerste-frygt-er-ende-i-faengsel-igen  
• Psykopatitjeklisten: http://kend-din-psykopat.dk/psykopattjeklisten/
• Sådan forsøger forskere at forstå den psykopatiske hjerne: https://videnskab.dk/krop-sundhed/saadan-forsoeger-forskerne-at-forstaa-den-psykopatiske-hjerne
Dyssocial personlighedsforstyrrelse: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=329
De retspsykologiske lovparagraffer: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=332
• Sheila er psykopat – udklip: https://www.kristeligt-dagblad.dk/liv-sjael/sheila-er-psykopat-de-foelelser-jeg-kender-bedst-er-irritation-og-vrede
• Forkerne har fundet opskriften på en seriemorder: https://illvid.dk/mennesket/psykologi/forskerne-har-fundet-opskriften-paa-en-seriemorder
• Henry Lee Lucas: https://www.biography.com/crime-figure/henry-lee-lucas
• Jeffrey Dahmer: https://www.biography.com/crime-figure/jeffrey-dahmer
• Dennis Rader: https://www.biography.com/crime-figure/dennis-rader
• Seriemordere har fejl i hjernen: : https://illvid.dk/mennesket/psykologi/seriemordere-har-fejl-i-hjernen
• Definitioner af en seriemorder: https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-superhuman-mind/201705/what-defines-serial-killer  
• Kan man stole på en mentalundersøgelse: https://videnskab.dk/krop-sundhed/kan-man-stole-paa-en-mentalundersoegelse
•Retspsykologi: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=331
• The real life horrror tale of the twisted ”Co-ed Killer”: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/wicked-deeds/201403/the-real-life-horror-tale- the-twisted-co-ed-killer
• Vi tiltrækkes af mørket – fascinationen af det forbudte: https://fyens.dk/artikel/vi-tiltrækkes-af-mørket-fascinationen-af-det-forbudte-2018-3-4(8)
• 12 reasons why we love true crime: : https://www.mentalfloss.com/article/559256/why-we-love-true-crime
• Hvorfor bliver nogle kvinder tiltrukket af forbrydere som Peter Madsen: https://www.kristeligt-dagblad.dk/hvorfor-bliver-nogle-kvinder-tiltrukket-af-forbrydere-som-peter-madsen

Dokumentarer:
• ”Min far er psykopat”, afsnit 1, DR (2018)
• ”Vold på hjernen”, fra 16.20 min.- 37.50 min. (20 min. klip), DR (2017)
• ”En morder vender hjem”, TV2 (2000)
• ”Morderen på den hvide hest” (de første 13 min. 50 sek.), DR (2016)

Podcast og videoer:
• I made a big mistake: https://www.youtube.com/watch?v=bz9MMS10yXs
• Jim Fallon exploring the mind of af killer TEDtalk: https://www.ted.com/talks/jim_fallon_exploring_the_mind_of_a_killer/up-next?language=en#t-58551
• Hvad er en seriemorder: https://www.youtube.com/watch?v=XVNxZmPwU0s
• Introduktion til Ed Kemper: https://www.youtube.com/watch?v=MUvdQJsnIZ4
• Mindhunter, sæson 1, afsnit 2 (Ed Kemper) – Netflix
• ”Derfor slår psykopater ihjel” – Brainstorm podcast, fra 5.30 min. til 20.23 min.
• ”Har vi alle onde personlighedstræk?” – Brainstorm podcast, fra 07.35 min. – 20.02 min.


Kernestof:
Kernestof:
• Identitet og personlighed
o Selv, identitet og personlighed
• Socialpsykologi
o Social adfærd, gruppepsykologiske processer, inklusion og eksklusion samt social indflydelse
o Social kognition, herunder stereotyper, fordomme og diskrimination
• Udviklingspsykologi
o Menneskets udvikling i et livslangt perspektiv, herunder betydningen af arv, miljø, køn og kultur
o Tilknytning, omsorg og familiens betydning for udvikling, herunder betydningen af sårbarhed og resiliens
• Kognitionspsykologi
o Følelser og kognition

Supplerende stof:
• Klinisk psykologi
• Neuropsykologi
• Retspsykologi

Udvalgte faglige mål:
• Formulere konkrete psykologifaglige problemstillinger i aktuelt stof samt udvælge og an-vende relevant psykologisk viden fra forskellige kilder, herunder digitale medier, til at un-dersøge disse problemstillinger og kunne forholde sig kritisk til den anvendte viden på et fagligt grundlag
• Inddrage og vurdere forskellige forklaringer på psykologiske problemstillinger
• Redegøre for og kritisk forholde sig til fagets forskningsmetoder, herunder kunne diskutere etiske problemstillinger i psykologisk forskning, samt kunne skelne mellem hverdagspsyko-logi og videnskabelig baseret psykologisk viden
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 32 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tema 4: Psykologiens videnskabelige metoder

Hvordan arbejder vi videnskabeligt med psykologi?

