Holdet 1g mu (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Gribskov Gymnasium
Fag og niveau Musik C
Lærer(e) Jonas Aagaard Mathiesen
Hold 2025 mu/1g (GF mu, 1g mu)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tematisk forløb 0: Grundlæggende musikteori
Titel 2 Tematisk forløb 1: groove og sammenspil
Titel 3 Sammenspil: Rotation
Titel 4 Sammenspil
Titel 5 Tematisk forløb 2: Form
Titel 6 Tematisk forløb 3: melodik
Titel 7 Tematisk forløb 4: hitskabelonen
Titel 8 Særligt studeret område: SOUL

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tematisk forløb 0: Grundlæggende musikteori

Formål
I grundforløbet i musik bliver eleverne i løbet af 8 undervisningsgange introduceret til musikfagets praktiske og teoretiske discipliner. Eleverne stifter bekendtskab med basal nodelære, herunder tonenavne og rytmeværdier i g nøglen og i f nøglen, basal rytmelære, akkordopbygning på klaveret og intervaller. Eleverne lærer desuden at orientere sig i et nodebillede med to systemer.
  
Formålet med grundforløbet i musik er at give eleverne et kendskab til musikundervisningens praktiske og teoretiske discipliner som afsæt for musikundervisning på C niveau eller A niveau i gymnasiet. Eleverne kan efter grundforløbet begå sig i et sammenspilsnummer på forskellige instrumenter, og de kan orientere sig i det musikalske formforløb.
De har forståelse for groovet i et sammenspilsnummmer, for beat markering og off beat, samt samspillet mellem forskellige roller i et sammenspilsnummer.

Musikkundskab
Demonstrere viden om fagets identitet og metoder, herunder musikteori, musikalsk analyse og sammenspil.  

Musikudøvelse
Synge og spille en- og flerstemmige sange og satser inden for et dansk og internationalt repertoire.

Metode
Elevaktiverende fokus; gruppearbejde og pararbejde. Derudover vil der være læreroplæg.  


Materialeliste:
C-nøglen, Johannes Grønager
Nodekompendium med opgaver fra bogen C-nøglen
PP. shows
Intervaloversigt
"Hurtige Hænder" af The Minds of 99, elevaften 1g optræden
"Abracadabra" af Steve Miller Band

Musikeksempler brugt i undervisningen:
Imagine af John Lennon
Bruno Mars - Lazy Song
Uptown Funk af Bruno Mars
Hurtige Hænder
Gangstas paradise
The 1 af Taylor Swift
Take Five
The Long Day Is Over af Norah Jones
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Tematisk forløb 1: groove og sammenspil

Gennemgang af rytmer, puls tempo, taktarter.

Gennemgang af groove
De opnår forståelse for hvad er groove og herunder:
- Grooveskema
- Komplimentærrytmik eller sammenfaldende rytmik
- Hvad er et ostinat?
- Hvordan befinder et nummer sig i tid eller rum?

Gennemgang af rytmer på klassen:
De øver rytmer med SDS og Rytmer fra deres rytmekompendium
Spiller Havanah med Camilo Cabello + percussion


Pensum: C-Nøglebogen: s. 39-49
Gennemgang af Groove: s. 82-91 – (udleveret som PDF)
Gennemgang af Tid og Rum: side: 16- 19  - (udleveret som PDF)

Numre til analyse:
Bad af Michael Jackson
Havanah af Camilo Cabello
We found love after Rihanna
Bolero af Ravel

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Sammenspil

Elever arbejder med selvvalgte numre under vejledning og med hjælp til at finde og bearbejde egnede sammenspilsnumre passende til de enkelte elevers niveau.

Vi arbejder med transponering og forenkling af akkordskemaer.

Forløbet afsluttes med offentlig optræden til gribstock - primo maj.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 50 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Tematisk forløb 2: Form

Dette forløb har fokus på forskellige elementer i numre, der giver formen på musiknumre. Dette indeholdte gennemgang af:
- Standard formtyper (s. 29-42 - udleveret som pdf)
- Viden om de forskellige formled og deres funktion
- Tilstand og bevægelse
- Hook, break og gimmick - s. 21-26
- Formanalyse (struktur, funktion og formtyper)


Eksempler:
Imagine after John Lennon
Wonderfull tonight af Eric Clapton
Opgave i formanalyse med analyse af eget nummer (fra deres sammenspil). "Man I Need", "Drunk in the morning" og "Olivia"

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Tematisk forløb 3: melodik

Melodisk analyse og musikteori (noder - akkorder - skalaer).
Hvordan analyserer man en melodi?
C-nøglebogen af Johannes Grønager:
Intervaller: s. 12-19
Skalaer i dur og mol: 21- 26
Akkorder: 30-36 (repetition fra GF)
Kvintcirklen: s.27

Udleveret tekst og sange:
Ord og begreber til melodisk analyse
"Jens vejmand”
Seven Nation Army – The Whites Stripes

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Tematisk forløb 4: hitskabelonen

Hvad skal der til for at lave et Hit?
Eleverne læser uddrag fra "Hitskabelonen" af Marstal og Jaeger - derudover arbejder vi med repetition af akkorder og introduktion til kvintcirklen.
Undervejs arbejder vi med:
- Kommercielle krav til en single
- Profilering af artist
- Gennemslagskraft
- Hook
- Formtype
- Udtryksfelt: Musik/ Tekst og billede: s. 154-165 i i Rockmusik i Tid og Rum

Musik eksempler i forløbet:
Wonderfull tonight af Eric Clapton
Hit me baby one more time af Britney Spears
En stor lykkelig familie af Mathias Ranch
DR-dokumentar: Fætr (eksempel på profilering after artist)
Selvvalgte numre til analyseopgave
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Særligt studeret område: SOUL

Undervisningsbeskrivelse
På baggrund af vores tematiske forløb om groove, melodik, form og hitskabelonen har vi forudsætning for analytiske metoder til at arbejde med vores selvstuderede område: SOUL.

I dette forløb har vi arbejdet musik internt med genkendelse af forskellige kendetegn ved soul-musikken:
• Bluestræk: Melismer, blå toner, call & response, glidende intonation
• Groove-analyse
• Rytme: rytmeværdier (4,8,16 dele). At sige, hvor de er i takten.
• Blues: tolv-takter blues
• Form: strofisk form, pop-form, udvidet pop-form, (intro vers osv)
• Kor: enstemmigt/flerstemmigt, homofont/polyfont.

Eksternt har vi undersøgt:
• Historisk og kulturelt overblik over hvordan musikken er gået forud for tidens politiske strømninger
• Hvordan har de elektroniske muligheder skabt mulighed for at globaliserer soul-musikken. Heraf fokus på den historiske proces fra blues til Sydstatssoul til Motown

Vi brugte følgende musikalske værker til undersøgelse af soul-genren:
Johnny Be Goode
Mustang Sally
Baby Love
Soul Man


Materiale
Soul. Side 1-16, 21-25, 25-29, 18-22, 53-55, 82-102, 103-105
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer