Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gribskov Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
|
Lærer(e)
|
Martin Brorson Prag
|
|
Hold
|
2025 sa/d (1d sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb1 Alkohol og unges identitetsdannelse
Beskrivelse af forløbet:
Formål:
Forløbet er en del af grundforløbsundervisningen, og skal introducere samfundsfags tre hovedområder til eleverne ud fra et fælles, dagsaktuelt og for eleverne relevant tema. Forløbet inddrager alle tre hovedområder, samt samfundsfaglig metode i form af et lille, selvstændigt projekt med brug af kvalitative eller kvantitative metoder. Samtidig er forløbet tiltænkt som et forløb med en kerne af sociologisk teori, begreber og pointer, som vil kunne anvendes som et eksamensrelevant forløb for undervisningen på C-niveau.
Indhold:
- Baggrund for et alkoholforbud for unge under 18 år.
- Ideologiske holdninger til et alkoholforbud
- Typer af indgreb og alternativer til et alkoholforbud
- Sociologiske forklaringsmodeller på alkoholforbruget blandt danske unge
- Egen undersøgelse af selvvalgte unges alkoholvaner og -holdninger
Kernestof:
Sociologi –
- Identitetsdannelse og socialisering
Politik –
- Politiske ideologier.
Økonomi
- Økonomiske styringsinstrumenter
Metode
- Kvantitativ og kvalitativ metode
Udvalgte faglige mål:
- Anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer.
- Formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge.
Udadvendte aktiviteter:
- Projektarbejde med undersøgelse (kvalitativt og/eller kvantitativt) af selvvalgte unges alkoholvaner og holdninger til det.
ca. 54 s.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2 Politiske systemer og ideologier
Forløb 2. Politiske systemer og ideologier
Årets andet forløb i samfundsfag, og det første med Martin skal handle om politik, med særlig fokus på det danske politiske system og dets nuværende tilstand. Er det danske demokrati i krise? Hvis ja hvorfor? Og hvad kan man potentielt gøre ved det?
I forbindelse med at vi gennemgår de klassiske politiske ideologier og politiske skillelinjer, skal vi inddrage relevante viden om politiske partier i alle fire lande.
Undervejs skal vi undersøge hvorfor folk mener som de gør, og i den forbindelse tale om ideologier og holdningsdannelse. I skal arbejde sammen med de andre elever fra jeres land og lave præsentationer af de politiske partier fra jeres egne lande, for gennem en komparativ analyse af landendes politiske partier at kunne arbejde med, hvilke ideologier der var toneangivende i hvert land, og hvor vi ser afgørende forskelle.
Vi skal også undersøge forskelle og ligheder mellem de politiske systemer i vores fire lande, og i den forbindelse snakke om parlamentarisme, repræsentativitet, og holdninger til rigsfællesskabet.
Endelig skal vi forholde os til centrale modeller og begreber så som Eastons model over det politiske system, og begreberne konkurrencedemokrati og deltagelsesdemokrati., og hvilke rettigheder og pligter der er forbundet med at være (med)borger i et demokratisk samfund.
Faglige mål:
- undersøge aktuelle politiske beslutninger, herunder betydningen af EU og globale forhold
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog
Kernestof:
- politiske partier i Danmark og politiske ideologier
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng
- politiske deltagelsesmuligheder, rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, herunder ligestilling mellem kønnene.
Metode:
- Komparativ
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Valgresultat Gribskov Kommune - Se valgt Borgmester & Kandidater | DR
-
Ingen borgmester, men: Egetved server for sejren
-
Gribskov får første kvindelige borgmester
-
Fokuspunkter til timen:
-
Peter Brøndum & Thor Banke Hansen: LUK SAMFUNDET OP! 3.udg., Columbus; sider: 108-123, 125-142, 147-158
-
Vi skal også tale om resultatet af valget i Gribskov kommune
-
Fokusspørgsmål under læsning:
-
Oversigt over danske partier (maj 2025).docx
-
Hvad er et politisk parti
-
Ideologier - Luk Samfundet Op
-
Partifilm om politiske ideologier - Luk Samfundet Op
-
Fokuspunkter til dagens tekst
-
Dit Demokrati | Grundloven
-
I skal have styr på den fordelingspolitiske OG værdipolitiske akse.
-
Selvstændighedens vinde blæser på Færøerne
-
Islandsk politik
-
I må undskylde at jeg har glemt at uploade lektier i tide, jeg har haft meget travlt og glemte det. Heldigvis er lektien meget kort.
-
Bemærk! I skal kun læse de sider der har med jeres ideologi eller ideologier at gøre. Se det vedhæfte ark for at se præcist hvad det er du skal læse.
-
Debatfilm - Luk Samfundet Op - Unges lave valgdeltagelse
-
Daniel og Den Gode Samfundsborger del 1
-
Luk samfundet op - rettigheder og pligter
-
I skal kunne svare på, hvad der forstås ved politisk deltagelse. I skal især fokusere på begreberne mægtiggørelse og myndiggørelse.
-
Og så er det årets sidste samfundsfagstime! Jeg læser en julehistorie højt, og det ville være hyggeligt hvis I tager lidt julegodter med.
-
Lektion 7 Arbejdsark Dine deltagelsesmuligheder.docx
-
Demokratiformer
-
Island går til valg: Hvad kommer efter oprøret?
-
I skal kunne forklare alle 4 typer af demokratier samt deres kendetegn:
-
Lektion 9. Arbejdsark. Lovgivende og udøvende magt..docx
-
Vi gennemgår de posters som I lavede sidste gang
-
Der er ingen lektie til i dag, så nyd det 😊
-
Fokuspunkter:
-
På grund af vejret, laver vi denne time om til en samfundsfagstime, hvor I hver især skal lave et lille skriftligt produkt.
-
Lektion 11. Krav til avisartikel.docx
-
Vi samler op på de avisprojekter I lavede før ferien.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
25 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3 Økonomiforløb - velfærdsstaten
Forløb 3. Økonomiforløb. Velfærdsstatens udformning
Med afsæt i en gennemgang af de tre klassiske velfærdsmodeller skal vi arbejde med den universelle velfærdsmodel og prøve at finde frem til hvorfor den er så afgørende for både den danske private sektor og civilsamfundet.
- De tre begreber: Stat, marked og civilsamfund vil vi gå i detaljer med.
- På samme måde skal vi dokumentere hvordan velfærdsstaten i høj grad handler om behovstilfredsstillelse med inddragelse af Marslows behovspyramide og eksemplificeret ved afvejningen mellem lighed vs. ulighed i et samfund, og at dette i høj grad kan udvikle sig til et ideologisk spørgsmål.
Vi skal undervejs stille skarpt på centrale modeller og fagbegreber så som det økonomiske kredsløb og penge, struktur og især finanspolitik.
- For at forstå hvor afgørende den økonomiske
- udvikling er for vores velfærdssystem, vil vi se nærmer på den igangværende situation i Hormuzstrædet, og prøve at finde ud af, hvorfor krigen mellem USA og Iran kan påvirke dansk økonomi så meget.
- Endelig skal vi finde frem til hvorfor den universelle velfærdsmodel er så presset i disse år og i den forbindelse debatterer hvorvidt den danske velfærdsmodel er ved at forandre sig fra en universel velfærdsstat til en konkurrencestat.
Faglige mål:
- formulere samfundsfaglige spørgsmål og indsamle, kritisk vurdere og anvende forskellige materialetyper til at dokumentere faglige sammenhænge
- formidle indholdet i enkle modeller, tabeller og diagrammer med brug af digitale hjælpemidler
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at redegøre for aktuelle samfundsmæssige problemer og diskutere løsninger herpå
- undersøge konkrete prioriteringsproblemer i velfærdssamfundet
- formidle faglige sammenhænge på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af faglige begreber
Kernestof:
Økonomi:
- det økonomiske kredsløb, økonomiske mål og økonomiske styringsinstrumenter.
- velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund
Metode:
Kvantitativ og kvalitativ
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
34 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75145099077",
"T": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75145099077",
"H": "/lectio/61/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75145099077"
}