Hvor får vi egentlig vores psykologiske viden fra? Og hvad er god videnskabelig forskning? Inden i selv skal ud og være feltarbejdende videnskabelige mini-psykologer skal vi have helt styr på den videnskabelige psykologi. Vi har arbejdet med det både sidste år og løbende i år. Med udgangspunkt i kendte psykologiske eksperimenter og undersøgelser skal i forberede eget feltarbejde med solid teoretisk viden i baghånden.

Indhold:
•Videnskabsteori og metode: https://psykveje.systime.dk/?id=p5753
•Metode: https://psykveje.systime.dk/?id=5754
•Kritisk vurdering af undersøgelser: https://psykveje.systime.dk/?id=5765
•Forstyrrende faktorer (fejlkilder m.v.)https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=164
•9 myths about psychology, debunked: https://www.ted.com/talks/ben_ambridge_9_myths_about_psychology_debunked
•Altruisme: https://psykveje.systime.dk/?id=5670#c13162
•Ainsworths undersøgelse med ugandiske børn: https://psykveje.systime.dk/?id=5043#c13974
•Psykologiske feltundersøgelser: https://psykveje.systime.dk/?id=5642
•Korrelationsundersøgelse: https://psykveje.systime.dk/?id=5647
•Eksperiment: https://psykveje.systime.dk/?id=5650
•Bias i forskning: https://psykveje.systime.dk/?id=5812#c14149
•Spørgeskemaundersøgelse: https://psykveje.systime.dk/?id=5648
•Observation: https://psykveje.systime.dk/?id=5651
•Interview: https://psykveje.systime.dk/?id=5649
•Skemaer og diagrammer til specifikke undersøgelser: https://psykveje.systime.dk/?id=5645
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Tema 5: Følelsernes psykologi

Formål: I dette forløb undersøger vi, om menneskelige relationer kan forudsiges ved hjælp af personlighedstests. Vi ser på, hvordan og hvorfor vi danner relationer – både venskaber, konflikter og kærlighedsforhold. Vi diskuterer, i hvilken grad psykologiske tests kan bruges til at matche mennesker, og om personlighed og identitet virkelig kan reduceres til målbare træk. Undervejs stiller vi spørgsmål ved, hvor grænsen går mellem videnskabelig forudsigelse og forenklet menneskesyn.

Forløbets spørgsmål:
- Hvad er stereotyper og hvordan danner man et førstehåndsindtryk?
- Hvad er uformelle roller?
- Hvad beskæftiger personlighedspsykologien sig med?
- Hvad er personlighedstræk/typer?
- Hvordan håndterer vi konflikter?
- Hvordan kan man forelske sig i en man ikke bryder sig om?

Indhold:
•Perception - førstehåndsindtryk: https://psykveje.systime.dk/?id=5237#c13265
•Stereotyper og kognitive skemaer: https://psykveje.systime.dk/?id=5237#c11564
•Roller: https://psykveje.systime.dk/?id=5534#c12408
•Personlighedspsykologi: https://psykveje.systime.dk/?id=4831
•The Big Five: https://psykveje.systime.dk/?id=5664
•Den forsigtige og risikovillige type: https://psykveje.systime.dk/?id=4852
•Forelskelse og kærlighed: https://psykveje.systime.dk/?id=5471
•Tre socialkarakter: https://psykveje.systime.dk/?id=5415
•Gruppedyret: https://evolutionspsykologi.systime.dk/?id=135
•Kærlighedens tre komponenter: https://psykveje.systime.dk/?id=5474
•Konflikter: https://psykveje.systime.dk/?id=5444
•Hvordan kan man forelske sig i en man ikke bryder sig om: https://videnskab.dk/kultur-samfund/hvordan-kan-man-forelske-sig-i-en-man-ikke-bryder-sig-om/
•Hvorfor gør det ondt at blive afvist:
•24 Spørgsmål til Professoren 2019 | Carlsbergfondet
•Hvad er forelskelse? Nielsen, T. Kærlighed og Parforhold under Forskernes Lup, plurafutura publishing, 2011
•Test:  test fra Berkeley University, som handler om, hvor god du er til at aflæse emotionelle ansigtsudtryk – undervejs lærer du også om, hvad der netop karakteriserer de forskellige følelsesudtryk.
•Påvirker din tilknytningsstil i barndommen dine forhold?  https://udforsksindet.dk/paavirker-tilknytningsstil-i-barndommen-forhold/
•Shavers flerdimensionale model : https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=312  
•Tilknytningsstil og jalousi:  https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=308
•Attachment style test/questionnaire: tag testen og tryk på administer now:
•https://novopsych.com/assessments/formulation/attachment-style-questionnaire-short-form-asq-sf/
•Hjernens nerveceller: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=249
•Transmitterstoffer: https://psykb.ibog.frydenlund.dk/?id=248
•Forelskelse foregår i hjernen: https://www.experimentarium.dk/psykologi/forelskelse-kommer-naar-det-er-foraar/



Andre aktiviteter:
• Foredrag med en tidligere Jægersoldat med fokus på PTSD og narrativ psykologi.
• Foredrag med psykolog Belinda Labrosse med fokus på Tortur, PTSD
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer